Cekin.si

razlika

Zaposleni

Vsaj toliko boste letos prejeli regresa za letni dopust

02. 04. 2025 03.09

Kaj morate vedeti o letošnjem regresu? Preverite najnižji znesek regresa za 2025 ter do kdaj mora biti izplačan.

Potrošnik

Kavbojke: zakaj nekatere stanejo 30, druge pa 300 evrov?

01. 04. 2025 03.44

Strokovnjaki so pojasnili, v čem je skrivnost visokih cen določenih modelov kavbojk in ali se vanje splača investirati. Kaj vpliva na ceno kavbojk? Odkrijte razlike med poceni in premium modeli ter kako kakovost, proizvodnja in materiali določajo vrednost vašega jeansa.

Nakup

'Zahteval je 360.000 evrov, ponudili smo 168 tisočakov in kupili nepremičnino'

30. 03. 2025 10.56

Cene nepremičnin v malih oglasih so prenapihnjene, opozarjajo številni. Ali lahko kupite stanovanje ali hišo po realni ceni. Nekaterim je uspelo prenapihnjeno ceno krepko znižati. Kako?

Potrošnik

Kako preprečiti podražitve jedilnega olja?

12. 03. 2025 04.02

Naraščajoče povpraševanje po biogorivih dviguje cene rastlinskih olj. Rast proizvodnje palmovega olja se je upočasnila s sedmih na en odstotek, zaradi omejenih zalog pa so zdaj cene celo višje od tistih za sojino olje. Vse več industrijskih kupcev išče alternativo, kar potem dviguje cene drugih jedilnih olj.

Študenti

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini

05. 03. 2025 04.38

Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

Finance

Preverite denarnice: Ta kovanec za 2 evra je vreden več kot 3000 evrov

05. 03. 2025 04.03

Kovanec princese Grace Kelly je še vedno najvrednejši kovanec za 2 evra v evroobmočju.

Gospodarstvo

Izjemno, kaj je Indiji uspelo narediti, odkar je Trump na oblasti

04. 03. 2025 04.30

Indija, ki je znana kot največja svetovna uvoznica orožja, dela odločne korake k celoviti posodobitvi svoje vojske. Poglejte, kako je Indija v navezi z ZDA.

Podjetništvo

Sladke sanje so postale resničnost: zgodba o družinski butični čokoladnici

26. 02. 2025 04.17

Nikoli ni prepozno za uresničitev sanj, dokazuje Nataša Mikelj, ki je skupaj z možem Gregorjem pri svojih petdesetih pogumno zapustila varno službo in ustvarila butično čokoladnico v srcu Radovljice. Njuna zgodba potruje, da se s strastjo, predanostjo in trdim delom lahko uresničijo tudi najdrznejše ideje. V pogovoru je razkrila, kako prepoznati vrhunsko čokolado in zakaj bo kakovostna čokolada v prihodnosti postala prestižna poslastica.

Banke

Povprečna vrednost košarice plačilnih storitev bank lani malenkost nižja

21. 02. 2025 04.57

Košarica plačilnih storitev bank, ki odraža plačilne navade tipičnega komitenta, je ob spremenjenem naboru podatkov glede na analize iz prejšnjih let lani v povprečju stala 77,69 evra letno, kar je malenkost manj kot leta 2023, v redni letni analizi ugotavlja Banka Slovenije. Nekoliko so se znižale tudi efektivne obrestne mere.

Zaposleni

Neto in bruto plače: koliko zaposleni v resnici odnesejo domov?

18. 02. 2025 04.55

Kolikšen del bruto plače prejemate na svoj tekoči račun? Odvisno, v kateri evropski državi delate. Vas zanima, koliko bi prejeli, če bi delali v tujini in ali se vam splača seliti čez mejo? Podatki za Slovenijo so na koncu članka.

Novice

Te kombinacije astroloških znamenj lahko vodijo v finančno katastrofo

17. 02. 2025 10.10

Medtem ko nekateri varčujejo, drugi trošijo ... Kako se obnesejo v paru? Denar je namreč eden najpogostejših vzrokov za nesoglasja v odnosih, različna astrološka znamenja pa imajo povsem različne pristope do financ.

Podjetništvo

200 let stara koča sredi ničesar dobila Michelinovo zvezdico

15. 02. 2025 04.27

Časi, kljub Michelinovi zvezdici, niso tako rožnati, saj zvezdica ne plača računov. zato se zakonca borita za vsakega gosta.

