režim

Ključne spremembe pri pokojninah: Kaj prinaša nova novela in kako vpliva na vas?
04. 04. 2025 04.40Pokojninska reforma prinaša spremembe, ki vplivajo na izračun pokojnin. Analiza strokovnjaka izpostavlja daljšanje obračunskega obdobja kot ključni dejavnik, ki znižuje pokojninsko osnovo. Čeprav podaljšanje upokojitvene starosti velja za upravičeno zaradi daljše življenjske dobe, so pomembne debate o enakih možnostih za ženske. Ta sprememba ima velik vpliv na prihodnje pokojnine.

Velik dogovor med Američani in Rusi o Severnem toku? Evropa šokirana
06. 03. 2025 04.47Nekdanji vohun in tesen prijatelj Vladimirja Putina je s podporo ameriških vlagateljev načrtoval ponovni zagon ruskega plinovoda Severni tok 2 v Evropo. Nepredstavljiva poteza, ki kaže na zbliževanje Donalda Trumpa z Moskvo, poroča spletna stran Financial Times.

Predporočna pogodba – DA ali NE?
27. 02. 2025 05.00Pravijo, da še tako močna ljubezen izzveni, ko pride do vprašanja denarja, pravi odvetnica mag. Darja Bajželj, ki se v svoji praksi srečuje s številnimi primeri okoli delitve premoženja po ločitvi. In mogoče zato niti ni tako presenetljivo, da se danes vse več parov odloči tudi za predporočno pogodbo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Delitev premoženja zunajzakonskih partnerjev: kako poteka?
06. 02. 2025 04.52Na začetku se imajo vsi radi in običajno velja "kar je moje, je tvoje, je najino". Ob razpadu zveze pa se stvari lahko zapletejo in ob delitvi premoženja nastanejo spori; pri zunajzakonskem partnerstvu so najbolj pogosta vprašanja, kaj je skupno in kaj posebno premoženje ter koliko časa je dejansko trajalo razmerje. Na kakšen način se deli premoženje zunajzakonskih partnerjev oziroma ali so kakšne posebnosti v primerjavi z delitvijo premoženja ob razvezi zakoncev, je pojasnila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Kje so Asadove milijarde? 'Kar sledi, je mednarodno iskanje režimskega premoženja'
22. 12. 2024 04.28Sirski diktator Bašar al Asad naj bi iz sirskega gospodarstva izčrpal milijarde, denar, ki ga opustošena država nujno potrebuje. Poznavalci pravijo, da je Asad svoj pobeg verjetno pripravljal leta in skrival denar.

Kje so največje evropske davčne oaze in kako privabljajo bogataše?
27. 09. 2024 04.08Evropske države, željne naložb, tekmujejo, da bi privabile in zadržale bogataše. Katere davčne ugodnosti ponujajo?

Babice (in dedki) – brezplačna delovna sila?
30. 07. 2024 04.54Avstralska babica sprožila burne odzive zaradi izjave, da ne bo pomagala skrbeti za svoje vnuke. Med tem pa babice in dedki na Švedskem prejmejo plačilo od države, če zagotavljajo varstvo za svoje vnuke.

Plovbni režim na Blejskem jezeru: kaj lahko in česa ne smete početi?
28. 07. 2024 04.15Zaradi vse večjega števila vprašanj in napačne interpretacije plovbnega režima na Blejskem jezeru Turizem Bled znova obvešča, da je rekreacija s športnimi plovili z vesli, kot so supi, kajaki in kanuji, na jezeru dovoljena, ne smejo pa ta rekreacijska plovila pristajati na otoku.

Kaj morate vedeti, če načrtujete obisk Bohinja?
18. 06. 2024 12.29Občina Bohinj v glavno poletno turistično sezono vstopa z nekaj spremembami, ki sledijo začrtani strategiji trajnostnega upravljanja z destinacijo. Okrepili so linije organiziranih prevozov, ki pa bodo odslej za obiskovalce plačljive. Vzpostavili so tudi območja brezplačnega kratkotrajnega parkiranja (modre cone) v Bohinjski Bistrici. Kaj še?

