varnost in zdravje pri delu

Ta nemška podjetja izplačajo 1000 evrov dodatka za redni prihod na delo
15. 01. 2025 04.03Preveliko število dni bolniških odsotnosti ima na gospodarstvo izjemno negativen vpliv.

Elon Musk bi bil lahko največji zmagovalec drugega Trumpovega mandata
07. 11. 2024 04.45Najbogatejši človek na svetu Elon Musk je zelo odvisen od Kitajske, po navedbah vira je imel zasebne telefonske pogovore z Vladimirjem Putinom, z državnimi naročili pa lahko pridobi milijone.

Premik ure 2024 na zimski čas: zakaj še vedno vztrajamo pri premiku?
24. 10. 2024 04.17Evropska komisija je že pred leti predlagala ukinitev premikanja urinih kazalcev na zimski in poletni čas. Izvedla je celo anketo, v katerem času bi radi ostali prebivalci EU. A nato se je vse ustavilo. Tako da bomo spet prav kmalu premaknili ure na zimski čas. Kdaj? Preverite v članku.

To je še ostalo od covida-19
01. 08. 2024 04.49Po tem, ko je covid-19 izrazito povečal obseg dela od doma, se ta že od izteka epidemije počasi zmanjšuje. Ne glede na to je število prijavljenih za delo na daljavo samo v prvih sedmih mesecih letošnjega leta celotno predkoronsko leto preseglo že za 20-krat.

Prihajajo visoke temperature, sindikati delodajalcem sporočajo to!
18. 06. 2024 12.06Konfederacija sindikatov 90 v času visokih temperatur delodajalce poziva k ustreznim ukrepom za zaščito delavcev. Po njihovih izračunih je z vidika varnosti in zdravja pri delu ob vročini izrazito ogrožena več kot polovica delovno aktivnih. Delodajalcem med drugim svetujejo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in delavcem zagotovijo osvežilne napitke.

Skoraj polovica žensk dejala, da se v službi ali na poti v oz. iz službe ne počuti varno
15. 06. 2024 04.34Večina podjetij letos ni dosega napredka na področju enakosti spolov, kaže najnovejša raziskava družbe Deloitte, v kateri je sodelovalo 5000 žensk iz 10 držav. Na njihov karierni razvoj so bolj kot lani vplivali stres, dolg delovnik, domače obveznosti, varnost, nevključujoče vedenje in telesno zdravje, so sporočili.

Toliko znaša povprečna plača mladih med 15. in 29. letom
31. 05. 2024 04.02Položaj mladih na trgu dela se je minula leta spremenil. Njihove prve pogodbe o zaposlitvi so sicer večinoma sklenjene za določen čas, njihova povprečna plača pa je od siceršnje nižja za petino, a imajo neprimerno več izbire in se znajo bolje postaviti zase, je na posvetu DD – dostojno delo dejala Vesna Miloševič Zupančič iz e-Študentskega Servisa.

Eksoskelet ali kakšna je prihodnost fizičnih delavcev?
09. 05. 2024 04.15Kako delavcem omogočiti, da delajo čim dlje in brez poškodb?

Veseli december in nenapovedano testiranje na delovnem mestu: kdaj in v katerih primerih?
11. 12. 2023 08.05Tega v službi nikar ne počnite! Kazen je lahko odpoved delovnega razmerja, prav tako so predvidene denarne kazni.

Koliko denarja potrebujete za srečo? Evropejci pravijo tako
06. 12. 2023 05.00Odgovor na to večno vprašanje je morda za vsakogar drugačen, vendar so nedavne evropske in ameriške študije pokazale, da je z denarjem res mogoče kupiti srečo.

Varovanje duševnega zdravja zaposlenih v digitalni dobi
24. 10. 2023 04.45V povezavi z digitalizacijo je eden izmed pomembnejših ukrepov za varovanje duševnega zdravja zaposlenih pravica do odklopa. Kaj še lahko storimo, da se po osmih urah dela počutimo bolje?

