socialno varstvo

Toliko po novem znaša cena vrednotnic za osebno dopolnilno delo
24. 03. 2025 04.04Povpraševanje po osebnem dopolnilnem delu v zadnjih letih upada ...

Primerjava: kako živim jaz – kako so živeli moji starši. Tudi vi to počnete?
26. 01. 2025 04.36Eden od kazalnikov, s katerim mnogi ljudje ugotavljajo, kako dobro jim gre v življenju, je ta, da se primerjajo s svojimi starši.

Če ni stanovanj, potem ni niti delavcev. Službena stanovanja postajajo nuja
15. 01. 2025 04.11Naraščajoči stanovanjski stroški vplivajo na delovna mesta, saj delodajalci težko najdejo zaposlene.

Babice (in dedki) – brezplačna delovna sila?
30. 07. 2024 04.54Avstralska babica sprožila burne odzive zaradi izjave, da ne bo pomagala skrbeti za svoje vnuke. Med tem pa babice in dedki na Švedskem prejmejo plačilo od države, če zagotavljajo varstvo za svoje vnuke.

To so slovenska podjetja, ki v svoje vrste vabijo upokojence
23. 05. 2024 04.15Razlogi, zaradi katerih se upokojenci odločajo za delo tudi po upokojitvi, so različni. Delajo, ker želijo povečati prihodke, ostati finančno neodvisni, pomagati družini, ohraniti stik z družbo in ljudmi, povečati občutek produktivnosti in ostati karseda aktivni, se lotiti novih izzivov ter doprinesti dragocene izkušnje družbi. Tudi izkušnje podjetij, ki zaposlujejo starejše, so pozitivne.

Izplačan bo dodatek za veliko družino. Preverite, koliko boste prejeli
12. 04. 2024 08.22Ministrstvo za delo bo izplačalo dodatek za veliko družino. Gre za letni prejemek, ki je namenjen družinam s tremi ali več otroki.

Ali drži, da več otrok prinaša "finančni samomor"?
27. 02. 2024 04.26Po podatkih nove raziskave se je v zadnjih 12 mesecih število staršev v Združenem kraljestvu, ki se zadolžijo za kritje stroškov otroškega varstva, povečalo za tretjino.

Delodajalci že iščejo kader za poklice prihodnosti
26. 02. 2024 06.35Tudi Slovenija se sooča z zanimivimi premiki na trgu dela. Kljub rahlemu upadanju števila prostih delovnih mest in povečanju brezposelnosti, vlada optimizem z nadaljevanjem rasti zaposlenosti. Bolj iskani ostajajo poklici v gradbeništvu, zdravstvu, socialnem varstvu, predelovalnih dejavnostih in izobraževanju, delodajalci pa že iščejo kader za tako imenovane poklice prihodnosti.

Kako do bolniške odsotnosti v času stavke zdravnikov?
24. 01. 2024 10.26Zboleli ste ali ste se poškodovali, vaš zdravnik pa stavka in vam noče izdati bolniškega lista? Kako ravnati?

Fika, štiritedenske počitnice in nič nadur – to je švedska delovna kultura
16. 11. 2023 05.00Ta skandinavska država lahko preostali svet marsikaj nauči.

Ali ste med najnižje plačanimi delavci v Sloveniji?
21. 09. 2023 11.55Lani je polovica zaposlenih v povprečju mesečno zaslužila manj kot 1229 evrov neto. Nekaj več kot 63 odstotkov zaposlenih je prejelo povprečno mesečno neto plačo, nižjo od slovenskega povprečja, ki je znašalo 1424 evrov, je danes sporočil statistični urad.

