prilagoditev

Znano, kdaj naj bi bila nakazana prva božičnica za upokojence
25. 04. 2025 07.27Kaj vse prinaša pokojninska reforma?

Nova pokojninska politika: Kako bo država usklajevala pokojnine po letu 2026?
10. 04. 2025 03.57Prihodnja ureditev usklajevanja pokojnin, načrtovana od leta 2026, prinaša pomembne spremembe v izračunu povišanj. Do leta 2030 bodo pokojnine usklajene na podlagi kombinacije rasti plač in inflacije, nato pa se bo delež vpliva plač postopoma zmanjševal, delež inflacije pa povečeval. Cilj je prilagoditev pokojnin ekonomskim razmeram in ohranitev kupne moči upokojencev v dolgoročnem obdobju.

Top 3 države, kamor se Nemci najpogosteje izseljujejo
09. 04. 2025 13.10Nemci se najpogosteje izseljujejo v Švico, Avstrijo in Španijo. Preverite, zakaj te države vodijo in kaj jih dela tako privlačne za izseljence.

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?
02. 04. 2025 02.38Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Zakaj se mladi vedno bolj pretvarjajo, da imajo polne roke dela?
30. 03. 2025 09.07Generacija Z se v pisarni poslužuje "taskmaskinga" – glasnega tipkanja, hitre hoje in nošenja slušalk, da bi izgledali zaposleni. Preverite, kako podjetja in delavci reagirajo na ta trend.

Karierne priložnosti po 50. letu – kje vas še iščejo?
29. 03. 2025 19.06Ste starejši od 50 let in iščete novo službo? Preverite najbolj iskane poklice za starejše delavce, možnosti prekvalifikacije ter nasvete za uspešno zaposlitev.

Delavci te starosti so najpogosteje v bolniškem staležu
24. 03. 2025 03.53V času, ko pogajalska skupina Ekonomsko-socialnega sveta pripravlja predlog pokojninskih sprememb, po katerih naj bi se upokojevali starejši, strokovnjaki s področja medicine dela opozarjajo na nujno prilagoditev dela starejšim. Le tako bodo ti lahko še ostali delovno aktivni, svarijo na Kliničnem inštitutu za medicino dela, prometa in športa. Starejši delavci najmanj pogosto odhajajo v bolniški stalež.

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež
13. 03. 2025 09.19V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Nemudoma ukrepali: Nemci z novim motorjem gospodarstva
10. 03. 2025 04.04Celotna evropska industrija se mora nemudoma prilagoditi, še posebej avtomobilska. Ni več sprejemljivo, da evropski denar odteka drugam, če bi lahko ostal doma.

Niste prejeli računa za elektriko? To je razlog
12. 02. 2025 12.02Januarske račune za električno energijo bodo gospodinjski uporabniki prejeli z nekajdnevno zamudo.

Previdno! V Federaciji BiH globe za kajenje v zaprtih javnih prostorih
13. 12. 2024 10.27V Federaciji BiH se je končalo šestmesečno prehodno obdobje po sprejetju pravilnika, ki prepoveduje kajenje v zaprtih javnih prostorih v tej entiteti BiH. Kajenje je ob upoštevanju določenih pogojev še vedno dovoljeno v lokalih, v katerih ne strežejo hrane. Za neupoštevanje pravilnika so zagrožene denarne kazni, poročajo mediji v BiH.

Kako optimizirati finance po upokojitvi in ohraniti finančno varnost?
13. 12. 2024 04.02Kako upravljati finance po upokojitvi? Preverite nekaj namigov za prilagoditev proračuna, zmanjšanje stroškov in ohranjanje finančne stabilnosti, da boste v pokoju uživali brez skrbi.

Učinkovite strategije za zmanjšanje dolgov: Kako prevzeti nadzor nad svojimi financami
04. 12. 2024 04.29Poiščite učinkovite strategije za zmanjšanje dolgov. Naučite se konsolidirati dolgove, določiti prioritete pri odplačevanju in preprečiti dodatno zadolževanje. Prevzemite nadzor nad svojimi financami še danes!

Kako samozaposleni ostanejo finančno stabilni – tudi v kriznih časih
03. 12. 2024 04.39Ste samozaposleni? Potem veste, da svoboda prinaša tudi izzive – predvsem na področju financ. Kaj storiti, da se izognemo težavam, kako ukrepati v krizi in kdaj prepoznati trenutek za spremembe? Preverite praktične nasvete, ki vam bodo pomagali ostati na vrhu oz. ob pravem času sprejeti prave odločitve!

Kako napisati motivacijsko pismo za službo, fakulteto ali štipendijo? To so podrobna navodila
03. 12. 2024 04.03Spremno pismo je vaša priložnost, da poveste zgodbo, ki se skriva za vašim življenjepisom.

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

Kako lahko znižate stroške elektrike ob novi omrežnini?
12. 11. 2024 11.44Z novim načinom obračunavanja omrežnine so slovenska gospodinjstva postavljena pred izziv učinkovitejše rabe električne energije in prilagoditev navad, da bi optimizirala stroške. Katere ukrepe lahko sprejmejo odjemalci, pojasnjuje energetski svetovalec mreže ENSVET Matjaž Eržen.

E-goljufi s pomočjo AI vse bolj prefinjeno (in uspešno) napadajo
25. 10. 2024 04.10Spletne prevare so postale milijardni posel. E-goljufi več ne poznajo meja; ogromno vlagajo v napredno tehnologijo, pri čemer kot glavno orodje uporabljajo umetno inteligenco. Kako se lahko zaščitimo?

