sklenitev

Velik dogovor med Američani in Rusi o Severnem toku? Evropa šokirana
06. 03. 2025 04.47Nekdanji vohun in tesen prijatelj Vladimirja Putina je s podporo ameriških vlagateljev načrtoval ponovni zagon ruskega plinovoda Severni tok 2 v Evropo. Nepredstavljiva poteza, ki kaže na zbliževanje Donalda Trumpa z Moskvo, poroča spletna stran Financial Times.

Kako se ob ločitvi deli premoženje?
03. 03. 2025 09.17V Sloveniji se loči vsak tretji par in po razvezi je treba doreči veliko stvari. Med drugim je treba razdeliti premoženje in možnosti sta dve – sporazum ali spor. Kako se deli premoženje, kaj vse se upošteva pri določitvi deležev, kako je z darili in dediščino ter drugo o delitvi premoženja po ločitvi pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Ali ste vedeli, da dispečerji v centrih za obveščanje že 11 mesecev stavkajo?
15. 01. 2025 05.49Operaterji na številki 112 so februarja lani začeli stavko, ki po 11 mesecih še traja. Njihova delovna mesta so po novem opredeljena kot delovna mesta dispečerjev v centrih za obveščanje, hkrati se tudi njim s plačno reformo izboljšujejo plače. A opozarjajo, da še vedno niso obravnavani enako kot dispečerji v zdravstvu in gasilstvu.

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami'
21. 11. 2024 04.15Cene energentov, kot so nafta, zemeljski plin in elektrika, so ključen dejavnik, ki vpliva na svetovno gospodarstvo in vsakdanje življenje ljudi. Vendar pa te cene niso zgolj odraz ponudbe in povpraševanja, temveč tudi zapletenega prepleta geopolitičnih dejavnikov. Od vojnih konfliktov in trgovinskih sankcij do političnih odločitev velikih proizvajalk nafte, geopolitični dogodki pogosto povzročijo nenadne skoke ali padce cen energentov.

Kako se ne obnašati v službi? Imamo odgovore
18. 10. 2024 04.01Se sploh zavedate, kako se obnašate na delovnem mestu, kjer veljajo pravila profesionalnosti? Ustavite se, umirite in razmislite, kakšen vtis oddajate. Kako vas sodelavci dojemajo? In katere so tiste lastnosti, ki niso preveč priljubljene?

Za vse, ki želite ob redni zaposlitvi dodatno zaslužiti
02. 09. 2024 04.22Ob redni zaposlitvi je možno dodatno delo, in sicer v obliki popoldanskega s. p., avtorske ali podjemne pogodbe ali osebnega dopolnilnega dela. Določene omejitve so med drugim pri javnih uslužbencih in zaradi pravil konkurence, medtem ko ima lahko popoldanski s. p. tudi zaposleni s skrajšanim delovnim časom zaradi starševstva.

Zavarovalnice beležijo vedno več škode na sončnih panelih, ki je posledica vremenskih pojavov
13. 08. 2024 04.40V zadnjih letih se je močno povečalo število sončnih elektrarn za samooskrbo, hkrati pa so vedno pogostejša huda neurja z močnim vetrom in veliko točo.

Želite donosnost, a ne bi tvegali? Obstaja rešitev
25. 04. 2024 12.19Slovenci veljamo za enega bolj varčnih narodov v Evropi, nismo pa preveč naklonjeni plemenitenju privarčevanih sredstev, saj svojih prihrankov ne želimo izpostavljati tveganjem. Po podatkih Banke Slovenije namreč še vedno zelo radi varčujemo na bankah, pa čeprav takšen način varčevanja ne prinaša donosa. Posledično denar izgublja vrednost, ob tem pa je v drugem primeru izpostavljen tudi številnim nevarnostim. Kaj storiti, da se to spremeni? Je sploh mogoče plemenititi prihranke, ne da bi jih izpostavljali tveganju?

Prodaja stanovanje, a pod pogojem, da v njem še naprej živi. Kaj o tem pravi odvetnik?
18. 04. 2024 09.03Te dni je po spletu zaokrožil oglas, v katerem lastnik dvosobnega stanovanja v središču Ljubljane prodaja svoj dom za 189.000 evrov. A pod pogojem, da v stanovanju ostane kot doživljenski najemnik. Za bivanje je pripravljen plačevati tekoče stroške. Zanimalo nas je, ali se to splača in kaj o vsem tem pravi odvetnik Žiga Marovt.