Z začetkom šolskega leta starše čaka tudi ta strošek
06. 09. 2023 10.26Za vse, ki imamo otroke, se septembra svet vrti okrog privajanja na novo šolsko leto, usklajevanja urnikov, pa tudi izbire interesnih ter obšolskih dejavnosti. Slednje lahko predstavljajo velik organizacijski, logistični, pa tudi finančni izziv, še posebej v družinah, v katerih že nujne življenjske dobrine niso nekaj samoumevnega. Kako vendarle poskrbeti, da otroci iz takih družin ne bodo prikrajšani za usvajanje novih znanj in razvijanje svojih talentov?

Ali delodajalec plačuje prispevke za socialno varnost?
20. 04. 2023 16.22Obvezni prispevki za socialno varnost – te mora obračunati in za zaposlene plačati delodajalec. Dobro je, da vsake toliko preverite, ali to res počne. Če pa sumite, da ima vaš delodajalec finančne težave (plača zamuja ali je sploh ni, ni izplačal regresa, nagrad ...), pa to storite čim prej.

Ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja – novela zakona je vložena
12. 04. 2023 09.44V DZ je vložena novela zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, s katero želijo ukiniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ga prenesti v obvezno zdravstveno zavarovanje v obliki plačil obveznega zdravstvenega prispevka v enotnem fiksnem znesku.

Oskrbovana stanovanja: kaj preveriti pred vselitvijo?
07. 03. 2023 03.30Ni nujno, da mora lastnik kot najemodajalec ali kot prodajalec oskrbovanih stanovanj obenem obvezno zagotavljati storitve, kot denimo pomoč pri pospravljanju, kuhanju, umivanju, oblačenju, hranjenju ... Gre namreč za stvar dogovora med stanovalci in ponudniki, kar pomeni, da je lahko ali pa ne predvideno ob najemu oziroma ob nakupu.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kdo je lahko družinski pomočnik?
15. 12. 2022 03.15Status družinskega pomočnika ne predstavlja delovnega razmerja, prav tako družinskemu pomočniku tudi niso priznane pravice iz delovnega razmerja. Družinski pomočnik pa je lahko tudi oseba, ki je v delovnem razmerju s krajšim delovnim časom od polnega delovnega časa pri delodajalcu.

Podjetniki, kmalu bodo na voljo evropski milijoni
17. 11. 2022 08.05Imate vrhunsko podjetniško idejo, nimate pa dovolj finančnih sredstev, da bi jo uresničili? Za vas imamo dobro novico: z januarjem Slovenija vstopa v novo finančno obdobje črpanja evropskih sredstev, kar pomeni, da bodo prvi javni razpisi – tudi za podjetja in podjetnike – na voljo že v prvi polovici leta 2023.

Informativni izračun energetskega dodatka: Kdo in koliko ga dobi?
11. 10. 2022 11.38Preverite, v katerem primeru ste upravičeni do energetskega dodatka in v katerem primeru bi lahko bili.

Koliko stane pomoč na domu?
05. 10. 2022 05.00Povpraševanje po pomoči na domu že vrsto let presega ponudbo. Uporabljajo jo predvsem starejši, ki sami ne zmorejo več skrbeti zase, a lahko z dodatno podporo ostanejo v domačem okolju in jim ni treba oditi v dom za starejše. Povprečna cena storitve znaša med pet in šest evrov na uro, medtem ko se oskrbnine v domovih za starejše gibljejo med 850 in 1500 evrov na mesec.

V naslednjih mesecih bi se lahko povišale oskrbnine v domovih za starejše
07. 09. 2022 05.00Vzrokov je več - strošek energentov in hrane se je tako povečal, da ga zgolj z uskladitvijo marčevskih cen ne zmorejo pokriti. S septembrom se povečuje strošek za plače zaradi dodatnega kadra, ki ga lahko zaposlijo po spremembi kadrovskih normativov. Nato konec leta preneha še financiranje višjih stroškov dela zaradi sklenjenega aneksa h Kolektivni pogodbi za dejavnost zdravstva in socialnega varstva.

