stroški šole

Maturantski izleti in plesi: koliko stanejo in kako privarčevati?
10. 03. 2025 04.08Maturantski izleti in plesi so nepozaben del srednješolskih let, a hkrati lahko predstavljajo tudi velik finančni zalogaj za dijake in njihove družine. Stroški se gibljejo od nekaj sto do več tisoč evrov, kar lahko za nekatere pomeni veliko breme. Vendar pa obstajajo načini, kako prihraniti ali poiskati pomoč – od zgodnjih prijav in obročnega plačevanja do organiziranih akcij zbiranja sredstev.

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

Kaj obremenjuje devetošolce, ko izbirajo, v katero srednjo šolo naj se vpišejo?
24. 01. 2025 04.13Devetošolci se v obdobju odločanja za srednjo šolo soočajo z različnimi dilemami, dvomi in vprašanji, ki so pogosto povezani z njihovo starostjo, omejenimi izkušnjami in negotovostjo glede prihodnosti. Tukaj je nekaj največjih zadev, ki jih običajno obremenjujejo.

Kako izbrati pravo srednjo šolo: nasveti za devetošolce in starše
22. 01. 2025 04.48Devetošolci, čas je za pomembno odločitev! Preberite nasvete, kako izbrati srednjo šolo, ki bo ustrezala vašim interesom, sposobnostim in prihodnjim ciljem.

Razkrila, koliko zasluži sedaj, ko je zamenjala poklic
03. 01. 2025 15.25Diploma vam ne bo kaj dosti pomagala, če ste nezadovoljni in ne čutite vsaj malo sreče ob delu.

Kako varčevati pri stroških šole in obšolskih dejavnostih?
18. 12. 2024 04.01Starševstvo prinaša številne radosti, a tudi finančne izzive, še posebej ko gre za stroške šolanja in obšolskih dejavnosti otrok. Šolske potrebščine, učbeniki, oblačila in aktivnosti lahko predstavljajo veliko breme za družinski proračun. S premišljenim pristopom in nekaj praktičnimi strategijami pa je mogoče zmanjšati te stroške, ne da bi otrokom odvzeli kakovostno izkušnjo šolanja ali sodelovanja v obšolskih dejavnostih.

V katerem primeru bi se zaradi dela preselili v drug kraj?
07. 11. 2024 04.59Preselitev zaradi dela in zaposlitve je lahko smiselna odločitev, če prinaša dolgoročne koristi za kariero, finančno stabilnost in osebno življenje. Kaj je o svoji osebni izkušnji s selitvijo dejal Matevž Korenč, produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations?

Ali naj mladi, ki že služijo lastni denar, prispevajo v skupno gospodinjstvo?
06. 07. 2024 04.17Spor med mamo in 16-letnico, ki ne želi prispevati v skupno gospodinjstvo.

Koliko boste plačali za maturantski ples?
16. 04. 2024 04.22Maturantski ples velja za življenjsko prelomnico, saj z njim simbolično zaključujemo srednješolsko obdobje, hkrati pa gre za prireditev, za katero morajo starši večkrat seči globoko v žep. Stroški namreč lahko krepko presegajo tisoč evrov ali več, česar si marsikatera družina ne more privoščiti.

Socialni transferji 2023/24 v luči inflacije in izboljšav
12. 12. 2023 05.00V letu 2024 se bodo socialni transferji v celoti uskladili z inflacijo in za izplačilo denarne socialne pomoči je predvidenih skoraj 236 milijonov evrov.

Velika podjetja sprejemajo drastične ukrepe
13. 09. 2023 09.31Delo od doma je bilo med pandemijo covida-19 nekaj povsem običajnega. Podjetja so tako brez večjih izpadov zaradi bolniških normalno poslovala, zaposleni pa so odkrili prednosti tovrstnega dela. A sčasoma so na površje prišle tudi njegove negativne plati, zato so delodajalci na vse načine poskušali svoje delavce zvabiti nazaj v pisarne. Slednji so se upirali, zato so nekatera velika podjetja ubrala bolj drastične ukrepe.

