razmerij

Kako se ob ločitvi deli premoženje?
03. 03. 2025 09.17V Sloveniji se loči vsak tretji par in po razvezi je treba doreči veliko stvari. Med drugim je treba razdeliti premoženje in možnosti sta dve – sporazum ali spor. Kako se deli premoženje, kaj vse se upošteva pri določitvi deležev, kako je z darili in dediščino ter drugo o delitvi premoženja po ločitvi pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Kako naj par pristopi h gradnji ali k nakupu hiše?
27. 02. 2025 14.00Beseda skupno se zdi skoraj samoumevna v času, ko optimistično gradimo svojo prihodnost, a se lahko hitro zaplete, če pride do razhoda. Na kaj moramo biti pozorni, ko gre za nepremičnino? O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Predporočna pogodba – DA ali NE?
27. 02. 2025 05.00Pravijo, da še tako močna ljubezen izzveni, ko pride do vprašanja denarja, pravi odvetnica mag. Darja Bajželj, ki se v svoji praksi srečuje s številnimi primeri okoli delitve premoženja po ločitvi. In mogoče zato niti ni tako presenetljivo, da se danes vse več parov odloči tudi za predporočno pogodbo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Delitev premoženja zunajzakonskih partnerjev: kako poteka?
06. 02. 2025 04.52Na začetku se imajo vsi radi in običajno velja "kar je moje, je tvoje, je najino". Ob razpadu zveze pa se stvari lahko zapletejo in ob delitvi premoženja nastanejo spori; pri zunajzakonskem partnerstvu so najbolj pogosta vprašanja, kaj je skupno in kaj posebno premoženje ter koliko časa je dejansko trajalo razmerje. Na kakšen način se deli premoženje zunajzakonskih partnerjev oziroma ali so kakšne posebnosti v primerjavi z delitvijo premoženja ob razvezi zakoncev, je pojasnila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Kosilo 3 evre, kava 30 centov – destinacija za tiste, ki iščejo cenovno ugodne kraje
13. 10. 2024 04.06Gre za deželo izjemne lepote, ki jo turisti pogosto spregledajo. Na žalost, saj ponuja priložnost, da doživite pravo eksotiko, si ogledate bogato zgodovino, spoznate srčne ljudi in okusite pravo popotniško izkušnjo po verjetno še nikoli nižjih cenah, razkriva potopisec Robert Dacešin.

Razkrili plače zaposlenih na inšpektoratu za delo. So res tako slabe?
16. 08. 2024 07.34Osip zaposlenih na inšpektoratu za delo se nadaljuje – med drugim tudi zaradi plač. Poglejte, kakšne imajo.

Zato so slovenskim delodajalcem zagrozili z globami
21. 06. 2024 09.35Nekateri delodajalci se izogibajo zakonskim obveznostim, ki jih imajo do delavcev.

Kako do stanovanja? Kaj na tem področju dela država?
27. 05. 2024 08.01V Sloveniji močno primanjkuje cenovno dostopnih stanovanj in pristojni si s številnimi ukrepi prizadevajo izboljšati stanje. V prvi vrsti si prizadevajo zagotoviti večje število javnih najemniških stanovanj; zemljišča in načrti so, ponekod se že gradi in prve vselitve so predvidene v nekaj letih. Poleg gradnje oziroma investicij v nova stanovanja se osredotočajo tudi na obnovo obstoječih praznih stanovanj in obenem naslavljajo problematiko praznih stanovanj.

Primer, kako se deli premoženje v primeru ločitve
04. 04. 2024 04.21Postopek ločitve odpira veliko vprašanj, pri katerih smo lahko v dilemi, še posebej glede premoženja. Slednje namreč vključuje veliko stvari, ki se upoštevajo pri delitvi med zakoncema. Vsekakor gre za občutljivo temo, zato nam je odvetnica mag. Darja Bajželj pojasnila najpogostejše pristope in ključne vidike postopka.

Kaj vse je treba vedeti ob preoblikovanju s.p. v d.o.o.?
09. 02. 2024 07.47Večina običajno začne poslovno dejavnost opravljati kot s.p. Sčasoma pa lahko posel "preraste" samostojnega podjetnika in ob povečanem obsegu poslovanja, višjih prihodkih in končnih dobičkih je smiselno razmišljati o preoblikovanju v d.o.o. Preverite, kdaj in zakaj se izplača prenos, kako poteka postopek in kakšni stroški lahko nastanejo!

