sredstvo

Prodaja genetskih podatkov po stečaju: Nova tveganja za zasebnost
08. 04. 2025 03.19Zaradi stečaja podjetja 23andMe, ki se ukvarja z genetskim testiranjem, so na dražbi na voljo genetski podatki 15 milijonov ljudi. Čeprav lahko takšna prodaja prinese koristi za znanstvene raziskave, vzbuja pomisleke glede zasebnosti, saj lahko ti podatki razkrijejo osebne informacije o zdravju in nagnjenjih. Strokovnjaki opozarjajo, da je ohranitev zasebnosti ključna, potrošnikom pa svetujejo, naj razmislijo o možnosti izbrisa svojih podatkov.

Preverite denarnice: Ta kovanec za 2 evra je vreden več kot 3000 evrov
05. 03. 2025 04.03Kovanec princese Grace Kelly je še vedno najvrednejši kovanec za 2 evra v evroobmočju.

Prvi mesec Trumpovega mandata: Kako je vplival na finančne trge?
25. 02. 2025 04.28Vse, kar Donald Trump reče ali naredi, vpliva na trge. Poglejte, kako.

Te kombinacije astroloških znamenj lahko vodijo v finančno katastrofo
17. 02. 2025 10.10Medtem ko nekateri varčujejo, drugi trošijo ... Kako se obnesejo v paru? Denar je namreč eden najpogostejših vzrokov za nesoglasja v odnosih, različna astrološka znamenja pa imajo povsem različne pristope do financ.

To je nekaj ključnih razlogov, zakaj je bolje iti v službo s kolesom
10. 02. 2025 04.26Zakaj je bolje iti v službo s kolesom in ne z avtom?

Kaj je bolje imeti v primeru nove gospodarske krize – zlato ali bitcoin? To pravi Mark Cuban
13. 01. 2025 04.35Marsikomu se je porajalo vprašanje, kaj je bolje imeti, če nas spet prizadene finančna oz. gospodarska kriza, zlate palice ali bitcoine.

Zakaj je branje ključno za osebni uspeh?
25. 11. 2024 04.44Branje je ena najmočnejših navad, ki jo lahko razvijemo za osebno in poklicno rast. Gre za orodje, ki nam odpira vrata v svet znanja, spodbuja kreativnost in izboljšuje naše razumevanje sebe in okolice. Uspešni ljudje po vsem svetu se zavedajo vrednosti branja in ga uporabljajo kot stalno sredstvo za učenje in napredek.

Največji padci v kripto zgodovini: lekcije za vlagatelje
20. 11. 2024 04.39Ob trenutni hitri rasti bitcoina in ostalih kripto valut človek lahko zelo hitro dobi varljiv občutek, da gredo vrednosti na kripto trgih lahko samo gor. Zgodovina nas uči, da je vse zelo ciklično. Vsakič je hitri rasti sledil tudi hiter in zelo konkreten padec. Res je, da je vsaj do sedaj za bitcoin veljalo, da je bil potrpežljiv vlagatelj vedno v plusu, ne glede na to, kje na krivulji tržne cene je to kripto valuto kupil. V najslabšem primeru, to je nakup na vrhu cene posameznega cikla, je moral počakati par let in prebroditi kripto zimo.

Bitcoin ali zlato? Kaj izbrati kot orodje za boj proti inflaciji?
06. 11. 2024 04.28Inflacija je tihi uničevalec našega premoženja, ki potihoma, a vztrajno zmanjšuje vrednost denarja v naših denarnicah. Zaradi tega bi moralo biti iskanje načinov za zaščito premoženja pred inflacijo ena ključnih nalog vsakega posameznika in podjetij. V zadnjih letih se vse več govori o kriptovalutah, zlasti o bitcoinu, kot potencialnem orodju za zaščito pred inflacijo. Da bi si lahko odgovorili na vprašanje, ali je bitcoin res primerno orodje za zaščito pred inflacijo, moramo najprej razumeti, kaj je bil namen bitcoina ob njegovem pojavu leta 2008 in kaj je njegovo poslanstvo danes. Prav tako si moramo razjasniti razlike in podobnosti med bitcoinom in zlatom, ki sicer velja kot uveljavljen ščit pred inflacijo.

