večja produktivnost

Nova pravila delovnega časa: večja fleksibilnost ali nevarnost za zaposlene?
26. 03. 2025 02.05Nemčija razmišlja o veliki spremembi delovne zakonodaje! Bo osemurni delovnik preteklost? Delodajalci navdušeni, sindikati zaskrbljeni. Preberite, kaj prinaša nov predlog.

To so glavni viri motenj delovnega procesa
17. 02. 2025 08.49Največji zaviralec produktivnosti v slovenskih podjetjih je hrup, je pokazala raziskava Delovni prostori skozi oči zaposlenih, ki jo je opravilo podjetje Studio LIST. Delodajalcem, ki želijo pritegniti najboljšo delovno silo, avtorji raziskave posledično svetujejo, naj poleg ustreznih plač poskrbijo tudi za ustrezne delovne pogoje.

Vse to gre v nos tujim investitorjem v slovenskem poslovnem okolju
16. 01. 2025 04.29Ocene slovenskega poslovnega okolja se med tujimi investitorji slabšajo, je pokazala raziskava Centra za mednarodne odnose na FDV. Delež podjetij s širitvenimi načrti v Sloveniji je prvič po letu 2010 padel pod 20 odstotkov. Podjetja kot ovire izpostavljajo zapletene birokratske postopke, neugoden davčni sistem, politiko in kompleksno zakonodajo.

Trije Slovenci so se lotili težave, ki pesti celoten svet
14. 01. 2025 04.29Kaj če bi lahko zmanjšali čas, ki ga preživite na telefonu, ter izboljšali svojo produktivnost, osredotočenost in ustvarjalnost v resničnem svetu? Prav to ponuja mladi slovenski startup Humanodoro, ki si je zadal cilj – preprečiti ali vsaj omiliti "digitalno gnitje možganov". Za idejo stojijo trije inovativni Slovenci, ki dokazujejo, da se lahko prodorne rešitve rodijo tudi pri nas. Njihova aplikacija in pametni podstavek za odvajanje od telefona že osvaja uporabnike, prejela je nagrado Business Gladiator za zmagovalno idejo, zdaj pa prodira tudi na ameriški Amazon.

5 skrivnosti za vzpostavitev boljšega odnosa s šefom
03. 01. 2025 15.26Zdrav in spoštljiv odnos z vodjo lahko izboljša vašo moralo in produktivnost ter nenazadnje spodbudi vašo kariero. Če si želite odnosa, ki presega "dobro se razumemo", si poglejte pet predlogov za vzpostavitev močnejšega zavezništva z nadrejenim.

Premik ure 2024 na zimski čas: zakaj še vedno vztrajamo pri premiku?
24. 10. 2024 04.17Evropska komisija je že pred leti predlagala ukinitev premikanja urinih kazalcev na zimski in poletni čas. Izvedla je celo anketo, v katerem času bi radi ostali prebivalci EU. A nato se je vse ustavilo. Tako da bomo spet prav kmalu premaknili ure na zimski čas. Kdaj? Preverite v članku.

Katere digitalne veščine so trenutno najbolj potrebne za zaposlene?
10. 10. 2024 04.46V digitalno preoblikovanem svetu so digitalne veščine postale ključnega pomena za zaposlene v skoraj vseh panogah. Ne glede na to, ali gre za delo v marketingu, financah, proizvodnji ali zdravstvu, obvladovanje digitalnih orodij in tehnologij omogoča konkurenčno prednost. Katere digitalne veščine so trenutno najbolj aktualne?

Začetek študijskega leta za bruce: kako se navaditi na nov način učenja?
29. 09. 2024 04.17Za bruce, ki bodo letos prvič stopili v svet študija, je to vznemirljiv, a hkrati tudi izzivov poln korak. Zbrali smo nekaj nasvetov, ki jim lahko pomagajo pri uspešnem začetku.

Nezadovoljni delavci lahko zmanjšajo svetovni BDP za kar 9 odstotkov
22. 07. 2024 04.25Gallupov inštitut opozarja, kako uničujoče je lahko nezadovoljstvo zaposlenih. Na kaj naj bodo pozorni vodilni in lastniki podjetij?

