volja

Vrnitev Britancev v EU? Če se bodo politični šoki nadaljevali, so vse možnosti odprte
15. 03. 2025 02.52Dve tretjini mladih Britancev se želi vrniti v EU, britanske pisarne v Bruslju še vedno delujejo, Nemčija ne dominira in ne diktira več. Prav slednje je bil eden izmed globljih razlogov za brexit. Če se bodo politični šoki še naprej vrstili, ali obstaja možnost, da bi se Velika Britanija vrnila v Evropsko unijo?

To naj bi bili največji manipulatorji na delovnih mestih
08. 03. 2025 04.16V poslovnem svetu nekatera znamenja s svojim šarmom, inteligenco in strategijo prikrito vplivajo na druge – seveda ne s preveč dobrimi nameni. Poglejte, kaj pravi astrologija, kdo so največji manipulatorji.

Od Malih Lipljen do Irske: kako je Tajda uresničila sanje o študiju v tujini
05. 03. 2025 04.38Tajda Svetek si je upala storiti drzen korak in danes študira športno psihologijo na Irskem. Njena študijska pot se je začela na Nizozemskem, nato pa jo je želja po novih izzivih popeljala naprej. V intervjuju razkriva, kako je našla način za financiranje študija, katere so ključne razlike med Slovenijo in tujino ter kaj svetuje študentom, ki razmišljajo o odhodu.

Samski ali pari: komu je finančno lažje?
14. 02. 2025 09.53Biti samski ima eno veliko prednost – sami in brez sklepanja težkih kompromisov lahko upravljate z lastnim denarjem, kakor vas je volja. Dejstvo pa je tudi, da vas lahko samsko življenje velikokrat stane več, kot bi vas, če bi bili v paru.

Delitev premoženja zunajzakonskih partnerjev: kako poteka?
06. 02. 2025 04.52Na začetku se imajo vsi radi in običajno velja "kar je moje, je tvoje, je najino". Ob razpadu zveze pa se stvari lahko zapletejo in ob delitvi premoženja nastanejo spori; pri zunajzakonskem partnerstvu so najbolj pogosta vprašanja, kaj je skupno in kaj posebno premoženje ter koliko časa je dejansko trajalo razmerje. Na kakšen način se deli premoženje zunajzakonskih partnerjev oziroma ali so kakšne posebnosti v primerjavi z delitvijo premoženja ob razvezi zakoncev, je pojasnila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Kritike predloga novega davka: vikendi obdavčeni, luksuzne vile izvzete
09. 01. 2025 04.15Vladni predlog odpira razpravo o pravičnosti, učinkovitosti in ustavni vzdržnosti davka na nepremičnine. Medtem ko vlada poudarja cilje, kot sta povečanje dostopnosti stanovanj in razbremenitev obdavčitve dela, številni strokovnjaki opozarjajo na pomanjkljivosti, možne negativne učinke na nepremičninski trg in nepravično porazdelitev davčnega bremena.

4 astrološka znamenja, ki so rojena za direktorske funkcije
31. 10. 2024 04.28Ni boljših direktorjev od njih.

Stanovanje kupil za 98.000, sedaj ga prodaja za 275.000 evrov
05. 10. 2024 04.32Pred štirimi leti je v Zagrebu iskala dom za sebe in odkrila, kaj počnejo nekateri.

Lastniki nepremičnin počnejo, kar jim je volja, najemniki pa tiho plačujejo
24. 08. 2024 04.33Omejitev cen najemniških stanovanj, s katero Nemčija in nekatera mesta eksperimentirajo že od leta 2015, se je izkazala za popolnoma neučinkovito. Stanovanjska stiska je tolikšna, da lahko lastniki počnejo, kar hočejo, najemniki pa nepremičnine plačujejo, kot da gre za luksuzne vile.

Kaj se zgodi, ko delodajalci ne razumejo trga? Primer Grčije
23. 06. 2024 04.20V skoraj vseh evropskih državah se nagibajo k uvedbi krajšega, štiridnevnega delovnega tedna. A v Grčiji gredo v drugo smer: vlada bo dala možnost delodajalcem, da delovni teden podaljšajo na šest dni. Torej bo to izključno odločitev delodajalca, zaposleni pa pri tem ne bodo imeli besede.

Kdaj bomo šli v pokoj? To predlaga pokojninska reforma
20. 06. 2024 09.25Vladna stran je s socialnimi partnerji neformalno začela pogovore o izhodiščih za pokojninsko reformo. Z njo želi zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in blaginjo upokojencev ter povrniti zaupanje v pokojninski sistem. Zagotavlja, da bo za upokojitev zadostovalo 40 let zavarovalne dobe in do leta 2028 60 let starosti, so dejali po pogovoru.

V tem primeru ni dobro iti v trgovino
04. 06. 2024 08.13Obstajajo situacije, ki so izredno nevarne za vaš proračun. Kako jih prepoznati in se pravočasno ustaviti?

To moramo vedeti, če hočemo, da bo pisna oporoka s pričami veljavna
06. 05. 2024 04.42Če želimo, da bi naša oporoka imela svojo težo, je treba upoštevati tudi določena pravila in zakone. In da ne bi šlo kar koli narobe, je dobro, da vemo, pod katerimi pogoji jo moramo sestaviti. Običajno je v oporoki natančno definirano, kako se bo delilo premoženje ali imetje, hkrati pa lahko še imenujemo osebo, ki bo odgovorna za izvedbo oporočnih določil po naši smrti. Odvetnica Darja Bajželj nam je v nadaljevanju razložila vse o pisni oporoki pred pričami.

