ustavno sodišče

Vse to morate vedeti o prenovi plačnega sistema javnega sektorja
14. 10. 2024 12.11Predlog zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju je del največje prenove plačnega sistema v zadnjih 15 letih. Vključuje novo plačno lestvico, ob tem pa s skupno več kot 120 členi med drugim uvaja spremembe v sistema nagrajevanja in napredovanja ter na novo določa način usklajevanja plač z inflacijo.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Nezakonito pridobljeno premoženje lahko tudi odvzamejo
04. 07. 2022 05.00Ob sumu, da ima posameznik več premoženja, kot ga ima lahko po razpoložljivih dohodkih, mu ga lahko tudi zasežejo in po pravnomočnosti odvzamejo. Če ugotovijo neposredno povezavo razkoraka med porabo in napovedanimi dohodki, lahko preverijo in analizirajo tudi podatke o premoženju, porabi in dohodkih družinskega člana in drugih povezanih osebah ter tudi pri njih uvedejo nadzor, so razložili na Finančni upravi.

Progresivna obdavčitev - kaj je in kje jo že imajo?
03. 06. 2022 05.00Zagovorniki progresivne obdavčitve pravijo, da plača manj davka zavezanec, ki ima manj, in obratno, da zavezanec, ki ima več, tudi več plača. Poudarjajo, da je prav tako in da gre za družbeno solidarnost. Nasprotniki po drugi strani izpostavljajo, da je premoženje že tako ali tako večkrat obdavčeno, da bodo na slabšem zavezanci, ki so si nekaj ustvarili in niso vsega sproti zapravili, da bo premoženje izgubljalo na vrednosti in da se vračamo v socializem. Kaj sploh je progresivna obdavčitev in kje jo že imajo? Preverite!

Črnograditelj bo lahko branil dom na sodišču
20. 05. 2022 05.00Če bo predlagatelj dokazal, da po rušenju nelegalno zgrajenega stanovanjskega objekta ne bi imel kje živeti, bo gradbeni inšpektor izvršbo o odstranitvi s sklepom odložil za pet let. Če mu v inšpekcijskem postopku ne bo uspelo, bo lahko pravico do doma branil še na sodišču.

Ustavno sodišče razveljavilo zakonske določbe o upokojevanju starejših delavcev
17. 12. 2021 12.17Ustavno sodišče je razveljavilo ureditev v zakonih o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, na podlagi katere je lahko delodajalec oz. predstojnik iz poslovnega razloga delavcu oz. javnemu uslužbencu odpovedal pogodbo o zaposlitvi, poslovnega razloga pa mu ni bilo treba utemeljevati, če je delavec izpolnjeval pogoje za starostno upokojitev.

Enkratni solidarnostni dodatek za novorojence gre na ustavno sodišče
22. 11. 2021 10.50Zagovornik načela enakosti je na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti člena sedmega protikoronskega zakona, po katerem so novorojenčki, rojeni od 1. januarja 2020 do eno leto po koncu epidemije, ob rojstvu prejeli 500 evrov. Ocenjujejo namreč, da je ukrep diskriminatoren, saj izključuje tiste, ki imajo v Sloveniji začasno bivališče.

Vpogled v osebni dokument je v tem primeru dovoljen
09. 11. 2021 04.45Zakon o varstvu osebnih podatkov dopušča vpogled v osebni dokument za namen preverjanja točnosti podatkov ob preverjanju izpolnjevanja pogoja PCT, je sporočila informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik. Delodajalci in ponudniki storitev tako lahko vpogledajo v dokazila, torej osebne dokumente, ne smejo pa jih hraniti.

Tudi za silvestrovanje veliko zanimanja, domače destinacije se hitro polnijo
05. 11. 2021 14.33Povpraševanje po silvestrovanju v tujini je zadovoljivo, pravijo v turističnih agencijah, a pretiranega navala pri rezervacijah za zdaj ni. Z izjemo domačih ponudnikov v termalnih in smučarskih središčih ter na Obali, kjer imajo praktično že skoraj zasedene kapacitete za 'najbolj noro noč' v letu. A, če v božično-novoletnem času načrtujete potovanje v tujino, je zaradi omejene ponudbe in hitro rastočih cen dobro, da si svoje mesto čim prej rezervirate.

Izračun bruto plače čistilke, ki je zaposlena pri zasebniku in ki dela v okviru javnega naročila v zdravstvenem zavodu
03. 05. 2021 05.00Dodatke, določene s protikoronsko zakonodajo, so prejeli zaposleni v bolnišnicah, ne pa tudi čistilke, zaposlene pri zasebnikih, čeprav so prav tako čistile tudi na covidnih oddelkih v "sivih" in "rdečih" conah. Bodo po sprejemu PKP 9 nepravičnosti odpravljene in bodo tudi one dobile dodatke?

