univerze

'Če podjetja tega ne bodo vzela resno, bodo posledice zelo konkretne'
05. 05. 2025 03.55Prepoznavanje duševne stiske pri zaposlenih ni enostavno, a je ključno za dobrobit posameznika in uspeh podjetja. O tem smo se pogovarjali s prof. dr. Evo Boštjančič, ki je za Cekin.si povedala tudi, kakšne dolgoročne posledice lahko pričakujemo, če podjetja ne bodo ukrepala glede duševnega zdravja zaposlenih.

'Ali bo lahko neka blagajničarka zdržala tak tempo pri 67 letih?'
01. 05. 2025 03.08Slovenija se sooča s pomanjkanjem delovne sile, a številni delodajalci še vedno ne dajejo prednosti dobremu odnosu do zaposlenih. Pravnica Valentina Franca izpostavlja problem neustrezne priprave na prihode tujih delavcev, ki so v porastu, ter upad sindikalizma. Poudarja pomembnost prilagajanja razmeram in zagotavljanja boljših pogojev dela za vse.

Ali Trump ruši svetovni finančni sistem? Bodo profitirali Kitajci?
28. 04. 2025 03.13IMF in Svetovna banka pogosto delujeta kot podaljšek ZDA, njunega glavnega financerja. Zdaj predsednik Trump grozi z umikom iz teh institucij, kar bi dodatno zamajalo svetovno gospodarstvo in odprlo vrata – Kitajski.

Šef OpenAI: Če ChatGPT-ju rečete 'hvala' in 'prosim' - nas to stane milijone
25. 04. 2025 03.28Kaj se zgodi, če ste do klepetalnega robota umetne inteligence ChatGPT vljudni? Koliko stane vaš "hvala"?

Kako otrokom na spodbuden način približati finance? 5 fraz, ki jih zamenjajte za zdravo denarno vzgojo
15. 04. 2025 03.20Želite otrokom približati finance brez občutka krivde in strahu? Odkrijte, katere pogoste fraze lahko negativno vplivajo na otrokov odnos do denarja – in kako jih nadomestiti s spodbudnimi sporočili.

Kako lahko izmenski delavci zaščitijo srce: Nova dognanja o prehrani in zdravju
09. 04. 2025 19.02Želite zmanjšati tveganje za srčne bolezni in hkrati delate v izmenah? Preverite, kako lahko s preprosto spremembo v prehranjevalnih navadah pozitivno vplivate na svoje zdravje. Novo znanstveno odkritje kaže, da lahko s tem, ko hrano uživate samo čez dan, zmanjšate dejavnike tveganja za srčno-žilne bolezni. Ne glede na to, ali ste nočni delavec ali pa delate v izmenah, vam lahko ta sprememba prinese konkretne koristi in izboljša vaše splošno počutje.

Dopust za prebolevanje razhoda: Kako podjetja spreminjajo odnos do čustev na delovnem mestu?
09. 04. 2025 04.07Podjetja po svetu preizkušajo nove pristope k dobrobiti zaposlenih, vključno s plačanimi dnevi za okrevanje po čustveno zahtevnih dogodkih, kot so razhodi in ločitve. Preverite primere iz Filipinov in drugih držav. Kakšne so prednosti in slabosti takšnih politik ter kako se kultura dela spreminja. Čustveno zdravje in podpora zaposlenim je vse bolj v ospredju.

Prodaja genetskih podatkov po stečaju: Nova tveganja za zasebnost
08. 04. 2025 03.19Zaradi stečaja podjetja 23andMe, ki se ukvarja z genetskim testiranjem, so na dražbi na voljo genetski podatki 15 milijonov ljudi. Čeprav lahko takšna prodaja prinese koristi za znanstvene raziskave, vzbuja pomisleke glede zasebnosti, saj lahko ti podatki razkrijejo osebne informacije o zdravju in nagnjenjih. Strokovnjaki opozarjajo, da je ohranitev zasebnosti ključna, potrošnikom pa svetujejo, naj razmislijo o možnosti izbrisa svojih podatkov.