Kaj morate vedeti, če greste v najem?
25. 01. 2024 06.36Vse več Slovencev se odloča za najem stanovanja ali poslovnih prostorov, pri čemer se lahko srečamo z mnogimi izzivi. Da ne bi bilo nepotrebnih težav in zapletov, je dobro vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti.

Minimalna plača 2024 usklajena z inflacijo, kar pomeni dvig za 50,54 evra
23. 01. 2024 12.34Minimalna plača bo v novem letu določena pri 1253,90 evra bruto, kar pomeni dvig za 50,54 evra oz. 4,2 odstotka glede na lani, je odločil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Gre za minimalno zakonsko uskladitev, saj bo dvig sledil le letni inflaciji ob koncu leta 2023.

Poskrbite za pravilen vpis v zemljiško knjigo
23. 01. 2024 05.00Kako lahko zakonca uredita premoženje in zakaj je pametno, da so še pred morebitno ločitvijo ali ob morebitnem dedovanju urejena premoženjska razmerja? Kako se pri zakoncih vpiše lastninska pravica v zemljiško knjigo? Pojasnjuje odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Ob odprtju nove trgovine ženskam sporočila, da se morajo urejati zaradi sebe in ne zaradi moških
31. 12. 2023 05.00Njen svetovno znani parfum Chanel No. 5 še danes velja za eno osnovnih ženskih dišav, njeno malo črno obleko rade oblečejo dame po vsem svetu. Čeprav danes velja za enega najbolj vplivnih obrazov modnega sveta, je Gabrielle Chanel odraščala daleč stran od blišča, slave in prestižnih modnih oblačil – rodila se je v ubožnici, odraščala pa v sirotišnici, kjer se je naučila osnov šivanja, in to veščino pozneje zelo dobro unovčila. To je zgodba o eni in edini Coco Chanel.

Tu pristane hrana, ki je slovenski trgovec ne proda
13. 12. 2023 08.30Vključevanje okoljske trajnostne politike v poslovanje je velik izziv današnjega gospodarstva, s katerim se podjetja spopadajo na različne načine. Cilj je pri vseh enak: zagotoviti blaginjo in gospodarsko rast ter se hkrati odgovorno vesti do okolja in zaposlenih. Gre za proces, ki zahteva svoj čas in angažiranost vodilnih, je pa že mogoče zaznati premike v pravo smer. V Sloveniji kot primer dobre prakse izstopa znan trgovec, ki se je pred kratkim okitil celo s srebrnim priznanjem za trajnostno poslovanje.

Ste se danes štempljali?
20. 11. 2023 08.50Z današnjim dnem je kljub razburjenju delodajalcev in opozicije v uporabi novela zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki narekuje beleženje dodatnih podatkov o delovnem času in uvaja obvezne elektronske evidence za kršitelje. Inšpektorat bo njeno izvajanje sprva spremljal kot svetovalec, usmerjena akcija bo sledila v letu 2024.

Komu se ne bo treba evidentirati ob prihodu na delo?
15. 11. 2023 08.51Obstajajo tudi taki, ki se jim ni treba evidentirati. Več v prispevku!

Natančno preverite zavarovalno kritje po poplavah
11. 08. 2023 11.30Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) v zvezi z zavarovalnim kritjem po poplavah in postopki glede uveljavljanja zavarovanja opozarja, da sta uveljavljanje in višina škodnega zahtevka odvisna od sklenjene zavarovalne pogodbe. Zavarovancem zato predlaga preverbo splošnih pogojev in predvsem tega, ali pogodba krije nevarnost poplave.

Ali ste lahko zaradi odprave posledic poplav odsotni z dela?
07. 08. 2023 13.16Zaradi poplav, ki so v preteklih dneh zajele Slovenijo, mnogi delavci ne morejo na delo, nekatera podjetja pa sploh ne obratujejo. Delovna zakonodaja za tovrstne primere predvideva več možnosti: odsotnost z dela zaradi višje sile ali zaradi posebnih okoliščin, čakanje na delo, letni dopust in neplačani dopust.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Regres od A do Ž: regres je le izjemoma dovoljeno izplačati po 1. juliju
22. 04. 2022 08.14Zaposlenemu, ki ima pravico do letnega dopusta, pripada tudi regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače, ki je za leto 2022 zakonsko določena pri 1074,43 evra bruto. Regres pa sicer ni obdavčen do višine povprečne plače.

