Cekin.si

terjatev

Kriptovalute

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?

23. 10. 2024 04.59

Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Gospodarstvo

Primer slovenskega podjetja, ki je bilo v stečaju, nato pa so se delavci samoorganizirali

14. 10. 2024 04.26

M TOM ni tipična zgodba o stečaju. Je zgodba o zaupanju, vztrajnosti in moči povezovanja. Po propadu podjetja TOM leta 2010, ko je brez dela ostalo okoli 200 zaposlenih, je skupina nekdanjih delavcev zavihala rokave, združila znanje in izkušnje ter na ruševinah starega podjetja stopila na novo uspešno poslovno pot.

Najem

Kaj mora plačati lastnik stanovanja?

06. 10. 2024 04.24

Kaj naj stori najemnik v primeru, če mu lastnik stanovanja nalaga stroške, ki bi jih moral kriti sam? In obratno – kako naj postopa lastnik, če najemnik ne plačuje stroškov?

Finančni svet

'Terjatev kot naložba'

13. 09. 2024 08.29

Vlagatelji na Borzi terjatev v povprečju dosegajo donose med 7,5 in 11,5 odstotka na leto. Bolj kot je terjatev tvegana, višji je donos, vendar so za vzajemno financiranje primerne zgolj tiste terjatve, ki imajo dobro bonitetno oceno in predstavljajo minimalno tveganje. Pogovor pripravil Adi Omerović.

Zaposleni

V katerem podjetju imajo najvišji regres?

14. 06. 2024 04.38

Katera podjetja v Sloveniji so med najbolj radodarnimi pri izplačilih regresa? Preverite!

Kriptovalute

Družba FTX trdi, da ima več milijard evrov, kot jih dolguje žrtvam

09. 05. 2024 04.15

V podjetju so pripravili načrt za poplačilo upnikov. Načrt mora sicer odobriti še stečajno sodišče v ZDA.

Finance

Primer, kako se deli premoženje v primeru ločitve

04. 04. 2024 04.21

Postopek ločitve odpira veliko vprašanj, pri katerih smo lahko v dilemi, še posebej glede premoženja. Slednje namreč vključuje veliko stvari, ki se upoštevajo pri delitvi med zakoncema. Vsekakor gre za občutljivo temo, zato nam je odvetnica mag. Darja Bajželj pojasnila najpogostejše pristope in ključne vidike postopka.

Finance

Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarja?

22. 02. 2024 04.55

Vsak načeloma sam odgovarja za svoje dolgove, a med zakoncema oziroma zunajzakonskima partnerjema je uzakonjen poseben režim odgovornosti za dolgove. Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarjata, kako je, če ima zakonec denimo podjetje in sam ni ustvaril dolgov, ter kaj se zgodi ob morebitni ločitvi ali smrti, je razložila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Nasveti za podjetnike

Kako izterjati dolžnika?

22. 08. 2023 09.17

Plačilna nedisciplina je izziv, s katerim se na žalost soočajo številna podjetja. Enkratne primere in manjše zneske lahko podjetja brez večjih težav premostijo, ko pa takšna praksa postane pogostejša, lahko privede do velikih težav v poslovanju. Kako lahko podjetnik reši to težavo in izterja svoj denar?

Dedovanje

Kdaj se v tem primeru izključi dediča?

05. 07. 2023 05.00

Dedovanje zaščitenih kmetij poteka nekoliko drugače, saj se upošteva tudi raba kmetijskega zemljišča, torej ali gre za obdelovalne površine, pri čemer je treba zagotoviti pogoje, ki še naprej ohranjajo prvotno funkcijo zaščitene kmetije. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Dedovanje

Kako se odpovedati dednemu deležu?

12. 05. 2023 06.50

Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Zaposleni

Pozor! Preverite plačilno listo

23. 02. 2023 03.15

Nekateri delodajalci se na različne načine izogibajo višjemu izplačilu plač delavkam in delavcem, ki bi moralo slediti januarskemu zvišanju minimalne plače, pravijo na pristojnem ministrstvu, ob tem pa so podali nekaj nasvetov vsem zaposlenim.

