surovine

Gradbena inšpekcija gre v akcijo
01. 04. 2025 08.12Letos bo imela gradbena inšpekcija polne roke dela. Kaj vse bo preverjala in zakaj?

Sladke sanje so postale resničnost: zgodba o družinski butični čokoladnici
26. 02. 2025 04.17Nikoli ni prepozno za uresničitev sanj, dokazuje Nataša Mikelj, ki je skupaj z možem Gregorjem pri svojih petdesetih pogumno zapustila varno službo in ustvarila butično čokoladnico v srcu Radovljice. Njuna zgodba potruje, da se s strastjo, predanostjo in trdim delom lahko uresničijo tudi najdrznejše ideje. V pogovoru je razkrila, kako prepoznati vrhunsko čokolado in zakaj bo kakovostna čokolada v prihodnosti postala prestižna poslastica.

Dolgoročne naložbe: kako zgraditi bogastvo s potrpežljivostjo in pravo strategijo
14. 11. 2024 04.58Dolgoročne naložbe so priporočljive za vlagatelje, ki želijo graditi bogastvo z manj tveganja in obremenitev ter z več stabilnosti. Skozi čas se pogosto izkažejo za bolj donosne, saj vlagatelji izkoristijo obrestno obrestni račun, nižje stroške in manjšo volatilnost trga.

Niti v času največjih kriz naj upad vrednosti portfelja ne presega 25 odstotkov
05. 11. 2024 04.03Naložbena strategija določa razmerje med naložbenimi razredi v naših portfeljih, ki odločilno vpliva na donosnost in tveganost portfelja. Povprečni vlagatelj naj v svoj portfelj vključi do 20 odstotkov alternativnih naložb, preostala sredstva pa naj enakomerno razporedi med delnice in obveznice.

Pr' Poloni in Juriju
19. 09. 2024 08.21Bio fermentiran mleti česen, ki je nastal na ekološki kmetiji v Kočevju.

Pozor, čas imate samo še do 10. junija!
15. 05. 2024 09.13Prehod v trajnostno družbo je eden najpomembnejših izzivov sodobnega sveta. Posvetiti se mu moramo vsi: tako posamezniki kot tudi organizacije, podjetja ter gospodarstvo nasploh. Ob tem se seveda spodobi, da trajnostne poslovne prakse ne ostanejo neopažene. Preverite, kako lahko vaši trajnostni uspehi odmevajo po vsej Evropi, pa tudi, kako ustrezno zaščititi svoj posel!

Nova izjemna priložnost za slovenske podjetnike!
16. 02. 2024 14.09Podnebne spremembe in naravne ujme nam dajejo jasno vedeti, da je nujno vzpostaviti trajnostno družbo. Svoj delež moramo prispevati vsi, tako posamezniki kot tudi gospodarstvo, ki pomembno sooblikuje lokalno okolje. Fokus je usmerjen zlasti v mikro, mala in srednje velika podjetja ter moderne start-upe, ki se lahko ponašajo z izjemnimi trajnostno naravnanimi in družbeno odgovornimi idejami, a jim zaradi številnih ovir ne uspe, da bi zaživele v praksi. A to je mogoče hitro spremeniti!

Anketa: Ali pri nakupu mesa preverjate njegovo poreklo?
12. 02. 2024 08.00V Sloveniji smo visoko samooskrbni z govedino in perutnino, medtem ko je proizvodnja prašičjega mesa znatno nižja. Za zadovoljitev vseh potreb meso različnih vrst uvozimo, nekaj pa ga izvažamo. Kakšna pa bo prihodnost slovenske mesne industrije in kdo bodo poleg kupcev ključni deležniki?

Stavka strojevodij bo Nemčijo in Evropo ogromno stala
25. 01. 2024 07.10Nemčija je "logistično srce Evrope". Posledice stavke nemških strojevodij bodo občutili po vsej Evropi.

Kako vplivajo gospodarski dejavniki na trg vrednostnih papirjev?
29. 12. 2023 05.00Borza je eno izmed ključnih finančnih institucij, ki omogoča trgovanje z vrednostnimi papirji, kot so delnice, obveznice in surovine. Delovanje borze temelji na interakciji med ponudbo in povpraševanjem po vrednostnih papirjih. Vendar pa je trgovanje na borzi močno odvisno od gospodarskih dejavnikov, ki vplivajo na investitorje in njihove odločitve.

