pravna varnost

Kako izpogajati čim višjo odpravnino?
27. 12. 2024 04.16Odpravnina je lahko pomemben finančni znesek ob odhodu iz podjetja. Preberite namige, kako se pripraviti in izpogajati najboljše pogoje za vaš odhod.

Idealni poklici za vsako astrološko znamenje
16. 11. 2024 04.34Vsako astrološko znamenje ima svoje posebne značilnosti in talente, ki se lahko izrazijo tudi na kariernem področju. Če vas zanima, kateri poklici so najbolj primerni za vaše znamenje, vam ta astrološki vodič lahko pomaga pri iskanju kariere, v kateri boste najbolj uspešni in zadovoljni.

V službi se je odvil dogodek, ki ima lahko hude posledice
05. 03. 2024 08.01Najbrž ga ni odraslega človeka, ki se ni že kdaj sprl v službi. Običajno gre za izmenjavo ostrih besed, morda nekoliko povzdignjen ton glasu, nadaljuje pa se z nekaj dnevi ali tedni grdih pogledov. A ti grdi pogledi lahko prerastejo v trajno izolacijo iz kolektiva, širjenje laži, trpinčenje, šikaniranje in izživljanje. V tem primeru pa gre že za mobing, ki je v Sloveniji sicer prepovedan, a v delovnem okolju vseeno pogostejši, kot si morda mislite. Prav zato je ključnega pomena, da si pravočasno zagotovite ustrezno zaščito, ne da bi morali za to najeti kredit.

Kaj vse je treba vedeti ob preoblikovanju s.p. v d.o.o.?
09. 02. 2024 07.47Večina običajno začne poslovno dejavnost opravljati kot s.p. Sčasoma pa lahko posel "preraste" samostojnega podjetnika in ob povečanem obsegu poslovanja, višjih prihodkih in končnih dobičkih je smiselno razmišljati o preoblikovanju v d.o.o. Preverite, kdaj in zakaj se izplača prenos, kako poteka postopek in kakšni stroški lahko nastanejo!

Obstajajo primeri, ko vas lahko delodajalec snema
22. 09. 2023 04.45Nekateri delodajalci so se v preteklosti pogosto odločali za (sporen) nadzor zaposlenih na delovnih mestih. Videonadzorni sistemi, ki vodilnim omogočajo vpogled v živo dogajanje v delovnih prostorih, so tudi danes zelo priljubljeni, a dejstvo je, da gre pri tovrstnem nadzoru za nesorazmeren poseg v zasebnost.

Katere so prednosti in slabosti socialnega podjetništva?
05. 04. 2023 04.00Države in politika podpirajo obstoj socialnih podjetij, saj so pomembna za vključevanje v delo predvsem ranljivih in prispevajo k razvoju. Njihov smisel in načela so solidarnost in sodelovanje, postavljanje ljudi pred kapital in enakopravnost v odločanju. S poslovanjem zasledujejo cilje, kot so zagotavljanje blaga in storitev v dobrobit družbe, širše javnosti in skupnosti ter splošno odgovornost do vseh – tako zaposlenih kot potrošnikov.

Ko zavarovalnica noče kriti škode iz kasko zavarovanja
17. 02. 2023 05.00Zelo hitro se zgodi tudi najbolj previdnim voznikom, da pride do nesreče ali pa morda prekoračitve hitrosti. Zato so kazni, izrečene v prometu, pogoste. V nadaljevanju smo za vas zbrali nekaj koristnih informacij, med drugim tudi, kje lahko preverite svoje stanje kazenskih točk, kdaj imate možnost polovičnega plačila globe in kaj lahko storite, če se ne strinjate z izrečeno kaznijo.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kako varno prodajati rabljene stvari po spletu?
25. 11. 2022 05.59Ob vse večji spletni prodaji je čedalje več goljufij in oškodovanci so lahko tako kupci kot tudi prodajalci. Prvi, ko denimo ne prejmejo naročenega in že plačanega ali kupljeno ne ustreza opisu, drugi pa lahko celo ostanejo brez izdelka in tudi brez kupnine.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Kako je lahko NLB kupila Sberbanko? Odgovor je preprost
02. 03. 2022 11.15Ko je slovenska banka Sberbank, ki je bila takrat še v ruski lasti, javnost obvestila, da so zaprli svoje poslovalnice, je med njenimi komitenti zavladala panika, saj ti niso vedeli, kako naj zaščitijo premoženje.

