praktično delo

Ali Trump ruši svetovni finančni sistem? Bodo profitirali Kitajci?
28. 04. 2025 03.13IMF in Svetovna banka pogosto delujeta kot podaljšek ZDA, njunega glavnega financerja. Zdaj predsednik Trump grozi z umikom iz teh institucij, kar bi dodatno zamajalo svetovno gospodarstvo in odprlo vrata – Kitajski.

Vatikanska švicarska garda: plače in pogoji dela
25. 04. 2025 16.28Želite vedeti, kdo v resnici stoji za pisanimi uniformami Vatikana? Švicarska garda, 'najbolj nevarni' fantje s helebardami, so precej več kot le zgodovinski relikt. Spoznajte njihove skrivne veščine, sodobno usposabljanje za boj proti terorizmu, izjemno zgodbo o preživetju ter nepričakovane življenjske pogoje, ki povzročajo krizo v rekrutaciji. In kakšna je njihova plača?

Zakaj je na Koroškem toliko bolniških?
17. 04. 2025 08.33Koroška je v vrhu po bolniških odsotnostih z dela, med drugim po odstotku bolniškega staleža in po deležu odsotnosti, daljših od 42 dni. Razlogov za to je več in so kompleksni.

Mojstri sami gradijo hiše v vrednosti 400.000 evrov in prihranijo 150.000 evrov
30. 03. 2025 20.41Nemčija se sooča s hudo krizo v gradbeništvu – primanjkuje tako stanovanj kot kvalificiranih delavcev. Zidarji si sami gradijo hiše in prihranijo na stroških dela. Preverite, zakaj!

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

To je nekaj ključnih razlogov, zakaj je bolje iti v službo s kolesom
10. 02. 2025 04.26Zakaj je bolje iti v službo s kolesom in ne z avtom?

Kako izbrati pravo srednjo šolo: nasveti za devetošolce in starše
22. 01. 2025 04.48Devetošolci, čas je za pomembno odločitev! Preberite nasvete, kako izbrati srednjo šolo, ki bo ustrezala vašim interesom, sposobnostim in prihodnjim ciljem.

Razkrila, koliko zasluži sedaj, ko je zamenjala poklic
03. 01. 2025 15.25Diploma vam ne bo kaj dosti pomagala, če ste nezadovoljni in ne čutite vsaj malo sreče ob delu.

Kriptovalute: samo špekulacija ali tudi uporabna vrednost?
27. 11. 2024 04.16Tržna kapitalizacija kriptovalut je v mesecu novembru presegla tri bilijone dolarjev. Po podatkih platforme Coinmarketcap je bilo v zadnjih 30 dneh skoraj za 250 milijard dolarjev (več kot 238 milijard evrov) nakupnih in prodajnih transakcij s kriptovalutami, ki so se izvedle na centraliziranih in decentraliziranih kripto borzah. Kaj je ključni razlog tako hitre rasti velikosti kripto trga?

Načini, kako otroka naučiti ravnanja z denarjem
11. 10. 2024 04.57Učenje o financah naj bo čim bolj praktično, zabavno in prilagojeno starosti otroka. Pomembno je, da otroci dobijo realne izkušnje z upravljanjem denarja in hkrati razvijajo zavedanje o pomembnosti varčevanja in odgovornega ravnanja z denarjem.

Kako postaviti meje v službi?
12. 08. 2024 08.40Služba nismo mi. Čeprav imamo svoje delo izjemno radi in ga z veseljem opravljamo, se je treba zavedati, da smo veliko več kot le delo. Kako torej postaviti zdrave meje?

Nič ne bo z božičnico za upokojence
20. 06. 2024 09.19Predlog sprememb pokojninskega zakona, s katerimi so v SDS želeli za upokojence uvesti božičnico v višini najmanj 50 odstotkov letnega dodatka, je končal zakonodajno pot. Na seji DZ je 42 poslancev nasprotovalo predlogu sprememb, medtem ko jih je 28 glasovalo, da je predlog primeren za nadaljnjo obravnavo.