V tem primeru lahko delodajalec zahteva potrdilo o nekaznovanosti
23. 03. 2024 06.56Delodajalci v oglasih za delo od kandidatov lahko kot pogoj navedejo tudi potrdilo o nekaznovanosti. Za določena delovna mesta ga je potrebno obvezno predložiti, kot denimo za delo v javnem sektorju, v šolah in vrtcih, na Policiji ..., včasih pa ga zahtevajo tudi zasebni delodajalci.

Najemodajalci, to morate vedeti
21. 02. 2024 04.06Če sodimo med lastnike nepremičnin, se lahko odločimo za oddajanje stanovanja v najem, a moramo najprej vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti, da bi se izognili nepotrebnim skrbem oziroma dodatnim zapletom. O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Kako poskrbeti za požarno varno sončno elektrarno?
19. 02. 2024 08.11Sončne elektrarne so varne, zatrjujejo poznavalci, in tudi požarov je zelo malo. A vseeno je tveganje, ki pa ga je mogoče izničiti ali vsaj zmanjšati predvsem z rednim vzdrževanjem in pregledovanjem, pa tudi z drugimi preventivnimi ukrepi.

Kaj morate vedeti, če greste v najem?
25. 01. 2024 06.36Vse več Slovencev se odloča za najem stanovanja ali poslovnih prostorov, pri čemer se lahko srečamo z mnogimi izzivi. Da ne bi bilo nepotrebnih težav in zapletov, je dobro vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti.

Kaj je konkurenčna klavzula? Kaj pa konkurenčna prepoved?
11. 01. 2024 08.19Marsikdo ob redni službi opravlja tudi kakšno dodatno delo – ali za drugega naročnika ali pa razvija lasten posel. Če gre za popolnoma drugo panogo, potem težav ni pričakovati. Kaj pa, če je dodatno delo tesno povezano z rednim, ki ga opravljate za delodajalca?

Premoženjsko zavarovanje poveča vašo finančno varnost v nepredvidljivih časih
09. 11. 2023 04.45Pri zavarovanju premoženja ne gre samo za zaščito vaših materialnih dobrin, ampak tudi za zagotavljanje finančne varnosti v nepredvidljivih okoliščinah. V luči poplav, ki so prizadele našo državo in povzročile izgubo premoženja za mnoge družine, je razmislek o zavarovanju premoženja nujnost.

Kako je smiselno zavarovati električni avtomobil?
06. 11. 2023 04.45Električni avtomobili so v zadnjih letih doživeli izjemen vzpon in so tudi na slovenskih cestah postali opazen del mobilnosti. So okolju prijazni in imajo številne prednosti, eno pomembnih vprašanj, ki ga je treba upoštevati pri lastništvu e-vozila, pa je zavarovanje. Preverite, na kaj je smiselno biti pozoren pri izbiri!

Študenti brez statusa si morajo čim prej urediti zdravstveno zavarovanje
04. 10. 2023 04.45Študenti, ki so dopolnili 26 let ali so oktobra ostali brez statusa študenta, si morajo čim prej urediti obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje, četudi gre samo za obdobje treh mesecev, do uvedbe novega zdravstvenega prispevka, poziva ŠOS. Če tega ne bodo storili, bodo morali pri morebitnem zdravljenju storitve in zdravila namreč doplačati.

Ta oblika varčevanja ponovno postaja vse bolj privlačna
02. 10. 2023 04.45Slovenci smo eden najvarčnejših narodov Evropske unije, a glede oblik varčevanja ostajamo precej konzervativni, saj nismo naklonjeni tveganjem. Skoraj polovico finančnega premoženja imamo namreč v gotovini in bančnih vlogah, ki veljajo za najbolj varne naložbe. A denar, ki je neaktivno shranjen, ne le ne prinaša donosa, temveč tudi izgublja vrednost, zato je pri večjih vsotah pametno razmisliti o strategijah za povečanje donosa na svoje prihranke. Kako torej varčevati, da bomo dejansko kaj imeli od tega?