To je dobro vedeti pred vzpostavitvijo spletne trgovine
15. 10. 2021 04.30Prepričanje, da moraš biti na spletu, sicer v poslovnem svetu dandanes ne obstajaš, se je v epidemiji izkazalo še za bolj resnično in pravilno. Številne trgovine so bile kar nekaj časa zaprte in trgovci so se razdelili na spletne in fizične. Prvi so lahko dokaj nemoteno delovali in prodajali, medtem ko so drugi čez noč ostali brez kupcev. Nekaj se jih je prilagodilo in sčasoma začelo poslovati po spletu, določeni pa so morali žal za vedno zapreti svoja vrata.

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?
04. 10. 2021 05.00Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

Skupni davčni dolg je vse nižji in znaša 998 milijonov evrov
26. 03. 2021 05.00Na javnem seznamu davčnih dolžnikov je 29 fizičnih in 21 pravnih oseb, ki državi dolgujejo med milijon in 10 milijonov evrov iz naslova neplačanih davkov. Sicer pa skupni davčni dolg zadnja leta vztrajno pada in Finančna uprava je vse uspešnejša pri pobiranju prispevkov.

Če služite z blogom, je treba prijaviti dejavnost
16. 11. 2020 07.10Vse več je tako imenovanih vplivnežev, ki po spletu služijo z blogi, vlogi, objavami in filmčki. Preverite, ali je treba imeti registrirano dejavnost in kako je s plačevanjem davkov!

Delodajalci v strahu: ali jih lahko delavci tožijo, če se okužijo na delovnem mestu?
03. 07. 2020 07.26Bi delavci lahko tožili delodajalca, če jih med pandemijo sili delati v neprimernih pogojih? Če delavci zbolijo, ker delodajalec ni poskrbel za potrebno varnost, je odgovornost za to možno pripisati delodajalcu, pravijo pravniki. V ZDA so nekatera podjetja že na sodiščih zaradi tovrstnih primerov. Kaj pa pri nas?

Države bi lahko zahtevale odškodnine od Kitajske. A vprašanje, če jih tudi bodo
05. 05. 2020 07.00Vse glasnejši so pozivi, da bi morala Kitajska plačati odškodnine zaradi pandemije novega koronavirusa, ki je ohromila svetovno gospodarstvo. Zaostruje se predvsem ameriška retorika, da je Kitajska svetovno javnost zavajala in prikrivala resnost covida-19. A kakšna je pravna podlaga za to in kaj bi to za seboj potegnilo?

Želite peči piškote za prodajo? To morate vedeti!
24. 10. 2019 08.56Najbolj odmevni primeri kršitev zaradi nepravilnega ravnanja z živili v Sloveniji so bile doslej pekarne, gostilne, označevanje mesa v mesnicah, označevanje sadja in zelenjave na stojnicah. Preverite, kako je treba skrbeti za varnost in higieno, če prodajate hrano ali kozmetiko!

Dvojni status upokojencev: kdo bi to možnost koristil in zakaj nekateri temu nasprotujejo?
09. 08. 2019 08.31Si predstavljate delavko ali delavca v proizvodnji, ki bi si po izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev še želel nadaljevati delo?

Lastniki nepremičnin, ne pozabite na četrtek!
18. 11. 2018 08.47Spreminjanje bistvenih podatkov o nepremičnini od 22. novembra le še z elaboratom.