Finance

Delitev premoženja zunajzakonskih partnerjev: kako poteka?

06. 02. 2025 04.52

Na začetku se imajo vsi radi in običajno velja "kar je moje, je tvoje, je najino". Ob razpadu zveze pa se stvari lahko zapletejo in ob delitvi premoženja nastanejo spori; pri zunajzakonskem partnerstvu so najbolj pogosta vprašanja, kaj je skupno in kaj posebno premoženje ter koliko časa je dejansko trajalo razmerje. Na kakšen način se deli premoženje zunajzakonskih partnerjev oziroma ali so kakšne posebnosti v primerjavi z delitvijo premoženja ob razvezi zakoncev, je pojasnila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Izobraževanje

Kaj obremenjuje devetošolce, ko izbirajo, v katero srednjo šolo naj se vpišejo?

24. 01. 2025 04.13

Devetošolci se v obdobju odločanja za srednjo šolo soočajo z različnimi dilemami, dvomi in vprašanji, ki so pogosto povezani z njihovo starostjo, omejenimi izkušnjami in negotovostjo glede prihodnosti. Tukaj je nekaj največjih zadev, ki jih običajno obremenjujejo.

Gospodarstvo

Koliko zaslužijo direktorji v primerjavi z zaposlenimi?

21. 01. 2025 04.24

Koliko zaslužijo nekateri izvršni direktorji velikih evropskih podjetij in kakšna je primerjava njihove plače s povprečnimi letnimi plačami v EU?

Pametna samooskrba

Preverili smo: se z novim obračunavanjem omrežnine res ne splača več investirati v sončno elektrarno?

17. 01. 2025 04.30

Nov sistem obračunavanja omrežnin je močno razburil javnost, še posebej presenečeni in razočarani so bili ob prejemu položnice za elektriko lastniki sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Mnogi, ki so razmišljali o investiciji v sončno elektrarno, so zato sedaj v dvomih, da se samooskrba res splača.

Investicije

Kaj je bolje imeti v primeru nove gospodarske krize – zlato ali bitcoin? To pravi Mark Cuban

13. 01. 2025 04.35

Marsikomu se je porajalo vprašanje, kaj je bolje imeti, če nas spet prizadene finančna oz. gospodarska kriza, zlate palice ali bitcoine.

Kriptovalute

Meme kovanci: kripto kužki, mucke in veverice, ki lahko ugriznejo

23. 12. 2024 04.05

Kaj morate vedeti o meme kovancih?

Zaposleni

Stari in mladi v službi: kdo se mora prilagoditi komu in v kolikšni meri?

14. 12. 2024 04.33

Čeprav uspešno in učinkovito sobivanje generacij na delovnem mestu ni vedno lahka naloga, lahko večgeneracijsko delovno okolje prinaša številne prednosti, je dejala profesorica na ljubljanski ekonomski fakulteti Darija Aleksić. Naloga vodij je ustvariti delovno okolje, v katerem lahko vsi zaposleni delajo po najboljših močeh, je poudarila.

Pametna samooskrba

Kako plačati manj za elektriko?

09. 12. 2024 04.17

Leto 2024 je na slovenskih tleh v veliki meri zaznamovalo burno dogajanje na področju obračunavanja električne energije. Ob vseh teh spremembah je na mestu vprašanje, kako si zagotoviti dolgoročno stabilno in ugodno oskrbo z električno energijo. Ker je bila do ukinitve NET meteringa ena najugodnejših možnosti postavitev sončne elektrarne, smo preverili, ali je temu tudi v času novega načina obračunavanja porabe še vedno tako.

Potrošnik

Božično-novoletni nakupi: koliko bomo Slovenci zapravili za darila?

29. 11. 2024 04.23

Koliko Slovenci porabimo za božično-novoletna darila? Preverite rezultate raziskave o nakupovalnih navadah, priljubljenih darilih in prazničnem vzdušju. Izvedite več o generacijskih razlikah, porabi po spolu in kako načrtovati praznične nakupe pravočasno. Odgovorite tudi na anketno vprašanje in razkrijte, koliko boste letos zapravili vi!

Pametna samooskrba

Konkreten izračun: toliko bo štiričlansko družino stala izgradnja sončne elektrarne s hranilnikom energije

27. 11. 2024 04.19

Tudi po ukinitvi sistema neto meritev sončna elektrarna ostaja ugodna alternativa klasičnim virom energije, še posebej v kombinaciji s hranilnikom energije. Preverili smo, koliko boste morali odšteti za tovrstno investicijo.