Dedovanje

Umrli za seboj pustil velike dolgove. Kako v tem primeru poteka dedovanje?

31. 01. 2023 05.00

Že tako ali tako je večinoma izjemno težko, ko umre eden od staršev. Svojci žalujejo in treba je urediti vse potrebno za pogreb, sčasoma pa se je treba začeti tudi ukvarjati s premoženjem, ki ga je umrli pustil za seboj. Kaj pa, če je za seboj pustil tudi dolgove? V članku preverite postopke.

Potrošnik

Kako dolgo moramo hraniti račune in zakaj?

15. 07. 2022 05.00

Računi so naša stalnica in ko poravnamo svoje obveznosti, plačane položnice pogosto romajo v koš. Ampak koliko časa jih je v resnici treba hraniti in zakaj? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Zaposleni

Regres od A do Ž: regres je le izjemoma dovoljeno izplačati po 1. juliju

22. 04. 2022 08.14

Zaposlenemu, ki ima pravico do letnega dopusta, pripada tudi regres za letni dopust najmanj v višini minimalne plače, ki je za leto 2022 zakonsko določena pri 1074,43 evra bruto. Regres pa sicer ni obdavčen do višine povprečne plače.

Kariera

Še vedno niste prejeli regresa? To pravi glavni inšpektor za delo

02. 11. 2021 08.37

S 1. novembrom se je iztekel skrajni rok, do katerega morajo delodajalci zaposlenim izplačati regres za letni dopust. Delodajalcev, ki so izplačevali plače, ne pa regresa, je bilo lani po podatkih Fursa 13.759, letos pa po zadnjih podatkih 12.247. Letošnje število kršitev je po začasnih informacijah inšpektorata za delo letos za tretjino preseglo lansko.

Banke

To so ključna tveganja za bančni sistem

06. 10. 2021 05.00

Makroekonomsko tveganje, tveganje, ki izhaja iz trga nepremičnin, kreditno tveganje, dohodkovno tveganje. Tveganj je kar veliko, kakšna pa je odpornost bank?

Najem

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline

01. 10. 2021 05.00

V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

Nepremičnine

Tako bo DUTB prodajala nepremičnine

06. 09. 2021 08.03

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) bo pri prodaji nepremičnin v večini primerov uporabljala postopek javne elektronske dražbe. Morebitnim kupcem nepremičnin želi namreč omogočiti hitrejši in bolj transparenten način nakupa, pravijo.

Davki

Skupni davčni dolg je vse nižji in znaša 998 milijonov evrov

26. 03. 2021 05.00

Na javnem seznamu davčnih dolžnikov je 29 fizičnih in 21 pravnih oseb, ki državi dolgujejo med milijon in 10 milijonov evrov iz naslova neplačanih davkov. Sicer pa skupni davčni dolg zadnja leta vztrajno pada in Finančna uprava je vse uspešnejša pri pobiranju prispevkov.

Premoženje

Osebni stečaj: se tako znebimo vseh dolgov?

09. 02. 2021 04.45

Leta 2020 je več kot 2500 Slovencev razglasilo osebni stečaj. A treba se je zavedati, da osebni stečaj ni nujno način, s katerim bi se prezadolženi dolžnik znebil dolgov, saj ne more vselej doseči odpisa dolgov. Glavni cilj je namreč sorazmerno poplačati upnike. Stečajnemu dolžniku se že ob začetku postopka omeji poslovna sposobnost in ne sme več samovoljno razpolagati s svojim premoženjem. Med postopkom se proda vse, tudi družinska hiša ali stanovanje, čeprav v njem morda živi z družino, v stečajno maso pa lahko spada tudi del plače. Obetajo pa se spremembe; med drugim se bo predvidoma zaostril kriterij za odpust obveznosti.

Premoženje

Sodne dražbe odslej tudi v elektronski obliki

02. 02. 2021 10.27

S 1. februarjem je začel delovati portal e-dražbe, v sklopu katerega so na enem mestu objavljene aktualne dražbe slovenskih sodišč. Prvo spletno draženje pri prodaji nepremičnin v izvršilnih postopkih bo možno v začetku marca.