Bo Dubrovnik turistom zaračunal vstopnino?
27. 04. 2024 04.14
Zdravljenja je konec. Kako nazaj na delo?
22. 09. 2023 10.34Številne ženske, ki so se soočile z diagnozo raka dojke ali rodil, so še delovno aktivne. Po zaključku težkega zdravljenja pa prepogosto sledijo novi šoki, ki povzročajo stres. Ali res mora biti tako?

Tako se izognemo impulzivnim nakupom
04. 05. 2023 04.15Nakupujete takrat, ko nekaj res potrebujete in ste to planirali, ali takrat, ko potrebujete nekaj za boljše razpoloženje in dvig samozavesti? Razlika je namreč ogromna, in v kolikor kupujete s čustvi, je to lahko zelo nevarno!

Če se v podjetju dogaja to, je čas za akcijo
07. 03. 2023 03.15Vsak se kdaj vpraša, ali je morda čas za menjavo službe. Večina sicer zaposlitev menja, ko se nakopičijo morebitne slabe izkušnje in nejevolja, a to je slabši pristop. Poglejte, zakaj.

Kako se dokaže, da je bila oporoka napisana pod prisilo?
12. 01. 2023 03.15Nadaljujemo s prvim korakom procesa dedovanja – z oporoko. Pogosto se pojavi sum, da je nekdo oporoko napisal in podpisal pod prisilo ali da je oporočitelj nerazsoden. Kdaj se lahko izpodbija oporočna sposobnost? Kako pa lahko spreminjaš oporoko skozi leta in na kaj moraš biti pri tem pozoren?

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

Nataša Kovačević: Ni pomembno, koliko ovir ti podtakne življenje, ampak kako jih premagaš
24. 03. 2022 04.45Nekdanja štipendistka Inštituta Jožef Stefan, doktorica kemijske znanosti, prejemnica naziva Inženirka leta 2021, vodja projektov na oddelku za raziskave ... Nataša Kovačević je ena najuspešnejših inženirk pri nas in je lahko zgled mnogim, še posebej mlajšim generacijam deklet, ki šele razmišljajo o inženirskem poklicu.

Zakaj so osebni cilji pomembni? Zakaj jih nekateri sploh nimajo?
10. 01. 2022 04.45Primerjali so osebe s cilji in tiste brez njih. Rezultati so zgovorni.

Kreganje zaradi denarja
20. 10. 2021 04.45Denar in skupne finance sta temi, zaradi katerih izbruhnejo številni spori. Na koncu tudi ločitve.

Podjetja, ki ne bodo trajnostno naravnana, v prihodnosti ne bodo preživela
18. 10. 2021 12.29Koncept trajnosti zajema procese in prakse, ki zmanjšujejo negativne vplive na okolje, v enaki meri pa zajema tudi odgovoren gospodarski razvoj in širšo socialno pravičnost. Aktivno in pozitivno se odraža v podjetništvu, ki vedno bolj preudarno koristi naravne, človeške in tehnološke vire. Vprašanje, ali kot podjetje razmišljati o vpeljavi trajnostih procesov, pravzaprav ni več stvar debate. Velja nasprotno. Reševanje izzivov, ki nastajajo pod vplivom podnebnih sprememb, pomembnost zmanjševanja onesnaženosti zraka, vode in tal, zmanjšano izkoriščanje delovne sile in povečevanje lokalne vključenosti ter družbene enakosti se je prelevilo ustvarjanje dodane vrednosti – tako lokalih kot globalnih podjetij.

6 znakov, da je čas za novo službo
28. 09. 2021 05.00V zadnjih mesecih so milijoni delavcev zapustili svoja delovna mesta. Nekateri so našli nove zaposlitve in dali odpoved, spet drugi pa so odšli, ne da bi imeli nove službe. Kako torej veste, ali je čas, da začnete iskati nove izzive?

Jeff Bezos razkril ključ vzgoje uspešnih otrok
21. 07. 2021 05.00Se vam zdi, da vaš otrok z lahkoto pride do petic v šoli? Da je pravi talent?

'Samo jaz delam, drugi pa nič.'
13. 05. 2021 07.53"Za vse sem sam. Samo jaz lahko to naredim, saj drugi ne znajo. Samo jaz delam, drugi nič." Ste že kdaj kaj podobnega slišali na delovnem mestu? Od nadrejenega ali sodelavca?

Tudi starejši se odločajo za spremembo poklica
30. 12. 2020 07.34Niste več rosno mladi, čutite pa, da si želite opravljati drugi poklic? Nikoli ni prepozno, da se podate v popolnoma druge poklicne vode.

Zaposleni skupine Nove KBM ustvarili eno največjih prostovoljnih dobrodelnih iniciativ
02. 12. 2020 08.35Te dni so družbena omrežja preplavila sporočila in zahvale zaposlenim Skupine Nove KBM, ki so v eni največjih prostovoljnih dobrodelnih iniciativ pomagali praktično v vseh segmentih družbe, kjer je pomoč potrebna.

Kako je pandemija vplivala na ženske podjetnice?
25. 11. 2020 05.45Kar 87 odstotkov lastnic podjetij pravi, da je pandemija negativno vplivala na njihovo poslovanje.

Mihael Cigler: 'Tranzicije, uslugarstva in nepoznavanja sistema mora v Sloveniji že enkrat biti konec.'
17. 11. 2020 05.45Mihael Cigler je eden redkih profesionalnih lobistov, svoj poklic pa opravlja že 20 let. Ima zelo bogate mednarodne izkušnje zakonitega lobiranja in svoje znanje zdaj deli tudi na slovenskih tleh. "Zdaj bo zakonito lobiranje najpomembnejše, in to pred predsedovanjem Slovenije EU in med njim."