Dolgotrajna bolniška odsotnost: kako se vrniti na delo?
10. 07. 2023 05.00Zaposleni se ob hujših zdravstvenih težavah, stresu, skrbeh, podrti rutini in finančnih izzivih soočajo še s strahom in negotovostjo. Vrnitev v službo po daljši odsotnosti nikdar ni enostavna, je pa neizpodbitno, da je ključno sodelovanje in razumevanje vseh ključnih deležnikov – tako zaposlenega z delodajalcem kot tudi s sodelavci.

Tega od vas delodajalec ne sme zahtevati
06. 06. 2023 04.30Čedalje pogostejše slabe vremenske razmere včasih močno vplivajo ali celo onemogočajo delo. Kakšne so pravice zaposlenih, ki so izpostavljeni vremenu zaradi opravljanje dela na prostem, in ali lahko prenehajo delati? Preverite! Poglejte tudi, kako v Pošti Slovenije skrbijo za svoje poštarje, saj vemo, da je ob neurju, snežnih zametih ali ekstremni pripeki nemogoče opravljati delo.

Duševne stiske v porastu. Kako naj se odzovejo delodajalci?
18. 04. 2023 14.17Osnovno psihološko zdravje se omogoča že z ustreznim vodenjem organizacije. Duševne stiske delavcev se namreč pojavljajo tudi zaradi tega, ker ni jasnih pravil, ker ni jasnih ciljev, ker procesi niso jasno postavljeni in se ne ve, kaj kdo dela in česa ne, ker ni jasnega nagrajevanja in je plačilo nepravično.

Pravila glede zdravniškega pregleda na delovnem mestu
28. 03. 2023 09.00Zdravstveni pregled mora delodajalec zagotoviti vsem zaposlenim, ki opravljajo delo na delovnih mestih in v delovnem okolju, v katerem se pojavljajo tveganja za varnost in zdravje. Če ne zagotovi predvidenih pregledov, mu grozi do 40.000 evrov globe in zaposleni lahko tudi odkloni delo. Delavec pa nima le pravic, temveč tudi dolžnosti – zdravniškega pregleda se mora udeležiti, če ga nanj napoti delodajalec.

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih
09. 02. 2023 05.00Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Vas muči sindrom nočne izmene?
18. 07. 2022 10.35Izmensko delo, kamor lahko vključimo tudi nočni delovni čas, spada med nestandardne oblike dela. Takšen način zahteva nenehno izmenjavo ritma budnosti in spanja, kar vpliva na številne telesne in duševne funkcije in posledično na zdravje. A to ni edina težava – nočni delavci imajo pogosteje težave v medosebnih odnosih, saj so pri tem prekinjeni običajni socialni vzorci.

Vse, kar morate vedeti o odpovedi iz krivdnih razlogov
06. 05. 2022 05.00Kakšne pravice pripadajo brezposelnemu, ki dobi odpoved iz krivdnih razlogov? Kakšen je odpovedni rok? Kakšen je postopek, če so pri tem zaznani znaki kaznivega dejanja? Kdaj lahko delavec pogodbo o zaposlitvi sam izredno odpove iz krivdnih razlogov na strani delodajalca?

Na Inšpektorat za delo lani prijavljenih skoraj 11.200 nezgod pri delu
28. 04. 2022 09.17Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu, 28. april, bo danes poudaril nujnost prizadevanj za boljšo varnost in zdravje pri delu ter velik pomen, ki ga ima pri tem sodelovanje med vodstvom podjetij in delavci. Zveza svobodnih sindikatov pa od države zahteva ureditev postopka za prijavo poklicnih bolezni.

Regres, dodatki, poslovna uspešnost ... To so posebnosti pri letošnjem informativnem izračunu dohodnine
07. 04. 2022 09.08V informativnih izračunih dohodnine je kar nekaj posebnosti, na katere bodite pozorni. Tako opozarjajo in posebnosti razlagajo v finančni upravi.

