vrednostni papirji

Kako optimizirati davčne obveznosti pri investiranju?
24. 10. 2024 04.59Varčevanje in investiranje ponujata priložnosti za povečanje premoženja, vendar imata tudi davčne posledice, ki jih je smiselno optimizirati. Zakonodaja v Sloveniji omogoča vlagateljem določene ugodnosti za zmanjšanje davčnih obremenitev, zlasti ob upoštevanju vrste, dobe imetništva in pravilnega časovnega razporejanja naložb. Kako najbolje izkoristiti razpoložljive davčne olajšave, pojasnjujeta strokovnjakinji Sonja Omerza in Sonja Lovše Bambič.

ATVP opozarja na dejavnost nelicenciranih ponudnikov finančnih produktov
30. 07. 2024 04.38ATVP v zadnjem času zaznava povečano število klicev iz različnih, predvsem slovenskih in hrvaških telefonskih številk, v katerih ponujajo naložbe v različne regulirane in neregulirane produkte, kot so vrednostni papirji, skladi, ki kotirajo na borzi (ETF), finančne pogodbe na razliko (CFD), kriptovalute in spot forex. Svetuje previdnost.

Anketa: Ali bi kupili državne obveznice pod temi pogoji?
24. 01. 2024 15.33Ker se je na temo državnih obveznic ali ljudskih obveznic porajalo kar nekaj vprašanj, smo za odgovore prosili strokovnjaka. Na naša vprašanja je odgovarjal Aleš Lokar, vodja upravljanja delniških naložb, Generali Investment. Preverite torej, kaj morate vedeti o državnih obveznicah!

Ta oblika varčevanja ponovno postaja vse bolj privlačna
02. 10. 2023 04.45Slovenci smo eden najvarčnejših narodov Evropske unije, a glede oblik varčevanja ostajamo precej konzervativni, saj nismo naklonjeni tveganjem. Skoraj polovico finančnega premoženja imamo namreč v gotovini in bančnih vlogah, ki veljajo za najbolj varne naložbe. A denar, ki je neaktivno shranjen, ne le ne prinaša donosa, temveč tudi izgublja vrednost, zato je pri večjih vsotah pametno razmisliti o strategijah za povečanje donosa na svoje prihranke. Kako torej varčevati, da bomo dejansko kaj imeli od tega?

Toliko vam bodo pobrali od privarčevanega in dobro investiranega denarja
03. 07. 2023 05.00Še vedno velja pravilo, naj bodo vlaganja periodična, razpršena, globalna, dolgoročna, strateška. Kam pa se trenutno najbolj izplača vlagati in katere naložbe, ki so pred leti oziroma v preteklosti veljale za dobre in stabilne, danes morda več niso med najbolj varnimi? Pa tudi, kaj je manj obdavčeno? Odgovarjata finančna svetovalca Mitja Vezovišek in Sašo Aleksić.

Progresivna obdavčitev - kaj je in kje jo že imajo?
03. 06. 2022 05.00Zagovorniki progresivne obdavčitve pravijo, da plača manj davka zavezanec, ki ima manj, in obratno, da zavezanec, ki ima več, tudi več plača. Poudarjajo, da je prav tako in da gre za družbeno solidarnost. Nasprotniki po drugi strani izpostavljajo, da je premoženje že tako ali tako večkrat obdavčeno, da bodo na slabšem zavezanci, ki so si nekaj ustvarili in niso vsega sproti zapravili, da bo premoženje izgubljalo na vrednosti in da se vračamo v socializem. Kaj sploh je progresivna obdavčitev in kje jo že imajo? Preverite!

Nasvet za vlagatelje – kaj sta Musk in Buffett svetovala kupcem delnic?
13. 05. 2022 05.00Milijarder Buffett je razkril strategijo vlaganja, ki jo lahko razumejo tudi otroci v četrtem razredu osnovne šole, a je ne učijo v nobeni šoli. Za kakšno strategijo gre?

Ne pozabite, da morate to prijaviti Fursu
22. 02. 2022 05.00Najpozneje do 28. februarja je treba prijaviti prihodke od najemnin kot tudi lani prejete obresti in ustvarjene kapitalske dobičke. Napovedi je treba oddati tudi v primeru, da so bili dohodki doseženi izven Slovenije.

Skoraj 15 milijonov evrov s pozabljenih računov: bivši imetniki so izgubili vsa upravičenja iz tega naslova
02. 02. 2022 09.28Na namenskem računu za prenos na Kapitalsko družbo (Kad), na katerem so bili zbrani vrednostni papirji iz lastninjenja v začetku 90. let prejšnjega stoletja, na katere so imetniki pozabili, je ostalo za 14,91 milijona evrov premoženja. Tega je KDD v skladu z zakonom januarja prenesel na Kad, ki je postal njegov dokončni lastnik.

