pravilnik

So res ob petkih goljufali z negami bolnih otrok?
07. 02. 2025 08.27Pediatri v mariborskem zdravstvenem domu so se odločili, da bolniških staležev staršev brez pregleda otrok v ambulanti ne bodo več omogočali, saj so opažali skokovit porast kratkotrajnih bolniških staležev brez enega samega pregleda otroka pri pediatru, predvsem ob petkih.

Hrvati so se lotili visokih cen stanovanj
10. 01. 2025 04.32"Glede na to, da danes beležimo rast cen nepremičnin in da so cenovno dostopna stanovanja našim državljanom vedno manj dostopna, smo se odločili za pripravo prvega strateškega krovnega nacionalnega dokumenta." Na žalost, to niso besede kakšnega slovenskega predstavnika oblasti. Gre za Hrvate, ki so se resno lotili nepremičninske problematike.

OZS pričakuje krizne ukrepe in celostno obravnavo reform. Kako nemška kriza vpliva na nas?
08. 01. 2025 09.26Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je lani pričakovala več napredka pri urejanju odprtih vprašanj glede obveznosti do zaposlenih in davčnih obremenitev. Želi čimprejšnje sprejetje ukrepov za primer morebitne krize ter celostno obravnavo pokojninske, davčne in zdravstvene reforme.

Previdno! V Federaciji BiH globe za kajenje v zaprtih javnih prostorih
13. 12. 2024 10.27V Federaciji BiH se je končalo šestmesečno prehodno obdobje po sprejetju pravilnika, ki prepoveduje kajenje v zaprtih javnih prostorih v tej entiteti BiH. Kajenje je ob upoštevanju določenih pogojev še vedno dovoljeno v lokalih, v katerih ne strežejo hrane. Za neupoštevanje pravilnika so zagrožene denarne kazni, poročajo mediji v BiH.

'Država se ne bo več vtikala v stanovanja in bivanjske navade ljudi'
10. 12. 2024 13.19
Ste že prejeli božičnico? Poglejte, kakšne zneske so izplačala nekatera podjetja
09. 12. 2024 08.34Številna slovenska podjetja bodo zaposlenim izplačala višje božičnice kot lani. Visoke božičnice bodo prejeli zaposleni v Krki in Leku, Petrolu, Energetiki Ljubljana, Telekomu Slovenije, OTP banki in Lumarju.

Spremenjen pravilnik z umikom prepovedi vgradnje bojlerjev v javni razpravi
20. 11. 2024 16.00Ministrstvo za naravne vire in prostor je v javno razpravo posredovalo predlog spremembe pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, iz katerega je umaknilo člen, ki je po novem letu predvideval prepoved vgradnje električnih bojlerjev in nekaterih drugih generatorjev toplote. Pripombe sprejemajo do 26. novembra.

Pravilnik o učinkoviti rabi energije bodo popravili. Očitno bojlerji ostajajo
06. 11. 2024 08.37Pravilnik je nekaj mesecev pred uveljavitvijo močno razburil javnost, sedaj pristojno ministrstvo sporoča ...

Pravilnik o učinkoviti rabi energije. Kaj morate vedeti?
05. 11. 2024 08.33Kateri bojlerji bodo prepovedani in zakaj? S čim jih nadomestiti in do kdaj? Vse kar morate vedeti o novem pravilniku o učinkoviti rabi energije, ki prepoveduje vgradnjo električnih bojlerjev in tudi grelnih naprav, kot so električni radiatorji in paneli, ter seveda posledično razburja javnost.

Kaj mora plačati lastnik stanovanja?
06. 10. 2024 04.24Kaj naj stori najemnik v primeru, če mu lastnik stanovanja nalaga stroške, ki bi jih moral kriti sam? In obratno – kako naj postopa lastnik, če najemnik ne plačuje stroškov?

Pravilnik o ročnem premeščanju bremen stopil v veljavo. Kaj morajo storiti delodajalci?
01. 08. 2024 08.46Z današnjim dnem je po letu dni prehodnega obdobja kljub nasprotovanju delodajalske strani v uporabi nov pravilnik o ročnem premeščanju bremen, katerega osrednji cilj je zajeziti tveganja, ki vodijo do kostno-mišičnih obolenj. Ta so v Sloveniji vzrok za četrtino bolniških odsotnosti, pogosto vodijo tudi v invalidnosti.

