snov

Zgodba srečne slovenske mamice: od podarjenega šiviljskega stroja do srčnega podjetja
17. 03. 2025 08.26"V prvi vrsti sem mama," pove Patricija Pavlin Pašič, ustanoviteljica podjetja Happy Mum. Z nasmehom in z žarom v očeh govori o ljubezni do družine. Materinstvo jo je vodilo na pot ustvarjanja, trenutek, ko ji je ostarela teta podarila star šivalni stroj, pa je bil začetek zgodbe, ki jo danes deli z mamicami in otroki.

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

10 navad odličnjakov: kako zablesteti in pokazati znanje
09. 12. 2024 04.04Verjetno vam na začetku ne bo lahko, a vsak vaš trud se bo zagotovo poplačal. Kako ravnati, da boste usvojili kar največ znanja, s katerim boste zablesteli v razredu?

Kako uporabiti umetno inteligenco pri učenju? 6 trikov, s katerimi boste lažje osvojili snov
05. 11. 2024 04.54A nikakor se ne zanašajte izključno na umetno inteligenco. Lastno razmišljanje in trud sta še vedno najpomembnejša!

Profesorji ne ocenjujejo le tega, kar govoriš, ampak tudi, kako to poveš
25. 10. 2024 04.54Na ustnem ocenjevanju naredite vtis na svoje profesorje, tudi če se še niste naučili vsega. Kako?

Začetek študijskega leta za bruce: kako se navaditi na nov način učenja?
29. 09. 2024 04.17Za bruce, ki bodo letos prvič stopili v svet študija, je to vznemirljiv, a hkrati tudi izzivov poln korak. Zbrali smo nekaj nasvetov, ki jim lahko pomagajo pri uspešnem začetku.

Je islandska lava lahko trajnostni gradbeni material?
19. 09. 2024 04.06Islandski arhitekturni studio predlaga uporabo lave kot gradbenega materiala, natančneje za gradnjo temeljev stavb. Odlična ideja?

Tehnike učenja: izberite pravo za vas
13. 09. 2024 04.57Obstaja veliko različnih tehnik učenja, ki lahko pomagajo izboljšati pomnjenje, razumevanje in sposobnost uporabe novih informacij. Izbira ustrezne tehnike je odvisna od osebnih preferenc, stila učenja in vrste materiala, ki se ga učimo. V članku predstavljamo nekaj najbolj učinkovitih in priljubljenih tehnik učenja.

Mladi naj uporabljajo umetno inteligenco, a pri tem naj bodo kritični
24. 05. 2024 07.25Umetna inteligenca (UI) ima velik vpliv, zlasti v medicinski diagnostiki in izobraževanju, so na okrogli mizi, ki je potekala v okviru dogodka Simfonija elektrotehnike+ v organizaciji ljubljanske fakultete za elektrotehniko, poudarili govorci. Menijo, da je treba mlade spodbujati k uporabi orodij UI, a jih pri tem naučiti kritične presoje.

Nekateri učitelji za ocenjevanje esejev uporabljajo umetno inteligenco
17. 04. 2024 04.34Umetna inteligenca se v ZDA prebija tudi v sfero izobraževanja. Toda nekateri strokovnjaki izražajo etične pomisleke.

Uporabne učne tehnike, ki bodo otrokom pomagale obvladati snov v šoli
08. 02. 2024 04.11Čas izpitov in testov v šoli je enako stresen za starše kot za otroke. Učenje določenih predmetov je včasih lahko izziv, vendar učenje ni nujno mučenje. Obstajajo določene tehnike, ki jih lahko študent osvoji, da se bo veliko lažje in enostavneje pripravljal na izpite, ki ga čakajo.

Najpogostejše napake študentov, ki vodijo do slabih rezultatov
09. 01. 2024 05.00Učenje je nekaj, kar se lahko naučite. Poiščite, katera tehnika najbolj ustreza vam. Nato pa se izognite še pastem učenja, zaradi katerih lahko nanizate slabe rezultate. Katere pasti so to, pa preverite v nadaljevanju članka.

Andrej P. Škraba: Prav vsak državljan bi moral razumeti to
27. 10. 2023 04.45Andrej P. Škraba – ni ga učenca, tako osnovnošolca kot dijaka, ki ga ne bi poznal. Je človek, ki je dokazal, da matematika sploh ni tak bavbav.

Piskanje postaja že tako moteče, da ne zmorejo opravljati dela
05. 10. 2023 04.45Kaj zares škodi naši produktivnosti, zdravju in nam celo povzroča stres? Številni si sami ne znajo pomagati, zato so se odločili, da se bodo zoper tehnologijo borili s tehnologijo.

Devet tehnik, ki lahko olajšajo učenje
08. 09. 2023 12.35Nihče se ne rodi z znanjem in nihče se ne rodi z vedenjem, kako se učiti. Tudi učenja se je treba in mogoče naučiti. Obstajajo številne tehnike pomnjenja in učenja, nekaj pa vam jih predstavljamo v nadaljevanju.

Najpogostejše napake, ki jih študenti delajo pred jesenskim izpitnim rokom
17. 08. 2023 04.45Jesenska izpitna obdobja so morda najbolj stresna med vsemi v celotnem študijskem letu. Takrat se namreč odloča, ali bo študent vpisal novi letnik.

