zasebni čas

Omejitev kratkotrajnega oddajanja stanovanj: Ali se obetajo odškodninske tožbe?
13. 03. 2025 13.59Vlada je potrdila predlog novega zakona o gostinstvu, s katerim želi med drugim omejiti kratkotrajno oddajanje nepremičnin, da bi bilo več stanovanj na voljo za trajno bivanje.

Previsoko kvalificirani mladi na Kitajskem ne dobijo dela v svoji stroki, starši razočarani
07. 01. 2025 04.51Na Kitajskem je trenutno na trgu dela tako, da je treba sprejeti delo, ki ga pač dobiš, in sicer ne glede na stopnjo izobrazbe. Tako na primer magister fizike opravlja dela na delovnem mestu, ki ga zaseda s srednješolsko izobrazbo. Čistilec ima izobrazbo iz okoljskega načrtovanja, voznik dostavne službe je študiral filozofijo, doktorski diplomant prestižne univerze Tsinghua pa se zaposli kot pomožni policist.

Kako se v letu 2025 počutiti bolje na delovnem mestu?
26. 12. 2024 04.31Odkrijte, kako izboljšati počutje na delovnem mestu v letu 2025 ter vzpostaviti zdravo čustveno ločnico med službenim in zasebnim življenjem z učinkovitimi nasveti in strategijami.

Naložbeni portelj: kripto in/ali ostalo?
04. 12. 2024 08.15Verjetno nas je kar nekaj takih, ki razmišljamo o tem, kako sestaviti svoj naložbeni portfelj. To še posebej velja v mesecih bikovskega trenda, kot smo mu priča trenutno na kapitalskih trgih, trgu plemenitih kovin in pa seveda tudi na kripto trgu. V takih trenutkih marsikdo na vseh možnih bančnih računih, limitih kreditnih kartic in ostalem vsaj delno likvidnem premoženju išče nekaj presežne likvidnosti. To bi po čim hitrejšem postopku naložil v katerikoli naložbeni instrument. Seveda najraje v takega, ki obeta hiter in nadpovprečno visok donos. Ponavadi, ko gledamo za nazaj naše nerealizirane naložbe, ki so se potem izkazale kot zelo donosne, si potiho mislimo, da smo skriti investicijski guruji. Ko pa imamo na strani pripravljena sredstva za dejansko investicijo, se pogosto pojavi negotovost. Delnice? Kripto? ETF? Zlato?

Niti v času največjih kriz naj upad vrednosti portfelja ne presega 25 odstotkov
05. 11. 2024 04.03Naložbena strategija določa razmerje med naložbenimi razredi v naših portfeljih, ki odločilno vpliva na donosnost in tveganost portfelja. Povprečni vlagatelj naj v svoj portfelj vključi do 20 odstotkov alternativnih naložb, preostala sredstva pa naj enakomerno razporedi med delnice in obveznice.

To je pravica vsakega zaposlenega
12. 06. 2024 04.23Pred vrati je obdobje dopustov. Zato preverite, kaj je dovoljeno in kaj ne v tem času.

Preverite, kako se pripraviti na upokojitev
01. 02. 2024 04.27Prihod upokojitve je pomemben mejnik v življenju vsakega posameznika. Da bi ta prehod v starost potekal čim uspešneje in čim bolj brezskrbno, je ključno, da se pravočasno pripravite nanj. Preverite, kako!

Prikradlo se je v številne službe. Tudi v vašo?
07. 01. 2024 05.00Mnogi zaposleni po zaključku službe opravljajo še dodatne naloge in to delodajalcem prikrivajo, vse z namenom, da bi napredovali. Tako je videti, da v službenem času blestijo, a v bistvu za opravljeno delo potrebujejo veliko več kot 40 ur na teden. Kam to na dolgi rok pelje zaposlenega?

Bogati ljudje še nikoli niso bili bogatejši in trošijo več kot pred pandemijo
03. 08. 2023 04.45Bogataši so našli novo zabavo.

Država, ki bo prehitela Nemčijo, ZDA in Japonsko
13. 07. 2023 04.45Trenutno je na petem mestu, za Nemčijo, Japonsko, Kitajsko in ZDA. A glede na kazalnike se bo to spremenilo.

V kaj se splača vlagati zdaj, da premagamo inflacijo?
27. 06. 2023 04.45V času visokih obrestnih mer se večina sprašuje, kako svoj denar zaščititi pred inflacijo. Banke nam še vedno ponujajo nizke obresti za varčevanja, ki niti približno ne pokrivajo inflacije. V kaj se torej splača vlagati, da ne bomo imeli jutri manj?

'Kaj bi spremenili v šolskem sistemu, če bi lahko?'
06. 06. 2023 08.34Žiga Bokal je učitelj razrednega pouka na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Je mlad, zagnan in ima jasno mnenje, kaj bi bilo treba spremeniti v šolskem sistemu.

Finančna svetovalca Slovencem – kam z denarjem v letu 2023?
06. 01. 2023 03.15Tisti, ki imajo na računu nekaj denarja, se sprašujejo, kako ga oplemenititi ali vsaj ohraniti njegovo vrednost. Zaradi inflacije je namreč naš denar manj vreden, saj za isto ceno dobimo manj. Kako si torej zagotoviti finančno stabilnost in v kaj se v letu 2023 splača vlagati? O tem smo se pogovarjali s finančnimi svetovalci.

Mama s hčerko: Neizprosno je
24. 10. 2022 04.30Najemniki v Združenem kraljestvu za najemnino namenijo več kot 30 odstotkov osebnega dohodka. Beležijo namreč strmo rast najemnin. Tudi pri nas so stiske velike. Številni zaposleni ne zaslužijo dovolj denarja, da lahko pridejo čez mesec.