Najboljše strategije za varčevanje za pokojnino
22. 12. 2023 05.00Varčevanje za pokojnino je ključnega pomena za zagotavljanje finančne varnosti v poznejših letih življenja. Zanesljiva pokojnina nam omogoča, da ohranimo želeni življenjski standard in uživamo v brezskrbnih letih po upokojitvi. Vendar pa se postavlja vprašanje, kako najbolje varčevati za pokojnino in kateri pristopi so najbolj učinkoviti.

Zeleno gospodarstvo: Pomen, izzivi in priložnosti
21. 12. 2023 05.00Zeleno gospodarstvo je koncept, ki se vse bolj uveljavlja v svetu, saj se globalna skupnost zaveda potrebe po trajnostnem razvoju in ohranjanju naravnih virov.

V katere surovine vlagati? Ali prideta v poštev tudi premog, uran?
15. 09. 2023 04.45Ste ob omembi premoga in urana zastrigli z ušesi? Upravičeno! Preverite, kaj o takih naložbah meni Simon Skubin, ki je upravljalec premoženja. Katere surovine naj torej vključimo v svoj naložbeni portfelj?

Pri investiranju je treba vedno začeti s ciljem
14. 09. 2023 12.19Investiranje je lahko zelo uspešno, če si postavite cilje. Seveda pa je treba v zakup vzeti določena tveganja. "Najlepše bi bilo, če bi se učili na tujih napakah, a žal to ne deluje," je v Finančnem Popkastu z Adijem Omerovićem povedal njegov gost Simon Skubin.

Kaj je naložbeni portfelj in kako ga sestaviti?
30. 08. 2023 04.45Naložbeni portfelj je zbirka naložb, ki jih ima v lasti posameznik ali podjetje. Sestavljen je iz različnih vrst naložb, kot so delnice, obveznice, nepremičnine, surovine, vzajemni skladi itd. Namen naložbenega portfelja je doseči določene cilje glede donosnosti in tveganja.

Vitko poslovanje, tretji del: osnovne metode
28. 08. 2023 04.45Vitko poslovanje se osredotoča na identifikacijo in zmanjšanje nepotrebnih stroškov, časa in sredstev v podjetju. V prvem članku smo se osredotočili na osnovna principe vitkega poslovanja in v drugem na primere odpadkov v procesih. V tretjem delu pa bomo podrobneje obravnavali nekaj osnovnih metod vitkega poslovanja.

Vitko poslovanje, drugi del: prepoznavanje odpadkov v procesih
14. 08. 2023 04.45V drugem delu serije o vitkem poslovanju bomo kategorizirali odpadke v različne tipe odpadkov in opisali vsak tip odpadka. S tem znanjem lahko takoj začnete izboljševati procese na vašem delovnem mestu ali v vašem podjetju, tako da prepoznate in odstranite katerega od prepoznanih odpadkov.

Slaba novica za ljubitelje sladkarij
04. 08. 2023 04.45Cena kakavovih zrn se viša in nič ne kaže, da bo padla. Zakaj je prišlo do tako občutnih podražitev?

Ideja za nepozaben kulinarični izlet po Sloveniji
12. 05. 2023 06.33Slovenija postaja vse bolj priljubljena in prepoznavna turistična destinacija. Tako se pogosto zgodi, da tujci, ki obiščejo naše kraje, o pokrajini, znamenitostih, pa tudi kulinariki vedo več kot mi, domačini. Čas je, da to spremenimo in vse toplejši pomladni dnevi so kot nalašč za pravi slovenski vikend izlet, poln raziskovanja in okušanja pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov, ki so posebni zaradi načina pridelave ali predelave, vpliva geografskega območja ali rabe tradicionalnih receptov in postopkov izdelave.

Neverjetno, kaj so ustvarili Slovenci in dobili 50.000 evrov
14. 03. 2023 08.54Vedno več podjetij in organizacij se zaveda, da je prihodnost v trajnostno usmerjenem gospodarstvu, zato v svoje poslovanje vpeljujejo procese, ki zmanjšujejo negativni vpliv na okolje, hkrati pa pozitivno vplivajo na družbo in kakovost življenja. V nadaljevanju vam podrobneje predstavljamo tri slovenske projekte, ki po mnenju mednarodno priznanih strokovnjakov najbolje rešujejo izzive trajnosti.

Pri nakupovanju živil poiščite ta znak
09. 11. 2022 07.54Slovenci se vse bolj zavedamo, da je hrana, pridelana v lokalnem okolju, bolj kakovostna in sveža, zato poreklo in tradicija za nas postajata pomembnejša od cene. Sestavine iz lokalnega okolja so popoln izbor za pripravo tipičnih slovenskih jedi, ki so del naše tradicije. Imajo bogato zgodovino in edinstven značaj, zato si zaslužijo biti naš prvi izbor pri nakupovanju.