Primer slovenskega podjetja, ki je bilo v stečaju, nato pa so se delavci samoorganizirali
14. 10. 2024 04.26M TOM ni tipična zgodba o stečaju. Je zgodba o zaupanju, vztrajnosti in moči povezovanja. Po propadu podjetja TOM leta 2010, ko je brez dela ostalo okoli 200 zaposlenih, je skupina nekdanjih delavcev zavihala rokave, združila znanje in izkušnje ter na ruševinah starega podjetja stopila na novo uspešno poslovno pot.

Tako se pripravljajo na (morebitno) novo krizo
08. 10. 2024 04.43Ministrstvo za delo naj bi po večletnih napovedih kmalu predstavilo izhodišča stalne sheme skrajšanega delovnega časa za ohranitev delovnih mest v primeru nepredvidljivih okoliščin, kakršnim smo bili priča med epidemijo in energetsko krizo. Nekateri ocenjujejo, da bi lahko ukrep prav prišel že v primeru zaostritve razmer v avtomobilski industriji.

Anketa: Ali bi vplačevali v drugi pokojninski steber?
03. 10. 2024 04.19Demografske spremembe v Sloveniji in drugod po Evropi predstavljajo resen izziv za vzdržnost pokojninskih sistemov, zato so potrebne spremembe, ki pa morajo biti usklajene in postopne. Med rešitvami je tudi krepitev drugega pokojninskega stebra, ki ga mora spodbujati tudi država, je bilo slišati na posvetu o prihodnosti pokojninskega sistema.

V spomin si vtisnite to razpredelnico!
30. 09. 2024 11.16S 1. oktobrom je začel veljati nov način obračunavanja omrežnine. Kaj morate vedeti?

Kako naj nekdo s prvo zaposlitvijo vzpostavi zdravo ravnovesje med zasebnim in službenim življenjem
04. 09. 2024 04.46Vzpostavitev zdravega ravnovesja med zasebnim in službenim življenjem že na začetku kariere je ključna za dolgoročno zadovoljstvo in uspeh. Kako to doseči?

Tudi vi v službi počnete to?
03. 09. 2024 04.43V službi preživimo velik del svojega življenja, po nekaterih ocenah celo tretjino svojega aktivnega časa. Dolgotrajno sedenje in nepravilna drža pred računalnikom, nepravilno dvigovanje težkih predmetov, nezdrava prehrana ter številne druge navade lahko dolgoročno škodujejo našemu zdravju. Zato je izredno pomembno, da za svoje zdravje skrbimo tudi med delovnim časom. Če imamo delodajalca, ki razume in podpira zdrav življenjski slog svojih zaposlenih, je ta naloga precej lažja.

Zaključili ste z dopustom, sedaj pa se vas je lotilo to
29. 08. 2024 04.54Iz stanja ležernosti in odklopa se nenadoma znova znajdemo v morju obveznosti, nalog in vsakdanjega življenja. Nekateri ob tem doživijo šok, drugi celo depresijo.

To morate vedeti, če načrtujete izlet v Bohinj
15. 08. 2024 04.54Občina Bohinj nadaljuje vizijo umika motornega prometa od jezerske sklede. Po ukinitvi začasnih parkirišč na travnikih v bližini Bohinjskega jezera se zaključuje ureditev novega parkirišča na Nomenju. Ta bo sicer bolj kot obiskovalcem jezera privlačen kolesarjem kot vstop na novo kolesarsko povezavo Bled–Bohinj.

Pošta po zagotovilih vodstva zagotavlja ukrepe za varno delo v času vročine
02. 08. 2024 12.53V Pošti Slovenije si po zagotovilih vodstva prizadevajo za čim bolj varno in zdravo delovno okolje. "Zaradi obvladovanja tveganj, ki se lahko pojavijo ob povišani temperaturi zraka na prostem, imamo sprejete tako splošne kot dodatne ukrepe za varno delo v času povišanih temperatur oz. vročine," so zapisali.

V vročini ali med hudim neurjem – poštarji gredo na teren
01. 08. 2024 11.52Poštarji delajo v vročini in med neurji. Sindikat opozarja, da delo poštarjev v vročini terja prilagoditve.

Kako 150 evrov na mesec v desetih letih spremeniti v 25.800 evrov?
22. 07. 2024 09.27V svetu, v katerem so finančna tveganja in nepričakovani izdatki stalnica, je načrtovano varčevanje ključ do mirnejšega in varnejšega življenja. Pravilno varčevanje omogoča ne samo dosego kratkoročnih ciljev, ampak tudi dolgoročno finančno varnost. V tem članku boste izvedeli, kako pravilno načrtovati in izvajati varčevalne strategije, da boste lahko samozavestno in učinkovito upravljali s svojimi financami. Ne glede na vaše trenutne finančne okoliščine boste z našo pomočjo bolje pripravljeni na prihodnost in se izognili pastem slabih varčevalnih praks.

Hrana bo vse dražja in dragocenejša
01. 07. 2024 04.30Podnebne spremembe predstavljajo eno največjih groženj kmetijstvu in globalni oskrbi s hrano. Spreminjajoče se vreme, ekstremni vremenski dogodki ter segrevanje ozračja imajo namreč neposreden vpliv na pridelavo, kar posledično vpliva na cene živil.