razvoj znanj

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?
02. 04. 2025 02.38Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Pet znakov, da imate res super šefa
05. 02. 2025 11.00Vse več je vodij, ki svoje zaposlene znajo voditi in usmerjati. In kaj so lastnosti dobrega šefa?

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

Prihodnost dela: Trendi zaposlovanja v letu 2025 in pozneje
13. 01. 2025 04.02Prihodnost dela v letu 2025 bo zaznamovana z avtomatizacijo, gig ekonomijo, hibridnimi modeli dela in poudarkom na mehkih veščinah. Nenehno učenje, raznolikost in vključenost ter prilagodljivo vodenje bodo ključni za uspeh.

"Nočem se obremenjevati, ali imam 15 evrov za nakup živil"
16. 12. 2024 04.51Mladi v Italiji se soočajo s hudimi odločitvami – zapustiti družino in domovino ali ostati in delati za drobiž?

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

Ste vedeli, da se to dogaja v Zasavju? Posledice bomo čutili vsi
26. 11. 2024 08.44V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj. Pridobivanje fosilnih goriv je namreč temeljna dejavnost številnih regij po Evropi ter v svetu in opustitev brez konkretnega načrta za naprej lahko hitro vodi v družbeni ter gospodarski kolaps teh območij. Organizirano prestrukturiranje in pomoč Evrope sta zato nujna, kar kaže prav slovenski primer dobre prakse: Zasavje, nekoč izrazito premogovniška regija, se namreč danes uvršča med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod.

Zakaj delavnost ni vedno dovolj za vzpon po karierni lestvici?
24. 11. 2024 04.15Za napredovanje na svoji poklicni poti potrebujete tudi zdravo mero samopohvale.

V katerem primeru bi se zaradi dela preselili v drug kraj?
07. 11. 2024 04.59Preselitev zaradi dela in zaposlitve je lahko smiselna odločitev, če prinaša dolgoročne koristi za kariero, finančno stabilnost in osebno življenje. Kaj je o svoji osebni izkušnji s selitvijo dejal Matevž Korenč, produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations?

Kako je delati v podjetju, ki je znano kot podjetje doktorjev znanosti in mlajših od 40 let?
26. 09. 2024 04.15Visoko izobraženi posamezniki so znani kot ljudje, ki ves čas potrebujejo nove izzive. Kako doktorje znanosti prepričati, da ste vi pravi delodajalec zanje, in kako jih nato zadržati v podjetju?

Zakaj so kampusi pomembni in kako pritegnejo nove zaposlene?
26. 08. 2024 04.42Zakaj tehnološki velikani odpirajo svoje lastne kampuse? Kaj ti sploh so in kaj se tam dogaja? Kako podjetja na tak način privabljajo mlade upe in nove zaposlene? Kateri so najbolj znani kampusi na svetu, pa preverite v nadaljevanju članka.

Poklici prihodnosti: kako se pripraviti na trg dela jutrišnjega dne?
22. 08. 2024 04.13V hitro spreminjajočem se svetu tehnologije in inovacij se tudi trg dela nenehno razvija. Poklici, ki so bili nekoč zelo iskani, lahko hitro postanejo zastareli, medtem ko se pojavljajo nove priložnosti za zaposlitev. Kateri so torej poklici prihodnosti in kako se lahko pripravimo nanje? Preverite v nadaljevanju.

Za pridobivanje praktičnih izkušenj študentov v gospodarstvu do 15 milijonov evrov
24. 06. 2024 08.52Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije je v uradnem listu objavilo razpis za sofinanciranje pridobivanja praktičnih izkušenj, znanj in kompetenc študentov v delovnem okolju v času študija ter za krepitev sodelovanja in prenosa znanja med visokošolskim sistemom in delovnim okoljem. Na voljo je do približno 15 milijonov evrov.

Dodatni zaslužek jih drži nad površjem
20. 03. 2024 04.53Zaradi vse višjih življenjskih stroškov se pripadniki generacije Z vse pogosteje odločajo za postranske dejavnosti, da bi plačali osnovne stroške življenja.

To so sanjski poklici mladih
09. 02. 2024 07.49Poglejte, kaj so odgovorili mladi, ko so jih povprašali o njihovem sanjskem poklicu. Res nenavadno ...

Nas je tega lahko na delovnih mestih resnično strah?
04. 02. 2024 04.27Mnogi delavci so zaskrbljeni, da bo umetna inteligenca prevzela njihova delovna mesta. Ali lahko presežemo strah in najdemo pozitivno plat?

Umetna inteligenca v letu 2024: Pet trendov, ki jih morajo delavci poznati
08. 01. 2024 09.39Leto 2023 je bilo za umetno inteligenco prelomno. A letos bo UI imela še večji vpliv. Vendar so tokrat delavci pripravljeni.

Viharni časi, obilo prostih delovnih mest
03. 10. 2023 05.00Živimo v nemirnih, hitrih časih, ki močno vplivajo na trg dela, a obenem ustvarjajo priložnosti za nova delovna mesta. Delodajalci intenzivno iščejo nove zaposlene, pri tem nudijo dobre pogoje dela.

Z začetkom šolskega leta starše čaka tudi ta strošek
06. 09. 2023 10.26Za vse, ki imamo otroke, se septembra svet vrti okrog privajanja na novo šolsko leto, usklajevanja urnikov, pa tudi izbire interesnih ter obšolskih dejavnosti. Slednje lahko predstavljajo velik organizacijski, logistični, pa tudi finančni izziv, še posebej v družinah, v katerih že nujne življenjske dobrine niso nekaj samoumevnega. Kako vendarle poskrbeti, da otroci iz takih družin ne bodo prikrajšani za usvajanje novih znanj in razvijanje svojih talentov?

