slovenska vlada

Slovenska obrambna industrija bi potrebovala pomoč države
24. 04. 2025 07.07Geopolitične razmere vplivajo tudi na razvoj slovenske obrambne industrije. Mors, ki povečuje sredstva za opremo in infrastrukturo, jo odločno podpira. "Verjeti moramo v slovensko obrambno industrijo," meni generalni direktor direktorata za logistiko Željko Kralj. Prednosti so nižje cene, več nadzora nad produkti in možnost prodora v tujino.

Vse to morate vedeti o prenovi plačnega sistema javnega sektorja
14. 10. 2024 12.11Predlog zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju je del največje prenove plačnega sistema v zadnjih 15 letih. Vključuje novo plačno lestvico, ob tem pa s skupno več kot 120 členi med drugim uvaja spremembe v sistema nagrajevanja in napredovanja ter na novo določa način usklajevanja plač z inflacijo.

Anketa: Ali pri nakupu mesa preverjate njegovo poreklo?
12. 02. 2024 08.00V Sloveniji smo visoko samooskrbni z govedino in perutnino, medtem ko je proizvodnja prašičjega mesa znatno nižja. Za zadovoljitev vseh potreb meso različnih vrst uvozimo, nekaj pa ga izvažamo. Kakšna pa bo prihodnost slovenske mesne industrije in kdo bodo poleg kupcev ključni deležniki?

Ta pomembna sprememba vas čaka januarja!
05. 12. 2023 08.10Slovenska vlada je pretekli mesec sporočila, da v letu 2024 ne bo več regulirala cen elektrike za mikro, mala in srednja podjetja, kar pomeni, da se bodo stroški njihovega obratovanja z novim letom najverjetneje občutno zvišali. Jasno je, da so pred podjetniki zahtevni časi in da bo za obstoj na trgu ter ohranitev konkurenčnosti potrebnih nekaj ključnih ukrepov. Glede na aktualne razmere in vizijo Evropske unije velja izpostaviti zlasti dva – preverite katera!

Vsak Slovenec dolguje prek 20.000 evrov
05. 12. 2023 05.00Javni dolg Slovenije bo konec leta 2023 predvidoma znašal 44,04 milijarde evrov ali 69,9 odstotka BDP, kar pomeni, da bo vsak prebivalec dolgoval več kot 20.000 evrov. Vlada si ga prizadeva zmanjšati z različnimi ukrepi in trenutno so napovedi, da bo konec leta 2024 znašal 68,9 odstotka BDP.

Tako do nižjih zneskov na položnicah
13. 09. 2023 08.14V zadnjih mesecih smo priča občutnim podražitvam in pred prihajajočo kurilno sezono je na mestu vprašanje, kakšne zneske lahko pričakujemo na položnicah za ogrevanje.

Zakaj je skrajni čas za vpeljavo UI v podjetje?
11. 05. 2023 04.15Umetna inteligenca je že vrsto let resničnost vsakdanjika. Na vsakem koraku srečujemo pametne računalnike in robote, ki pomagajo, vodijo in ponujajo rešitve. Vsestransko je uporabna tudi za podjetja, ki lahko z njeno pomočjo veliko pridobijo, denimo poenostavijo poslovno-organizacijske procese, uredijo podatke, zaznajo nepravilnosti, poskrbijo za kibernetsko varnost, nudijo boljšo podporo strankam, optimizirajo trženje ...

Neverjetno, koliko denarja vam lahko ostane!
19. 04. 2023 08.10Poraba električne energije po svetu se iz leta v leto veča, sorazmerno pa se višajo tudi cene te nepogrešljive dobrine. Zato je dobro čim prej razmisliti o samooskrbnosti z izkoriščanjem alternativnih virov energije, ki bodo okoljsko sprejemljivi in prijazni do družinske blagajne. Ena izmed najbolj optimalnih rešitev je zagotovo hibridna sončna elektrarna, s katero proizvajate lastno električno energijo, viške pa shranite v hranilniku. Preverili smo, kako tak sistem deluje in zakaj si ga splača omisliti čim prej.

Toliko energentov potrebujete za ogrevalno sezono
17. 10. 2022 08.34V času, ko se energenti nenehno dražijo, je vsekakor pomembno, da si za ogrevanje na fosilna goriva pripravimo dovolj zaloge. Za to pa je pomembno, da vemo, koliko izbranega energenta v povprečju porabimo na sezono.

Do tega datuma bo Furs sprejemal vloge za pomoč gospodarstvu zaradi podražitve energentov
04. 04. 2022 05.00Podjetja lahko od petka, 1. aprila, prek informacijskega sistema finančne uprave vlagajo vloge za pomoč na podlagi zakona o ukrepih za omilitev posledic dviga cen energentov v gospodarstvu in kmetijstvu.

