zakonec

Kako se ob ločitvi deli premoženje?
03. 03. 2025 09.17V Sloveniji se loči vsak tretji par in po razvezi je treba doreči veliko stvari. Med drugim je treba razdeliti premoženje in možnosti sta dve – sporazum ali spor. Kako se deli premoženje, kaj vse se upošteva pri določitvi deležev, kako je z darili in dediščino ter drugo o delitvi premoženja po ločitvi pojasnjuje odvetnik Žiga Marovt.

Kako naj par pristopi h gradnji ali k nakupu hiše?
27. 02. 2025 14.00Beseda skupno se zdi skoraj samoumevna v času, ko optimistično gradimo svojo prihodnost, a se lahko hitro zaplete, če pride do razhoda. Na kaj moramo biti pozorni, ko gre za nepremičnino? O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Predporočna pogodba – DA ali NE?
27. 02. 2025 05.00Pravijo, da še tako močna ljubezen izzveni, ko pride do vprašanja denarja, pravi odvetnica mag. Darja Bajželj, ki se v svoji praksi srečuje s številnimi primeri okoli delitve premoženja po ločitvi. In mogoče zato niti ni tako presenetljivo, da se danes vse več parov odloči tudi za predporočno pogodbo. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Delitev premoženja zunajzakonskih partnerjev: kako poteka?
06. 02. 2025 04.52Na začetku se imajo vsi radi in običajno velja "kar je moje, je tvoje, je najino". Ob razpadu zveze pa se stvari lahko zapletejo in ob delitvi premoženja nastanejo spori; pri zunajzakonskem partnerstvu so najbolj pogosta vprašanja, kaj je skupno in kaj posebno premoženje ter koliko časa je dejansko trajalo razmerje. Na kakšen način se deli premoženje zunajzakonskih partnerjev oziroma ali so kakšne posebnosti v primerjavi z delitvijo premoženja ob razvezi zakoncev, je pojasnila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Dedni redi: preverite, v katerem ste vi
03. 01. 2025 15.23Dedovanje ureja Zakon o dedovanju in v tem je v 4. členu zapisano, da "so otroci enakopravni pri dedovanju ne glede na to, ali so rojeni v zakonski zvezi ali zunaj nje". Pri dedovanju je zelo pomembno, da razumete, kaj so dedni redi, ter da veste, v katerem dednem redu ste vi.

Tudi odrasli imajo lahko dodeljenega skrbnika
12. 08. 2024 08.35Namen postavitve odraslega pod skrbništvo je zaščititi osebo, ki sama brez škode zase ni zmožna skrbeti za svoje premoženjske pravice in koristi. Tako imajo lahko skrbnika denimo bolniki z demenco, odvisniki ali osebe z motnjami v razvoju. Vse o skrbništvu nad odraslim je obrazložil odvetnik Žiga Marovt.

To moramo vedeti, če hočemo, da bo pisna oporoka s pričami veljavna
06. 05. 2024 04.42Če želimo, da bi naša oporoka imela svojo težo, je treba upoštevati tudi določena pravila in zakone. In da ne bi šlo kar koli narobe, je dobro, da vemo, pod katerimi pogoji jo moramo sestaviti. Običajno je v oporoki natančno definirano, kako se bo delilo premoženje ali imetje, hkrati pa lahko še imenujemo osebo, ki bo odgovorna za izvedbo oporočnih določil po naši smrti. Odvetnica Darja Bajželj nam je v nadaljevanju razložila vse o pisni oporoki pred pričami.

Primer, kako se deli premoženje v primeru ločitve
04. 04. 2024 04.21Postopek ločitve odpira veliko vprašanj, pri katerih smo lahko v dilemi, še posebej glede premoženja. Slednje namreč vključuje veliko stvari, ki se upoštevajo pri delitvi med zakoncema. Vsekakor gre za občutljivo temo, zato nam je odvetnica mag. Darja Bajželj pojasnila najpogostejše pristope in ključne vidike postopka.

Vam je delodajalec neutemeljeno znižal plačo? Storite to!
26. 03. 2024 09.35Vsak delavec mora po zakonu za opravljeno delo dobiti ustrezno plačilo, višina katerega je praviloma opredeljena v kolektivni pogodbi. Kaj pa, če ob prejemu plačilne liste ugotovite, da ste nenadoma, brez utemeljenega razloga dobili nižjo plačo?

