Cekin.si

vezana

Zaposleni

Vsaj toliko boste letos prejeli regresa za letni dopust

02. 04. 2025 03.09

Kaj morate vedeti o letošnjem regresu? Preverite najnižji znesek regresa za 2025 ter do kdaj mora biti izplačan.

Potrošnik

Koga bodo ameriške carine prizadele najprej? Kaj se bo podražilo?

06. 03. 2025 04.14

Kako bodo nove trgovinske konflikte z glavnimi trgovinskimi partnerji ZDA občutili ameriški potrošniki? Kakšni so možni scenariji in kaj bi se lahko vse podražilo?

Zaposleni

Ste že prejeli božičnico? Poglejte, kakšne zneske so izplačala nekatera podjetja

09. 12. 2024 08.34

Številna slovenska podjetja bodo zaposlenim izplačala višje božičnice kot lani. Visoke božičnice bodo prejeli zaposleni v Krki in Leku, Petrolu, Energetiki Ljubljana, Telekomu Slovenije, OTP banki in Lumarju.

Kriptovalute

Največji padci v kripto zgodovini: lekcije za vlagatelje

20. 11. 2024 04.39

Ob trenutni hitri rasti bitcoina in ostalih kripto valut človek lahko zelo hitro dobi varljiv občutek, da gredo vrednosti na kripto trgih lahko samo gor. Zgodovina nas uči, da je vse zelo ciklično. Vsakič je hitri rasti sledil tudi hiter in zelo konkreten padec. Res je, da je vsaj do sedaj za bitcoin veljalo, da je bil potrpežljiv vlagatelj vedno v plusu, ne glede na to, kje na krivulji tržne cene je to kripto valuto kupil. V najslabšem primeru, to je nakup na vrhu cene posameznega cikla, je moral počakati par let in prebroditi kripto zimo.

Kriptovalute

Kripto regulacija: konec Divjega zahoda

13. 11. 2024 04.43

Več kot 15 let nazaj, ko je na blockchain omrežju nastal prvi bitcoin, si je verjetno le malo ljudi predstavljalo, da bo celotna industrija, povezana s kripto valutami, postala tako velika, da bo dobila svojo sistemsko zakonodajo. In točno to se dogaja v teh mesecih s prihodom t. i. uredbe o trgih kripto sredstev (ang. Markets in Cryptoassets Regulation ali MiCA). Evropejci sicer radi vse reguliramo, a (vsaj) v tem primeru, je bilo to nujno in dobrodošlo.

Pametna samooskrba

Kako lahko znižate stroške elektrike ob novi omrežnini?

12. 11. 2024 11.44

Z novim načinom obračunavanja omrežnine so slovenska gospodinjstva postavljena pred izziv učinkovitejše rabe električne energije in prilagoditev navad, da bi optimizirala stroške. Katere ukrepe lahko sprejmejo odjemalci, pojasnjuje energetski svetovalec mreže ENSVET Matjaž Eržen.

Kriptovalute

Digitalni evro – kaj je in kaj ni?

23. 10. 2024 04.59

Papirnati denar se je v Evropi pojavil leta 1661, ko ga je izdala švedska centralna banka. Prav lahko se zgodi, da bo Švedska tudi ena prvih držav na svetu, ki bo gotovino dala ven iz uporabe. Švedska še zdaleč ni edina država, ki svojo strategijo monetarnega sistema gradi na prihodnjem temelju brezgotovinske družbe. Eden izmed takih projektov, ki je trenutno že v napredni fazi razvoja, je tudi projekt Digitalnega evra ("eEuro"). S tem projektom je leta 2021 začela Evropska centralna banka ("ECB").

Vzgoja za uspeh

Ali boste otroku plačali za dobre ocene ob koncu šolskega leta?

21. 06. 2024 09.28

Ob koncu šolskega leta se starši vedno znova srečajo z dilemo, ali svoje otroke za učni uspeh nagraditi z denarjem ali ne. Glavna skrb pri tem je, ali bo otrok zaradi tega motiviran na daljši rok. Je denar primerna nagrada za dobre ocene?

Varčevanje

Želite donosnost, a ne bi tvegali? Obstaja rešitev

25. 04. 2024 12.19

Slovenci veljamo za enega bolj varčnih narodov v Evropi, nismo pa preveč naklonjeni plemenitenju privarčevanih sredstev, saj svojih prihrankov ne želimo izpostavljati tveganjem. Po podatkih Banke Slovenije namreč še vedno zelo radi varčujemo na bankah, pa čeprav takšen način varčevanja ne prinaša donosa. Posledično denar izgublja vrednost, ob tem pa je v drugem primeru izpostavljen tudi številnim nevarnostim. Kaj storiti, da se to spremeni? Je sploh mogoče plemenititi prihranke, ne da bi jih izpostavljali tveganju?