Nič od tega ne boste smeli početi na Blejskem jezeru. Toliko znaša globa
04. 06. 2024 08.32Občina Bled po lanskem poletnem kaosu na Blejskem jezeru uresničuje napoved o prepovedi plovbe za lebdeče deske in o prepovedi odlaganja supov na plavajočih napravah ob Blejskem otoku.

Primer, kako se deli premoženje v primeru ločitve
04. 04. 2024 04.21Postopek ločitve odpira veliko vprašanj, pri katerih smo lahko v dilemi, še posebej glede premoženja. Slednje namreč vključuje veliko stvari, ki se upoštevajo pri delitvi med zakoncema. Vsekakor gre za občutljivo temo, zato nam je odvetnica mag. Darja Bajželj pojasnila najpogostejše pristope in ključne vidike postopka.

Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarja?
22. 02. 2024 04.55Vsak načeloma sam odgovarja za svoje dolgove, a med zakoncema oziroma zunajzakonskima partnerjema je uzakonjen poseben režim odgovornosti za dolgove. Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarjata, kako je, če ima zakonec denimo podjetje in sam ni ustvaril dolgov, ter kaj se zgodi ob morebitni ločitvi ali smrti, je razložila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Poskrbite za pravilen vpis v zemljiško knjigo
23. 01. 2024 05.00Kako lahko zakonca uredita premoženje in zakaj je pametno, da so še pred morebitno ločitvijo ali ob morebitnem dedovanju urejena premoženjska razmerja? Kako se pri zakoncih vpiše lastninska pravica v zemljiško knjigo? Pojasnjuje odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Toliko boste plačali parkiranje v Kopru
08. 05. 2023 09.12V Kopru je začel veljati poletni parkirni režim. Ponekod so se cene parkiranja kar podvojile. Preverite, kje.

Delitev premoženja ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti: to morate vedeti!
24. 04. 2023 04.00Ločitev je stresna in čustveno naporna že sama po sebi, a še toliko bolj, če imamo opravka tudi z delitvijo premoženja. Ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti se že samo po sebi poraja vprašanje, kaj se deli in kaj ne. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Mesto Krk: nulta cona je najdražja za parkiranje
08. 06. 2022 05.00Prebivalci in obiskovalci mesta Krk od preteklega tedna plačujejo višje cene za parkiranje. Če boste obiskali Krk z avtomobilom, potem preverite, koliko vas bo to stalo.

Največji 'hiti' med destinacijami to jesen, po katerih povprašujejo Slovenci
31. 08. 2021 05.00Bomo jeseni še lahko potovali in kam? V turističnih agencijah so optimistični in upajo na dobro jesen. Optimizem jim vliva tudi precejšnje zanimanje za potovanja pri ljudeh, ki so se s korono že naučili živeti, delati in potovati. Preverili smo, po katerih destinacijah je največ povpraševanja za jesenska potovanja.

Kako bodo delavci migranti po novem prestopali mejo?
15. 07. 2021 12.17Delavci, ki se dnevno vozijo na delo v sosednje države, morajo od danes, tako kot večina ostalih potnikov, pri vstopu v Slovenijo predložiti dokazilo o PCT. Ob tem opozarjajo, da je testiranje na 48 oz. 72 ur zanje logistična težava in napovedujejo možnost protesta pred slovensko-avstrijsko mejo. Razočarani so tudi na novogoriški občini.

V Sloveniji posebna viza za digitalne nomade ne obstaja
18. 05. 2021 10.04Naša soseda Hrvaška je začela intenzivno kampanjo, s katero želi v svojo državo privabiti digitalne nomade. Kaj pa Slovenija? Ali jim ponuja posebne vize? Ali na gospodarskem ministrstvu obstaja pobuda, ki bi morda tovrstne delavce privabila v naše okolje?

Ikea: vstop v trgovino le ob predhodni rezervaciji
22. 02. 2021 12.06Ne le spletna, odpira se tudi fizična trgovina Ikea. A pod posebnimi pogoji.

