Cekin.si

sklenitev pogodbe

Finance

Kako se ob ločitvi deli premoženje?

03. 03. 2025 09.17

V Sloveniji se loči vsak tretji par in po razvezi je treba doreči veliko stvari. Med drugim je treba razdeliti premoženje in možnosti sta dve – sporazum ali spor. Kako se deli premoženje, kaj vse se upošteva pri določitvi deležev, kako je z darili in dediščino ter drugo o delitvi premoženja po ločitvi pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Zaposleni

Ali ste vedeli, da dispečerji v centrih za obveščanje že 11 mesecev stavkajo?

15. 01. 2025 05.49

Operaterji na številki 112 so februarja lani začeli stavko, ki po 11 mesecih še traja. Njihova delovna mesta so po novem opredeljena kot delovna mesta dispečerjev v centrih za obveščanje, hkrati se tudi njim s plačno reformo izboljšujejo plače. A opozarjajo, da še vedno niso obravnavani enako kot dispečerji v zdravstvu in gasilstvu.

Pametna samooskrba

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami'

21. 11. 2024 04.15

Cene energentov, kot so nafta, zemeljski plin in elektrika, so ključen dejavnik, ki vpliva na svetovno gospodarstvo in vsakdanje življenje ljudi. Vendar pa te cene niso zgolj odraz ponudbe in povpraševanja, temveč tudi zapletenega prepleta geopolitičnih dejavnikov. Od vojnih konfliktov in trgovinskih sankcij do političnih odločitev velikih proizvajalk nafte, geopolitični dogodki pogosto povzročijo nenadne skoke ali padce cen energentov.

Zaposleni

Za vse, ki želite ob redni zaposlitvi dodatno zaslužiti

02. 09. 2024 04.22

Ob redni zaposlitvi je možno dodatno delo, in sicer v obliki popoldanskega s. p., avtorske ali podjemne pogodbe ali osebnega dopolnilnega dela. Določene omejitve so med drugim pri javnih uslužbencih in zaradi pravil konkurence, medtem ko ima lahko popoldanski s. p. tudi zaposleni s skrajšanim delovnim časom zaradi starševstva.

Prodaja

Prodaja stanovanje, a pod pogojem, da v njem še naprej živi. Kaj o tem pravi odvetnik?

18. 04. 2024 09.03

Te dni je po spletu zaokrožil oglas, v katerem lastnik dvosobnega stanovanja v središču Ljubljane prodaja svoj dom za 189.000 evrov. A pod pogojem, da v stanovanju ostane kot doživljenski najemnik. Za bivanje je pripravljen plačevati tekoče stroške. Zanimalo nas je, ali se to splača in kaj o vsem tem pravi odvetnik Žiga Marovt.

Brezposelnost

V tem primeru lahko delodajalec zahteva potrdilo o nekaznovanosti

23. 03. 2024 06.56

Delodajalci v oglasih za delo od kandidatov lahko kot pogoj navedejo tudi potrdilo o nekaznovanosti. Za določena delovna mesta ga je potrebno obvezno predložiti, kot denimo za delo v javnem sektorju, v šolah in vrtcih, na Policiji ..., včasih pa ga zahtevajo tudi zasebni delodajalci.

Najem

Najemodajalci, to morate vedeti

21. 02. 2024 04.06

Če sodimo med lastnike nepremičnin, se lahko odločimo za oddajanje stanovanja v najem, a moramo najprej vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti, da bi se izognili nepotrebnim skrbem oziroma dodatnim zapletom. O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Najem

Kaj morate vedeti, če greste v najem?

25. 01. 2024 06.36

Vse več Slovencev se odloča za najem stanovanja ali poslovnih prostorov, pri čemer se lahko srečamo z mnogimi izzivi. Da ne bi bilo nepotrebnih težav in zapletov, je dobro vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti.

Zaposleni

Kaj je konkurenčna klavzula? Kaj pa konkurenčna prepoved?

11. 01. 2024 08.19

Marsikdo ob redni službi opravlja tudi kakšno dodatno delo – ali za drugega naročnika ali pa razvija lasten posel. Če gre za popolnoma drugo panogo, potem težav ni pričakovati. Kaj pa, če je dodatno delo tesno povezano z rednim, ki ga opravljate za delodajalca?