Hrup na delovnem mestu: tvegan faktor za zdravje delavcev, a podcenjen
29. 05. 2024 08.35Strokovnjaki so na konferenci Izzivi hrupa in glasnosti opozorili na škodljivost hrupa na delovnem mestu in pri tem izpostavili podcenjevanje prekomernega hrupa v delovnih okoljih. Okvara sluha je po njihovih navedbah najpogostejša poklicna bolezen v EU.

Soba, garsonjera ali enosobno stanovanje? Kje je razlika?
08. 04. 2024 10.55Na nepremičninskih oglasih lahko odkrijemo marsikaj. Med drugim tudi v Sloveniji ponujajo garsonjere velikosti okoli 14 kvadratnih metrov z opisi "simpatična", na "top lokaciji", "funkcionalno opremljena". Če ste kdaj potovali, veste, da različni narodi drugače pojmujejo in razumejo udobno bivanje – pri Italijanih so denimo apartmaji načeloma večji kot v Franciji, medtem ko v Aziji prisegajo na minimalizem. Kaj pa sploh je garsonjera in koliko bivalne površine naj bi zajemala ter kako se razlikuje od enosobnega stanovanja?

Preverite pravice in dolžnosti glede dopusta!
30. 03. 2024 04.01Ali lahko delodajalec samovoljno razporeja in odredi dopust ne glede na želje zaposlenega, če denimo beleži začasen upad dela?

Kako učinkovito uveljavljati garancijo?
05. 02. 2024 04.31Garancija predstavlja zavezo prodajalca ali proizvajalca, da bo bodisi popravil ali zamenjal blago bodisi vrnil celotno kupnino, če izdelek ne ustreza obljubljenim specifikacijam oziroma lastnostim, navedenim v garancijskem listu ali oglasu. Preverite, kakšne pravice imajo in s kakšnimi težavami pri uveljavljanju garancije se najpogosteje soočajo slovenski potrošniki!

Zakaj vsem ocenam in recenzijam na spletu ni mogoče enako zaupati
11. 08. 2023 08.00Spletne ocene so skoraj povsem nadomestile priporočila "od ust do ust". Vendar je ključno razumeti, da vsem ocenam in recenzijam ne moremo zaupati v enaki meri. Velike spletne platforme, kot sta Amazon in Google, so se v zadnjem času znašle na udaru kritik zaradi velikega števila lažnih ocen.

Vročina na delovnem mestu: ob kateri temperaturi mora delodajalec ukrepati in kako
11. 07. 2023 04.45Ko se v delovnih prostorih pojavljajo temperature, višje od 28 stopinj Celzija, tudi če je to samo občasno, mora delodajalec zagotavljati delavcem ustrezno toplotno udobje ter sprejemati potrebne ukrepe.

Dolgotrajna bolniška odsotnost: kako se vrniti na delo?
10. 07. 2023 05.00Zaposleni se ob hujših zdravstvenih težavah, stresu, skrbeh, podrti rutini in finančnih izzivih soočajo še s strahom in negotovostjo. Vrnitev v službo po daljši odsotnosti nikdar ni enostavna, je pa neizpodbitno, da je ključno sodelovanje in razumevanje vseh ključnih deležnikov – tako zaposlenega z delodajalcem kot tudi s sodelavci.

Tega od vas delodajalec ne sme zahtevati
06. 06. 2023 04.30Čedalje pogostejše slabe vremenske razmere včasih močno vplivajo ali celo onemogočajo delo. Kakšne so pravice zaposlenih, ki so izpostavljeni vremenu zaradi opravljanje dela na prostem, in ali lahko prenehajo delati? Preverite! Poglejte tudi, kako v Pošti Slovenije skrbijo za svoje poštarje, saj vemo, da je ob neurju, snežnih zametih ali ekstremni pripeki nemogoče opravljati delo.