Kako zelo samooskrbni lahko postanemo?
14. 10. 2022 08.19V zadnjih nekaj letih so slovenska živilska podjetja v navezi s kmetijskimi podjetji postala pomemben regionalni zaposlovalec in povezovalec pridelovalcev ter drugih dobaviteljev opreme, materialov in storitev. Rezultat tega sta rahlo, a zanesljivo povečevanje samooskrbe, ter krepitev zavedanje potrošnikov o kakovosti lokalno pridelane hrane, ter njenih prednostih za družbo. Kako zelo samooskrbni pa Slovenci sploh lahko postanemo?

Toliko plačajo nekateri starši ob začetku šolskega leta
18. 08. 2022 05.00Še dobra dva tedna in otroci se bodo vrnili v šolske klopi. Trenutno doma potekajo priprave in nakupi delovnih zvezkov, zvezkov in drugih šolskih potrebščin. Kar pa so vsi, ki imajo doma šoloobvezne otroke, zaznali, je to, da so cene višje v primerjavi s preteklimi leti. A pozor: ko govorimo o stroških šolskih potrebščin za en razred, je treba vedeti, da se nakupi ne končajo 1. septembra. Starši morajo skozi celo šolsko leto dokupovati vse, kar je potrebno ali se porabi. Tako da je končni znesek enega razreda višji, kot ste morda mislili.

Letošnja kurilna sezona bo 'še zelo pestra'
03. 08. 2022 05.00V času energetske krize so se v Sloveniji močno podražili peleti, nekoliko tudi toplotne črpalke. Ob rasti povpraševanja za okoli 35 odstotkov so se cene peletov skoraj podvojile, vse več je težav z dobavo. Vzrok za to je vse večja okoljska osveščenost kupcev, pa tudi iskanje alternativnih virov ogrevanja.

Privarčevali ste denar, a ne veste, kam z njim. Predstavljamo nekaj predlogov
27. 05. 2022 05.00Tudi v negotovih časih je smiselno vlagati, a je še posebej pomembno, da so investicije periodične, razpršene, globalne, dolgoročne, strateške. Kam in kako pa je smiselno trenutno vlagati, sta pojasnila finančna svetovalca Katja Bogataj Kopriva in Lojze Kozole.

Nekoč smo bili že samooskrbni, danes pridelamo premalo hrane
29. 03. 2022 05.00Slovenec je v letu 2020 pojedel povprečno 119 kilogramov zelenjave, 116 kilogramov žit, 88 kilogramov mesa, 84 kilogramov svežega sadja, 64 kilogramov krompirja, 10 kilogramov jajc, pet kilogramov riža in malo manj kot kilogram medu, kažejo podatki Statističnega urada. Veliko hrane smo morali uvoziti, saj je doma ne pridelamo dovolj.

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?
22. 11. 2021 08.16Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma, je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA prek Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Kredit s spremenljivo ali fiksno obrestno mero v času inflacije?
08. 11. 2021 04.15Oživljanje gospodarstva po pojavu novega koronavirusa je prineslo tudi visoko inflacijo in podražitve. Med drugim so višje cene energentov, naftnih derivatov, hrane, oblačil in obutve ter tudi nepremičnin, medtem pa je ob rekordno nizkih obrestnih merah denar poceni in so ugodni stanovanjski krediti. Ampak ali bo tako tudi ostalo in kakšno bo dogajanje na nepremičninskem trgu?

Podražitve in rekordno dolgi zamiki dobav, cene hiš pa v nebo
08. 10. 2021 05.00Globalni trend naraščanja cen in pomanjkanja osnovnih gradbenih materialov, proizvodov ter surovin se je začel lansko jesen, razlogov za to pa je več. Med poglavitnimi je seveda pandemija, ki pušča posledice na celotnem gospodarstvu. Tudi v gradbeništvu se ponudniki soočajo z znatnimi podražitvami in rekordno dolgimi zamiki dobav, vse našteto pa se odraža v cenah hiš, kar seveda občutijo tudi kupci.

V Nemčiji vse večje pomanjkanje materialov
01. 10. 2021 05.00Nemška industrija se sooča z vse večjim pomanjkanjem delov in materialov, v svoji mesečni raziskavi ugotavljajo na münchenskem inštitutu Ifo. Septembra je namreč rekordnih 77,4 odstotka podjetij opozorilo, da se soočajo s težavami pri dobavi polizdelkov in surovin.