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?
02. 04. 2025 02.38Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Karierne priložnosti po 50. letu – kje vas še iščejo?
29. 03. 2025 19.06Ste starejši od 50 let in iščete novo službo? Preverite najbolj iskane poklice za starejše delavce, možnosti prekvalifikacije ter nasvete za uspešno zaposlitev.

Onesnaženost z mikroplastiko ogroža svetovno pridelavo hrane
14. 03. 2025 03.40Onesnaženost planeta z mikroplastiko povzroča resne posledice v kmetijstvu, saj zmanjšuje sposobnost rastlin za fotosintezo. Nedavne raziskave kažejo, da mikroplastika povzroči izgubo od 4 do 14 odstotkov pridelkov pšenice, riža in koruze po vsem svetu, pri čemer se zaradi nenehnega povečanja količine mikroplastike v okolju stanje le še poslabšuje.

Strateški premiki na Kitajskem, bi morala Slovenija ravnati podobno?
12. 03. 2025 04.48Kitajske univerze povečujejo vpisne kvote, osredotočajo pa se na določene študije, v katerih vidijo prihodnost, inovacije in napredek kitajske družbe.

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

10 najboljših svetovnih destinacij za visokošolsko izobraževanje
03. 03. 2025 04.01Združene države so prva svetovna destinacija za visokošolsko izobraževanje. Katere države sledijo?

Finančno pravilo 50/30/20 - kaj morate vedeti?
24. 02. 2025 15.05Želite prevzeti nadzor nad svojimi financami, pa ne veste, kje začeti? Finančna strokovnjakinja Elizabeth Warren je predstavila metodo 50/30/20, ki nudi pomoč v teh situacijah.

Kje iskati nasvete za uspešen študij v tujini?
17. 02. 2025 04.42Študij v tujini prinaša nove izzive, širi obzorja ter nudi priložnosti za osebni in profesionalni razvoj. Vendar pa je pred dejanskim odhodom treba marsikaj urediti ter pravočasno in premišljeno načrtovati. Preverite, kje iskati nasvete in vire, ki vam lahko pomagajo.

Financiranje študija v tujini: kakšne možnosti imajo slovenski študenti?
10. 02. 2025 04.29Vse več mladih se odloča za študij v tujini, saj odpira obzorja, omogoča spoznavanje novih kultur in nudi več priložnosti za kariero. A preden odidejo v svet, se morajo soočiti s pomembnimi vprašanji, kot je financiranje šolanja. K sreči obstajajo različni programi štipendiranja, ki lahko olajšajo finančno breme in omogočijo bolj brezskrben študij. Preverite, kakšne možnosti imajo slovenski študenti in kje lahko poiščejo podporo!

'Naravoslovni predmeti so z umetnostjo privlačnejši'
25. 01. 2025 04.22Matematika, računalništvo, naravoslovje in tehnologija so predmeti, ki se pogosto dojemajo kot zahtevni. Integracija umetnosti v te predmete je znana kot pristop Steam (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) in ponuja nov pristop v izobraževanju.

S prihodnjim študijskim letom izenačitev subvencije za bivanje pri zasebnikih z dodatkom k državni štipendiji
15. 01. 2025 13.34Minister se je dotaknil tudi napovedanega dviga cen v javnih študentskih domovih, in sicer za 20 odstotkov. Napovedal je, da se bo sestal z direktorji študentskih domov, da mu pojasnijo, zakaj bodo dvignili cene.

Previsoko kvalificirani mladi na Kitajskem ne dobijo dela v svoji stroki, starši razočarani
07. 01. 2025 04.51Na Kitajskem je trenutno na trgu dela tako, da je treba sprejeti delo, ki ga pač dobiš, in sicer ne glede na stopnjo izobrazbe. Tako na primer magister fizike opravlja dela na delovnem mestu, ki ga zaseda s srednješolsko izobrazbo. Čistilec ima izobrazbo iz okoljskega načrtovanja, voznik dostavne službe je študiral filozofijo, doktorski diplomant prestižne univerze Tsinghua pa se zaposli kot pomožni policist.

