sistemske rešitve

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež
13. 03. 2025 09.19V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Gostinstvo in turizem poleti: nas bodo rešili tuji sezonski delavci?
25. 02. 2025 04.33Sezona trka na vrata, v gostinstvu in turizmu pa ni dovolj delavcev.

Kaj je prevozna revščina in kako jo zmanjšati?
18. 12. 2024 16.41Javni potniški promet bi bilo treba urediti tako, da bi zmanjšali t. i. prevozno revščino – ko posameznik nima dostopa do javnega prevoza oz. si ga težko privošči. Na območjih razpršene poselitve so že dobre prakse, ki temeljijo na solidarnosti in prostovoljstvu, treba pa bi bilo mobilnost sistemsko urediti, poziva nevladna organizacija Focus.

Zato ostajamo brez osebnih zdravnikov
02. 11. 2022 04.45V Sloveniji primanjkuje osebnih zdravnikov in več kot 130.000 zavarovancev je neopredeljenih. Na ministrstvu za zdravje se zavedajo, da ni kratkoročne rešitve, a dodajajo, da je ena od prioritet zagotoviti dostopnost. Ukrepe sprejemajo in jih bodo tudi v prihodnje. Eden od predvidenih je denimo organizacija ambulante za vse, ki nimajo izbranega osebnega zdravnika.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Od kod prihaja vaša elektrika?
04. 04. 2022 05.00V času, ko na poslovanje podjetij vse bolj vplivajo tudi stroški elektrike, je še bolj pomembno, od kod ta prihaja. Za podjetja najvarnejša, hkrati pa tudi za prihodnost najugodnejša in trajna rešitev je pridobivanje električne energije iz lastne sončne elektrarne.

To so ključni izzivi dela od doma oz. na daljavo
19. 01. 2022 08.27V času pandemije covida-19 se je močno povečal obseg dela od doma oz. na daljavo, pri čemer je veliko izzivov tako za posameznike in podjetja kot tudi za državo. V zadnjih letih je tudi več platformnega dela, ki prinaša veliko prožnosti, a bi ga bilo treba sistemsko urediti.

Poziv k nujnemu ukrepanju glede 'enormnih cen energentov'
08. 10. 2021 12.52V GZS so zaskrbljeni nad vzpenjanjem cen energentov. Opozarjajo, da so se v zadnjem obdobju tako v Sloveniji kot v ostalih državah Evropske unije cene energentov enormno povečale. Posledice občutimo vsi, tako gospodinjstva kot gospodarske družbe, najbolj pa energetsko intenzivna industrija.

Klimatske naprave: pazite, da se ne ujamete v past!
28. 07. 2021 08.18Klimatska naprava nam v zadnjih tednih zagotovo riše nasmeh na obraz, saj je poleg morja in osvežilne pijače glavni način shajanja s pasjo vročino. Tisti, ki so si jo že priskrbeli, lahko sedaj uživajo v hladnem zavetju svojega domovanja, večina preostalih pa se najbrž sprašuje, ali bi si jo bilo res smotrno omisliti in ali se splača za nakup odločiti prav sedaj. Ob tem je treba dobro raziskati trg in paziti na vsebino ponudb različnih trgovcev. Da bo izziv lažji, razkrivamo nekaj najpogostejših pasti nakupa klimatske naprave!

VIDEO: Denar iz državnega proračuna kar 'leti'
05. 02. 2021 04.45Kar 472 milijonov evrov je januarja šlo iz državnega proračuna za ukrepe v zvezi z epidemijo. To pomeni, da so porabili že polovico letošnjih sredstev za spopad z epidemijo.

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Wienerbergerjev razvoj skozi čas
17. 10. 2019 08.49Podjetje Wienerberger letos praznuje okroglo obletnico, 200 let obstoja na tržišču. Zanimiva zgodba, ki se je pred dvema stoletjema začela pisati na Dunaju je odličen dokaz, da se zavezanost kvaliteti, estetiki in hkrati tradicionalnim materialom, še kako obrestuje. Tudi po dvestotih letih.

Kakšna bo Evropa po koncu krize?
12. 07. 2012 16.59Analitiki in upravljavci skladov na evrskem območju že vidijo naložbene priložnosti, čeprav se je to znašlo v recesiji in za zdaj ne ponuja sistemske rešitve krize. Kot privlačne naložbe v tem hipu upravljavci vidijo evropski finančni sektor ali državne dolžniške papirje nekaterih zadolženih članic evrskega območja.

Kako se lahko kljub krizi lepo zasluži?
30. 05. 2012 15.10Analitiki in upravljavci skladov na evrskem območju že vidijo naložbene priložnosti, čeprav za zdaj ne ponuja sistemske rešitve krize. Kot privlačne naložbe v tem hipu upravljavci vidijo evropski finančni sektor ali državne dolžniške papirje nekaterih zadolženih članic evrskega območja.