Na pozabljenih računih še vedno precej premoženja
16. 12. 2021 09.49Na namenskem računu za prenos na Kad, kjer so zbrani vrednostni papirji iz lastninjenja v začetku 90. let prejšnjega stoletja, na katere so imetniki pozabili, je še vedno za slabih 18,5 milijona evrov premoženja. Zanimanje za prevzem se povečuje, a časa za to je le še do tega konca leta.

Kdo so lastniki 19 milijonov, ki so še vedno pozabljeni na registrskih računih?
03. 12. 2021 11.08Kdo je na registrskih računih pozabil 67 milijonov evrov, smo se leta 2017 spraševali na naši spletni strani. Sedaj pa so pristojni sporočili, da je še vedno pozabljenih skoraj 19 milijonov evrov premoženja. Do tega premoženja so upravičeni tudi dediči. Delničarji so razpršeni po številnih družbah, tudi takšnih, kot so Krka, Zavarovalnica Triglav in Petrol, ki kotirajo na Ljubljanski borzi. Upravičeni so tudi do dividend, ki jim v zadnjih petih letih niso bile izplačane.

'Tedenski donos v višini 300 odstotkov vloženih sredstev'
13. 04. 2021 05.00Ste navdušeni nad obljubljenim? Se že vidite kot bogataša? Potem je ta članek pravi za vas! Bodite previdni, vse preverite, obrnite se na uradne institucije in poskrbite, da ne postanete žrtev goljufov. Policija opozarja, da je tovrstnih prevar veliko, v zadnjem letu pa so se še povečale. Že to, da vam nekdo obljublja tedenski donos v višini 300 odstotkov vloženih sredstev, je znak za preplah.

Skupni davčni dolg je vse nižji in znaša 998 milijonov evrov
26. 03. 2021 05.00Na javnem seznamu davčnih dolžnikov je 29 fizičnih in 21 pravnih oseb, ki državi dolgujejo med milijon in 10 milijonov evrov iz naslova neplačanih davkov. Sicer pa skupni davčni dolg zadnja leta vztrajno pada in Finančna uprava je vse uspešnejša pri pobiranju prispevkov.

Brezposelni in socialno ogroženi: koliko lahko dobijo pomoči?
18. 02. 2021 08.02Po interventnih ukrepih je namenjenih tudi več milijonov evrov pomoči za brezposelne in socialno ogrožene. Kdo so upravičenci, ali lahko prejem pomoči vpliva na višino socialnega prejemka in kako je z obdavčitvijo, so razložili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Osebni stečaj: se tako znebimo vseh dolgov?
09. 02. 2021 04.45Leta 2020 je več kot 2500 Slovencev razglasilo osebni stečaj. A treba se je zavedati, da osebni stečaj ni nujno način, s katerim bi se prezadolženi dolžnik znebil dolgov, saj ne more vselej doseči odpisa dolgov. Glavni cilj je namreč sorazmerno poplačati upnike. Stečajnemu dolžniku se že ob začetku postopka omeji poslovna sposobnost in ne sme več samovoljno razpolagati s svojim premoženjem. Med postopkom se proda vse, tudi družinska hiša ali stanovanje, čeprav v njem morda živi z družino, v stečajno maso pa lahko spada tudi del plače. Obetajo pa se spremembe; med drugim se bo predvidoma zaostril kriterij za odpust obveznosti.

Primeri obdavčitve kriptovalut: zneski so lahko tudi izredno visoki
03. 02. 2021 04.45Globalna pandemija covida-19 in z njo povezano izogibanje fizičnim stikom bosta po ocenah poznavalcev še spodbudila razvoj digitalnega denarja. Kriptovalute so priljubljene tudi med Slovenci in imamo nekaj kriptomilijonarjev. Vse lepo in prav. A težava je, ker trgovanje in rudarjenje z virtualnim denarjem ni optimalno urejeno, saj lahko oseba veliko zasluži s kriptovalutami, pa vseeno ne bo plačala davka od dobička iz kapitala od odsvojitve virtualnih valut. A spremembe so na vidiku - načrtuje se nadzor in obdavčitev dobičkov tudi fizičnih oseb.

Kdaj boste prejeli varstveni dodatek?
18. 12. 2020 08.15Kdaj bodo upravičenci do denarne socialne pomoči prejeli denar in kdaj bo izplačilo varstvenega dodatka?

