trgi

Ali Trump ruši svetovni finančni sistem? Bodo profitirali Kitajci?
28. 04. 2025 03.13IMF in Svetovna banka pogosto delujeta kot podaljšek ZDA, njunega glavnega financerja. Zdaj predsednik Trump grozi z umikom iz teh institucij, kar bi dodatno zamajalo svetovno gospodarstvo in odprlo vrata – Kitajski.

Pešanje dolarja: se obeta nova finančna kriza?
26. 04. 2025 03.25Analiza dogajanja na svetovnih finančnih trgih razkriva znake zaskrbljenosti glede prihodnosti ameriškega dolarja. Nezadovoljstvo vlagateljev in špekulacije proti ameriškim obveznicam kažejo na možnost nove finančne nestabilnosti, podobne krizi iz leta 2008.

Kam z denarjem v krizi: Varna zavetja, ki naj bi ohranjala vrednost premoženja
07. 04. 2025 10.46V času gospodarske negotovosti in strahu pred recesijo se vlagatelji umikajo iz tveganih naložb in iščejo varna zavetja. Japonski jen in švicarski frank kažeta znake okrepitve, analitiki pa napovedujejo njihovo nadaljnjo rast. Poleg tega postaja privlačen tudi brazilski real, medtem ko zlato še vedno sije kot varno zatočišče, čeprav je njegova vrednost tudi zabeležila minuse. Obveznice in druge varne naložbe so v porastu, saj vlagatelji iščejo zaščito pred morebitnimi izgubami na delniških trgih.

Kako ameriške carine vplivajo na bogastvo svetovnih milijarderjev?
04. 04. 2025 12.29Po napovedi ameriških carin je skupno premoženje 500 najbogatejših Zemljanov zabeležilo drastičen padec. ZDA so s tem pretresle finančne trge, kar je povzročilo enega največjih enodnevnih padcev indeksa milijarderjev v zadnjih trinajstih letih. Padec bogastva je najbolj prizadel ameriške milijarderje, vključno z Markom Zuckerbergom in Jeffom Bezosom, medtem ko so nekateri, kot je mehiški milijarder Carlos Slim, imeli koristi od političnih odločitev.

Analiza: Kako so Trumpove carine zatresle evropske banke in finančne trge?
04. 04. 2025 10.48Naraščajoče napetosti v mednarodni trgovini, sprožene z ameriškimi carinami, so povzročile precejšen padec vrednosti delnic evropskih bank. Analiza kaže, da je indeks bank v regiji v dveh dneh zabeležil osem in pol odstotni padec, kar je najslabši rezultat v zadnjih treh letih. Italijanska BPER Banca, nemška Deutsche Bank in španska Banco Sabadell so utrpele največje izgube, kar kaže na široko razprodanost v finančnem sektorju. Vpliv Trumpovih ukrepov se širi globalno.

To hrvaško naselje razglašeno za eno najbolj ekskluzivnih destinacij v Evropi
30. 03. 2025 03.58Preverite celoten seznam najbolj priljubljenih turističnih destinacij v Evropi!

Najcenejše mesto na svetu? Pivo za 1,4 evra, tropske temperature in kulturni zakladi
19. 03. 2025 03.02Hoi An v Vietnamu je najcenejše mesto na svetu za popotnike. Pivo stane le 1,4 €, temperature marca dosežejo 28 stopinj Celzija, mesto pa ponuja edinstveno kulturo.

Buffett svari Trumpa: Gre za vojno dejanje
03. 03. 2025 09.27Legendarni vlagatelj Warren Buffett redko javno komentira politična vprašanja, tokrat pa se je odločil spregovoriti o trgovinski politiki ameriškega predsednika Donalda Trumpa. Slednji je namreč s svojimi odločitvami, dejanji in besedami povzročil ogromno nestabilnosti.

Izlet v Budimpešto: kaj pogledati in kakšne so cene?
27. 02. 2025 04.04Počasi prihaja lepše vreme, ki kar vabi na krajše izlete k sosedom. Tokrat smo izbrali izlet v Budimpešto, madžarsko prestolnico, ki vas bo očarala. Zakaj je Budimpešta nepogrešljiva destinacija? Gre za mesto, ki združuje zgodovino in sodobnost. Budimpešta ponuja številne zanimivosti za vse okuse, od zgodovinskih spomenikov do sodobnih muzejev in živahnih sosesk.

Prvi mesec Trumpovega mandata: Kako je vplival na finančne trge?
25. 02. 2025 04.28Vse, kar Donald Trump reče ali naredi, vpliva na trge. Poglejte, kako.