Na trgovskih policah je tega vse več. Bi se odločili za nakup?
26. 05. 2023 08.00Na trgovskih policah se pojavlja vse več napisov EKO, BIO in Organsko. Mnogi ob njih le zamahnejo z roko, češ da gre zgolj za še eno skrbno premišljeno marketinško kampanjo. A dejstvo je, da lahko povsem enostavno preverite, ali gre res samo za izkoriščanje aktualnih trendov ali pa so v ponudbi resnično izdelki, ki so bili pridelani oziroma predelani sonaravno, brez uporabe pesticidov in drugih kemikalij.

'Veliko ljudi, ki so v šoli dobivali slabe ocene, je danes zelo uspešnih pri svojem delu'
11. 05. 2023 08.18Ni vse v ocenah, pravi učitelj Jernej Jakob, ki dodaja, da šele danes vidi, koliko stvari je zamudil v otroštvu, ker so mu bile takrat najpomembnejše ocene oz. šolski uspeh.

Prednosti e-študija v primerjavi s tradicionalnim študijem
01. 03. 2023 03.15Se še vedno odločate med spletnim in tradicionalnim študijem? Preverite nasvete v članku, če želite izvedeti več o prednostih e-študija v primerjavi s tradicionalnim izobraževanjem. E-študij vam lahko ponudi vse to!

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

S temi veščinami boste uspešnejši in premožnejši
15. 09. 2022 08.16Če vas tega že niso naučili starši, bi bilo dobro, da se veščin, o katerih bo govora v tem članku, naučite sami, saj so osnova življenja. Če imate doma otroke, jim naredite uslugo in jih čim prej pripravite na mirno in uspešno življenje, in sicer tako, da tudi njih naučite spodaj omenjenih veščin.

'V osnovnih šolah poteka pravi lov za odličnimi ocenami'
18. 03. 2022 05.00Anita Mirjanič je učiteljica zgodovine, ki sodeluje pri pripravi vsebin za 5KA, ki jo lahko spremljate na VOYO.

'Meni so vse ocene od 2 do 5 okej'
27. 12. 2021 07.44Jaka Lipar je učitelj, ki pravi, da učenja na pamet sam žal ne mara, vendar je včasih tudi nujno potrebno. "S tem se vsekakor krepijo spomin in druge možganske povezave," dodaja. Kaj pa meni o ocenah?

Učiteljica razkrila zanimivo tehniko, ki bo navdušila številne
03. 11. 2021 05.00Ne le za otroke – ta tehnika je primerna tudi za mladino in odrasle, ki se v službi še vedno izobražujejo.

Zakaj se moramo nekatere podatke naučiti na pamet?
26. 10. 2021 04.15Učiteljica Anja Frank je za Cekin.si razkrila, kako se je sama najlažje učila ter zakaj se nekatere podatke moramo naučiti na pamet. Učiteljica Janja Rostohar pa nam je zaupala, da učencem pogosto reče, da je šola njihova služba in ocene v redovalnici so njihova plača. "Sami si morajo postaviti cilje, ki jih želijo doseči," poudarja.

Nasveti učiteljice, ki so koristni za celo življenje
19. 10. 2021 08.34Učiteljica Estera Popovič je za Cekin.si spregovorila o tem, katere tehnike učenja spodbujati pri mladih. Gre za tehnike, ki nam lahko koristijo celo življenje – tudi med študijem in na delovnem mestu.

'Kaj ti bo talent, če ne znaš delati'
24. 06. 2021 05.00"Moj zna že pri treh letih brati. Moja pa je pri štirih talent za gimnastiko. Moj pa pri 11 mesecih zna že sam brskati po očetovem telefonu. Moja je pravi genij za matematiko ..." Ah, ti naši sončki, kaj vse znajo. Toliko talentiranih otrok, da bi lahko upravičeno sklepali, da bomo že čez 10 ali 20 let država, ki bo imela največ genijev na svetu. A ne bomo. Zakaj?

Urad za kemikalije odsvetuje obrazne maske z bakrovim oksidom
17. 09. 2020 09.46Urad za kemikalije opozarja, da trditev proizvajalca oziroma prodajalca, da bakrov oksid ščiti uporabnika pred koronavirusom bolj kot obrazna maska sama, ni podprta z nobeno študijo o učinkovitosti. Še več: lahko predstavljajo potencialno tveganje za zdravje uporabnika, zato njihovo uporabo odsvetujejo.

Najbolj iskani poklici so večni
15. 09. 2020 14.03Znanje je danes eden od najpomembnejših kriterijev, po katerih se izbira najboljše od najboljših za nova delovna mesta. In zakaj ne bi postali najboljši, kot ste lahko?

Danes je moja šestletnica šla nazaj v 1. razred
18. 05. 2020 08.23Če bi rekla, da me sploh ne skrbi, bi lagala. Sem pa pomirjena. Ob sebi ima čudovite učitelje, ki so se izkazali že pred in med epidemijo. Že od lanskega 1. septembra so delali na tem, da otroci dobijo občutek pripadnosti tako razredu kot šoli. In moja hči ga ima. Posledično se je s tem pri njej razvil tudi občutek varnosti.