Dedovanje

Pogodbe, ki lahko vplivajo na vašo dediščino

17. 09. 2023 04.45

Pogodbe o dosmrtnem preživljanju se v praksi najpogosteje sklepajo s starejšimi, ki si želijo zagotoviti potrebno nego in preživljanje, in njihovimi potomci, partnerji, prijatelji, sosedi in drugimi, ki v zameno za skrb, nego oziroma preživljanje po njihovi smrti prejmejo določeno premoženje. Kaj pa so izročilne in preužitkarske pogodbe, kakšne so pravice in obveznosti sopogodbenikov ter kdaj se v praksi sklepajo? Pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Zavarovanja

Nasveti, ki vam bodo pomagali primerno zavarovati nepremičnino

12. 09. 2023 08.41

Ob množičnih poplavah v začetku avgusta so premnogi ogromno izgubili. Uničeni so domovi, stanovanja, hiše, imetje ... Škoda se šteje v milijonih, posledice so katastrofalne in obnova bo trajala več let. Nekateri so po vsem hudem naknadno ugotovili, da njihova nepremičnina ni bila dovolj zavarovana ali da jim zavarovanje ne krije škode za primer poplav. Kako pa sploh primerno zavarovati dom? Na kaj je treba biti pozoren pri sklepanju zavarovanja in kaj pogosto pozabimo?

Finance

'Obljubim, da ti vrnem'

08. 06. 2023 09.13

"Ali ste kdaj prijatelju ali sorodniku posodili denar? Vam ga je vrnil?" Tako smo vas vprašali na naši Facebook strani in odgovori so bili zelo zanimivi.

Finance

7 nasvetov za sklenitev darilne pogodbe

22. 03. 2023 04.00

Ne veste, kje začeti pri pisanju darilne pogodbe? Sledite našim sedmim preprostim korakom in v hipu boste končali!

Nasveti za podjetnike

Poslovna darila kot reklama vašega podjetja!

28. 02. 2023 08.00

Če iščete cenovno ugodno in učinkovito reklamo vašega podjetja, potem so poslovna darila zagotovo najboljša izbira. Z njimi jasno pokažete poslanstvo vašega podjetja, hkrati pa pripomorete k njegovi večji prepoznavnosti.

Zaposlitev

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih

09. 02. 2023 05.00

Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Krediti

Koliko let boste odplačevali kredit, je odvisno od več dejavnikov

28. 10. 2022 07.14

V slovenskih bankah ponujajo kredite z različnimi odplačilnimi dobami. Kolikšna bo ročnost, pa je odvisno od več dejavnikov. Preverite v nadaljevanju.

Izobraževanje

Kaj je treba vedeti, če mladi športnik podpisuje pogodbo?

03. 10. 2022 04.45

Tudi v Sloveniji se že vrsto let pojavljajo pogodbe z nadarjenimi mladoletnimi športniki in klubi. Na kaj naj bodo pozorni starši pri sklepanju pogodb in s kom naj se posvetujejo pred podpisom, da bodo čim bolj zavarovali interese otroka? Odgovarjata strokovnjaka za športno pravo, Blaž Tomažin Bolcar in Luka Milanović.

Nakup

Take nepremičnine kupujejo Slovenci na Hrvaškem

19. 09. 2022 05.00

Več kot 2000 Slovencev je leta 2021 kupilo nepremičnino na Hrvaškem. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu, kakšen je postopek in katero dokumentacijo je treba pridobiti, je pojasnil nepremičninski posrednik Damjan Damjanovič.

Krediti

Krediti se dražijo. Kaj storiti, če ga ne zmorete več odplačevati?

16. 09. 2022 04.45

Mesečni obrok za obstoječi kredit s spremenljivo obrestno mero se lahko zaradi dviga obrestnih mer poviša tudi do 100 evrov. To pa je lahko dodatno breme za družinski proračun. A banke trenutno še ne zaznavajo povečanih težav z odplačevanjem kreditov. Se pa vse več kreditojemalcev odloča za sklenitev kredita s fiksno obrestno mero. Za spremembo obrestnih mer se lahko odločijo tudi tisti, ki že imajo sklenjen kredit. Na kaj je treba biti pri tem pozoren?

