Cekin.si

varnosti in zdravja pri delu

Zaposleni

Zakaj je na Koroškem toliko bolniških?

17. 04. 2025 08.33

Koroška je v vrhu po bolniških odsotnostih z dela, med drugim po odstotku bolniškega staleža in po deležu odsotnosti, daljših od 42 dni. Razlogov za to je več in so kompleksni.

Zaposleni

Slovenska podjetja: kako zaposlenim omogočajo miren prehod v upokojitev?

02. 04. 2025 02.38

Prehod v upokojitev je pomembna življenjska sprememba, ki jo ljudje doživljajo različno – nekateri z veseljem in pričakovanjem, drugi z negotovostjo in strahovi. Sindikati se zavzemajo za ukrepe in predlagajo prilagoditve delovnih pogojev, razbremenitve, premestitve na lažja delovna mesta in postopno zmanjševanje delovnih ur. Čeprav večina slovenskih podjetij še ne izvaja sistematičnih priprav na upokojitev, je v zadnjih letih opaziti vse več posameznih dobrih praks, ki zaposlenim olajšajo prehod v novo življenjsko obdobje.

Zaposleni

Pravica do odklopa zaposlenega: primeri, kako se ta pravica izvaja

16. 10. 2024 14.09

Minister za delo Luka Mesec meni, da so ukrepi za zagotavljanje pravice do odklopa, ki jih morajo do 16. novembra sprejeti delodajalci, enostavni, se pa zaveda, da si podjetja in poklici niso enaki. Kako bi se torej ta pravica izvajala? Poglejmo nekaj primerov.

Zaposleni

Ste dobili boljšo ponudbo? Kako trenutnemu delodajalcu povedati, da se poslavljate?

02. 09. 2024 04.31

Ste našli nov izziv, novo službo? Najbrž se vsakdo vsaj enkrat v življenju znajde v situaciji, ko mora podati odpoved. A kako to storiti dostojanstveno in tako, da se ne zapletete v nepotrebne težave?

Zaposleni

To je še ostalo od covida-19

01. 08. 2024 04.49

Po tem, ko je covid-19 izrazito povečal obseg dela od doma, se ta že od izteka epidemije počasi zmanjšuje. Ne glede na to je število prijavljenih za delo na daljavo samo v prvih sedmih mesecih letošnjega leta celotno predkoronsko leto preseglo že za 20-krat.

Zaposleni

Prihajajo visoke temperature, sindikati delodajalcem sporočajo to!

18. 06. 2024 12.06

Konfederacija sindikatov 90 v času visokih temperatur delodajalce poziva k ustreznim ukrepom za zaščito delavcev. Po njihovih izračunih je z vidika varnosti in zdravja pri delu ob vročini izrazito ogrožena več kot polovica delovno aktivnih. Delodajalcem med drugim svetujejo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in delavcem zagotovijo osvežilne napitke.

Zaposleni

Zaradi vročine na delu na svetu letno umre 19.000 ljudi

04. 05. 2024 04.20

Podnebne spremembe ustvarjajo množico nevarnosti, zaradi katerih bi bilo lahko prizadete 70 odstotkov svetovne delovne sile, v najnovejšem poročilu ugotavlja Mednarodna organizacija dela (ILO). Po oceni organizacije zaradi izpostavljenosti prekomerni vročini na delovnem mestu vsako leto na svetu umre 19.000 ljudi.

Zaposleni

Preverite pravice in dolžnosti glede dopusta!

30. 03. 2024 04.01

Ali lahko delodajalec samovoljno razporeja in odredi dopust ne glede na želje zaposlenega, če denimo beleži začasen upad dela?

Zaposleni

Veseli december in nenapovedano testiranje na delovnem mestu: kdaj in v katerih primerih?

11. 12. 2023 08.05

Tega v službi nikar ne počnite! Kazen je lahko odpoved delovnega razmerja, prav tako so predvidene denarne kazni.

Zaposleni

Varovanje duševnega zdravja zaposlenih v digitalni dobi

24. 10. 2023 04.45

V povezavi z digitalizacijo je eden izmed pomembnejših ukrepov za varovanje duševnega zdravja zaposlenih pravica do odklopa. Kaj še lahko storimo, da se po osmih urah dela počutimo bolje?