Je tudi vaša biološka ura popolnoma skregana z urnikom dela?
07. 07. 2024 04.20Nič neobičajnega ni, da so nekateri delavci že ob 5. uri polni delovnega elana, ob 12. uri pa njihova storilnost popolnoma upade. Ali pa da je nekdo najbolj kreativen in produktiven šele zvečer in ponoči. Čim bolj prisluhnite lastni biološki uri.

Slovensko podjetje, ki svojo moč izkorišča za pomembno stvar
29. 05. 2024 08.34V hitro spreminjajočem se okolju se vedenje kupcev nenehno spreminja, njihove vrednote pa se neprestano razvijajo. Blagovne znamke so tako prisiljene vedno pozorno spremljati trende in spremembe v navadah potrošnikov, da lahko ohranjajo konkurenčno prednost. V zadnjih letih je eden najpomembnejših trendov vse večja osredotočenost na družbeno odgovornost podjetij. Podjetja zdaj vlagajo več časa in energije v oblikovanje in izvajanje projektov, ki prispevajo k boljši družbi in trajnostnemu razvoju.

Kaj storiti, ko šef od vas zahteva, da ste deloholik?
15. 03. 2024 04.03Kaj storiti, ko je vaš šef deloholik in od vas pričakuje, da ga boste posnemali? Delo s takšno osebo je lahko obremenjujoče tako za vašo kariero kot zasebno življenje, ne glede na to, ali to pomeni, da delate številne nadure, jeste med delom ali ste ves dan brez malice ter za službo celo žrtvujete vikende.

Razvijanje čustvene inteligence na delovnem mestu
13. 11. 2023 08.19Čustvena inteligenca je ključna veščina, ki jo je mogoče razviti na delovnem mestu in prinaša številne koristi tako posameznikom kot organizacijam. Gre za sposobnost prepoznavanja, razumevanja in upravljanja lastnih čustev ter empatije in učinkovitega komuniciranja z drugimi.

Varovanje duševnega zdravja zaposlenih v digitalni dobi
24. 10. 2023 04.45V povezavi z digitalizacijo je eden izmed pomembnejših ukrepov za varovanje duševnega zdravja zaposlenih pravica do odklopa. Kaj še lahko storimo, da se po osmih urah dela počutimo bolje?

Ali je to znak, da je morda čas za odpoved?
18. 01. 2023 03.15Služba je kot odnos – če ni razumevanja, dogovarjanja, kompromisov, spoštovanja, ciljev ... začne motivacija upadati. Če pa je treba v odnos vlagati ogromne količine energije, boja, solz in stresa, pa je morda čas za težko odločitev.

Stres zaradi visokih stroškov vpliva na produktivnost delavcev
14. 12. 2022 03.30Vodje v podjetjih pravijo, da stres zaradi visokih življenjskih stroškov pri zaposlenih povzroča motnje pozornosti, vpliva na njihovo produktivnost in povečuje odsotnost z dela.

Kako dvigniti produktivnost in dodano vrednost na zaposlenega?
09. 12. 2022 08.24V Sloveniji dodana vrednost na zaposlenega v povprečju znaša okoli 53.000 evrov. Najvišja je v jugovzhodni in osrednjeslovenski ter najnižja v pomurski in podravski regiji, med panogami pa je najvišja v farmaciji, energetiki, specializirani trgovini ali posredovanju ter najnižja v gostinstvu in kmetijstvu.

Vas muči sindrom nočne izmene?
18. 07. 2022 10.35Izmensko delo, kamor lahko vključimo tudi nočni delovni čas, spada med nestandardne oblike dela. Takšen način zahteva nenehno izmenjavo ritma budnosti in spanja, kar vpliva na številne telesne in duševne funkcije in posledično na zdravje. A to ni edina težava – nočni delavci imajo pogosteje težave v medosebnih odnosih, saj so pri tem prekinjeni običajni socialni vzorci.