Upokojevanje starejših delavcev: Ustavno sodišče začasno zadržalo izvajanje teh členov
23. 02. 2021 14.21Ustavno sodišče je začasno zadržalo izvajanje členov zakona o delovnih razmerjih in o javnih uslužbencih, ki se nanašajo na ureditev upokojevanja starejših delavcev z izpolnjenimi pogoji za starostno upokojitev. Zahtevo za presojo ustavnosti določb, ki jih je v omenjena zakona prinesel sedmi protikoronski zakon, so vložili sindikati. Do končne odločitve je ustavno sodišče zadržalo tudi veljavnost že vročenih odpovedi pogodb o zaposlitvi, ki so bile izdane skladno z novo ureditvijo.

Notar o predporočni pogodbi: Lahko se sklene kadar koli, tudi po poroki
18. 01. 2021 04.45V Sloveniji jih je bilo v letu 2019 sklenjenih 96, v letu 2020 pa 108 predporočnih pogodb in notar Bojan Podgoršek pričakuje, da se bo njihovo število povečevalo. Preverite, zakaj je po njegovem mnenju pogodba priporočljiva za vse pare!

Zmeda med starši: Kaj to pomeni?!
04. 12. 2020 08.07Mnogi starši se na družbenih omrežjih že od včeraj zvečer, ko so izvedeli za odločitev ustavnega sodišča glede šolanja na daljavo, sprašujejo, kaj sedaj. Bodo šole v ponedeljek odprte? Kar za vse? Eni se tega veselijo, saj menijo, da morajo otroci nazaj v šolske klopi, drugi opozarjajo, da otrok ne bodo poslali nazaj, saj so epidemiološke razmere izredno resne ... Zmeda je popolna.

Obdavčitev neprijavljenega premoženja: kolikšna je lahko ta obdavčitev?
13. 10. 2020 08.31Ustavno sodišče je razveljavilo konec leta 2013 sprejet zakon o davčnem postopku v delu, ki določa 70-odstotno obdavčitev ugotovljenega neprijavljenega premoženja fizičnih oseb. Ta ne sme biti višja od tiste, ki jo dokaže davčni zavezanec. Odločilo je tudi, da se postopke lahko vodi le za primere od leta 2009 naprej.

Črna gora: zaradi javnega kovid seznama tožijo državo
14. 09. 2020 11.06Vlada je sicer z javnimi seznami želela dodatno motivirati ljudi, da upoštevajo odrejene ukrepe, a dosegla je prav nasprotno.

Ustavno sodišče je o uživanju polne pokojnine ob sočasnem opravljanju dejavnosti odločilo to
02. 10. 2019 15.20Veljavna ureditev pokojninskega zakona ni v neskladju z ustavo, pravijo ustavni sodniki. Kako so svojo odločitev utemeljili?

Opozicija: Gre za tiho uvedbo davka na nepremičnine
15. 12. 2017 09.18DZ je s 36 glasovi za in 16 proti sprejel nov zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki naj bi odpravil pomanjkljivosti v veljavnem zakonu glede opredelitve sistema vrednotenja v zakonu in pravne varnosti lastnikov nepremičnin, na katere je opozorilo ustavno sodišče. V SDS so ob tem že napovedali novo pobudo za presojo ustavnosti.

Dobra novica za črnograditelje
30. 11. 2017 10.07Gradbeni inšpektorji so ugotovili, da je letos vsaka peta stavba v državi, ki se jo gradi, brez potrebnih dokumentov. Lani je bilo še slabše, vsaka četrta se je gradila na črno. A črnograditelji so lahko brez skrbi.

Kdaj bodo delavci dobili nazaj denar, ki ga je od njih država pobrala 'nezakonito in neupravičeno'?
09. 11. 2017 12.58Sindikat delavcev migrantov finančnemu ministrstvu očita neodzivnost.

Vrhovno sodišče: Vsi davčni zavezanci morajo biti obravnavani pod enakimi pogoji
12. 07. 2017 13.02Vrhovno sodišče je v začetku julija ob obravnavi primera Slovenca, zaposlenega v Avstriji, presodilo, da morajo biti delavci migranti, ki vlagajo davčno napoved na podlagi samoprijave, upravičeni do odmere dohodnine pod enakimi pogoji kot vsi ostali davčni zavezanci v Sloveniji.

Ko občina nima več nadzora nad tem, ali so uporabniki neprofitnih stanovanj res upravičeni do njih
21. 03. 2017 13.48Ustavno sodišče je razveljavilo eno od določb stanovanjskega zakona. Kaj to pomeni za najemnike v neprofitnih stanovanjih, ki so oddani na javnem razpisu?

Ljubezen se pri hipoteki konča!
27. 05. 2010 18.18Zakonca si dahneta usodni da. Od takrat je vse "v dobrem in slabem". Toda zakaj so premoženjski spori, ki nastanejo zaradi enostranskega razpolaganja drugega zakonca z domnevno skupnim premoženjem potem tako pogosti?

Zaupanja v borzne trge še vedno ni!
03. 12. 2008 18.02Azijski borzni indeksi večinoma navzgor, Evropa negativno, zaupanja v trge še vedno ni.