Kakšne so kazni, če se vselite v objekt brez uporabnega dovoljenja?
18. 10. 2018 08.21Pogovor z državnim sekretarjem na okoljskem ministrstvu Alešem Prijonom. Razložil je, kaj se dogaja s hišo, ki nima fasade. Pa tudi, zakaj vam bodo inšpektorji za bivanje v družinski hiši brez uporabnega dovoljenja "pogledali skozi prste".

Poglejte, kaj sta storila Aljaž in Bojan!
17. 05. 2018 08.51Mlada Slovenca se dobro zavedata, da je na igrišču pomembna tudi pričeska, ki je žoga ne sme uničiti. Najbolj ponosna sta, da je med njunimi strankami tudi Goran Dragić. Kako sta začela posel?

Vam posrednik ne dovoli ogleda nepremičnine, dokler ne podpišete pogodbe z njim?
05. 12. 2017 09.46Predlog novosti pri nepremičninskem posredovanju v vladni obravnavi

Nepremičninskega davka ne bo še (vsaj) do leta 2020
25. 10. 2017 08.30Poslanci so kljub pomislekom, da je novi zakon podlaga za davek na nepremičnine, sklenili, da je predlog novega zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin primeren za nadaljnjo obravnavo. Novi zakon bo predvidoma prenovil sistem množičnega vrednotenja nepremičnin.

Nakup nepremičnine od A do Ž!
21. 04. 2015 08.37Hiter dostop do podatkov v zemljiški knjigi je močno zmanjšal možnosti zlorab ob nakupu ali prodaji nepremičnine, a kljub temu je potrebno biti pri enem najpomembnejših korakov v življenju zelo previden.

Z elektronskim cestninjenjem naj bi pobrali 13 milijonov evrov več
15. 03. 2016 08.48Ponudbo za 99,99 milijona evrov so izbrali, ker je bila najugodnejša in najbolje ocenjena. Z elektronskim cestninjenjem za tovornjake bodo v letu dni predvidoma pobrali 13 milijonov evrov več.

Slovenci končno brez strahu pred visokimi računi?
18. 03. 2013 19.42Marko Vončina je direktor slovenske podružnice zavarovalnice ARAG, ki edina pri nas ponuja zavarovanje pravne zaščite. Po domače povedano ponujajo zavarovanja, ki v primeru, da se znajdete v sodnem ali zunajsodnem sporu, omogočajo, da so vaši stroški pokriti. Z njim smo se pogovorili o zavarovalništvu na malce drugačen način.

Koliko lahko v resnici zaračunajo najboljši slovenski odvetniki?
15. 11. 2012 09.48Če si še tako prizadevamo živeti po zakonih ter v miru in sožitju, se marsikomu zalomi. S sodnim iskanjem pravice pa so pogosto povezani visoki stroški, zaradi katerih se marsikdo raje odpove svojim pravicam in interesom.

Preberite, kaj bodo novi parlamentarci naredili za vaše službe!
02. 12. 2011 15.23Še dober dan nas loči do predčasnih parlamentarnih volitev, po katerih naj bi bilo, če gre verjeti obljubam politikov, vse drugače. Zaradi splošnega stanja so tokrat v svojih obljubah resda nekoliko previdni, a za prepričevanje se je tudi v teh okvirih našlo dovolj manevrskega prostora.

Kako dedujem po pogodbi o preživljanju?
11. 01. 2011 14.09Pozdravljeni, zanima me glede izplačila nujnega deleža. Živimo v hiši z starši, ki sta lastnika vsak pol hiše. Brat je že dobil svoj delež, pri notarju je tudi overjena pogodba, da se odpoveduje ostalemu premoženju pri dedovanju. Vendar pa imam še polsestro po očetovi strani, s katero nimamo stikov. Starši bi želeli, da hišo podedujem jaz, s tem, da napišemo pogodbo o dosmrtnem preživljanju obeh staršev, po njihovi smrti pa stanovanjska hiša pripada meni. Ali lahko polsestra zahteva nujni delež tudi v tem primeru, če je sklenjena pogodoba o preživljanju?