LPP išče nove voznike avtobusov
14. 05. 2024 13.32Nimate izpita kategorij C ali D? Nič hudega, pravijo v Ljubljanskem potniškem prometu.

Kako naj mladostniki spremljajo trende na trgu dela?
11. 03. 2024 04.55Mladostniki se soočajo s številnimi izzivi pri iskanju zaposlitve, vključno s spremljanjem trendov na trgu dela. Spremljanje trendov je ključnega pomena za pridobivanje informacij o zahtevanih veščinah, povpraševanju po določenih poklicih in spremembah v industriji. Tako lahko mladostniki prilagodijo svoje izobraževanje in usposabljanje ter izboljšajo svoje možnosti za zaposlitev.

Nasveti in aplikacije za starejše, ki vam bodo poenostavili življenje
28. 02. 2024 04.04Medtem ko se mlajše generacije v digitalnem okolju znajdejo tako dobro kot ribe v vodi, pa digitalni svet za starejše, denimo naše babice in dedke, predstavlja velik izziv. Če tudi vi sodite v skupino posameznikov, ki se lovijo z uporabo pametnih telefonov, in so vam razne aplikacije ter storitve, ki so sicer namenjene bolj enostavnemu manevriranju pri vsakodnevnih opravilih, španska vas, potem je skrajni čas, da pogumno zaplujete v digitalni svet in si poenostavite življenje.

Takšno plačo dobite za 30-urni delovnik, a to še ni vse!
17. 11. 2023 13.07Slovenija se že dlje časa sooča z naraščajočim pomanjkanjem delovnega kadra. Delavcev po podatkih iz raziskave Eurochambres 2022 primanjkuje že v več kot sto panogah, ponekod so podjetja že prisiljena v skrajševanje delovnikov. Vlada napoveduje spremembe, a te zahtevajo svoj čas, ki pa ga delodajalci nimajo. Nekatera podjetja so se zato samoiniciativno zavezala k temu, da ustvarijo privlačne pogoje dela ter tako pritegnejo nove sodelavce. Preverite, kako!

Ko se jih pozove, naj dijaku na praksi plačajo prehrano in nagrado, nekateri delodajalci ne želijo sodelovati
17. 11. 2023 08.53Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje napoveduje, da bo v okviru načrtovanih sprememb zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju med dolžnosti delodajalca zapisalo tudi zagotavljanje prehrane dijakom v času praktičnega usposabljanja. Vprašanje na to temo je sicer na podlagi prejete pobude odprl Varuh človekovih pravic.

Dijaške izmenjave pridejo prav tudi pri iskanju službe
02. 11. 2023 04.45Slovenske šole koristijo različne programe za izmenjave dijakov, ob katerih mladi pridobivajo nova poznanstva, praktična znanja, spoznavajo drugo okolje in kulturo, tuje jezike ... Vtisi so večinoma zelo pozitivni, programov je precej in izmenjava je za dijake pogosto brezplačna. Ob zaključku izmenjave pa mladi pridobijo tudi potrdila, ki so pri slovenskih delodajalcih vedno bolj iskana ob prijavi na delovno mesto.

Študentsko delo obdavčeno z dohodnino, a velja posebna olajšava
28. 09. 2023 04.45Študentom in dijakom se lahko prizna tudi splošna olajšava, če jih kot vzdrževane družinske člane ne uveljavljajo starši.

Mladi in izzivi v zdravstvenem poklicu
12. 09. 2023 04.45Zdravstvena nega ima pomembno vlogo v naši družbi, saj gre za delo z najbolj ranljivimi skupinami in prav zato je bistvenega pomena, da so strokovni delavci opremljeni z ustreznim znanjem in čutom do sočloveka. In kakšna je etika mladih v zdravstvu, kako je s kadri in kdo lahko dela v tem zahtevnem poklicu? Več o tem v nadaljevanju.

Iščete prvo zaposlitev? To morate vedeti
05. 09. 2023 09.51Vstop na trg dela mladim lahko predstavlja izziv, saj se pogosto srečujejo s pomanjkanjem izkušenj in konkurenco. Vendar pa obstaja več korakov, ki jih lahko mladi sprejmejo, da povečajo svoje možnosti za pridobitev prve zaposlitve.