Njegovo ime je Liang Venfeng. Kaj morate vedeti o njem?
06. 02. 2025 09.30Aplikacija DeepSeek je povzročila kar nekaj pretresa na tehnološki in politični sceni. Zakaj in kdo je ustanovitelj te kitajske aplikacije generativne umetne inteligence DeepSeek.

Ta mesta so običajnim smrtnikom za normalno življenje nedostopna
03. 01. 2025 15.2410 mest, v katerih je zaradi draginje nemogoče živeti:

Naložbeni portelj: kripto in/ali ostalo?
04. 12. 2024 08.15Verjetno nas je kar nekaj takih, ki razmišljamo o tem, kako sestaviti svoj naložbeni portfelj. To še posebej velja v mesecih bikovskega trenda, kot smo mu priča trenutno na kapitalskih trgih, trgu plemenitih kovin in pa seveda tudi na kripto trgu. V takih trenutkih marsikdo na vseh možnih bančnih računih, limitih kreditnih kartic in ostalem vsaj delno likvidnem premoženju išče nekaj presežne likvidnosti. To bi po čim hitrejšem postopku naložil v katerikoli naložbeni instrument. Seveda najraje v takega, ki obeta hiter in nadpovprečno visok donos. Ponavadi, ko gledamo za nazaj naše nerealizirane naložbe, ki so se potem izkazale kot zelo donosne, si potiho mislimo, da smo skriti investicijski guruji. Ko pa imamo na strani pripravljena sredstva za dejansko investicijo, se pogosto pojavi negotovost. Delnice? Kripto? ETF? Zlato?

Finančni trgi, Donald Trump in vrednost dolarja
28. 11. 2024 08.49Globalni trgi doživljajo pomembne premike, pri čemer ZDA, EU in Kitajska igrajo ključno vlogo pri oblikovanju investicijskega okolja. Vlagatelji se morajo natančno seznaniti z dogajanjem, da bi učinkovito navigirali v tem spreminjajočem se okolju, izpostavljata v Finančnem POPkastu finančni analitik Nikola Maljković in upravljavec premoženja Simon Skubin iz Optimtraderja. Z njima se je pogovarjal Adi Omerović.

'Smo v geopolitično zelo zaostrenem obdobju in pred večjimi regulatornimi spremembami'
21. 11. 2024 04.15Cene energentov, kot so nafta, zemeljski plin in elektrika, so ključen dejavnik, ki vpliva na svetovno gospodarstvo in vsakdanje življenje ljudi. Vendar pa te cene niso zgolj odraz ponudbe in povpraševanja, temveč tudi zapletenega prepleta geopolitičnih dejavnikov. Od vojnih konfliktov in trgovinskih sankcij do političnih odločitev velikih proizvajalk nafte, geopolitični dogodki pogosto povzročijo nenadne skoke ali padce cen energentov.

Dolgoročne naložbe: kako zgraditi bogastvo s potrpežljivostjo in pravo strategijo
14. 11. 2024 04.58Dolgoročne naložbe so priporočljive za vlagatelje, ki želijo graditi bogastvo z manj tveganja in obremenitev ter z več stabilnosti. Skozi čas se pogosto izkažejo za bolj donosne, saj vlagatelji izkoristijo obrestno obrestni račun, nižje stroške in manjšo volatilnost trga.

Donald Trump zmagal, vrednost dolarja zrasla, bitcoin dosegel rekordno vrednost
06. 11. 2024 07.30Vrednost dolarja je v pričakovanju zmage Donalda Trumpa zrasla. Kriptovaluta bitcoin je medtem dosegla celo rekordno vrednost, saj kupci stavijo na deregulacijo trga ob morebitnem novem mandatu nekdanjega predsednika. Elon Musk pa evforično napoveduje spremembe.

Bitcoin ali zlato? Kaj izbrati kot orodje za boj proti inflaciji?
06. 11. 2024 04.28Inflacija je tihi uničevalec našega premoženja, ki potihoma, a vztrajno zmanjšuje vrednost denarja v naših denarnicah. Zaradi tega bi moralo biti iskanje načinov za zaščito premoženja pred inflacijo ena ključnih nalog vsakega posameznika in podjetij. V zadnjih letih se vse več govori o kriptovalutah, zlasti o bitcoinu, kot potencialnem orodju za zaščito pred inflacijo. Da bi si lahko odgovorili na vprašanje, ali je bitcoin res primerno orodje za zaščito pred inflacijo, moramo najprej razumeti, kaj je bil namen bitcoina ob njegovem pojavu leta 2008 in kaj je njegovo poslanstvo danes. Prav tako si moramo razjasniti razlike in podobnosti med bitcoinom in zlatom, ki sicer velja kot uveljavljen ščit pred inflacijo.

