stroški bivanja

Je to nova obljubljena dežela: povprečna plača znaša 4500 evrov
24. 04. 2025 03.46Izjemna kakovost življenja, varnost in visoke plače so le nekateri razlogi, zakaj se selitev na sever morda splača razmisliti.

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

To evropsko mesto je za samske osebe zelo drago
18. 02. 2025 10.24Selitev v večje mesto pogosto prinaša velike prednosti in priložnosti, vendar je pomembno, da pred odločitvijo ugotovite, ali je finančno smiselna. Na seznamu so tudi evropska mesta.

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

V katerem primeru bi se zaradi dela preselili v drug kraj?
07. 11. 2024 04.59Preselitev zaradi dela in zaposlitve je lahko smiselna odločitev, če prinaša dolgoročne koristi za kariero, finančno stabilnost in osebno življenje. Kaj je o svoji osebni izkušnji s selitvijo dejal Matevž Korenč, produktni vodja v podjetju Sartorius BIA Separations?

Študenti intenzivno iščejo nastanitev
26. 09. 2024 04.32Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov oziroma šestina študentov biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.

Družina šokirana, ko je prišel račun iz porodnišnice: Ali je možno, da je dojenček v treh dneh 'zapravil' toliko?
14. 09. 2024 04.57Iz računa je razvidno, da so za novorojenčka porabili štiri steklene flaške, 26 paketov rokavic, 50 metrov gumirane tkanine ... Družina Stanković je vložila pritožbo, a jim klinični center v črnogorski prestolnici že več kot mesec dni ne odgovori.

To so najboljše države za upokojence
29. 08. 2024 04.25Upokojenci, katerih pokojnine znašajo okoli 1000 evrov in več, bi lahko svoj življenjski standard dvignili s selitvijo v eno od držav, ki so znane kot oaza za upokojence. Poglejte, za katere države gre.

Trendi sodobne gradnje: kako dobiti denar zanje?
13. 06. 2024 10.51Narava nam pošilja nazorne signale, da je skrajni čas za vzpostavitev vseh možnih mehanizmov za zmanjšanje vpliva na okolje. Pri tem poleg izkoriščanja obnovljivih virov energije pomembno vlogo igrajo tudi energetsko učinkovite rešitve za dom, ki pa pogosto zahtevajo precej višjo začetno investicijo, kot klasične oblike gradnje ter prenove. So lahko ugodna rešitev zeleni krediti?

Prodaja stanovanje, a pod pogojem, da v njem še naprej živi. Kaj o tem pravi odvetnik?
18. 04. 2024 09.03Te dni je po spletu zaokrožil oglas, v katerem lastnik dvosobnega stanovanja v središču Ljubljane prodaja svoj dom za 189.000 evrov. A pod pogojem, da v stanovanju ostane kot doživljenski najemnik. Za bivanje je pripravljen plačevati tekoče stroške. Zanimalo nas je, ali se to splača in kaj o vsem tem pravi odvetnik Žiga Marovt.

Finančna tesnoba generacije Z: Ne morem si privoščiti živeti
12. 04. 2024 04.11Resnica je, da živimo v družbi, kjer vlada obilje vsega – hrane, tehnologije, denarja, zabave, uspešnih, lepih ... A vprašati se je treba, kdo pravzaprav ima vse to?

Nakup nepremičnine: upoštevajte te nasvete
25. 02. 2024 04.24Malo hiš in stanovanj je prilagojenih življenju v starosti, čeprav se vsi staramo in z leti postajamo čedalje manj okretni. Zato je – ne glede na trenutno starost – z mislijo na poznejše življenjsko obdobje priporočljivo bodisi že načrtovati novo nepremičnino bodisi kupiti staro, prilagojeno ali vsaj primerno. Vsi si bomo namreč na stara leta želeli karseda dolgo ostati doma in škoda bi bilo, da bi morali menjati nepremičnino ali da bi imeli (pre)visoke stroške ob prilagoditvi za starost.

Najemodajalci, to morate vedeti
21. 02. 2024 04.06Če sodimo med lastnike nepremičnin, se lahko odločimo za oddajanje stanovanja v najem, a moramo najprej vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti, da bi se izognili nepotrebnim skrbem oziroma dodatnim zapletom. O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Kaj morate vedeti, če greste v najem?
25. 01. 2024 06.36Vse več Slovencev se odloča za najem stanovanja ali poslovnih prostorov, pri čemer se lahko srečamo z mnogimi izzivi. Da ne bi bilo nepotrebnih težav in zapletov, je dobro vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti.

Kaj je treba urediti pred študijem v tujini?
10. 11. 2023 04.45Načrtovanje študija v tujini se običajno začne nekaj let prej, ko so načeloma že bolj oblikovane želje in zanimanja, pa tudi zato, ker je potrebnih nekaj več priprav. Preverite, kaj vse je treba urediti, na kaj je dobro biti pozoren ter kako in kje do informacij!

