vsebina

Božičnica za vse upokojence? Kakšen naj bi bil znesek?
26. 03. 2025 09.25Pokojninska novela naj bi za vse upokojence prinesla božičnico. Kakšen naj bi bil znesek upokojenske božičnice? Kdaj naj bi bila izplačana? Preverite, kakšna naj bi bila pokojninska reforma.

Slovenca zaposlujeta tiste, ki imajo največje težave pri vključevanju v delovno okolje
26. 03. 2025 04.41Mojca in Mitja, zmagovalca projekta Štartaj Slovenija in ustvarjalca HIT PRODUKTA 2024, sta s sadnimi trakci HUDO DOBRO navdušila ne le z odličnimi okusi, temveč tudi z izjemno zgodbo podjetja, ki združuje inovativnost in družbeno odgovornost. Kako njuno podjetje spreminja življenja in ustvarja priložnosti za ranljive skupine, si preberite v nadaljevanju članka.

Gene Hackman: kaj je zapisano v njegovi oporoki?
14. 03. 2025 10.47Razkrita je tudi vsebina oporoke Betsy Arakawa, druge soproge Gena Hackmana, ki je imel s prvo ženo tri otroke.

Slavne dame, ki uporabljajo OnlyFans: koliko zaračunajo na mesec?
01. 03. 2025 04.20Katere slavne ženske uporabljajo platformo OnlyFans in zakaj? Koliko mesečne naročnine zaračunajo svojim oboževalcem? Preverite.

Priljubljene metode za ustvarjanje pasivnega zaslužka
17. 02. 2025 04.09Pasivni zaslužek postaja vse bolj priljubljena tema, saj omogoča finančno neodvisnost in prinaša dodatni dohodek brez potrebe po klasičnem 40-urnem delavniku. Čeprav zahteva začetni vložek časa, znanja ali denarja, lahko ustvarjanje pasivnega zaslužka dolgoročno izboljša finančno varnost. Kaj je torej pasivni zaslužek, zakaj je pomemben in katere metode so najbolj priljubljene za dosego tega cilja?

Na kaj je treba biti pozoren pri globalnih naložbah?
14. 02. 2025 04.46Zakaj je razpršitev ključna pri gradnji portfelja in kako jo doseči, kakšne so njene prednosti, katere vrste naložb vključiti, kako pogosto prilagajati portfelj in kako se izogniti napakam, je obrazložil upravitelj premoženja pri NLB Skladih Jure Štimac.

Loto in Eurojackpot: 2024 je bilo v Sloveniji leto rekordov
11. 02. 2025 04.00Nekateri jih igrajo za zabavo, drugim predstavljajo ritual, tretji preizkušajo svojo srečo. Loterijske igre imajo v Sloveniji bogato zgodovino, dobitki pa so skozi leta zaznamovali in spremenili življenja tisočih ljudi. Leto 2024 je bilo še posebej uspešno, saj je postreglo z vrsto neverjetnih dobitkov, tudi z rekordom. Preverili smo, kolikšna je bila vrednost izplačanih dobitkov v dveh najbolj donosnih igrah Loterije Slovenije – domači igri Loto in mednarodni igri Eurojackpot.

Preverili smo: se z novim obračunavanjem omrežnine res ne splača več investirati v sončno elektrarno?
17. 01. 2025 04.30Nov sistem obračunavanja omrežnin je močno razburil javnost, še posebej presenečeni in razočarani so bili ob prejemu položnice za elektriko lastniki sončnih elektrarn, toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. Mnogi, ki so razmišljali o investiciji v sončno elektrarno, so zato sedaj v dvomih, da se samooskrba res splača.

Iskala sta način, kako na posestvu zmanjšati stroške, in ugotovila ...
24. 12. 2024 11.28Decembra je bil pogled na račun za električno energijo za marsikoga zelo boleč. Z novim sistemom obračuna omrežnine se je znesek na položnici v višji, zimski sezoni, pri številnih namreč podvojil ali celo potrojil. Cene električne energije zaenkrat še regulira Vlada, a temu najbrž že spomladi ne bo več tako in glede na to, da naj bi po napovedih cene električne energije v prihodnosti naraščale, se vsekakor splača raziskati možnosti samooskrbe z električno energijo. To sta storila tudi Manuela in Matej, ki na svojem posestvu promovirata trajnostno ponudbo turizma.

Z rednimi mesečnimi vplačili, ki so lahko že od 40 evrov, lahko dosežete to
23. 12. 2024 10.19December je čas, ko razmislimo o preteklem letu, ocenimo svoje dosežke in načrtujemo prihodnost. Prav ta trenutek je idealen za postavljanje ciljev za novo leto – ciljev, ki lahko izboljšajo naše življenje in povečajo naše zadovoljstvo. A ob teh željah se pogosto pojavi ključno vprašanje: kako zagotoviti finančna sredstva za njihove uresničitve?