To so bolj obetavne dejavnosti za samostojne podjetnike
11. 07. 2022 05.00Uspešen podjetnik nikoli ne počiva. Stalno se prilagaja, spremlja trg, trende, razvoj, povpraševanje. Zaveda se, da danes ne velja več, kar je bilo včeraj, in da bo jutri po vsej verjetnosti znova drugače. Poleg drugih znanj in veščin se lahko pohvali s sposobnostjo hitrega odzivanja na spremembe in dobrega predvidevanja, kaj sledi. Kajti za posel nikoli ni dobro o(b)stati v preteklosti ali stopicati na mestu.

Tako se deli javni denar v Sloveniji
16. 05. 2022 05.00Država dobiva denar iz različnih virov, in sicer od davkov, prispevkov od plač in drugih dohodkov, premoženja, DDV-ja, dohodnine, trošarin in tudi Evropske unije. Ampak ali veste, kam gre javni denar? Preverite!

V teh dejavnostih je bilo največ stečajev
10. 05. 2022 05.00V prvih treh mesecih letošnjega leta se je število stečajev najizraziteje povečalo v informacijsko-komunikacijski dejavnosti in gradbeništvu, v slednjem pa je bilo hkrati tudi največ registracij, ugotavljajo pri statističnem uradu.

Kako izračunati neto plačo?
19. 04. 2022 09.17V Sloveniji imamo bruto sistem plač, kar pomeni, da delodajalec poleg neto zneska za zaposlenega plača tudi obvezne prispevke in odvede dohodnino. Preverite, koliko je njegov strošek pri minimalni in pri povprečni plači ter kakšne olajšave vam pripadajo.

Največ so lani zaposlovali v majhnih podjetjih
17. 03. 2022 05.00Delodajalci najbolj povprašujejo po zidarjih, delavcih v predelovalnih dejavnostih, čistilcih, strežnikih in gospodinjskih pomočnikih, voznikih tovornjakov, natakarjih in negovalcih.

Tudi to se dogaja: dajo odpoved, ker delajo premalo
10. 03. 2022 05.00Delali so krajše delovnike, zaslužili so manj, kar pa je vodilo v nezadovoljstvo.

Izračunajte, kaj se vam bolj izplača, da ne boste plačali preveč
11. 01. 2022 08.00Leto 2021 je bilo posebno tudi na davčnem področju, saj je bilo zaradi epidemije precej hitrih in pomembnih sprememb in prilagajanj. Starši so bili ob izpolnjevanju določenih pogojev lahko deležni pomoči na podlagi ukrepov za zajezitev novega koronavirusa. Kako tovrstna pomoč vpliva na olajšave za vzdrževane družinske člane, so pojasnili na Finančni upravi.

Štirje dobrodelni projekti, ki jih podpira rastoča modna znamka
01. 12. 2021 07.00Dedoles je poln barvitih kosov z najrazličnejšimi izvirnimi motivi, ki vam bodo popolnoma polepšali dan. Trenutno prinašajo veselje v 20 evropskih držav in so osrečili že več kot dva milijona kupcev. Skupaj s svojimi kupci v podjetju podpirajo človeško raznolikost, varstvo okolja in socialno prikrajšane. Poleg tega v Dedolesu pomagajo v boju proti pandemiji covid-19 in podhranjenosti v državah tretjega sveta. Poglejmo si najpomembnejše Dedolesove dobrodelne aktivnosti!

V gostinstvu imajo pol nižjo plačo kot v tej dejavnosti!
17. 09. 2021 05.00Lani je plačna vrzel med moškimi in ženskami v Sloveniji po začasnih podatkih iz strukturne statistike plač znašala 2,2 odstotka, kar je bilo za 3,6 odstotne točke manj kot v letu 2019. V zasebnem sektorju je bila ta vrzel precej manjša (6,5 odstotka) kot v javnem sektorju (10,7 odstotka), ugotavljajo v statističnem uradu. Kakšne pa so plače v posameznih dejavnostih?