Kako se pripraviti na prehod iz študentskega življenja v poklicno kariero?
30. 08. 2023 04.45Prehod iz študentskega življenja v poklicno kariero je pomemben mejnik v življenju mladih. Ta prehod prinaša s seboj številne spremembe in izzive, ki jih je treba premagati.

Pomembnost vključevanja študentov v praktično delo med študijem
24. 08. 2023 04.45Vključevanje študentov v praktično delo med študijem ima izjemno pomembno vlogo pri njihovem izobraževanju in pripravi na prihodnost. Praktično delo omogoča študentom, da pridobijo dragocene izkušnje, razvijajo svoje spretnosti in se povežejo z industrijo, kar jim lahko olajša prehod v profesionalno življenje.

Ali morate biti med dopustom in bolniško dosegljivi za delodajalca?
05. 07. 2023 05.00Ali mora biti delavec, medtem ko je na letnem dopustu, dosegljiv za delodajalca - po telefonu, elektronski pošti ali kako drugače? Preverite in povejte, kaj vi menite o tem.

'Ste edina mamica, ki jo imajo. V službi pa ste nadomestljivi'
26. 04. 2023 05.00Mamica treh: "Po rojstvu prvega otroka poklicno nisem praktično nič spremenila. Še vedno sem se vsak dan vozila najmanj 45 minut v eno smer v Ljubljano in bila zaposlena za poln delovni čas. Polno zaposlena sem ostala tudi po rojstvu drugega otroka in zdaj se za nazaj spominjam, kako sem bila čedalje bolj obremenjena, živčna in v stresu zaradi nenehnega hitenja."

'Kaj pa je eno leto, če bomo delali do 70? Nič.'
28. 02. 2023 12.36Pogosto se zgodi, da se mladostnik vpiše v srednjo šolo ali na fakulteto in hitro, že po nekaj tednih ugotovi, da to ni to. Morda še nekaj časa vztraja, premleva, kaj naj stori, starši obupujejo ... Pogovarjali smo se s svetovalko na zavodu za zaposlovanje Karmen Saje, ki je za Cekin.si dejala, da je treba na takšne dogodke gledati iz drugega zornega kota.

Tako se lahko zaposli mladoletnik
31. 01. 2023 05.00Po zakonodaji se lahko oseba prvič zaposli že pri 15 letih starosti, torej po končani osnovni šoli. Koliko je takšnih primerov, ko otroci ne nadaljujejo šolanja na srednji šoli ali se iz kakšnih drugih razlogov zaposlijo, še preden dopolnijo 18 let? Na kaj morajo biti pri tem pozorni mladoletni iskalci zaposlitve, pa tudi delodajalci, ki razmišljajo o zaposlitvi mladoletnika?

Finančna svetovalca Slovencem – kam z denarjem v letu 2023?
06. 01. 2023 03.15Tisti, ki imajo na računu nekaj denarja, se sprašujejo, kako ga oplemenititi ali vsaj ohraniti njegovo vrednost. Zaradi inflacije je namreč naš denar manj vreden, saj za isto ceno dobimo manj. Kako si torej zagotoviti finančno stabilnost in v kaj se v letu 2023 splača vlagati? O tem smo se pogovarjali s finančnimi svetovalci.

Kako dvigniti produktivnost in dodano vrednost na zaposlenega?
09. 12. 2022 08.24V Sloveniji dodana vrednost na zaposlenega v povprečju znaša okoli 53.000 evrov. Najvišja je v jugovzhodni in osrednjeslovenski ter najnižja v pomurski in podravski regiji, med panogami pa je najvišja v farmaciji, energetiki, specializirani trgovini ali posredovanju ter najnižja v gostinstvu in kmetijstvu.

Študentsko delo bolje plačano in ponudba presega povpraševanje
30. 11. 2022 03.45Povprečna urna postavka za študentsko delo se je v zadnjih dveh letih dvignila približno za evro bruto in trenutno znaša 7,5 evra bruto oziroma 6,34 evra neto. Urne postavke so se dvignile tudi, ker vlada pomanjkanje po študentih za delo.