Pravila glede zdravniškega pregleda na delovnem mestu
28. 03. 2023 09.00Zdravstveni pregled mora delodajalec zagotoviti vsem zaposlenim, ki opravljajo delo na delovnih mestih in v delovnem okolju, v katerem se pojavljajo tveganja za varnost in zdravje. Če ne zagotovi predvidenih pregledov, mu grozi do 40.000 evrov globe in zaposleni lahko tudi odkloni delo. Delavec pa nima le pravic, temveč tudi dolžnosti – zdravniškega pregleda se mora udeležiti, če ga nanj napoti delodajalec.

Oskrbovana stanovanja: kaj preveriti pred vselitvijo?
07. 03. 2023 03.30Ni nujno, da mora lastnik kot najemodajalec ali kot prodajalec oskrbovanih stanovanj obenem obvezno zagotavljati storitve, kot denimo pomoč pri pospravljanju, kuhanju, umivanju, oblačenju, hranjenju ... Gre namreč za stvar dogovora med stanovalci in ponudniki, kar pomeni, da je lahko ali pa ne predvideno ob najemu oziroma ob nakupu.

Tako se lahko zaposli mladoletnik
31. 01. 2023 05.00Po zakonodaji se lahko oseba prvič zaposli že pri 15 letih starosti, torej po končani osnovni šoli. Koliko je takšnih primerov, ko otroci ne nadaljujejo šolanja na srednji šoli ali se iz kakšnih drugih razlogov zaposlijo, še preden dopolnijo 18 let? Na kaj morajo biti pri tem pozorni mladoletni iskalci zaposlitve, pa tudi delodajalci, ki razmišljajo o zaposlitvi mladoletnika?

Omejitve pri nabiranju rastlin: to so zagrožene kazni
14. 03. 2022 05.00Narava se je končno prebudila in na vsakem koraku lahko vidimo najrazličnejše cvetlice, sadeže ter plodove, ki jih vsako sezono z veseljem nabiramo. A pozor, obstajajo predpisane omejitve, ki jih je dobro poznati, da ne bomo po nepotrebnem kaznovani z globo.

Obisk dimnikarja vas lahko stane tudi več kot 40 evrov z DDV na uro
29. 10. 2021 08.16Dimnikarji ne prinašajo zgolj sreče, če se - kot narekuje stara vraža - ob pogledu nanje primemo za gumb, licencirani s svojo dejavnostjo skrbijo tudi za požarno in zdravstveno varnost ter posredno varujejo okolje. Obenem so njihovi obiski pomembni tudi zaradi prihranka, saj je ob rednih pregledih praviloma tudi manjša poraba goriva.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Kdo bi moral vračati državno pomoč?
06. 05. 2021 05.00Ministrstvo za finance je nekoliko omililo pogoje za izračun prihodkov v lanskem letu in s tem morebitno obvezo vračanja državne pomoči po protikoronskih zakonih. Pri izračunu padca prihodkov se tistim subjektom, ki so lani zaposlovali ali vlagali, to upošteva.

VIDEO: Tako delajo reševalci v času novega koronavirusa
09. 11. 2020 05.45Sekunde, ki odločajo o življenju in smrti. Te se sedaj, v času novega koronavirusa, lahko podaljšajo, saj se morajo reševalci, če pri pacientu obstajajo znaki okužbe, obleči v zaščitno obleko. Kako je videti delo v času covida-19?

Zamudniki pri plačevanju najemnin 'eni in isti' ne glede na razmere v državi
19. 08. 2020 07.00Vsak tretji Američan zaradi krize, ki jo je povzročila pandemija, julija ni plačal najemnine. Kriza je udarila tudi v Sloveniji, kjer so zaznali več prošenj za subvencije in za obročno odplačilo neprofitnih najemnin. A zamudniki pri plačevanju najemnin so že vrsto let "eni in isti", ne glede na razmere v državi, pravijo na občinah.

Velika planina: kje parkirati in koliko stane?
17. 07. 2020 09.04Velika planina je priljubljena destinacija, ki je te dni znova dobro obiskana. Če se tudi vi odpravljate tja, potem preverite, kje boste parkirali in koliko vas bo to stalo. Da, na Veliki planini so uvedli plačljivo parkiranje na označenih parkiriščih.