Izračunajte, kaj se vam bolj izplača, da ne boste plačali preveč
11. 01. 2022 08.00Leto 2021 je bilo posebno tudi na davčnem področju, saj je bilo zaradi epidemije precej hitrih in pomembnih sprememb in prilagajanj. Starši so bili ob izpolnjevanju določenih pogojev lahko deležni pomoči na podlagi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Kako tovrstna pomoč vpliva na olajšave za vzdrževane družinske člane, so pojasnili na Finančni upravi.

To se dogaja v zasebnem in javnem sektorju
15. 11. 2021 04.45Delež zaposlenih, ki je oktobra delal od doma, je primerljiv s predkoronskimi ravnmi. Medtem se četrtina zaposlenih sooča s slabšimi delovnimi razmerami kot pred izbruhom epidemije, predvsem v javnem sektorju. Med zaposlenimi v zasebnem sektorju pa beležijo več menjav in izgub delovnih mest, v raziskavi ugotavlja družba Valicon.

Še vedno niste prejeli regresa? To pravi glavni inšpektor za delo
02. 11. 2021 08.37S 1. novembrom se je iztekel skrajni rok, do katerega morajo delodajalci zaposlenim izplačati regres za letni dopust. Delodajalcev, ki so izplačevali plače, ne pa regresa, je bilo lani po podatkih Fursa 13.759, letos pa po zadnjih podatkih 12.247. Letošnje število kršitev je po začasnih informacijah inšpektorata za delo letos za tretjino preseglo lansko.

Tako zakreditirana so slovenska gospodinjstva
27. 09. 2021 05.00Statistični urad je znova postregel z izredno zgovornimi podatki, ki kažejo, kako so lani živela gospodinjstva – koliko jih je bilo s krediti, koliko jih je nakupovalo s pomočjo obrokov ...

Večji delodajalec napotuje zaposlene na testiranje v občino, kjer živijo, ker je tako test brezplačen. Potnih stroškov pa ne plača
30. 04. 2021 07.37Pred praznikom dela smo preverili, kako je z delavskimi pravicami v času korone. Številnim delavcem so bile v zadnjem letu kratene pravice. Inšpektorji in sindikalisti so največ kršitev zaznali pri izplačilu plač in odrejanju dopustov, pa tudi pri nezakonitem prenehanju pogodb. Inšpektorji so lani izrekli za več kot štiri milijone evrov glob. Trend kršitev pa se nadaljuje tudi letos.

Notar o predporočni pogodbi: Lahko se sklene kadar koli, tudi po poroki
18. 01. 2021 04.45V Sloveniji jih je bilo v letu 2019 sklenjenih 96, v letu 2020 pa 108 predporočnih pogodb in notar Bojan Podgoršek pričakuje, da se bo njihovo število povečevalo. Preverite, zakaj je po njegovem mnenju pogodba priporočljiva za vse pare!

Zato se lahko izpodbija pogodba o dosmrtnem preživljanju
21. 12. 2020 05.45Pogodbe, ki jih za časa življenja sklene zapustnik, lahko vplivajo na obseg zapuščine. Kdaj tovrstne pogodbe ne veljajo oziroma se lahko izpodbijajo, denimo v zapuščinski razpravi zaradi nujnih deležev, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt.

To so na terenu odkrili inšpektorji za delo
07. 12. 2020 05.45V času epidemije so inšpektorji za delo opravili več kot 10.000 inšpekcijskih nadzorov in doslej zaznali že več kot 1800 kršitev intervencijske zakonodaje. In kateri dve kršitvi izstopata?

Minimalna plača 2021: koliko več bi morali dobiti?
08. 10. 2020 12.34Medtem ko delodajalci pozivajo k zamrznitvi rasti minimalne plače, sindikati vlado pozivajo, naj se postavi na stran šibkejših v delovnih razmerjih. Predloga o zamrznitvi plače tako ne podpirajo in se o njem niso pripravljeni pogajati, pač pa pričakujejo, da bo vlada sledila zakonu. Po zadnjih izračunih glede minimalnih življenjskih stroškov iz leta 2017 bi se bruto minimalna plača z januarjem dvignila na 1050 evrov bruto, kar je več kot 100 evrov več kot letos.