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?
23. 10. 2024 04.59Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Črni ponedeljek 19. oktobra 1987 je pretresel finančni svet
22. 10. 2024 08.38V enem samem dnevu so borzni trgi izgubili milijarde ... Danes nekateri strokovnjaki opozarjajo na zaskrbljujoče vzporednice s preteklostjo. Pregled takratnega dogajanja in vzporednice s trenutnim stanjem je pripravil Adi Omerović.

Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne zgodi
08. 10. 2024 04.05Strah pred padcem, pohlep po hitrem zaslužku, impulzivne reakcije in strah pred zamujenimi priložnostmi (FOMO) nas lahko vodijo v finančne napake. Naučite se, kako obvladati čustva in ostati osredotočeni na svoje dolgoročne cilje.

Prihaja recesija, vendar ni nujno, da je to slaba novica!
23. 08. 2024 05.00Tukaj so kratka navodila, kako situacijo izkoristiti sebi v prid.

Svet postaja bogatejši, toda kdo ima od tega največ koristi?
16. 07. 2024 04.36Finančni trgi so se po padcu leta 2022 lani okrepili in povečali svetovno neto premoženje za več kot 4 odstotke. Rast v zahodni Evropi je bila v smislu finančnega premoženja nekoliko bolj umirjena. Katere regije so postale še bogatejše?

Kaj pomeni znižanje obrestnih mer ECB za kreditojemalce?
21. 06. 2024 04.37Evropska centralna banka (ECB) je v prizadevanju za spodbujanje gospodarske rasti in umirjanje inflacije z znižanjem stroškov zadolževanja sprejela odločitev o znižanju obrestne mere. Poteza ima pomembne posledice za trg kreditov in obrestnih mer. Kakšen pa bi bil lahko konkreten vpliv na slovenske kreditojemalce?

Tretje največje podjetje na svetu še vedno nima resnega konkurenta
04. 06. 2024 08.59Ameriški tehnološki velikani so ključni za rast trgov. Finančni komentar pripravil Adi Omerović!

Nvidia: kdor je pred 10 leti vložil 10.000 evrov, ima sedaj 2.197.000 evrov
28. 05. 2024 09.01Jensen Huang, izvršni direktor družbe Nvidia si je dal na roko tetovirati logotip podjetja, ko je cena delnice prvič presegla 100 dolarjev (92 evrov). Delnica NVDA je trenutno vredna 1064 dolarjev (979 evrov). Poroča Adi Omerović.

Evforija "meme" delnic: preverite, kaj sploh so in kdo je Roaring Kitty
21. 05. 2024 07.59Mali vlagatelji so minuli teden z naložbo v delnice družbe GameStop (GME) izgubili okoli osem milijard evrov. Trgovanje je bilo ustavljeno kar 38-krat. Poroča Adi Omerović!

S temi naložbami boste zaslužili kar največ v letu 2024
13. 05. 2024 08.21Z naraščanjem zapletenosti svetovnih dogodkov in nepredvidljivosti gospodarskih razmer postaja znanje o dejavnikih, ki vplivajo na donosnost naložb, še pomembnejša vrlina. Kam vložiti denar za kar najmanjšo izgubo oziroma največji izkupiček? To je vprašanje, ki si ga v letu 2024 večkrat na dan postavijo tudi tisti, ki se z vlaganjem ukvarjajo že več let. To pa je tudi vprašanje, na katerega bomo odgovor skušali poiskati v tem članku.

Bodo poslovne nepremičnine 'potopile' banke?
11. 05. 2024 04.41Milijarder Barry Sternlicht napoveduje tedensko zapiranje bank, saj se nepremičninski sektor bori z visokimi obrestnimi merami in inflacijo. Še posebej veliko krizo beležijo poslovne nepremičnine.

Posledice trdovratne inflacije in kdo dela največ?
07. 05. 2024 08.43Norveški upravitelj skladov Nicolai Tangen pravi, da so ameriške delnice precej bolj zanimive od evropskih, ker so poslovneži v ZDA tudi precej bolj ambiciozni od evropskih podjetnikov. Razmerje med delom in zdravim življenjem je v Evropi precej bolj pomembno kot v ZDA, zato trdi, da Američani bolj trdo delajo. Preverite, kaj je še ugotovil Adi Omerović, ko je pod drobnogled vzel finančne trge.