Energetsko potratna umetna inteligenca že škoduje zdravju ljudi
06. 01. 2025 08.35Električna energija, potrebna za podporo umetni inteligenci, bi lahko do leta 2030 prispevala k približno 600.000 primerom astme in ustvarila 20 milijard dolarjev javnozdravstvenega bremena, kar je skoraj 19 milijard evrov.

Stari in mladi v službi: kdo se mora prilagoditi komu in v kolikšni meri?
14. 12. 2024 04.33Čeprav uspešno in učinkovito sobivanje generacij na delovnem mestu ni vedno lahka naloga, lahko večgeneracijsko delovno okolje prinaša številne prednosti, je dejala profesorica na ljubljanski ekonomski fakulteti Darija Aleksić. Naloga vodij je ustvariti delovno okolje, v katerem lahko vsi zaposleni delajo po najboljših močeh, je poudarila.

Še vedno si najbolj želimo lastniško stanovanje, a sprejemljiv postaja tudi dolgoročni najem
07. 12. 2024 04.40Dolgoročni najem je vse bolj sprejemljiv, a še najbolje je, če je ta javni in ne pri zasebniku.

Sinovi pri nakupu prvega stanovanja dobijo več pomoči od družine
30. 11. 2024 04.07Jasno je, da mladi sami le težko pridejo do lastniške nepremičnine. Večini pomagajo starši. A kako?

Ali je višja izobrazba še vedno ključ do uspeha?
28. 11. 2024 04.46V času hitrega tehnološkega razvoja in spreminjajočega se trga dela se postavlja vprašanje: ali je univerzitetna diploma še vedno najvarnejša pot do uspeha? Poglejmo prednosti in slabosti višje izobrazbe v primerjavi s praktičnimi strokovnimi znanji in veščinami. Preverimo ključne dejavnike, kot so zaposlitvene možnosti, plače, pomen mehkih veščin in vloga izobraževalnih institucij v digitalni dobi. Na koncu pa še smernice za tiste, ki se odločajo med univerzitetnim izobraževanjem in drugimi oblikami učenja.

To je dekle Billa Gatesa. Kaj morate vedeti o njej?
30. 10. 2024 04.27Spoznajte dekle Billa Gatesa, Paulo Hurd! Po ločitvi od Melinde French Gates avgusta 2021 se je soustanovitelj Microsofta začel sestajati s Hurdovo.

Ne moremo graditi, če ob tem ne upoštevamo podnebnih sprememb
20. 10. 2024 04.58Gradbeništvo se mora soočiti z naravnimi tveganji, ki jih že brez podnebnih sprememb v Sloveniji ne manjka. Ključen problem gradbenega načrtovanja je, da so trenutni zemljevidi in modeli zastareli in ne odražajo današnjih vremenskih razmer, je na kolokviju Zavoda za gradbeništvo Slovenije dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Kako prepoznati ponarejeno oljčno olje?
18. 10. 2024 04.31Primeri goljufij z oljčnim oljem so v Evropi dosegli rekordno raven, saj se cene oljk zvišujejo. Strokovnjaki pravijo, da olje poskusite in bodite pozorni na točen napis na steklenici. To je 5 ključnih znakov, da je bila vaša steklenica napolnjena s poceni alternativami.

Novo študijsko leto 2024/2025: kakšne so novosti?
28. 09. 2024 04.09V torek se začenja novo študijsko leto, ko univerzitetna središča ponovno napolnijo študenti. Brucem bodo posebno dobrodošlico v akademski svet izrazila vodstva univerz in študentske organizacije. Letos je bilo v prvem roku sprejetih 12.077 bodočih študentov, vpisi v drugem še potekajo. Vseh vpisnih mest za redni in izredni študij je 18.110.

Študenti intenzivno iščejo nastanitev
26. 09. 2024 04.32Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) poudarja, da je bivanjska problematika ena največjih težav študentov. V Sloveniji od 80.000 študentov le 12 odstotkov oziroma šestina študentov biva v javnih ali zasebnih študentskih domovih. Polovica jih biva doma ali v lastni nepremičnini, tretjina pa jih išče stanovanje na trgu, so pojasnili v ŠOS.