pravna pomoč

Več denarja za rejnike: Vlada sprejela pomembne spremembe zakona o rejništvu
04. 04. 2025 03.17Za vse, ki jih zanima rejništvo ali že so del njega, je odločitev vlade o noveli zakona o izvajanju rejniške dejavnosti pomembna novica. Ključne spremembe vključujejo znatno povečanje plačil rejnikom, vključno z nadomestili za socialno varnost za samozaposlene. Zvišujejo se tudi oskrbnine in omogoča se več finančne podpore za vzgojo otrok. Novela prinaša tudi tri nove prejemke za rejnike. Celoten paket je namenjen povečanju privlačnosti rejništva in izboljšanju podpore rejniškim družinam.

Kako se ob ločitvi deli premoženje?
03. 03. 2025 09.17V Sloveniji se loči vsak tretji par in po razvezi je treba doreči veliko stvari. Med drugim je treba razdeliti premoženje in možnosti sta dve – sporazum ali spor. Kako se deli premoženje, kaj vse se upošteva pri določitvi deležev, kako je z darili in dediščino ter drugo o delitvi premoženja po ločitvi pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Kako izpogajati čim višjo odpravnino?
27. 12. 2024 04.16Odpravnina je lahko pomemben finančni znesek ob odhodu iz podjetja. Preberite namige, kako se pripraviti in izpogajati najboljše pogoje za vaš odhod.

Neverjetno, koliko denarja zaslužijo že pokojni zvezdniki
09. 11. 2024 04.02Preverite zaslužke pokojnih zvezdnikov v letu 2024 in kam gre njihov denar.

Zimska oprema in kazni, ki vas lahko doletijo
06. 11. 2024 04.32Bliža se 15. november, ki je po zakonu določen kot datum, ko morajo biti vozila opremljena z zimsko opremo. Trenutne temperature, zlasti ponoči in v zgodnjih jutranjih urah, so sicer že opomnik voznikom, da so za varno vožnjo ustreznejše zimske pnevmatike, so sporočili z Avto-moto zveze Slovenija (AMZS).

Tudi odrasli imajo lahko dodeljenega skrbnika
12. 08. 2024 08.35Namen postavitve odraslega pod skrbništvo je zaščititi osebo, ki sama brez škode zase ni zmožna skrbeti za svoje premoženjske pravice in koristi. Tako imajo lahko skrbnika denimo bolniki z demenco, odvisniki ali osebe z motnjami v razvoju. Vse o skrbništvu nad odraslim je obrazložil odvetnik Žiga Marovt.

Bančni regulator združitvi Nove KBM in SKB prižgal zeleno luč
28. 06. 2024 09.36Evropska centralna banka in Banka Slovenije sta izdali dovoljenji za združitev Nove KBM in SKB banke v eno pravno entiteto. Njuna pravna združitev je predvidena 22. avgusta, naslednji dan pa bodo združeno banko preimenovali v OTP banko, so sporočili iz Nove KBM.

V službi se je odvil dogodek, ki ima lahko hude posledice
05. 03. 2024 08.01Najbrž ga ni odraslega človeka, ki se ni že kdaj sprl v službi. Običajno gre za izmenjavo ostrih besed, morda nekoliko povzdignjen ton glasu, nadaljuje pa se z nekaj dnevi ali tedni grdih pogledov. A ti grdi pogledi lahko prerastejo v trajno izolacijo iz kolektiva, širjenje laži, trpinčenje, šikaniranje in izživljanje. V tem primeru pa gre že za mobing, ki je v Sloveniji sicer prepovedan, a v delovnem okolju vseeno pogostejši, kot si morda mislite. Prav zato je ključnega pomena, da si pravočasno zagotovite ustrezno zaščito, ne da bi morali za to najeti kredit.

Kaj vse je treba vedeti ob preoblikovanju s.p. v d.o.o.?
09. 02. 2024 07.47Večina običajno začne poslovno dejavnost opravljati kot s.p. Sčasoma pa lahko posel "preraste" samostojnega podjetnika in ob povečanem obsegu poslovanja, višjih prihodkih in končnih dobičkih je smiselno razmišljati o preoblikovanju v d.o.o. Preverite, kdaj in zakaj se izplača prenos, kako poteka postopek in kakšni stroški lahko nastanejo!

Kako dobiti študentsko napotnico?
18. 10. 2023 06.23Študentsko delo je za mnoge mlade priložnost za finančno neodvisnost in pridobivanje dragocenih izkušenj. Vendar pa je za zakonito opravljanje študentskega dela v Sloveniji potrebna študentska napotnica. V tem članku vam bomo razložili, kaj je študentska napotnica in kako jo pridobite, da se izognete morebitnim težavam.

Kiberskvoterji tako onemogočajo konkurenco
05. 06. 2023 04.45Konkurenca je dobra, saj sili v napredek in izboljšave. A v čedalje bolj neizprosnem poslovnem svetu je lahko tudi nepoštena, kruta, nemoralna in se lahko poslužuje različnih načinov za omejitev ali onemogočanje poslovanja drugemu večjemu, boljšemu, uspešnejšemu ali zgolj podobnemu. Preverite, kaj lahko storite, če je domena z imenom vašega podjetja, imena ali znamke že registrirana.