Kako se pripraviti na prehod iz študentskega življenja v poklicno kariero?
30. 08. 2023 04.45Prehod iz študentskega življenja v poklicno kariero je pomemben mejnik v življenju mladih. Ta prehod prinaša s seboj številne spremembe in izzive, ki jih je treba premagati.

'Zakaj delavci postajajo sebični?'
29. 08. 2023 04.45Strokovnjaki pravijo, da je v spremenjenem trgu dela, kjer se tehnologija hitro razvija, prednostne naloge delavcev pa so se spremenile, manj verjetno, da bodo ljudje pri razmišljanju in govorjenju o svoji karieri v prvi plan postavljali podjetje.

Preverite, kaj storiti, če imate dovolj in si želite sprememb
06. 07. 2023 05.00Različni so vzroki, zakaj se nekdo odloči menjati poklic, kariero in službo. Lahko ga vodi želja po novih izzivih, po uresničitvi sanj, višji plači, boljših delovnih pogojih, razlog so lahko naveličanost, slabi odnosi pri prejšnjem delodajalcu, nizko plačilo, nezaposljivost na trgu dela, zdravstvene težave ... Prekvalifikacija lahko poteka na različne načine: v obliki formalnega svetovanja, tečaja, delavnice, veliko pa obenem pomaga karierno svetovanje.

Izkoristi priložnost študentskega dela
26. 06. 2023 05.00Študentsko delo je postalo pomemben del obštudijskega življenja, saj študentom omogoča pridobivanje izkušenj, finančno neodvisnost in razvoj veščin, ki jim bodo koristile v prihodnosti. Kot na vseh področjih pa se nenehno tudi pri študentskem delu pojavljajo novosti, ki študente še dodatno spodbudijo k delu.

Ste na seznamu? Objavili seznam 20 poklicev, na katere bo UI imela velik vpliv
15. 06. 2023 04.30V članku predstavljamo delovna mesta, ki se bodo v bližnji prihodnosti pod vplivom umetne inteligence zagotovo spremenila. Delavci se bodo morali naučiti novih znanj, saj bodo nadzorovali, upravljali in uporabljali nove tehnologije.

Iskanje investitorja: Kdaj ga potrebujem in ali je podjetje pripravljeno na investicijo?
15. 05. 2023 04.00Kdaj začeti razmišljati o morebitnih investitorjih? Kako vedeti, da je posel dovolj zrel za iskanje investitorjev?

Slovenska podjetja, ki so lahko za zgled
18. 04. 2023 07.01Čeprav prihajamo iz majhne države, je v Sloveniji veliko ambicioznih posameznikov in podjetnikov, ki nas vedno znova presenečajo s svojimi inovativnimi projekti in z razmišljanjem izven okvirjev.

To je panoga, ki zagotavlja uspešno in dobro plačano kariero
27. 02. 2023 08.0020. marca je za slovenske dijake izjemno pomemben dan, do takrat se morajo namreč odločiti, kam bo vodila njihova poklicna pot, in se vpisati na želeno fakulteto. Kljub bogatemu naboru študijskih smeri in programov je odločitev vse prej kot enostavna. Želja je seveda najti poklic, ki bo združeval osebne interese in široko možnost dobro plačane zaposlitve. Misija nemogoče? Niti slučajno! Z nekaj raziskovanja smo naleteli na vsem dobro znano delovno mesto, ki je raznoliko, dobro plačano in izjemno perspektivno – omogoča namreč skoraj 98-odstotno zaposljivost!

Kateri bodo najbolj iskani poklici v naslednjih 10 letih?
03. 02. 2023 04.45Vpis na želeno fakulteto je za tiste, ki imajo jasno vizijo o svoji karierni poti, precej lahek, a takih 'srečnežev' je izjemno malo. Od te odločitve je namreč v veliki meri odvisna prihodnost posameznika, zato zahteva tehten razmislek in preudarno ravnanje. Poleg napovedi o najbolj iskanih poklicih v prihodnjih letih so maturantom pri končni odločitvi v veliko pomoč informativni dnevi posameznih fakultet. Kam se torej trenutno najbolj splača vpisati?

To so bolj obetavne dejavnosti za samostojne podjetnike
11. 07. 2022 05.00Uspešen podjetnik nikoli ne počiva. Stalno se prilagaja, spremlja trg, trende, razvoj, povpraševanje. Zaveda se, da danes ne velja več, kar je bilo včeraj, in da bo jutri po vsej verjetnosti znova drugače. Poleg drugih znanj in veščin se lahko pohvali s sposobnostjo hitrega odzivanja na spremembe in dobrega predvidevanja, kaj sledi. Kajti za posel nikoli ni dobro o(b)stati v preteklosti ali stopicati na mestu.

Kako najlažje doseči svoje karierne cilje?
30. 03. 2022 14.00Hitre spremembe na trgu dela in razvoj tehnologije od vseh generacij zahtevajo nenehno izpopolnjevanje različnih znanj. Da bi se lahko v poslovnem okolju, v katerem delujete, karierno razvijali in si s tem omogočili tudi varnejšo prihodnost, je nujno razmisliti o kakovostnem dodatnem izobraževanju, s katerim si zagotovite ustrezno formalno izobrazbo in tako izkoristite lastne potenciale ter uresničite svoje karierne cilje.