Študentsko delo obdavčeno z dohodnino, a velja posebna olajšava
28. 09. 2023 04.45Študentom in dijakom se lahko prizna tudi splošna olajšava, če jih kot vzdrževane družinske člane ne uveljavljajo starši.

Z začetkom šolskega leta starše čaka tudi ta strošek
06. 09. 2023 10.26Za vse, ki imamo otroke, se septembra svet vrti okrog privajanja na novo šolsko leto, usklajevanja urnikov, pa tudi izbire interesnih ter obšolskih dejavnosti. Slednje lahko predstavljajo velik organizacijski, logistični, pa tudi finančni izziv, še posebej v družinah, v katerih že nujne življenjske dobrine niso nekaj samoumevnega. Kako vendarle poskrbeti, da otroci iz takih družin ne bodo prikrajšani za usvajanje novih znanj in razvijanje svojih talentov?

Previdno, saj vam v tem primeru ZZZS ne bo vrnil denarja
03. 08. 2023 11.43Vse, kar morate vedeti o zdravstvenih tegobah na počitnicah: stroški zdravljenja v tujini in kaj pokrije evropska kartica zdravstvenega zavarovanja. Turistične ambulante na Hrvaškem in plačilo zdravstvenih storitev. Kako do povračila stroškov zdravstvenih storitev v tujini?

Se tudi vi borite iz meseca v mesec in vam le redko kaj ostane?
01. 06. 2023 08.10Potem je čas, da s temi tremi enostavnimi koraki vzpostavite učinkovit nadzor nad denarjem. In brez skrbi, pri tem ne boste kaj dosti trpeli.

Kako naj starejši obvladujejo stroške življenja?
07. 04. 2023 04.00Kako imeti stroške pod nadzorom in uživati v zlatih letih?

Vse več podražitev. Kdo si bo lahko sploh še privoščil lastno vozilo?
29. 03. 2023 04.00Imeti vozniško dovoljenje je nuja današnjega časa. Tudi številni delodajalci od kandidatov pričakujejo, da bodo imeli vozniški izpit, kdor ga nima, je namreč v velikem minusu. A kdo si lahko opravljanje vozniškega izpita sploh še privošči?

Pregled veljavnih ukrepov za blažitev draginje
23. 12. 2022 09.31Vlada in DZ na predlog vlade sta ob draginji, ko so med drugim močno porasle cene energije in hrane, sprejela več ukrepov za blažitev posledic višjih cen na prebivalstvo in gospodarstvo. Nekateri trenutno veljajo do začetka oz. konca poletja, nekateri do konca leta 2023.

Finančna mentorica Slovencem: To je razmetavanje z denarjem
27. 10. 2022 07.58Pogovarjali smo se s finančno mentorico Ano Vezovišek, ki je za Cekin.si razkrila, pri čem nikakor ne smemo varčevati ter tudi, kje imamo veliko manevrskega prostora, kjer je mogoče privarčevati občutne zneske.

Kako prihraniti in uživati na počitnicah?
08. 07. 2022 05.00Vsi se veselimo dopusta in običajno komaj čakamo, da se bomo sprostili in si privoščili vse od a do ž, za kar med letom pogosto nimamo časa. Pri tem hitro lahko izgubimo občutek oziroma zdravo mero in se na koncu vrnemo v resnično življenje s slabo vestjo ter minusom na računu. Za vas smo pripravili nekaj trikov, s katerimi boste prihranili, a vseeno uživali na zasluženih počitnicah.

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Slovenec, ki živi in dela v Amsterdamu, o plači in stroških
31. 05. 2022 05.00Številni mislijo, da so v tujini boljše plače, a nobeden ne pomisli na stroške. Slovenec, ki živi in dela v Amsterdamu, nam je povedal, da ima tam približno enkrat večjo plačo, a preberite si v nadaljevanju, kakšni so življenjski stroški.

Poznate razliko med NPK in TK?
20. 04. 2022 05.00Ali poznate razliko med nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK) ter temeljno kvalifikacijo (TK)? Gre za programa, s katerima si lahko povečate zaposlitvene možnosti.

Kaj je delovni preizkus?
15. 04. 2022 05.00Progam Delovni preizkus je namenjen brezposelnim, ki so prijavljeni na zavodu za zaposlovanje. Starost in trajanje brezposelnosti nista pogoja za sodelovanje.

Okužba na potovanju vas lahko stane od nekaj sto do več deset tisoč evrov
11. 11. 2021 09.33Kljub neugodnim epidemiološkim razmeram mnogi tudi ta konec leta načrtujejo potovanje v tujino. A če se v tujini okužite z novim koronavirusom, lahko to predstavlja velike stroške, tudi če ne potrebujete hospitalizacije in nimate simptomov. Zato je priporočljivo, da sklenete ustrezno zavarovanje za tujino, ki vključuje tudi kritje v primeru covida-19. Na kaj je še treba biti pozoren pred potovanjem v tujino?