Zaposleni

Dolgotrajna bolniška odsotnost: kako se vrniti na delo?

10. 07. 2023 05.00

Zaposleni se ob hujših zdravstvenih težavah, stresu, skrbeh, podrti rutini in finančnih izzivih soočajo še s strahom in negotovostjo. Vrnitev v službo po daljši odsotnosti nikdar ni enostavna, je pa neizpodbitno, da je ključno sodelovanje in razumevanje vseh ključnih deležnikov – tako zaposlenega z delodajalcem kot tudi s sodelavci.

Zaposleni

Tega od vas delodajalec ne sme zahtevati

06. 06. 2023 04.30

Čedalje pogostejše slabe vremenske razmere včasih močno vplivajo ali celo onemogočajo delo. Kakšne so pravice zaposlenih, ki so izpostavljeni vremenu zaradi opravljanje dela na prostem, in ali lahko prenehajo delati? Preverite! Poglejte tudi, kako v Pošti Slovenije skrbijo za svoje poštarje, saj vemo, da je ob neurju, snežnih zametih ali ekstremni pripeki nemogoče opravljati delo.

Zaposleni

Pravila glede zdravniškega pregleda na delovnem mestu

28. 03. 2023 09.00

Zdravstveni pregled mora delodajalec zagotoviti vsem zaposlenim, ki opravljajo delo na delovnih mestih in v delovnem okolju, v katerem se pojavljajo tveganja za varnost in zdravje. Če ne zagotovi predvidenih pregledov, mu grozi do 40.000 evrov globe in zaposleni lahko tudi odkloni delo. Delavec pa nima le pravic, temveč tudi dolžnosti – zdravniškega pregleda se mora udeležiti, če ga nanj napoti delodajalec.

Zaposlitev

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih

09. 02. 2023 05.00

Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Prva zaposlitev

Tako se lahko zaposli mladoletnik

31. 01. 2023 05.00

Po zakonodaji se lahko oseba prvič zaposli že pri 15 letih starosti, torej po končani osnovni šoli. Koliko je takšnih primerov, ko otroci ne nadaljujejo šolanja na srednji šoli ali se iz kakšnih drugih razlogov zaposlijo, še preden dopolnijo 18 let? Na kaj morajo biti pri tem pozorni mladoletni iskalci zaposlitve, pa tudi delodajalci, ki razmišljajo o zaposlitvi mladoletnika?

Zaposleni

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?

11. 11. 2022 04.30

Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Koristno

Vse, kar morate vedeti o odpovedi iz krivdnih razlogov

06. 05. 2022 05.00

Kakšne pravice pripadajo brezposelnemu, ki dobi odpoved iz krivdnih razlogov? Kakšen je odpovedni rok? Kakšen je postopek, če so pri tem zaznani znaki kaznivega dejanja? Kdaj lahko delavec pogodbo o zaposlitvi sam izredno odpove iz krivdnih razlogov na strani delodajalca?

Zaposleni

Na Inšpektorat za delo lani prijavljenih skoraj 11.200 nezgod pri delu

28. 04. 2022 09.17

Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu, 28. april, bo danes poudaril nujnost prizadevanj za boljšo varnost in zdravje pri delu ter velik pomen, ki ga ima pri tem sodelovanje med vodstvom podjetij in delavci. Zveza svobodnih sindikatov pa od države zahteva ureditev postopka za prijavo poklicnih bolezni.

Kariera

Ministrstvo poziva delodajalce, naj zaposlenim uredijo to!

18. 11. 2021 11.17

Pristojno ministrstvo je ta mesec vsem delodajalcem poslalo poziv k odrejanju dela na domu in dopolnitve ocene tveganja z nošenjem zaščitne maske.

Koristno

Ali lahko na razgovoru za delo vprašajo, ali ste cepljeni ali preboleli?

04. 10. 2021 05.00

Kakšni so lahko postopki delodajalca, če zaposleni ne nosi zaščitne maske in druge zaščitne opreme ter če odklanja testiranje? In še – ali lahko delodajalec na razgovoru za delo vpraša kandidate, ali so preboleli ali cepljeni?

Koristno

Ali je treba v pisarnah nositi zaščitne maske?