Dedovanje

Toliko boste plačali odvetniku ob dedovanju, nakupu nepremičnine ali ob razvezi

29. 08. 2022 08.19

Odvetniki računajo storitve po tarifi ali po urni postavki, ob dolgotrajnem sodelovanju pa po pavšalu. Preverite okvirne stroške odvetnika ob mejnem sporu, razvezi, pripravi pogodbe za nakup nepremičnine in dedovanju!

Zaposleni

Takšno kazen lahko dobi delodajalec za neizplačan regres

03. 06. 2022 05.00

Delodajalcu, ki zaposlenemu ne izplača regresa, grozi globa. Preverite njeno višino.

Brezposelnost

Dobil sem odpoved. Ali mi pripada odpravnina?

10. 05. 2022 05.00

Poznate svoje pravice pri pravnih težavah? Vsak mesec odgovarjamo na vaša pravna vprašanja in dvome o zakonodaji ter vam tako pomagamo rešiti težavo ali predstaviti vaše pravice in možnosti.

Brezposelnost

Zaposlitev za določen čas: pravila, odpravnina, posebnosti ...

07. 04. 2022 13.24

Čeprav mora biti pogodba o zaposlitvi praviloma sklenjena za nedoločen čas, na Zavodu za zaposlovanje opažajo, da je večina prostih delovnih mest še vedno objavljenih z namenom zaposlovanja za določen čas.

Koristno

Tarifa Sazor: podjetniki in obrtniki ji ostro nasprotujejo

25. 02. 2022 05.00

Ko je januarja odjeknila novica, da bo treba plačevati nadomestila za fotokopiranje avtorskih del, je med podjetniki in obrtniki završalo. Sedaj so sporočili, da temu ostro nasprotujejo.

Koristno

Tarifa SAZOR: Če imate v podjetju fotokopirni stroj, morate plačati

26. 01. 2022 16.21

Združenje SAZOR je nekaterim podjetjem že poslalo pozive k podpisu licenčne pogodbe. Lani decembra sta namreč SAZOR in GZS podpisala sporazum za nadomestila pri fotokopiranju avtorskih del s področja literature, znanosti in publicistike v gospodarstvu. Sedaj bodo morala podjetja, ki imajo fotokopirne stroje, plačevati nadomestila.

Okvir pomoči

Kako varno opravljati dejavnost?

13. 09. 2021 05.00

Podjetniki so pred težko preizkušnjo. Nihče si ne želi vnovičnega zapiranja, vsi si želimo delati in ustvarjati dobičke. A kako naj delamo varno? Kako naj poskrbimo ne le za zdravje in varnost strank, temveč tudi za zdravje in varnost zaposlenih?

Premoženje

Notar o predporočni pogodbi: Lahko se sklene kadar koli, tudi po poroki

18. 01. 2021 04.45

V Sloveniji jih je bilo v letu 2019 sklenjenih 96, v letu 2020 pa 108 predporočnih pogodb in notar Bojan Podgoršek pričakuje, da se bo njihovo število povečevalo. Preverite, zakaj je po njegovem mnenju pogodba priporočljiva za vse pare!

Dedovanje

Zato se lahko izpodbija pogodba o dosmrtnem preživljanju

21. 12. 2020 05.45

Pogodbe, ki jih za časa življenja sklene zapustnik, lahko vplivajo na obseg zapuščine. Kdaj tovrstne pogodbe ne veljajo oziroma se lahko izpodbijajo, denimo v zapuščinski razpravi zaradi nujnih deležev, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt.

Banke

Ali je 'super akcija' res super?

17. 09. 2020 12.45

Tisti, ki ne razumejo vseh finančnih storitev ali pa imajo s tem manj izkušenj, lahko na podlagi zavajajočih ali nepopolnih informacij sprejmejo napačne odločitve, opozarjajo v Zvezi potrošnikov Slovenije.

Koristno

Kaj krije zdravstveno zavarovanje v tujini za čas pandemije?

26. 03. 2020 06.45

Številni Slovenci so po razglasitvi pandemije še vedno v tujini in morda se nekateri ne bodo mogli vrniti. Preverite, kaj krije zdravstveno zavarovanje v tujini za časa pandemije in kaj storiti, če se vam izteka?

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861