Turistična zbornica za podaljšanje turističnih bonov do 15. aprila 2022, jim bo vlada prisluhnila?
05. 11. 2021 15.34Turistično gostinska zbornica Slovenije (TGZS) vladi predlaga podaljšanje možnosti unovčevanja lanskih in letošnjih turističnih bonov do 15. aprila prihodnje leto. Zaradi trenutne epidemiološke slike se namreč veliko gostov odloča za prestavitev rezervacij, je pojasnil direktor zbornice Fedja Pobegajlo.

Poziv k nujnemu ukrepanju glede 'enormnih cen energentov'
08. 10. 2021 12.52V GZS so zaskrbljeni nad vzpenjanjem cen energentov. Opozarjajo, da so se v zadnjem obdobju tako v Sloveniji kot v ostalih državah Evropske unije cene energentov enormno povečale. Posledice občutimo vsi, tako gospodinjstva kot gospodarske družbe, najbolj pa energetsko intenzivna industrija.

To vse je treba urediti pred odhodom na dopust na Hrvaško
16. 06. 2021 05.00Če smo v naši družini še lani apartma rezervirali v sredo in na dopust na hrvaški otok odpotovali že čez dva dni v petek, je letos drugače. Lani je bilo denimo mogoče tik pred zdajci in v višku sezone dobiti dober apartma ob morju za nizko ceno, letos pa smo ob iskanju že zdaj zaznali večjo zasedenost in tudi višje cene.

Tako izkoriščajo ljudi, ki želijo slovensko državljanstvo
23. 04. 2021 15.37Državljani tretjih držav naj bodo pozorni pri poslovanju s podjetji, ki ponujajo pomoč pri pridobitvi slovenskega državljanstva ali slovenskega potnega lista. Na spletu so številne lažne spletne strani in lažna elektronska sporočila, ki ponujajo pomoč pri hitrejši obravnavi vlog za pridobitev državljanstva ali potnega lista in se pretvarjajo, da zastopajo uradne organe Republike Slovenije, opozarjajo na ministrstvu za zunanje zadeve.

Kaj se je za slovenske potrošnike spremenilo po brexitu?
12. 02. 2021 09.02Kako je z davki, carinami, potovanji, selitvijo in študijem v Združenem kraljestvu po brexitu? Zbrali smo nekaj sprememb, ki neposredno vplivajo na slovenske potrošnike in ljudi, ki želijo v prihodnje potovati ali poslovati na Otoku.

Študij po brexitu: koliko bo treba odšteti za šolnino?
31. 12. 2020 05.45Konec prehodnega obdobja po brexitu, ki se izteče v četrtek opolnoči, prinaša spremembe tudi na področju študija. Tisti Slovenci in drugi državljani EU, ki bodo študij na Otoku začeli prihodnje leto, bodo med drugim morali plačevati višjo šolnino. Za tiste, ki že študirajo tam, pa bistvenih sprememb ne bo. Otok ob tem zapušča program Erasmus+.

Kako so se turistične agencije prilagodile epidemiološkim razmeram?
15. 12. 2020 08.32Po lanskem letu, ki je bilo rekordno za slovenski turizem, je letos ta sektor zaradi koronavirusa skoraj povsem obstal. Turistične agencije ponujajo velike popuste za prihodnja potovanja in pri rezervacijah od potnikov zahtevajo minimalne akontacije. Ljudje pa po njihovih izkušnjah bolj kot kdaj koli prej hrepenijo po potovanjih in počitnicah.

Službene poti izjemno redke, a so. Preverite, kdaj ni treba v karanteno!
23. 11. 2020 05.45Zaradi pandemije so po vsem svetu in tudi v Sloveniji do nadaljnjega prestavljene vse nenujne službene poti. A vseeno je treba tudi kdaj nujno na poslovno pot. Preverite izjeme, ko zaposlenim ob prehajanju državne meje ni treba iti v karanteno in jim ni treba predložiti negativnega testa za vstop v Slovenijo iz rdečih držav!

Krompirjeve počitnice: vam pripada povračilo ob odpovedi rezervacije?
21. 10. 2020 05.45Prihajajo jesenske krompirjeve počitnice, ko so številni Slovenci že tradicionalno vzeli dopust in si privoščili družinski oddih s svojimi otroki. A letos bo drugače. Po vnovični razglasitvi epidemije so bili mnogi primorani odpovedati rezervacije, ki so jih opravili še pred novimi ukrepi za zajezitev širitve novega koronavirusa. Preverite, kako je z vračilom denarja ob odpovedi rezervacij!