24. 09. 2021 05.00

Zaposleni morajo nositi zaščitne maske v skupnih prostorih, torej na hodnikih, v sejnih sobah, na straniščih in drugod, kjer se srečuje več oseb. Ali jih morajo nositi tudi v pisarnah, je odvisno od ocene tveganja. Preverite, kakšne so kazni za kršitelje, tako za zaposlene kot tudi za delodajalce!

Koristno

Verbalni napadi na zaposlene zaradi PCT-ja. Kako jih mora delodajalec zaščititi?

23. 09. 2021 15.29

Po uveljavitvi ukrepa, da je za večino opravkov potrebno potrdilo o izpolnjevanju pogoja PCT (prebolel, cepljen, testiran), številni posamezniki, ki ga ne želijo upoštevati, svojo jezo nad novimi pravili stresajo na zaposlene – predvsem na tiste, ki ob vhodih v poslovalnice in lokale preverjajo potrdila. Kako mora delodajalec v tem primeru zaščititi zaposlene?

Koristno

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?

16. 08. 2021 08.06

Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Kariera

Stroški hitrega testiranja za zaposlene po 23. avgustu v breme delodajalca

12. 08. 2021 14.17

Država od 23. avgusta več ne bo krila presejalnega testiranja s hitrimi antigenskimi testi na okužbo z novim koronavirusom. Tistim, ki se bodo morali testirali za potrebe opravljanja svojega dela, bo glede na zakon o varnosti in zdravju pri delu stroške testa kril delodajalec. Cena hitrega antigenskega testa bo predvidoma znašala 12 evrov.

Koristno

'Testov si ne bomo plačevali sami'

23. 07. 2021 14.12

Napoved vlade, da hitri antigenski testi na novi koronavirus od 23. avgusta ne bodo več brezplačni za vse, je razburila zaposlene v gostinstvu in turizmu. Če je testiranje obvezno in delavca nanj napoti delodajalec, potem si testov ne bodo plačevali sami, pravijo.

Koristno

Slovenija: zato so delavci prijavili delodajalca

15. 06. 2021 08.33

V Sloveniji počasi narašča število precepljenih, sorazmerno pa počasi upada število dnevnih testiranj. Glede na predpise namreč velja, da se zaposlenim, ki so covid-19 preboleli ali so se cepili, ni treba testirati. Kaj pa je s tistimi, ki so se cepili v tujini s cepivi, ki pri nas še niso v uporabi?

Koristno

Hamisi - "kačji deček", ki se prebija iz dneva v dan. Je eden izmed 160 milijonov otrok

11. 06. 2021 05.00

Otroke, kot je 11-letni Hamisi, rudarji kličejo "nyokas", kar v prevodu pomeni "kačji deček", saj se kot kače plazijo po ozkih podzemnih rudniških tunelih. Njihovo zdravje je ogroženo, vdihavajo grafitni prah, lačni so. Pogosto delajo po 18 ur dnevno za en sam samcat obrok in v celem dnevu zaslužijo komaj evro.

Koristno

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?

06. 05. 2021 08.31

Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Koristno

Večji delodajalec napotuje zaposlene na testiranje v občino, kjer živijo, ker je tako test brezplačen. Potnih stroškov pa ne plača

30. 04. 2021 07.37

Pred praznikom dela smo preverili, kako je z delavskimi pravicami v času korone. Številnim delavcem so bile v zadnjem letu kratene pravice. Inšpektorji in sindikalisti so največ kršitev zaznali pri izplačilu plač in odrejanju dopustov, pa tudi pri nezakonitem prenehanju pogodb. Inšpektorji so lani izrekli za več kot štiri milijone evrov glob. Trend kršitev pa se nadaljuje tudi letos.

Kariera

Lani umrlo 17 delavcev. Med njimi tudi dve ženski

30. 04. 2021 05.00

Vsako leto se številni delavci na delovnih mestih poškodujejo. Kako je bilo lani? Delovni inšpektorji so razkrili, da je lani umrlo 17 delavcev, med njimi tudi dve delavki. Pred tem smo v Sloveniji smrtno poškodbo delavke zadnjič zabeležili leta 2017.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Spremeni nastavitve piškotkov Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 891