'Nove okoliščine so privedle do novih oblik stresa '
07. 10. 2021 14.33Zaposleni s kakovostnimi delovnimi pogoji so srečnejši in uspešnejši, pravi minister Janez Cigler Kralj, ki razloži, da morajo imeti zaposleni zagotovljeno primerno plačilo, dostojne delovne pogoje, varno in zdravju neškodljivo delovno okolje, možnost usklajenega poklicnega in zasebnega življenja ter pridobivanja novih spretnosti.

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?
04. 10. 2021 05.00Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

Verbalni napadi na zaposlene zaradi PCT-ja. Kako jih mora delodajalec zaščititi?
23. 09. 2021 15.29Po uveljavitvi ukrepa, da je za večino opravkov potrebno potrdilo o izpolnjevanju pogoja PCT (prebolel, cepljen, testiran), številni posamezniki, ki ga ne želijo upoštevati, svojo jezo nad novimi pravili stresajo na zaposlene – predvsem na tiste, ki ob vhodih v poslovalnice in lokale preverjajo potrdila. Kako mora delodajalec v tem primeru zaščititi zaposlene?

PCT-pogoj morate imeti tudi, če delate od doma
20. 09. 2021 13.22Pristojno ministrstvo je zbralo najpogostejša vprašanja glede PCT-pogoja in opravljanja dela. Nekateri odgovori so izredno zanimivi, še posebej tisti, ki se nanašajo na delo od doma.

Kako bo dolgotrajni covid vplival na trg dela?
10. 09. 2021 05.00Večletna ugodna gibanja na trgu dela je spomladi 2020 prekinila epidemija, ki je povzročila padec zaposlenosti in skokovito rast brezposelnosti. Razmere se izboljšujejo, povečuje se povpraševanje po delavcih in krepi se zaposlovanje brezposelnih. Registrirana brezposelnost v Sloveniji je dosegla raven pred epidemijo, povečalo se je povpraševanje po delavcih in delodajalci se v nekaterih dejavnostih že soočajo s pomanjkanjem delovne sile. Pred vrati pa je še en izziv - posledice dolgotrajnega covida.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Team buildingi so nazaj. Kakšni so trendi?
23. 06. 2021 10.10Po letu, ko smo večino stvari opravljali pred računalniškimi zasloni, so se odnosi in vezi med zaposlenimi spremenili. Čeprav ima delo od doma svoje prednosti, pa je za ohranjanje timskega duha ključen fizični stik s sodelavci. Tega se zavedajo tudi podjetja, saj se s sproščanjem ukrepov povečuje tudi zanimanje za team buildinge. Pri teh pa je letos poudarek predvsem na sproščenem vzdušju in zabavnem druženju in ne toliko na raznih aktivnostih.

12 odstotkov Slovencev namerno kupuje ponaredke
14. 06. 2021 05.00V nakup ponarejenega izdelka je bil lani zaveden vsak deseti Slovenec, ugotavlja Urad EU za intelektualno lastnino (EUIPO). Hkrati je 12 odstotkov Slovencev ponarejene izdelke kupovalo namerno, v samem vrhu pa je Slovenija tudi pri uporabi piratskih spletnih vsebin, kaže študija.

Tako na višino pokojnine vpliva zaslužek, ki ga dobite s sezonskim delom
31. 05. 2021 05.00V zadnjem času je največ povpraševanja po sezonskih delavcih za obiranje jagod in v hmeljarstvu, na Zavodu za zaposlovanje pa opažajo manj ponudbe kot prejšnja leta. Sezonska dela lahko opravlja kdor koli, so pa fizično naporna in slabo plačana. Ali lahko sezonsko delo vpliva na višino nadomestila za brezposelnost, pokojnine in štipendije?