Darilna pogodba: ali jo lahko prekličete?
10. 08. 2020 07.00Darilne pogodbe spadajo med najpogosteje sklenjene pogodbe. Lani smo jih v Sloveniji sklenili več kot 16.000. Pogosto so darilne pogodbe tudi predmet sodnih sporov, darovalci pa se velikokrat ne zavedajo, da darilne pogodbe ni tako enostavno kar preklicati. Tudi obdarjenci so nemalokrat neprijetno presenečeni, ker morajo na prejeto darilo plačati visok davek. Na kaj vse je treba biti pozoren, ko se odločite za darilno pogodbo?

Dedovanje vrednostnih papirjev: na kaj morate biti pozorni?
05. 11. 2019 08.51Se je na sodišču zaključil postopek o dedovanju in menite, da ste svoje naloge zaključili? Če gre za dedovanje vrednostnih papirjev, potem se motite.

Zbrana sredstva za Krisa: Furs našel rešitev, kako pa bo na primer z otroškim dodatkom?
04. 10. 2019 09.31Pravila so jasna, a tudi finančna uprava je pripravljena prisluhniti in svetovati. Tudi v primeru Krisa, saj je slovenska javnost zgroženo sprejela novico, da naj bi država zahtevala svoj delež zbranega denarja. Kako pa bi ta sredstva vplivala na, na primer, morebitni otroški dodatek in druge pravice iz javnih sredstev.

Kupili bi vrednostne papirje, a ne veste, kako?
11. 09. 2019 12.58Marsikdo se spogleduje z nakupom vrednostnih papirjev, a jih hromi strah, saj ne vedo, kako začeti. V članku smo opisali nekaj osnov, ki jih morate poznati, če želite tudi vi na tak način oplemenititi svoje premoženje.

To se bo zgodilo s pozabljenimi milijoni na registrskih računih
20. 06. 2019 02.57Na KDD je še vedno približno 80.000 registrskih računov, na katerih so ostale delnice iz lastninjenja. Državni zbor je določil prehodno obdobje, v katerem lahko imetniki prenesejo premoženje na trgovalni račun. Nato pa ...

Kdo je na registrskih računih pozabil 67 milijonov evrov?
08. 02. 2017 13.09Po ukinitvi registrskih računov, na katerih so državljani hranili vrednostne papirje iz naslova lastninjenja v začetku 90. let prejšnjega stoletja, je na KDD ostalo še manj kot 100.000 računov, za katere imetniki niso poskrbeli. Na vseh skupaj je ostalo za 67 milijonov evrov premoženja.

Izteka se čas za odločitev glede registrskega računa
30. 12. 2016 07.40Od okoli 277.000 registrskih računov jih je bilo v sredo odprtih še 127.000. Za opustitev vrednostnih papirjev se je do takrat odločilo 21.500 imetnikov.

Preverite, ali se varčevanje še izplača
02. 11. 2016 06.32Čeprav Slovenci že dolgo veljamo za izredno varčen narod, se marsikdo sprašuje, ali se varčevanje sploh še izplača. Kajti obrestne mere so izredno nizke, zato se lahko celo zmanjša vrednost bankam zaupanega denarja.

Bodo zaščitili imetnike delnic? V ZPS opozarjajo na (pre)visoke stroške
25. 10. 2016 11.25Imetniku delnic v vrednosti 50 evrov ne bi smeli zaračunati več kot 25 centov na leto, ob ukinitvi registrskih računov poudarjajo pri ZPS. Po njihovih izračunih pa bo povprečno plačal 10,99 evra.

VZMD z rešitvijo za ohranitev premoženja z registrskih računov
21. 09. 2016 08.43Mali delničarji so predstavili zastopniško shemo Delniška opora, na katero lahko imetniki registrskih računov prenesejo premoženje po bolj sorazmernih in razumnih stroških.

Poleti od voznikov pobrali za skoraj 2,5 milijona glob
03. 09. 2015 08.00Darsovi nadzorniki poleti poberejo največ glob, saj je takrat na slovenskih avtocestah veliko turistov, ki le prečkajo državo. A globe gredo v državni in ne Darsov proračun, denar od vinjet pa je Darsov.

Slovenec, ki je hotel kupiti Google
13. 09. 2012 15.09Medtem ko se v Sloveniji vedno bolj pogovarjamo le še o bankrotu, pomoči in preživetju, se tistim, ki znajo pogledati tudi malce širšo sliko, nasmihajo zaslužki. Tistim, ki so vešči trgovanja z vrednostnimi papirji, sta se zadnja tri leta cedila med in mleko.

Vodnik po pasteh hipotekarnih posojil
08. 03. 2012 15.46"Uf, hipotekarni krediti so prava znanost!" potarnajo mnoge mlade družine ali pari, ki se v želji po nakupu nove nepremičnine podajo na lov za hipotekarnim posojilom. Pred vami je hipotekarni vodnik, sestavljen iz več sklopov, s pomočjo katerega boste iz te znanosti doktorirali.