Prodaja

Prodaja stanovanje, a pod pogojem, da v njem še naprej živi. Kaj o tem pravi odvetnik?

18. 04. 2024 09.03

Te dni je po spletu zaokrožil oglas, v katerem lastnik dvosobnega stanovanja v središču Ljubljane prodaja svoj dom za 189.000 evrov. A pod pogojem, da v stanovanju ostane kot doživljenski najemnik. Za bivanje je pripravljen plačevati tekoče stroške. Zanimalo nas je, ali se to splača in kaj o vsem tem pravi odvetnik Žiga Marovt.

Krediti

Obrestne mere za stanovanjske kredite nekoliko nižje

08. 03. 2024 04.05

V Zvezi potrošnikov Slovenije pravijo, da so zaznali znižanje obrestnih mer za stanovanjske kredite.

Zaposleni

Preverite, koliko božičnice boste prejeli

07. 12. 2023 08.08

Najbolj veseli mesec je tudi obdobje božičnic, 13. in 14. plače, nagrad iz naslova poslovne uspešnosti ..., skratka izrednih izplačil ob koncu leta. Tradicionalno bodo spet visoke v farmacevtskih podjetjih.

Varčevanje

Ta oblika varčevanja ponovno postaja vse bolj privlačna

02. 10. 2023 04.45

Slovenci smo eden najvarčnejših narodov Evropske unije, a glede oblik varčevanja ostajamo precej konzervativni, saj nismo naklonjeni tveganjem. Skoraj polovico finančnega premoženja imamo namreč v gotovini in bančnih vlogah, ki veljajo za najbolj varne naložbe. A denar, ki je neaktivno shranjen, ne le ne prinaša donosa, temveč tudi izgublja vrednost, zato je pri večjih vsotah pametno razmisliti o strategijah za povečanje donosa na svoje prihranke. Kako torej varčevati, da bomo dejansko kaj imeli od tega?

Študenti

Študentsko delo šteje v pokojninsko dobo

29. 09. 2023 04.45

Od zaslužka se namreč plačuje prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini 15,5 odstotka.

Pametna samooskrba

Tako do nižjih zneskov na položnicah

13. 09. 2023 08.14

V zadnjih mesecih smo priča občutnim podražitvam in pred prihajajočo kurilno sezono je na mestu vprašanje, kakšne zneske lahko pričakujemo na položnicah za ogrevanje.

Krediti

Razumevanje kreditov: Kaj morate vedeti, preden se odločite za kredit?

16. 05. 2023 06.40

V današnjem svetu, kjer finančne potrebe postajajo vse bolj raznolike in kompleksne, so krediti postali nepogrešljivo orodje za uresničevanje naših finančnih ciljev. Ne glede na to, ali želimo financirati novo stanovanje, avto, šolanje ali ustanoviti podjetje, krediti nam omogočajo, da dosežemo te cilje prej oziroma takoj.

Krediti

Kako spremeniti obrestno mero kredita?

10. 02. 2023 05.00

Glavna razlika med posojili s fiksno in s spremenljivo obrestno mero je v (ne)predvidljivosti višine mesečne obveznosti. Fiksna omogoča stabilnost, spremenljiva pa na splošno prinaša večje finančno tveganje.

Štipendije

Te štipendije so v povprečju najvišje med vsemi vrstami štipendij

10. 02. 2023 05.00

Kaj je kadrovska štipendija? Kaj so obveznosti prejemnika kadrovske štipendije? Vse in še več na to temo boste odkrili v nadaljevanju članka.

Krediti

Kako samozaposleni dobi posojilo?

01. 02. 2023 05.00

V Sloveniji je po zadnjih podatkih Statističnega urada 116.000 samozaposlenih in med njimi nekateri že odplačujejo kredite, drugi pa morda razmišljajo o posojilu. Pod kakšnimi pogoji odobrijo osebni kredit s.p.-ju, kakšne so razlike pri normirancu in dejanskemu, kakšna dokazila, zavarovanja, morebitna poroštva so potrebna? Odgovarjajo v večjih slovenskih bankah.

Zaposleni

Podjetja za Cekin.si: Tako bomo nagradili zaposlene

22. 12. 2022 14.02

Ne le božičnice – nekatera podjetja so se odločila, da bodo zaposlenim izplačevala celo inflacijski bonus. Preverite, katera podjetja so zelo radodarna z dodatki in nagradami – kljub krizi. Ker številna podjetja še niso sprejela odločitve o višini božičnice oz. ali jo bodo letos sploh izplačali, bomo članek sproti dopolnjevali, ko nam pošljejo odgovore.