Kako plačati manj za elektriko?
09. 12. 2024 04.17Leto 2024 je na slovenskih tleh v veliki meri zaznamovalo burno dogajanje na področju obračunavanja električne energije. Ob vseh teh spremembah je na mestu vprašanje, kako si zagotoviti dolgoročno stabilno in ugodno oskrbo z električno energijo. Ker je bila do ukinitve NET meteringa ena najugodnejših možnosti postavitev sončne elektrarne, smo preverili, ali je temu tudi v času novega načina obračunavanja porabe še vedno tako.

Poglejte, kako sta Slovenca uspela. Ju poznate tudi vi?
27. 11. 2024 10.03Projekt Štartaj Slovenija, ki ga SPAR Slovenija že devet let uspešno izvaja skupaj s partnerjema Skupino Formitas in medijsko hišo PRO PLUS, je znova dokazal, koliko bogastva skriva slovensko podeželje. V letošnji sezoni so nas očarale tako inovacije kot tudi srčne zgodbe podjetnikov, ki jih ustvarjajo. A HIT PRODUKT je v vsaki sezoni lahko le eden. Letos je ta prestižni naziv pripadel sadnim trakcem HUDO DOBRO, za katerimi stojita predana inovatorja Mojca Makovec Haložan in Mitja Milič.

Upokojenci ogorčeni nad preskromnim povišanjem letnega dodatka
27. 11. 2024 09.09Upokojenci opozarjajo, da so pokojnine že tako in tako (pre)nizke ter da je veliko upokojencev pod pragom tveganja revščine.

Konkreten izračun: toliko bo štiričlansko družino stala izgradnja sončne elektrarne s hranilnikom energije
27. 11. 2024 04.19Tudi po ukinitvi sistema neto meritev sončna elektrarna ostaja ugodna alternativa klasičnim virom energije, še posebej v kombinaciji s hranilnikom energije. Preverili smo, koliko boste morali odšteti za tovrstno investicijo.

Ste vedeli, da se to dogaja v Zasavju? Posledice bomo čutili vsi
26. 11. 2024 08.44V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj. Pridobivanje fosilnih goriv je namreč temeljna dejavnost številnih regij po Evropi ter v svetu in opustitev brez konkretnega načrta za naprej lahko hitro vodi v družbeni ter gospodarski kolaps teh območij. Organizirano prestrukturiranje in pomoč Evrope sta zato nujna, kar kaže prav slovenski primer dobre prakse: Zasavje, nekoč izrazito premogovniška regija, se namreč danes uvršča med uspešnejše regije v okviru evropskega Mehanizma za pravični prehod, ki vključuje Sklad za pravični prehod.

Ali sončna elektrarna še znižuje stroške gospodinjstva?
18. 11. 2024 04.34Električna energija je zadnje mesece zelo pogosta tema pogovorov v slovenski javnosti. Razlogov za to je več. V začetku leta je bil ukinjen NET metering, oktobra smo prešli na nov tarifni sistem za obračunavanje omrežnine, z novim letom pa naj bi bilo še konec regulacije cen elektrike. Mnogi so zato prepričani, da je edina smiselna rešitev samooskrba z električno energijo. Pa je temu res tako?

Pravilnik o učinkoviti rabi energije bodo popravili. Očitno bojlerji ostajajo
06. 11. 2024 08.37Pravilnik je nekaj mesecev pred uveljavitvijo močno razburil javnost, sedaj pristojno ministrstvo sporoča ...

Bitcoin ali zlato? Kaj izbrati kot orodje za boj proti inflaciji?
06. 11. 2024 04.28Inflacija je tihi uničevalec našega premoženja, ki potihoma, a vztrajno zmanjšuje vrednost denarja v naših denarnicah. Zaradi tega bi moralo biti iskanje načinov za zaščito premoženja pred inflacijo ena ključnih nalog vsakega posameznika in podjetij. V zadnjih letih se vse več govori o kriptovalutah, zlasti o bitcoinu, kot potencialnem orodju za zaščito pred inflacijo. Da bi si lahko odgovorili na vprašanje, ali je bitcoin res primerno orodje za zaščito pred inflacijo, moramo najprej razumeti, kaj je bil namen bitcoina ob njegovem pojavu leta 2008 in kaj je njegovo poslanstvo danes. Prav tako si moramo razjasniti razlike in podobnosti med bitcoinom in zlatom, ki sicer velja kot uveljavljen ščit pred inflacijo.

Niti v času največjih kriz naj upad vrednosti portfelja ne presega 25 odstotkov
05. 11. 2024 04.03Naložbena strategija določa razmerje med naložbenimi razredi v naših portfeljih, ki odločilno vpliva na donosnost in tveganost portfelja. Povprečni vlagatelj naj v svoj portfelj vključi do 20 odstotkov alternativnih naložb, preostala sredstva pa naj enakomerno razporedi med delnice in obveznice.