Pogodbe, ki lahko vplivajo na vašo dediščino
17. 09. 2023 04.45Pogodbe o dosmrtnem preživljanju se v praksi najpogosteje sklepajo s starejšimi, ki si želijo zagotoviti potrebno nego in preživljanje, in njihovimi potomci, partnerji, prijatelji, sosedi in drugimi, ki v zameno za skrb, nego oziroma preživljanje po njihovi smrti prejmejo določeno premoženje. Kaj pa so izročilne in preužitkarske pogodbe, kakšne so pravice in obveznosti sopogodbenikov ter kdaj se v praksi sklepajo? Pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Nasveti, ki vam bodo pomagali primerno zavarovati nepremičnino
12. 09. 2023 08.41Ob množičnih poplavah v začetku avgusta so premnogi ogromno izgubili. Uničeni so domovi, stanovanja, hiše, imetje ... Škoda se šteje v milijonih, posledice so katastrofalne in obnova bo trajala več let. Nekateri so po vsem hudem naknadno ugotovili, da njihova nepremičnina ni bila dovolj zavarovana ali da jim zavarovanje ne krije škode za primer poplav. Kako pa sploh primerno zavarovati dom? Na kaj je treba biti pozoren pri sklepanju zavarovanja in kaj pogosto pozabimo?

'Obljubim, da ti vrnem'
08. 06. 2023 09.13"Ali ste kdaj prijatelju ali sorodniku posodili denar? Vam ga je vrnil?" Tako smo vas vprašali na naši Facebook strani in odgovori so bili zelo zanimivi.

Preverite, kako do preživnine za otroka
08. 06. 2023 08.00V Sloveniji se glede na statistične podatke vsako leto razveže nekaj več kot en par na 1000 prebivalcev. Približno polovica jih ima skupne otroke in se mora v takih situacijah poleg delitve premoženja dogovoriti še o skrbništvu in preživnini. Zlasti slednja je lahko predmet sodnih sporov tudi pozneje, saj je določena glede na premoženjsko stanje v trenutku razhoda in se ob spremembi okoliščin lahko spremeni. Vse to za sabo potegne ogromne odvetniške in sodne stroške, ki pa se jim s premišljenim ravnanjem lahko izognete.

7 nasvetov za sklenitev darilne pogodbe
22. 03. 2023 04.00Ne veste, kje začeti pri pisanju darilne pogodbe? Sledite našim sedmim preprostim korakom in v hipu boste končali!

Poslovna darila kot reklama vašega podjetja!
28. 02. 2023 08.00Če iščete cenovno ugodno in učinkovito reklamo vašega podjetja, potem so poslovna darila zagotovo najboljša izbira. Z njimi jasno pokažete poslanstvo vašega podjetja, hkrati pa pripomorete k njegovi večji prepoznavnosti.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?
25. 01. 2023 03.15Ker obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije vseh zdravstvenih storitev v celoti, je velika večina še prostovoljno zavarovana. Dopolnilno zavarovanje krije stroške, ki so lahko zelo visoki, predvsem v primeru kroničnih bolezni in dolgotrajnejših zdravljenj.

Martinovanje 2022, preverili smo cene
09. 11. 2022 04.30Še en praznik trka na vrata in z njim še ena priložnost za druženje. Zavihajmo rokave in priskrbimo si vse, kar potrebujemo za pripravo okusnih in slastnih martinovih jedi.

Koliko let boste odplačevali kredit, je odvisno od več dejavnikov
28. 10. 2022 07.14V slovenskih bankah ponujajo kredite z različnimi odplačilnimi dobami. Kolikšna bo ročnost, pa je odvisno od več dejavnikov. Preverite v nadaljevanju.

Kaj je treba vedeti, če mladi športnik podpisuje pogodbo?
03. 10. 2022 04.45Tudi v Sloveniji se že vrsto let pojavljajo pogodbe z nadarjenimi mladoletnimi športniki in klubi. Na kaj naj bodo pozorni starši pri sklepanju pogodb in s kom naj se posvetujejo pred podpisom, da bodo čim bolj zavarovali interese otroka? Odgovarjata strokovnjaka za športno pravo, Blaž Tomažin Bolcar in Luka Milanović.

Koliko Slovenci namenimo za zavarovanja?
28. 09. 2022 04.45Za katera zavarovanja se Slovenci najpogosteje odločamo in koliko v povprečju namenimo za zavarovanje? Kakšna zavarovanja je smotrno imeti in zakaj? Preverite!