Novice

Podjetniki, kmalu bodo na voljo evropski milijoni

17. 11. 2022 08.05

Imate vrhunsko podjetniško idejo, nimate pa dovolj finančnih sredstev, da bi jo uresničili? Za vas imamo dobro novico: z januarjem Slovenija vstopa v novo finančno obdobje črpanja evropskih sredstev, kar pomeni, da bodo prvi javni razpisi – tudi za podjetja in podjetnike – na voljo že v prvi polovici leta 2023.

Brezposelnost

6 tipov zaposlitvenih intervjujev: kako se nanje pripraviti?

06. 10. 2022 05.00

Ko govorimo o zaposlitvenih intervjujih ali razgovorih, si verjetno vsak predstavlja tisto najbolj klasično obliko pogovora. Prisoten je kadrovik in morda še nekaj oseb, ki imajo ključno vlogo pri razpisanem delovnem mestu. Pa ste vedeli, da obstaja več različnih tipov intervjujev?

Investicije

Vse o skladih: ali v sklade vlagajo le premožni?

19. 08. 2022 05.00

Mit, v katerega še vedno verjamejo številni – da v sklade vlagajo le tisti, ki prejemajo nadpovprečne dohodke.

Potrošnik

Vožnja brez e-vinjete: globa za vsak novi vstop na avtocesto ali hitro cesto

28. 07. 2022 05.00

Od decembra lani so v veljavi e-vinjete, njihova veljavnost pa ni več vezana na koledarsko leto, temveč na izbrani datum, ki ga voznik določi ob nakupu. E-vinjeta nato velja eno leto od tega datuma, vezana pa je na registrsko številko vozila.

Davki

Progresivna obdavčitev - kaj je in kje jo že imajo?

03. 06. 2022 05.00

Zagovorniki progresivne obdavčitve pravijo, da plača manj davka zavezanec, ki ima manj, in obratno, da zavezanec, ki ima več, tudi več plača. Poudarjajo, da je prav tako in da gre za družbeno solidarnost. Nasprotniki po drugi strani izpostavljajo, da je premoženje že tako ali tako večkrat obdavčeno, da bodo na slabšem zavezanci, ki so si nekaj ustvarili in niso vsega sproti zapravili, da bo premoženje izgubljalo na vrednosti in da se vračamo v socializem. Kaj sploh je progresivna obdavčitev in kje jo že imajo? Preverite!

Potrošnik

Cene letalskega goriva se hitro zvišujejo, kaj bo z že plačanimi počitnicami?

31. 05. 2022 05.00

Turistične agencije se soočajo z nepredvidljivo situacijo, ko se cene letalskega goriva hitro zvišujejo, to pa vpliva na stroške letalskih prevozov. V Relaxu in Palmi poudarjajo, da skušajo podražitve za svoje stranke kar se da omiliti, v primeru določenega zvišanja cene pa lahko potniki tudi odpovejo potovanje brez stroškov zanje.

Kriptovalute

Fiat, digitalne valute in kripto – razlike med valutami

03. 05. 2022 10.33

Vse več držav resno razmišlja o uvedbi digitalnih valut, nekatere so kot zakonito plačilno sredstvo uvedle tudi bitcoin. Zakaj nekateri ljudje verjamejo, da imajo kriptovalute potencial, da nadomestijo klasični denar oziroma fiat valute?

Kriptovalute

V tej državi je bitcoin postal zakonito plačilno sredstvo

28. 04. 2022 10.08

Prva država, kjer je bitcoin postal zakonito plačilno sredstvo, je Salvador. Sedaj se je za podoben ukrep odločila ena izmed afriških držav.

Zeleno

Tudi kot posameznik lahko veliko naredite za samooskrbo

15. 04. 2022 05.00

Vse glasnejši so pozivi k večji samooskrbi. Veliko vlogo igra država z ukrepi za vzpostavitev optimalnih okoliščin za kmetovanje, sadjarstvo, rejo in pridelavo živil. Veliko lahko seveda stori tudi posameznik, kajti vsak obdelan vrt šteje. Četudi niste ravno kmet in nimate kmetije, lahko na podeželju marsikaj sami pridelate na vrtu, lahko denimo gojite kokoši za meso in jajca ali posadite jablano. Manj je sicer možnosti v mestu, a so.

Brezposelnost

Zaposlitev za določen čas: pravila, odpravnina, posebnosti ...

07. 04. 2022 13.24

Čeprav mora biti pogodba o zaposlitvi praviloma sklenjena za nedoločen čas, na Zavodu za zaposlovanje opažajo, da je večina prostih delovnih mest še vedno objavljenih z namenom zaposlovanja za določen čas.

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861