Kako se odpovedati dednemu deležu?
12. 05. 2023 06.50Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Delitev premoženja ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti: to morate vedeti!
24. 04. 2023 04.00Ločitev je stresna in čustveno naporna že sama po sebi, a še toliko bolj, če imamo opravka tudi z delitvijo premoženja. Ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti se že samo po sebi poraja vprašanje, kaj se deli in kaj ne. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Ko zavarovalnica noče kriti škode iz kasko zavarovanja
17. 02. 2023 05.00Zelo hitro se zgodi tudi najbolj previdnim voznikom, da pride do nesreče ali pa morda prekoračitve hitrosti. Zato so kazni, izrečene v prometu, pogoste. V nadaljevanju smo za vas zbrali nekaj koristnih informacij, med drugim tudi, kje lahko preverite svoje stanje kazenskih točk, kdaj imate možnost polovičnega plačila globe in kaj lahko storite, če se ne strinjate z izrečeno kaznijo.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Kaj je treba vedeti, če mladi športnik podpisuje pogodbo?
03. 10. 2022 04.45Tudi v Sloveniji se že vrsto let pojavljajo pogodbe z nadarjenimi mladoletnimi športniki in klubi. Na kaj naj bodo pozorni starši pri sklepanju pogodb in s kom naj se posvetujejo pred podpisom, da bodo čim bolj zavarovali interese otroka? Odgovarjata strokovnjaka za športno pravo, Blaž Tomažin Bolcar in Luka Milanović.

Selitev podjetja v tujino je zapletena in v praksi jih je malo
15. 06. 2022 05.00Podjetja se za selitev iz Slovenije v tujino odločajo zaradi različnih razlogov, med drugim zaradi več poslovnih priložnosti, večjih in boljših trgov, prijaznejšega poslovnega okolja, nižjih stroškov, cenejše delovne sile, manjših davkov in tudi drugih ugodnosti.

Kako preveriti stanje bonov? Na primer za otroka
19. 05. 2022 13.07Kako lahko preverim stanje lastnega bona? Kako pa stanje bonov mladoletnega otroka ali ostarelih staršev?

Kam se lahko obrnete, če ste brez osebnega zdravnika?
07. 02. 2022 04.45131.000 zavarovancev nima izbranega osebnega zdravnika, saj jih je preprosto premalo. Najhuje je v velikih mestih in nove paciente sprejema le še peščica. Razlogi so različni in tudi ukrepi obstajajo, a ni čarobne paličice in pozitivnega učinka ne bo čez noč.

Energetski boni: kdo bi bil upravičen do energetskih bonov in kdaj?
09. 12. 2021 10.17Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na ministrstvu za infrastrukturo.

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?
04. 10. 2021 05.00Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

Skupni davčni dolg je vse nižji in znaša 998 milijonov evrov
26. 03. 2021 05.00Na javnem seznamu davčnih dolžnikov je 29 fizičnih in 21 pravnih oseb, ki državi dolgujejo med milijon in 10 milijonov evrov iz naslova neplačanih davkov. Sicer pa skupni davčni dolg zadnja leta vztrajno pada in Finančna uprava je vse uspešnejša pri pobiranju prispevkov.

Pomoč v obliki delnega povračila nekritih fiksnih stroškov
08. 12. 2020 05.45Vloga bo dostopna zgolj na eDavkih, in to predvidoma od 17. decembra. Rok za oddajo vloge je 31. december 2020. Finančna uprava pa bo pomoč nakazala do 20. januarja 2021.

Kako do nadomestila za brezposelnost?
16. 12. 2019 09.11Vam grozi, da boste ostali brez službe, ali razmišljate o odpovedi? Preverite, v katerih primerih vam pripada pravica do denarnega nadomestila ter na kaj morate biti pri uveljavljanju te pravice pozorni.

Poglejte, kaj sta storila Aljaž in Bojan!
17. 05. 2018 08.51Mlada Slovenca se dobro zavedata, da je na igrišču pomembna tudi pričeska, ki je žoga ne sme uničiti. Najbolj ponosna sta, da je med njunimi strankami tudi Goran Dragić. Kako sta začela posel?

Kmalu strožji ukrepi za tiste, ki za svoje otroke ne plačujejo preživnine
18. 08. 2017 08.04Preživninski sklad je za nadomestila lani skupno izplačal 3,7 milijona evrov, od tega milijon evrov iz proračuna in 2,7 milijona evrov iz sredstev, ki so jih dobili z izterjavo dolžnikov sklada. Neodpisane terjatve do dolžnikov so konec lanskega leta znašale 50,2 milijona evrov.

VIDEO: David Knez, ki skupaj z ekipo piše zgodbo o uspehu: Podjetja in delavci živimo državo in ne obratno
27. 01. 2017 06.57David Knez je širši slovenski javnosti postal znan, ko je odjeknila novica o njegovem uspehu na Kickstarterju. Navdušil je z elastičnimi vezalkami, ki jih ni treba zavezati. Na vprašanje, ali bi sprejel nekaj milijonsko ponudbo in idejo prodal, sprašuje, kje je smisel vsega skupaj, če prodaš vse, kar si gradil.

Po dveh letih so mu znova ponudili zaposlitev za določen čas. Njegov odvetnik pa je dosegel ...
10. 10. 2016 06.18Delavec je po dveh letih zaposlitve za določen čas pričakoval zaposlitev za nedoločen čas. Delodajalec pa mu je v podpis pomolil novo pogodbo znova za določen čas, vendar za drugo delovno mesto. A samo na papirju; jasno mu je dal namreč vedeti, da od njega pričakuje opravljanje istega dela.

Slovenko so želeli odpustiti iz krivdnih razlogov, ona pa je dosegla ...
17. 03. 2016 08.00Slovenko so hoteli odpustiti iz krivdnih razlogov. Pri postopku pred delodajalcem ni bila uspešna, sledilo je pravdanje na sodišču. Kako bo plačala odvetniške stroške, ki so tedaj narasli na več sto evrov, pa je na srečo ni skrbelo.