Premoženje

Minimalna plača in izvršba: vas lahko oberejo do golega?

05. 01. 2021 13.39

Ljudje so v stiski in se zadolžujejo. Kaj pa, če se nekdo z minimalno plačo sooči z izvršbo? Ali jo je mogoče opraviti? O tem smo se pogovarjali tudi z odvetniki.

Premoženje

Vlada predlaga podaljšanje možnosti odloga kreditov

09. 11. 2020 05.45

Veliko večino vlog za odlog posojil po interventnem zakonu so banke prejele takoj, ko se je pokazala možnost, nato se je trend ustalil skladno z umiritvijo razmer. Od vnovične uvedbe strožjih ukrepov za blaženje epidemije pa nekateri bančniki znova zaznavajo porast vlog za odlog plačila obveznosti, tudi od komitentov, ki so za moratorij zaprosili že v prvem valu. V PKP6 je možnost podaljšanja moratorijev kreditov!

Koristno

Nasveti, kako pametno poslovati v koronakrizi

09. 10. 2020 06.00

Z nasveti, kako poslovati v koronakrizi, se boste lažje obdržali, zadržali obstoječe projekte, delovali tudi ob morebitnem zmanjšanem obsegu in se lažje vrnili na stare tirnice po končani krizi. Za katero - mimogrede - nihče ne zna in si ne upa napovedati, koliko časa bo trajala. Ker v resnici nihče ne ve.

Okvir pomoči

#OkvirPomoči: Koronakriza je udarila v glavni prodajni sezoni

28. 08. 2020 06.00

Vrtnarstvo je lahko izpolnjujoča, hkrati pa tudi težavna dejavnost. Izrazitih sezonskih nihanj že v normalnih letih ni lahko obvladovati, epidemija koronavirusa pa je letos poslovanje še dodatno otežila. Ravno ko se je začel glavni del prodajne sezone, ko bi se lahko unovčilo preteklo delo in ustvarile finančne rezerve za prihodnje mesece, sta bili razglašeni epidemija in prepoved prodaje v vrtnarijah.

Okvir pomoči

#OkvirPomoči: Prihodki so čez noč upadli

31. 07. 2020 08.09

Kmetijstvo se med karanteno zaradi epidemije koronavirusa ni smelo ustaviti, saj je morala biti zagotovljena nemotena oskrba s hrano. Zato je morda kar težko razumeti, kako velike težave so imela podjetja v tej panogi.

Koristno

Po vnovičnem odprtju knjižnic je bilo nekaj več zamudnikov

14. 07. 2020 08.47

Med zaprtjem knjižnic so "mirovale" zamudnine. Preverili smo, kdaj so jih znova začeli zaračunavati in če so imeli morda po vnovičnem odprtju več pritožb zaradi zamudnin. Knjižnice so sicer precej razumevajoče in skušajo vselej doseči dogovor. Če ni odziva, pa najhujše zamudnike čaka izterjava.

Okvir pomoči

V negotovih razmerah je nujno poznavanje in načrtovanje denarnega toka

16. 06. 2020 08.05

Kar 97 odstotkov podjetnikov in obrtnikov, ki so sodelovali v anketi OZS, pri svojem poslovanju občuti posledice epidemije. Država je pomagala, tudi banke so ponudile pomoč, obrtniki in mali podjetniki pa so v tem času dokazali, da so zelo inovativni, saj so se prilagajali razmeram.

Koristno

Niste prejeli kriznega dodatka? To pravijo na pristojnem ministrstvu

04. 05. 2020 08.12

Če je zaposleni v zasebnem sektorju, katerega zadnja plača ne presega zneska trikratnika minimalne plače, delal vse delovne dni od 13. do 31. marca (13 delovnih dni), prejme krizni dodatek v višini 118,18 evra. Preverite, kaj lahko stori, če ni prejel kriznega dodatka, pa tudi, ali mora biti krizni dodatek izplačan v denarju ali lahko morda v vrednostnih bonih!

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861