Kriptovalute

Največji padci v kripto zgodovini: lekcije za vlagatelje

20. 11. 2024 04.39

Ob trenutni hitri rasti bitcoina in ostalih kripto valut človek lahko zelo hitro dobi varljiv občutek, da gredo vrednosti na kripto trgih lahko samo gor. Zgodovina nas uči, da je vse zelo ciklično. Vsakič je hitri rasti sledil tudi hiter in zelo konkreten padec. Res je, da je vsaj do sedaj za bitcoin veljalo, da je bil potrpežljiv vlagatelj vedno v plusu, ne glede na to, kje na krivulji tržne cene je to kripto valuto kupil. V najslabšem primeru, to je nakup na vrhu cene posameznega cikla, je moral počakati par let in prebroditi kripto zimo.

Investicije

V kateri finančni fazi ste: fazi varčevanja ali investiranja?

19. 11. 2024 04.23

Vsi vemo, da je varčevanje osnova za doseganje dolgoročnih finančnih ciljev. Malo pa jih ve, da varčevanje ni dovolj, slej kot prej moramo iz faze varčevanja preiti v fazo investiranja, saj bomo tako lažje dosegli naše finančne cilje. Drži, da moramo pri investiranju prevzeti naložbeno tveganje, a je to na dolgi rok manjše, kot če denar hranimo na banki!

Potrošnik

Lastnike električnih vozil skrbi, kako jih bodo prodali in kam s staro baterijo

12. 11. 2024 04.09

Kljub ambicioznim načrtom nemške avtomobilske industrije za prehod na električna vozila se sektor sooča z resnimi težavami. Prodaja električnih vozil je nižja, lastniki pa se sprašujejo, za kakšno ceno lahko prodajo svoje električne avtomobile.

Kriptovalute

Bitcoin ali zlato? Kaj izbrati kot orodje za boj proti inflaciji?

06. 11. 2024 04.28

Inflacija je tihi uničevalec našega premoženja, ki potihoma, a vztrajno zmanjšuje vrednost denarja v naših denarnicah. Zaradi tega bi moralo biti iskanje načinov za zaščito premoženja pred inflacijo ena ključnih nalog vsakega posameznika in podjetij. V zadnjih letih se vse več govori o kriptovalutah, zlasti o bitcoinu, kot potencialnem orodju za zaščito pred inflacijo. Da bi si lahko odgovorili na vprašanje, ali je bitcoin res primerno orodje za zaščito pred inflacijo, moramo najprej razumeti, kaj je bil namen bitcoina ob njegovem pojavu leta 2008 in kaj je njegovo poslanstvo danes. Prav tako si moramo razjasniti razlike in podobnosti med bitcoinom in zlatom, ki sicer velja kot uveljavljen ščit pred inflacijo.

Investicije

Niti v času največjih kriz naj upad vrednosti portfelja ne presega 25 odstotkov

05. 11. 2024 04.03

Naložbena strategija določa razmerje med naložbenimi razredi v naših portfeljih, ki odločilno vpliva na donosnost in tveganost portfelja. Povprečni vlagatelj naj v svoj portfelj vključi do 20 odstotkov alternativnih naložb, preostala sredstva pa naj enakomerno razporedi med delnice in obveznice.

Finance

Zakaj v trgovini vedno zapravite preveč? Spoznajte trike trgovcev in nakupujte pametneje!

29. 10. 2024 04.23

Ste se kdaj vprašali, zakaj iz trgovine vedno prinesete več, kot ste načrtovali? Najverjetneje zato, ker trgovci spretno uporabljajo skrite trike, ki nas premamijo v dodatne nakupe. Spoznajte njihove taktike in odkrijte, kako ostati zvest svojem seznamu – in denarnici!

Davki

Kako optimizirati davčne obveznosti pri investiranju?

24. 10. 2024 04.59

Varčevanje in investiranje ponujata priložnosti za povečanje premoženja, vendar imata tudi davčne posledice, ki jih je smiselno optimizirati. Zakonodaja v Sloveniji omogoča vlagateljem določene ugodnosti za zmanjšanje davčnih obremenitev, zlasti ob upoštevanju vrste, dobe imetništva in pravilnega časovnega razporejanja naložb. Kako najbolje izkoristiti razpoložljive davčne olajšave, pojasnjujeta strokovnjakinji Sonja Omerza in Sonja Lovše Bambič.

Kriptovalute

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?

23. 10. 2024 04.59

Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861