prehod na zeleno

Kako je Norveška postala svetovni model pri uporabi e-vozil?
16. 01. 2025 04.57Norveški cilj je, da bodo vsa nova vozila, prodana leta 2025, električna. To je kar desetletje prej kot katera koli država EU. A kaj se lahko druge evropske države naučijo od te nordijske države?

Preverili smo: se z novim obračunavanjem omrežnine res ne splača več investirati v sončno elektrarno?
17. 01. 2025 04.30Nov sistem obračunavanja omrežnin je močno razburil javnost, še posebej presenečeni in razočarani so bili ob prejemu položnice za elektriko lastniki sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Mnogi, ki so razmišljali o investiciji v sončno elektrarno, so zato sedaj v dvomih, da se samooskrba res splača.

Lastnike električnih vozil skrbi, kako jih bodo prodali in kam s staro baterijo
12. 11. 2024 04.09Kljub ambicioznim načrtom nemške avtomobilske industrije za prehod na električna vozila se sektor sooča z resnimi težavami. Prodaja električnih vozil je nižja, lastniki pa se sprašujejo, za kakšno ceno lahko prodajo svoje električne avtomobile.

Pozor, čas imate samo še do 10. junija!
15. 05. 2024 09.13Prehod v trajnostno družbo je eden najpomembnejših izzivov sodobnega sveta. Posvetiti se mu moramo vsi: tako posamezniki kot tudi organizacije, podjetja ter gospodarstvo nasploh. Ob tem se seveda spodobi, da trajnostne poslovne prakse ne ostanejo neopažene. Preverite, kako lahko vaši trajnostni uspehi odmevajo po vsej Evropi, pa tudi, kako ustrezno zaščititi svoj posel!

Zeleno gospodarstvo: Pomen, izzivi in priložnosti
21. 12. 2023 05.00Zeleno gospodarstvo je koncept, ki se vse bolj uveljavlja v svetu, saj se globalna skupnost zaveda potrebe po trajnostnem razvoju in ohranjanju naravnih virov.

E-odpadki – koliko denarja vržemo v smeti?
17. 10. 2023 04.45Vrednost ključnih surovin za zeleni prehod, ki se nahajajo v zavrženih ali odsluženih elektronskih napravah, na letni ravni znaša 9,5 milijarde dolarjev (več kot 9 milijard evrov), so ob mednarodnem dnevu e-odpadkov objavili Združeni narodi (ZN). Ob tem so pozvali k zavedanju o pomenu recikliranja e-odpadkov.

Ko se ženske odpovedujejo hrani, da bi plačale račune za energijo
23. 08. 2023 07.12Pri energetski revščini gre za odsev širših družbenih neenakosti, so soglašali tuji in domači strokovnjaki, ki so se v organizaciji Društva za sonaraven razvoj Focus zbrali na posvetu na to temo. Da iščemo vzroke le v nizkih dohodkih, slabi energetski učinkovitosti in visokih stroških ni dovolj.

Država, ki bo prehitela Nemčijo, ZDA in Japonsko
13. 07. 2023 04.45Trenutno je na petem mestu, za Nemčijo, Japonsko, Kitajsko in ZDA. A glede na kazalnike se bo to spremenilo.

Kateri viri električne energije so zeleni in kako je v Sloveniji?
06. 03. 2023 03.15Dandanes se bolj kot kdaj koli prej spodbuja pridobivanje elektrike iz okolju prijaznih virov, kot sta sončna in vetrna energija. Koliko pa jo izkoriščamo v Sloveniji?

Kako dvigniti produktivnost in dodano vrednost na zaposlenega?
09. 12. 2022 08.24V Sloveniji dodana vrednost na zaposlenega v povprečju znaša okoli 53.000 evrov. Najvišja je v jugovzhodni in osrednjeslovenski ter najnižja v pomurski in podravski regiji, med panogami pa je najvišja v farmaciji, energetiki, specializirani trgovini ali posredovanju ter najnižja v gostinstvu in kmetijstvu.

Podjetniki, kmalu bodo na voljo evropski milijoni
17. 11. 2022 08.05Imate vrhunsko podjetniško idejo, nimate pa dovolj finančnih sredstev, da bi jo uresničili? Za vas imamo dobro novico: z januarjem Slovenija vstopa v novo finančno obdobje črpanja evropskih sredstev, kar pomeni, da bodo prvi javni razpisi – tudi za podjetja in podjetnike – na voljo že v prvi polovici leta 2023.

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

Slovenska avtomobilska industrija na prelomnici in pred številnimi izzivi
02. 02. 2022 04.45Avtomobilska industrija se v zadnjih nekaj letih sooča z največjimi izzivi v svoji zgodovini. Potrebne so spremembe, prilagoditve, posodobitve in prehoda na digitalno ter zeleno. Tudi v Sloveniji, kjer v prihodnost vseeno zrejo z optimizmom.

Kje in kako bomo letos dopustovali?
24. 03. 2021 05.00Čeprav si še nihče si ne upa z gotovostjo napovedati, kako bo v glavni turistični sezoni, so priprave optimistično v polnem teku. V luči pandemije se uvajajo digitalna zelena potrdila, ki bodo vsebovala informacije o cepljenju, prebolelosti ali negativnem testu, kar bo odpravilo obvezno karanteno, spodbudilo vnovični zagon turizma in omogočilo večjo svobodo gibanja. Iskanje rešitev za lažje potovanje pa medtem spremljajo opozorila pristojnih pred (pre)hitrim sproščanjem ukrepov za zajezitev pandemije samo zaradi nastopa turistične sezone.

Prihodnost je "zelena" in v Sloveniji so prvič spodbude za "zelene" delodajalce
17. 02. 2021 04.45V svetu globalnih sprememb je nujen prehod na okolju prijazno ekonomijo, da preprečimo ali vsaj omilimo nevarne okoljske spremembe. Povsod, kjer je le mogoče, je ključno ustvarjati zelena delovna mesta, poklice, pri katerih podjetja, delodajalci in zaposleni ščitijo okolje in z delom karseda minimalno vplivajo na naš planet in ga maksimalno varujejo. Edini planet, ki ga imamo. Ker ... situacija je resna.

Kaj se je za slovenske potrošnike spremenilo po brexitu?
12. 02. 2021 09.02Kako je z davki, carinami, potovanji, selitvijo in študijem v Združenem kraljestvu po brexitu? Zbrali smo nekaj sprememb, ki neposredno vplivajo na slovenske potrošnike in ljudi, ki želijo v prihodnje potovati ali poslovati na Otoku.

Kako ravnati ob prometni nesreči v tujini?
02. 07. 2019 08.55Mnogi se boste na dopust odpravili z avtomobilom. Da bo bivanje v tujini čim bolj brezskrbno, je smiselno poskrbeti za ustrezna zavarovanja, ki bodo lastnikom v pomoč v primeru prometne nesreče ali nemara kraje vozila.

Bi morali biti samovozeči avtomobili pripravljeni tudi ubijati?
21. 12. 2015 09.37Avtomobili brez voznika brez izjem upoštevajo pravila. Sliši se idealno, na kaotičnih in nabito polnih cestah pa se očitno ne obnese. Dilema je tudi, ali bi morala biti samovozeča vozila pripravljena tudi ubijati.

Poglejte, kje je bogastvo, ki ga Slovenci še niso odkrili!
26. 01. 2012 18.42Vlagatelji, ki vidijo v ekologiji, kmetijstvu in rabi obnovljivih virov priložnost, se lahko odločijo za varčevanje v različnih vzajemnih skladih z zeleno politiko investiranja.