Študij po brexitu: koliko bo treba odšteti za šolnino?
31. 12. 2020 05.45Konec prehodnega obdobja po brexitu, ki se izteče v četrtek opolnoči, prinaša spremembe tudi na področju študija. Tisti Slovenci in drugi državljani EU, ki bodo študij na Otoku začeli prihodnje leto, bodo med drugim morali plačevati višjo šolnino. Za tiste, ki že študirajo tam, pa bistvenih sprememb ne bo. Otok ob tem zapušča program Erasmus+.

Brezplačno parkiranje: mestne občine razkrile, kje lahko parkirate brezplačno
23. 11. 2020 05.45Ker je javni potniški promet začasno zaustavljen, so na nekaterih občinskih parkiriščih že omogočili brezplačno parkiranje.

Kljub karantenski odločbi šla po opravkih, avstrijske oblasti so jo takoj kaznovale
27. 07. 2020 08.11Iz Avstrije poročajo o primerih kršitev karantenskih odločb. Vsak primer obravnavajo individualno. Če gre za namerno širjenje virusa, potem lahko kršitelj konča v zaporu.

Šole: pripravljen tudi protokol, kako ukrepati, če učenec razvije simptome med poukom
15. 05. 2020 08.49Nekatere šole so na svojih spletnih straneh že objavile navodila, kako bo potekalo šolanje v novih razmerah.

Tako bo letos v hrvaških kampih, hotelih in zasebnih apartmajih
12. 05. 2020 12.29Hrvaški epidemiologi so objavili priporočila za obratovanje hotelov, zasebnih apartmajev in kampov.

Države bi lahko zahtevale odškodnine od Kitajske. A vprašanje, če jih tudi bodo
05. 05. 2020 07.00Vse glasnejši so pozivi, da bi morala Kitajska plačati odškodnine zaradi pandemije novega koronavirusa, ki je ohromila svetovno gospodarstvo. Zaostruje se predvsem ameriška retorika, da je Kitajska svetovno javnost zavajala in prikrivala resnost covida-19. A kakšna je pravna podlaga za to in kaj bi to za seboj potegnilo?

Kako bomo delali, ko se vrnemo v službe?
29. 04. 2020 08.57Po svetu se rahljajo ukrepi za obvladovanje pandemije in gospodarstvo se z majhnimi koraki vrača v svoje tire. A pandemija je zagotovo že precej spremenila naša delovna okolja in ga bo v prihodnje še spreminjala. Kako bo videti naše delovni vsakdan v prihodnje? Manj sestankov in rokovanja, več bolniških odsotnosti, razkužila na vsakem koraku, 'prometni' znaki v podjetjih ...

Zavedajo se, da v njihovo podjetje virus ne sme vstopiti
27. 03. 2020 08.10Obstajajo podjetja, ki v času epidemije novega koronavirusa ne morejo in tudi ne smejo zapreti svojih vrat.

Kako potovati v Združeno kraljestvo po brexitu?
27. 01. 2020 08.4331. januarja bo Združeno kraljestvo izstopilo iz Evropske unije. Kaj to pomeni za turiste in kaj za Slovence, ki tam živijo?

Osebnost leta: od preganjanega Juda do 8,3 milijarde težkega investitorja!
21. 12. 2018 08.59Pred dnevi je britanski poslovni časnik Financial Times za osebnost leta razglasil ameriškega vlagatelja in človekoljuba madžarskega rodu Georgea Sorosa zaradi njegove podpore liberalni demokraciji in odprti družbi. Novica je v javnosti naletela na mešane odzive: čeprav mu ne gre oporekati humanitarnosti in liberalizma, je Soros tudi gospod, ki je zlomil britansko centralno banko, je borzni špekulant in tajkun, ki ni dobrodošel niti na rodnem Madžarskem, saj ga je premier Viktor Orban označil za državnega sovražnika ševilka ena. Le s čim si je iznajdljivi investitor nakopal tolikšno nenaklonjenost?