Slovenija bo blokirala Huawei?
02. 10. 2020 15.34Vlada naj bi v prihodnjih tednih po neuradnih informacijah odločala o sklepu, s katerim bi kitajski Huawei označila za dobavitelja z visokim tveganjem. V Huaweiu so nad novico negativno presenečeni.

Bomo dobili vavčerje za dopust? Kako bi to vplivalo na izplačilo regresa?
18. 05. 2020 11.54Turizem je ena izmed panog, ki je v tej epidemiji utrpela resen udarec. Ideja je, da bi vsi polnoletni, ki so redno zaposleni ali samozaposleni, prejeli vavčerje za dopust. Kako bi to vplivalo na izplačilo regresa?

Kupujmo slovensko hrano. Kdaj, če ne zdaj?
08. 04. 2020 07.06Po izbruhu koronavirusa se je bolj kot kdaj koli prej izkazala pomembnost samooskrbe. Na srečo je mogoče v Sloveniji marsikaj pridelati in neposredno pri pridelovalcu lahko dobite marsikaj – od brokolija, solate, krompirja pa do sadja, moke, mleka in mlečnih izdelkov, mesa in mesnih proizvodov, medu, sokov, vloženih dobrot, marmelad in še kaj bi se našlo. Preverite, kje lahko poiščete vašega lokalnega ponudnika hrane!

Kljub bolezni v službo? Nič več!
06. 04. 2020 16.16Kolikokrat ste že šli bolni v službo? Ker ste le malo prehlajeni, nimate vročine in vam tudi zdravnik ne odpre bolniškega staleža, saj gre za običajen nahod ... Sedaj se bo to spremenilo.

Tako je Slovenija dokazala, da nikogar ne pustimo na cedilu
25. 03. 2020 09.19Končno se je rešila stiska srbskih državljanov, ki so ostali ujeti v Ljubljani, saj se zaradi izbruha novega koronavirusa niso mogli vrniti v domovino. Vlada je včeraj dosegla dogovor s Srbijo, tako da se bo okoli 400 oseb vendarle lahko vrnilo domov.

Koalicijska pogodba: kaj nam obljubljajo tokrat?
26. 02. 2020 09.28V koalicijski pogodbi, ki naj bi jo SDS, SMC, NSi in DeSUS po nekaterih informacijah že podpisale, je med drugim zapisano tudi, da bi nova vlada pod vodstvom prvaka SDS Janeza Janše uvedla univerzalni otroški dodatek.

Maja Tomanič Vidovič: V podjetništvu moraš biti malo bojevnika
28. 11. 2019 08.47Kam gre podjetništvo? "V porastu so "zelene tehnologije", socialno naravnana podjetja za zdravo in varno starost, za zdrava mesta in vasi, za zdravo rast in razvoj otrok. Torej, skupine socialnih podjetij, ki se ukvarjajo z zdravim načinom življenja družbe kot celote," pravi prva ženska Slovenskega podjetniškega sklada.

Plača 1100 evrov, najemnina pa 700 evrov ali več
27. 11. 2019 12.00Ko se pogovarjamo, ali se izplača kupiti stanovanje ali ga najeti, pogosto pridemo do sklepa, da je v Sloveniji nakup za marsikoga še vedno ljubša možnost. Najemnine namreč gredo v nebo in pogosto krepko presegajo obrok kredita, poleg tega pa, če najemamo stanovanje na trgu, živimo v negotovosti. Nikoli namreč ne vemo, kdaj se bomo morali iz stanovanja izseliti, lastniki pa vse pogosteje najemnino dvigujejo kar ob vsakoletnem podaljšanju najemne pogodbe.

Kje so avtoceste brezplačne?
09. 08. 2019 10.37Kje so avtoceste brezplačne in kje so sicer brezplačne, a morajo vozniki plačati posebne dajatve?

Kaj očitajo Sloveniji in zakaj pravijo, da gre za 'goljufijo in izkoriščanje'?
26. 07. 2019 09.14Slovenski model napotitev delavcev na začasno delo v Evropsko unijo je deležen ostrih kritik. Bruselj je bil že zaprošen za preiskavo slovenskega modela, vlada pa priznava, da je potreben premislek o ukrepih.

Šefi delavce nagradili, Delavska svetovalnica opozarja na 'narobe svet', ki vlada pri nas
03. 06. 2019 13.25Da je dobrega delavca težko najti, vedo tudi v belgijskem cestno-transportnem podjetju. Kako so nagradili zaposlene in kako želijo privabiti nov kader? Kako je njihov primer komentirala slovenska Delavska svetovalnica?