Kdaj vam lahko delodajalec da odpoved?
19. 03. 2024 08.13Trg dela se v zadnjih letih korenito spreminja. Veliko naših staršev je bilo denimo celotno delovno dobo zaposlenih pri istem delodajalcu, kar je danes prej izjema kot pravilo. Poleg tega razvoj informacijske tehnologije in digitalizacija zahtevata nova znanja in kompetence, ki jih nekateri zaposleni nimajo, zato jih je upravičeno strah pred izgubo delovnega mesta. Nasploh je trg dela vse bolj fleksibilen, zato se splača zavarovati pravno zaščito v službi in tako poskrbeti, da si v primeru odpovedi pogodbe ali težav na delovnem mestu prihranimo vsaj finančne skrbi.

Vam zaradi bolniške delodajalec noče izplačati celotnega regresa?
12. 03. 2024 08.25Javni uslužbenci se bodo že ta mesec razveselili regresa, preostali zaposleni za določen ali nedoločen čas ga lahko pričakujejo v naslednjih mesecih oziroma najpozneje do 1. julija. Kaj pa storiti, če vam delodajalec zaradi vaše dolgotrajne bolniške odsotnosti noče izplačati regresa v celoti?

Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarja?
22. 02. 2024 04.55Vsak načeloma sam odgovarja za svoje dolgove, a med zakoncema oziroma zunajzakonskima partnerjema je uzakonjen poseben režim odgovornosti za dolgove. Kdaj zakonec ni odgovoren za dolgove drugega in kdaj zanje soodgovarjata, kako je, če ima zakonec denimo podjetje in sam ni ustvaril dolgov, ter kaj se zgodi ob morebitni ločitvi ali smrti, je razložila odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Najemodajalci, to morate vedeti
21. 02. 2024 04.06Če sodimo med lastnike nepremičnin, se lahko odločimo za oddajanje stanovanja v najem, a moramo najprej vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti, da bi se izognili nepotrebnim skrbem oziroma dodatnim zapletom. O tem smo se pogovarjali tudi z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Kaj morate vedeti, če greste v najem?
25. 01. 2024 06.36Vse več Slovencev se odloča za najem stanovanja ali poslovnih prostorov, pri čemer se lahko srečamo z mnogimi izzivi. Da ne bi bilo nepotrebnih težav in zapletov, je dobro vedeti, kakšne so naše pravice in dolžnosti.

Poskrbite za pravilen vpis v zemljiško knjigo
23. 01. 2024 05.00Kako lahko zakonca uredita premoženje in zakaj je pametno, da so še pred morebitno ločitvijo ali ob morebitnem dedovanju urejena premoženjska razmerja? Kako se pri zakoncih vpiše lastninska pravica v zemljiško knjigo? Pojasnjuje odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Kdaj je država upravičena do premoženja umrlega?
17. 01. 2024 06.32Kako je z nujnimi deleži, če je zapustnik "pozabil" na nujne dediče? Lahko izpodbijajo oporoko oziroma kakšen delež zapuščine jim pripada, če sploh? Pojasnjuje odvetnica Katarina Čeč Labernik.

Goran Ivanišević od bivše zahteva, da mu 'vrne, kar je njegovo'
17. 10. 2023 10.35Nekdanji hrvaški teniški as Goran Ivanišević je na svojem Instagram profilu objavil svojo plat zgodbe o družinskih razmerah in odnosu z bivšo ženo, manekenko Tatjano Dragović. Ivanišević je v svoji objavi zahteval denar, ki ga je zaslužil pred in med zakonsko zvezo in si ga je Tatjana po njegovih trditvah "prilastila na nezakonit način, v nasprotju z zakoni in pogodbami".

Vrste oporok: katere poznamo in kaj morajo vsebovati?
27. 09. 2023 04.45Kakšne vrste oporok poznamo in kakšne so značilnosti vsake oporoke? Na kaj morate paziti pri sestavljanju oporoke? Katere podatke mora oporoka nujno vsebovati?

Ne pozabite! V tem primeru vam pripada dodatni dan dopusta
25. 08. 2023 14.10Preverite, v katerih primerih imate pravico do izrednega dopusta.

Neverjetno, kaj lahko bivši zahteva od vas
07. 07. 2023 05.00Če zakonec ob razvezi nima denarja za preživljanje in brez svoje krivde ni zaposlen, lahko zahteva preživnino od drugega zakonca. Ali se ob presoji o upravičenosti upošteva premoženje in druge prihodke, kako se določa višina in kdaj preneha pravica do prejemanja preživnine, je pojasnil odvetnik Žiga Marovt.