Kako optimizirati davčne obveznosti pri investiranju?
24. 10. 2024 04.59Varčevanje in investiranje ponujata priložnosti za povečanje premoženja, vendar imata tudi davčne posledice, ki jih je smiselno optimizirati. Zakonodaja v Sloveniji omogoča vlagateljem določene ugodnosti za zmanjšanje davčnih obremenitev, zlasti ob upoštevanju vrste, dobe imetništva in pravilnega časovnega razporejanja naložb. Kako najbolje izkoristiti razpoložljive davčne olajšave, pojasnjujeta strokovnjakinji Sonja Omerza in Sonja Lovše Bambič.

Nepremičnine kot investicija: zagotovljen donos ali nevarna past?
22. 10. 2024 04.29Investiranje v nepremičnine se zdi privlačna in zagotovljena strategija ustvarjanja donosov. Pa je res?

Kako ravnati v času borzne panike?
17. 10. 2024 04.23V času borzne panike se nekateri vlagatelji zatekajo v čustvene in nepremišljene odločitve, kar lahko privede do izgub. Hitre poteze pogosto veliko stanejo – investitorji prodajo pod ceno, imajo dodatne transakcijske stroške, izgubijo priložnosti za rast naložb in plačajo davke, ki bi se jim sicer lahko izognili. Kako ravnati v času padcev na finančnih trgih, svetuje borzni analitik Lojze Kozole.

Ste se tudi vi odločili za to ponudbo?
16. 10. 2024 04.47V zadnjih letih so se naše potrebe po povezljivosti povečale in postale bolj kompleksne, zato je izbira ustreznega telekomunikacijskega paketa danes izjemno pomembna. Za uspešno izbiro paketa je glavnega pomena, da poznamo svoje potrebe in življenjski slog, saj bomo le tako lahko izbrali paket, ki bo uresničil naše želje.

Naš denar mora delati za nas, ko mi spimo
15. 10. 2024 04.33Inflacija močno vpliva na naložbe z nizkimi donosi, kot so varčevalni računi in depoziti, saj obresti ne sledijo inflaciji. Posledično se realna vrednost premoženja zmanjša. V članku obravnavamo pasti teh naložb in podajamo recept za zaščito premoženja pred inflacijo.

Neverjetno, kaj vse ponujajo zaposlenim. Tudi zato spadajo med najboljše delodajalce v Sloveniji
14. 10. 2024 11.46V preteklosti so se podjetja osredotočala predvsem na finančne rezultate in produktivnost, danes pa je vse bolj prisotno zavedanje, da uspeh podjetja ne temelji zgolj na produktih in storitvah, temveč tudi na zadovoljstvu in dobrem počutju zaposlenih.

Kako prepoznati investicijsko prevaro?
10. 10. 2024 08.23V zadnjem času smo priča izjemno hitri rasti investicijskih prevar s kriptovalutami, saj se tudi pri nas posamezniki odločijo svoje prihranke investirati v katero od kriptovalut, kar pa s pridom izkoriščajo spletni goljufi. Kako jih prepoznati in se ustrezno zaščititi pred njimi?

Zakaj ima obrestno obrestni račun tolikšno moč?
09. 10. 2024 04.22Preverite osnovne primere, s pomočjo katerih boste bolje razumeli, zakaj je treba moč obrestno obrestnega računa izkoristiti.

Pomembna informacija za vse, ki razmišljate o nakupu ali prenovi domovanja
08. 10. 2024 05.00Cene nepremičnin so v zadnjih letih poletele v nebo, tudi stroški gradnje ali obnove hiše so zelo visoki, kar mnoge odvrne od tega, da bi si ustvarili nov oziroma bolj funkcionalen dom. Vseeno ni razloga, da bi kar obupali, še posebej, če načrtujete nakup oziroma gradnjo pasivnega ali nizkoenergijskega doma in v kolikor se odločate za energetsko prenovo nepremičnine.

Tako se pripravljajo na (morebitno) novo krizo
08. 10. 2024 04.43Ministrstvo za delo naj bi po večletnih napovedih kmalu predstavilo izhodišča stalne sheme skrajšanega delovnega časa za ohranitev delovnih mest v primeru nepredvidljivih okoliščin, kakršnim smo bili priča med epidemijo in energetsko krizo. Nekateri ocenjujejo, da bi lahko ukrep prav prišel že v primeru zaostritve razmer v avtomobilski industriji.

Kako vam čustva lahko uničijo prihranke – in kako jih obvladati, da se to ne zgodi
08. 10. 2024 04.05Strah pred padcem, pohlep po hitrem zaslužku, impulzivne reakcije in strah pred zamujenimi priložnostmi (FOMO) nas lahko vodijo v finančne napake. Naučite se, kako obvladati čustva in ostati osredotočeni na svoje dolgoročne cilje.