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?
30. 10. 2024 04.26V začetku leta je Larry Fink, predsednik uprave BlackRocka, enega največjih investicijskih podjetij na svetu, javno izjavil, da je tokenizacija prihodnost finančne industrije. Njegova javno izražena vizija se je skoraj takoj prelila v hitro rast vrednosti kripto valut, ki so povezane s t. i. tokenizacijo realnih sredstev (angl. "real-world asset" ali "RWA"). Že leta 2019 je košarkarski igralec Spencer Dinwiddie, nekdanji soigralec Luke Dončića, javno naznanil, da bo tokeniziral del svoje plače, ki jo prejema pri Brooklyn Nets. Še leto prej je slovenski tehnološki startup Blocksquare v Tehnološkem parku Ljubljana tokeniziral parkirno mesto. O čem je govora, ko govorimo o tokenizaciji? In kaj novega prinaša?

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Bitcoin ni več le eksperiment, ampak uveljavljeno digitalno sredstvo
10. 10. 2024 09.06Bitcoin je uveljavljeno digitalno sredstvo, ki se vse bolj umešča v sam vrh svetovnega finančnega sistema. Adi Omerović je v tokratnem Finančnem POPkastu gostil dr. Vladimirja Hozjana, izvršnega direktorja NiceHasha.

To mora vedeti vsak, ki želi graditi svojo kariero
03. 09. 2024 04.12Brezčasna vrednost bontona na delovnem mestu – svetuje strokovnjakinja Simona Lečnik Očko.

Privarčujmo s pametno uporabo klimatske naprave
30. 07. 2024 05.00Ste vedeli, da lahko s pravilno uporabo klimatske naprave občutno zmanjšate svoje stroške energije? Povprečno gospodinjstvo lahko prihrani do 30 % stroškov hlajenja z nekaj preprostimi ukrepi. S pametnimi odločitvami lahko obenem prihranite, podaljšate življenjsko dobo vaše klimatske naprave in izboljšate kakovost zraka v objemu vašega doma.

Ali boste otroku plačali za dobre ocene ob koncu šolskega leta?
21. 06. 2024 09.28Ob koncu šolskega leta se starši vedno znova srečajo z dilemo, ali svoje otroke za učni uspeh nagraditi z denarjem ali ne. Glavna skrb pri tem je, ali bo otrok zaradi tega motiviran na daljši rok. Je denar primerna nagrada za dobre ocene?

Kdaj vam lahko delodajalec da odpoved?
19. 03. 2024 08.13Trg dela se v zadnjih letih korenito spreminja. Veliko naših staršev je bilo denimo celotno delovno dobo zaposlenih pri istem delodajalcu, kar je danes prej izjema kot pravilo. Poleg tega razvoj informacijske tehnologije in digitalizacija zahtevata nova znanja in kompetence, ki jih nekateri zaposleni nimajo, zato jih je upravičeno strah pred izgubo delovnega mesta. Nasploh je trg dela vse bolj fleksibilen, zato se splača zavarovati pravno zaščito v službi in tako poskrbeti, da si v primeru odpovedi pogodbe ali težav na delovnem mestu prihranimo vsaj finančne skrbi.

Kako daleč smo od plačevanja davkov v kripto valutah?
16. 03. 2024 04.04Plačevanje davkov z digitalnimi valutami je pravzaprav že realnost v Švici, ki je vodilna v evropski tekmi za vključitev kripto valut v tradicionalne bančne sisteme. Zakaj je to dobro za vas in vaš denar?

Kako spodbuditi zaposlene k redni telesni aktivnosti na delovnem mestu?
20. 02. 2024 04.05Spodbujanje zaposlenih k redni telesni aktivnosti na delovnem mestu je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobrega počutja zaposlenih. Telesna aktivnost ima številne koristi, vključno z izboljšano produktivnostjo, zmanjšanim stresom in boljšo telesno kondicijo.

Potrošniki vse redkeje s sabo nosimo gotovino
10. 01. 2024 08.03Čeprav uporaba gotovine na fizičnih prodajnih mestih glede na podatke Evropske centralne banke počasi, a vztrajno upada, Slovenci še vedno zelo radi plačujemo z bankovci in kovanci. Kljub temu so plačilne kartice pri večini zlata vreden izhod v sili, če slučajno zmanjka gotovine. Kar se rado zgodi. Prav zato je izjemno pomembno, da vsako, tudi še tako majhno podjetje, omogoča plačevanje s plačilnimi karticami. Pa se glede na stroške kartičnega poslovanja to sploh splača?