Z začetkom šolskega leta starše čaka tudi ta strošek
06. 09. 2023 10.26Za vse, ki imamo otroke, se septembra svet vrti okrog privajanja na novo šolsko leto, usklajevanja urnikov, pa tudi izbire interesnih ter obšolskih dejavnosti. Slednje lahko predstavljajo velik organizacijski, logistični, pa tudi finančni izziv, še posebej v družinah, v katerih že nujne življenjske dobrine niso nekaj samoumevnega. Kako vendarle poskrbeti, da otroci iz takih družin ne bodo prikrajšani za usvajanje novih znanj in razvijanje svojih talentov?

Pregled veljavnih ukrepov za blažitev draginje
23. 12. 2022 09.31Vlada in DZ na predlog vlade sta ob draginji, ko so med drugim močno porasle cene energije in hrane, sprejela več ukrepov za blažitev posledic višjih cen na prebivalstvo in gospodarstvo. Nekateri trenutno veljajo do začetka oz. konca poletja, nekateri do konca leta 2023.

Finančna mentorica Slovencem: To je razmetavanje z denarjem
27. 10. 2022 07.58Pogovarjali smo se s finančno mentorico Ano Vezovišek, ki je za Cekin.si razkrila, pri čem nikakor ne smemo varčevati ter tudi, kje imamo veliko manevrskega prostora, kjer je mogoče privarčevati občutne zneske.

Izvenšolske dejavnosti lahko predstavljajo tudi velik strošek
26. 09. 2022 05.00Šole imajo praviloma bogat in raznovrsten nabor brezplačnih interesnih dejavnosti. Nekaj pa jih je treba plačati in primer družine s tremi otroki, ki vsi poleg brezplačnih interesnih dejavnosti obiskujejo tudi plačljive, pokaže, da zanje skupno odštejejo skoraj 300 evrov na mesec.

Toliko plačajo nekateri starši ob začetku šolskega leta
18. 08. 2022 05.00Še dobra dva tedna in otroci se bodo vrnili v šolske klopi. Trenutno doma potekajo priprave in nakupi delovnih zvezkov, zvezkov in drugih šolskih potrebščin. Kar pa so vsi, ki imajo doma šoloobvezne otroke, zaznali, je to, da so cene višje v primerjavi s preteklimi leti. A pozor: ko govorimo o stroških šolskih potrebščin za en razred, je treba vedeti, da se nakupi ne končajo 1. septembra. Starši morajo skozi celo šolsko leto dokupovati vse, kar je potrebno ali se porabi. Tako da je končni znesek enega razreda višji, kot ste morda mislili.

Ponekod je razlika celo več kot 120 evrov
16. 08. 2018 08.05Stroški za šolo se razlikujejo od razreda do razreda, od šole do šole, od mesta do mesta in od vasi do vasi. Na eni šoli so lahko delovni zvezki brezplačni, drugod stanejo več deset evrov. Da, za isti razred.

Na eni šoli je strošek za delovne zvezke nič, na drugi pa kar 86 evrov
29. 06. 2016 06.43Podatki Zveze aktivistov Sveta staršev Slovenije za lansko šolsko leto kažejo, da je za prvi razred na eni šoli strošek delovnih zvezkov nič, na drugi pa 86 evrov. Velika je razlika tudi za sedmi razred osnovne šole.

Med šolami so lahko razlike tudi za več kot 100 evrov
24. 08. 2015 12.50Stroški za šolarje: zelo pomembno je, katero šolo obiskuje vaš otrok. Učbeniki so praviloma brezplačni, treba pa je kupiti delovne zvezke in šolske potrebščine. In katere bodo otroci potrebovali, je odvisno od šole.

OGLAS: Kako do vozniškega izpita?
06. 02. 2009 11.48Vozniški izpit je za mladostnika eden od ključnih trenutkov v življenju. Na poti do svobode na cesti pa je včasih potrebna tudi finančna pomoč.