Kako delodajalci preverjajo delo pod vplivom alkohola ali drog?
06. 05. 2021 08.31Delo pod vplivom alkohola, drog ali drugih opojnih substanc je prepovedano, je jasna zakonodaja. A praksa je drugačna. Ponekod je to kar velik problem in sindikate preseneča, da se delodajalci ne odločajo za ostrejše ukrepe oziroma pogostejša preverjanja. Kdo opravlja tovrstna testiranja in kdo se zanje odloča?

Kako čez noč postati bolj produktiven?
04. 03. 2021 08.23Se čudite, kako lahko vaš sosed, prijatelj, sodelavec v enem dnevu opravi toliko več nalog od vas? Preverite, ali delate katero od naslednjih napak, ki močno zmanjšajo produktivnost.

Covid-19 ponudil priložnost za novo razumevanje dela in delovnega mesta
02. 11. 2020 05.45Med pandemijo se je pokazalo, da se moramo o delovnih mestih in načinu opravljanja delovnih nalog še veliko naučiti.

Zakaj je podjetje uvedlo 'tiha torkova jutra' in kaj ta pomenijo?
18. 08. 2020 06.00Če želi biti podjetje uspešno in konkurenčno, mora poskrbeti za zadovoljstvo zaposlenih in dobre delovne razmere, pravi danski raziskovalec sreče Meik Wiking. Prepričan je, da lahko sreča na delovnem mestu poveča produktivnost in posledično vpliva tudi na rast bruto domačega proizvoda.

Delo v slovenskih podjetjih: katera nudijo fleksibilen delovni čas, delo od doma ...?
10. 12. 2019 08.51V večini slovenskih podjetij omogočajo prilagodljiv prihod in odhod v in iz službe, medtem ko sta skrajšan delovni čas in delo od doma prej privilegij kot pravica. Kljub številnim prednostim, ki jih prinaša fleksibilen delovni čas.

Vroče je. In lahko nehate delati, če ...
23. 07. 2019 14.48V pisarnah ne sme biti nad 28 stopinj Celzija. A roko na srce - vročini niso najbolj izpostavljeni pisarniški, temveč so najbolj na udaru delavci na prostem - na cestah, gradbiščih, pa tudi kuharji, natakarji, varilci ... In še bi lahko naštevali. Preverite, kakšne so njihove pravice, ko je zelo vroče! In še, kaj pa, če vas zebe? Zaradi pretirane uporabe klime?

Plače tako mizerne, da se nekaterim bolj izplača sedeti doma, kot pa delati!
12. 07. 2017 14.53Po mnenju sindikatov je zdaj pravi trenutek za zvišanje plač delavcev. Te so tako mizerne, da se nekaterim bolj izplača sedeti doma, kot pa delati!

Kako pa se vi razgibavate na delovnem mestu?
10. 05. 2017 09.26Nekatera podjetja v tujini imajo oddelke, ki se ukvarjajo le z vprašanjem zdravja zaposlenih, saj se zavedajo, da je zdrav in zadovoljen delavec njihova najboljša investicija.

Ne greste na odmor in jeste malico med delom?
30. 03. 2017 08.37Številni delavci sicer imajo pravico do odmora in jim tega tudi nihče ne prepoveduje, a jih nadrejeni grdo gleda in prikrito kaznuje, če si vzamejo čas za hrano in sproščanje.

Dokaz, da bi morali upoštevati svojo biološko uro!
18. 03. 2015 09.05Naš urnik dela bi se moral ujemati z biološko uro, ki jo ima naše telo. Vsak med nami ima v sebi drugo. Zato nekateri bolj učinkovito delajo ob osmih zjutraj, drugi šele ob osmih zvečer.

Dokaz, da bi morali v službi preživeti manj časa?
17. 12. 2014 09.10To je dokaz, da bi morali začeti živeti, piše Economist. Strokovnjaki namreč vse bolj ugotavljajo, da so delavci bolj produktivni, če nimajo predolgega delovnika.

Katerih kadrov v Sloveniji najbolj primanjkuje?
03. 06. 2013 15.35Po podatkih aktualne raziskave ima več kot tretjina delodajalcev težave pri iskanju ustreznih kadrov. Najtežje je najti dobre inženirje, kvalificirane delavce, kuharje, voznike in zdravnike.