Kdaj se v tem primeru izključi dediča?
05. 07. 2023 05.00Dedovanje zaščitenih kmetij poteka nekoliko drugače, saj se upošteva tudi raba kmetijskega zemljišča, torej ali gre za obdelovalne površine, pri čemer je treba zagotoviti pogoje, ki še naprej ohranjajo prvotno funkcijo zaščitene kmetije. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj v primeru, če nimate denarja za preživljanje ostarelih staršev?
16. 06. 2023 10.35Preverite, kdaj morajo odrasli otroci preživljati starše do smrti in kdaj jih niso dolžni? Kako je, če je bil starš nasilen ali odvisnik? Pa tudi, kako si dolžnost preživljanja staršev med seboj porazdelijo sestre in bratje?

Izredni dopust zaradi osebnih okoliščin: v katerih primerih in koliko dni lahko dobite?
15. 06. 2023 12.06Kaj so osebne okoliščine, na podlagi katerih lahko dobite odobren izredni dopust?

Kako se odpovedati dednemu deležu?
12. 05. 2023 06.50Dedovanje, oporoka, nujni deleži, kakšne so naše pravice, do česa smo upravičeni, kaj pričakovati, koliko časa traja postopek, kakšni so stroški ... Toliko vprašanj, na katere običajno nimamo vseh odgovorov, ko pride do zapuščinskega postopka. In da ne bi šlo kaj narobe, je dobro, da se na zapuščinski postopek dobro pripravimo.

Delitev premoženja ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti: to morate vedeti!
24. 04. 2023 04.00Ločitev je stresna in čustveno naporna že sama po sebi, a še toliko bolj, če imamo opravka tudi z delitvijo premoženja. Ob razpadu zakonske ali zunajzakonske skupnosti se že samo po sebi poraja vprašanje, kaj se deli in kaj ne. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnico mag. Darjo Bajželj.

Prepir zaradi uničene dovozne poti se je končal ...
07. 04. 2023 08.30Medsosedski spori imajo v Sloveniji neslavno, a žal bogato tradicijo. Zanje je najpogosteje kriv hrup, takoj za petami mu sledijo nesoglasja glede meje in služnosti zemljišča. Večina poskuša težave najprej rešiti na miren način, s pogovorom, preverjanjem dejstev. Nekateri so pri tem uspešni, ostali morajo pravico iskati na sodišču, kar s seboj prinese izdaten stres ter ogromne stroške. A obstaja še tretja možnost, na katero pa večina pomisli šele, ko je že prepozno!

Pokojnina za otroke: vse, kar morate vedeti
14. 03. 2023 04.00Do česa so upravičeni otroci v primeru smrti staršev? O tem sicer ne želimo razmišljati, a dobro je, da se v življenju pripravimo na različne scenarije.

Umrli za seboj pustil velike dolgove. Kako v tem primeru poteka dedovanje?
31. 01. 2023 05.00Že tako ali tako je večinoma izjemno težko, ko umre eden od staršev. Svojci žalujejo in treba je urediti vse potrebno za pogreb, sčasoma pa se je treba začeti tudi ukvarjati s premoženjem, ki ga je umrli pustil za seboj. Kaj pa, če je za seboj pustil tudi dolgove? V članku preverite postopke.

Teh stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti
18. 01. 2023 09.07Zdravje in varnost sta najpomembnejši dobrini našega življenja, ki ju je potrebno skrbno negovati in ščititi na vsakem koraku. A žal smo kot družba prišli do točke, ko ne eno ne drugo ni več absolutna prioriteta dostojnega življenja, to pa vodi h kratenju pravic na vseh koncih in krajih. Teptanju pravic in dostojanstva je seveda treba čim prej narediti konec, vendar pa so za to potrebni ustrezni pravni postopki, čigar stroškov si ob splošnem naraščanju cen številni ne morejo več privoščiti. Kaj torej mali človek sploh še lahko stori?

Takrat otrokom pripada pokojnina po umrlem staršu
03. 11. 2022 05.00Okoli 5000 otrok v Sloveniji letno prejema pokojnino po staršu in iz publikacije Uživalci pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja je razvidno, da je povprečna družinska oziroma vdovska pokojnina okoli 430 evrov neto.