Poglejte, kako poteka prikrita inflacija pri živilskih izdelkih
09. 01. 2024 08.26Na Zvezi potrošnikov Slovenije so razkrili nove primere skrčflacije. To pomeni, da proizvajalci in trgovci prikrito dvigujejo cene izdelkov s krčenjem vsebine embalaže.

Javnosti predstavljen prvi spominski bankovec v Sloveniji
07. 11. 2023 05.00Pred bližajočim se Svetovnim dnevom varčevanja, ki ga vsako leto obeležujemo 31. oktobra, je bil danes v Bankariumu, Muzeju bančništva Slovenije, javnosti predstavljen spominski bankovec Bankarium - prvi te vrste v Sloveniji. Bankovec nosi podobo secesijske stavbe na Čopovi ulici v Ljubljani v kateri domuje Bankarium ter podobo Kranjske čebele. Spominski bankovec je bil zasnovan v sodelovanju med NLB, Čebelarsko zvezo Slovenije in družbo Eurosouvenir, natisnjen pa je v izjemno omejeni nakladi 3000 kosov.

Prihranki, ki ležijo na bančnem računu, izgubljajo vrednost
19. 10. 2023 09.15V Sloveniji je na bančnih računih 26 milijard evrov. Visoka stopnja inflacije že tri leta ta sredstva sistematično načenja. Denar ni le plačilno sredstvo, temveč ima moč, ki jo je treba izkoristiti sebi v prid. Zaposlite ga, da za vas ustvarja dodatni denar.

Vedno več mladih delavcev v živo prenaša svoje odpovedi
31. 08. 2023 04.45Videoposnetki dosegajo na milijone ogledov.

Nasveti za pametno upravljanje kreditnih kartic: Kako se izogniti dolgovom in stroškom
29. 08. 2023 04.45Pametno upravljanje s kreditnimi karticami je ključno za finančno stabilnost in preprečevanje nepotrebnih dolgov ter stroškov. Kreditne kartice so priročno plačilno sredstvo, vendar pa je treba biti previden pri njihovi uporabi.

Bolje je najeti sef, kot pa denar in dragocenosti skrivati doma
26. 06. 2023 04.45Da bo dopust brezskrben, je treba dom zavarovati z nekaj osnovnimi ukrepi in zmanjšati priložnosti za kazniva dejanja, kot so vlomi v stanovanja in vozila, tatvine vozil ter drzni ropi, na svoji spletni strani opozarja policija. Če vlomilca zalotite, pokličite 113 in se mu ne zoperstavljajte.

Tudi z bančnimi storitvami lahko privarčujete
21. 06. 2023 04.45Banke svoje storitve, med njimi dvig gotovine na bankomatih doma in v tujini, zaračunavajo različno. Zato zveza potrošnikov in združenje bank svetujeta potrošnikom, naj cene vnaprej preverijo pri svojih bankah. Dvig na napačnem bankomatu ali z napačno kartico je lahko precej drag.

Najbolj ekološke evropske destinacije: koliko jih je blizu nas?
09. 06. 2023 04.45Prekomerni turizem in podnebne spremembe sta dva izmed najpomembnejših izzivov, s katerimi se danes sooča turistična industrija. Preverite, katera evropska mesta so visoko na lestvici prioritet postavila trajnost. S tem so pridobila simpatije in podporo ljudi iz celega sveta.

Najdražjo Evrovizijo je organizirala ta država
13. 05. 2023 04.30Preverite, katera država je organizirala najdražje tekmovanje za pesem Evrovizije in koliko bo gostitelj odštel letos.

Ste v službi prejeli nenavadno pošto?
05. 05. 2023 08.41Spletno nasilje se pojavlja v vseh starostnih skupinah, precej pogosto pa je tudi na delovnem mestu. Nasilneži se takšnih psiholoških igric poslužujejo zlasti za ustrahovanje sodelavcev in nadzor okolja, v katerem delajo. Kako ravnati, če se tudi vi po čudnem spletu naključij znajdete v tovrstnih 'spletnih vojnah'?

Tehnologija umetne inteligence, ki vam pomaga varčevati z energijo in denarjem
29. 03. 2023 05.00Umetna inteligenca se v zadnjih letih pojavlja že skoraj na vsakem koraku.