Poglejte, kako je učiteljica Ana Cerar opremila učilnico
28. 09. 2022 05.00Da je klasična učilnica lahko resnično dolgočasna in ne motivira k učenju, vedo povedati tudi starejši, ki so svojo izobraževalno pot zaključili že pred desetletji. A kaj, ko je marsikatera slovenska učilnica še vedno videti prav tako – zastarelo. Toda sprememb si očitno želijo tudi učitelji – med njimi je tudi Ana Cerar. Odločila se je, da bo ukrepala in da bo na šoli, kjer poučuje, opremila inovativno učilnico. Da to lahko stori, ji je seveda dovolil ravnatelj, ki pa je najprej zahteval strokovno utemeljitev ideje. Kako se je rodila ideja, kako je prenova potekala in kako sedaj v novi učilnici poteka pouk, si preberite v nadaljevanju!

Nasveti zaposlenih mam
21. 09. 2022 04.30Mojstrice večopravilnosti, ki so pogosto popolnoma izčrpane. Kje je rešitev? Kako živeti kakovostno in biti zadovoljen tako na delovnem mestu kot doma?

Destinacije, ki veljajo za ugodnejše in so priljubljene pri Slovencih
18. 05. 2022 05.00Dopustovanje predstavlja v letnem družinskem proračunu precejšen zalogaj, ki pa je lahko manjši z nekaj načrtovanja in prilagajanja ter ob upoštevanju varčevalnih nasvetov in poznavanju določenih pravil. Preverite tudi, katere družinske destinacije so najbolj priljubljene pri Slovencih in katere veljajo za ugodnejše!

Fiat, digitalne valute in kripto – razlike med valutami
03. 05. 2022 10.33Vse več držav resno razmišlja o uvedbi digitalnih valut, nekatere so kot zakonito plačilno sredstvo uvedle tudi bitcoin. Zakaj nekateri ljudje verjamejo, da imajo kriptovalute potencial, da nadomestijo klasični denar oziroma fiat valute?

Večopravilnost še nikdar ni bila tako enostavna
22. 03. 2022 08.40Najbolj zaposleni dnevi so s pomočjo pregibnih pametnih telefonov Samsung prijetnejši.

Nepremičnine: Je čas za prodajo, nakup ali investicijo?
22. 11. 2021 08.16Trend dvigovanja cen stanovanjskih nepremičnin, ki smo ga lahko opazovali v Sloveniji v času pandemije in dela od doma, je bil še bolj opazen v razvitih ekonomijah. Od ZDA prek Velike Britanije in celo do Kitajske sega razcvet povpraševanja po stanovanjskih nepremičninah. Globalne cene so se povišale izjemno hitro, povpraševanje pa je ponekod pripeljalo do pravih nepremičninskih vojn.

Neprofitna stanovanja: med epidemijo ni bilo večje plačilne nediscipline
01. 10. 2021 05.00V Sloveniji primanjkuje več kot 9000 javnih najemnih stanovanj, med katerimi so tudi neprofitna, namenjena socialno šibkejšim. Ponekod jih gradijo in bodo kmalu vseljiva, a jih vsaj za zdaj ne bo dovolj, da bi zadostili vsem potrebam, prošnjam in povpraševanju. Če najemnik neprofitnega stanovanja ne plačuje najemnine ali tekočih stroškov, lahko sicer po opominih in izčrpanih vseh drugih možnostih pomoči sledi prisilna izselitev. Če ugotovijo, da ni več upravičenec, pa neprofitno najemnino spremenijo v tržno in lahko najemnik še naprej živi v stanovanju.

6 znakov, da je čas za novo službo
28. 09. 2021 05.00V zadnjih mesecih so milijoni delavcev zapustili svoja delovna mesta. Nekateri so našli nove zaposlitve in dali odpoved, spet drugi pa so odšli, ne da bi imeli nove službe. Kako torej veste, ali je čas, da začnete iskati nove izzive?

Podjetništvo v Sloveniji: kje smo bili pred 30 leti in kam gremo?
21. 07. 2021 06.34Z osamosvojitvijo se je v Sloveniji začelo razvijati podjetništvo, a je pravi "razcvet" doživelo šele z vstopom države v Evropsko unijo. Kaj se je dogajalo s slovenskim gospodarstvom v zadnjih 30 letih, kje smo delali napredke in kje napake? O tem smo se pogovarjali z ekonomistom Bogomirjem Kovačem.

Izračun bruto plače čistilke, ki je zaposlena pri zasebniku in ki dela v okviru javnega naročila v zdravstvenem zavodu
03. 05. 2021 05.00Dodatke, določene s protikoronsko zakonodajo, so prejeli zaposleni v bolnišnicah, ne pa tudi čistilke, zaposlene pri zasebnikih, čeprav so prav tako čistile tudi na covidnih oddelkih v "sivih" in "rdečih" conah. Bodo po sprejemu PKP 9 nepravičnosti odpravljene in bodo tudi one dobile dodatke?

Milijarder, ki je ves denar podaril
19. 02. 2021 11.21Devet milijard dolarjev oz. 7,7 milijard evrov. Toliko denarja je bogataš Chuck Feeney podaril organizacijam po svetu. Feeney je večkrat poudaril, da je umreti bogat enako kot umreti osramočen.

To so plače ministrov od aprila do decembra 2020
04. 02. 2021 04.45Zanimalo nas je, ali so do koronskih dodatkov upravičeni tudi ministri, predsednika vlade in republike ter poslanci. Koliko dodatkov so si izplačali funkcionarji? Vladna ekipa si je na začetku epidemije znižala plače, kaj pa zdaj?

'Halo, ste tam?'
31. 12. 2020 05.45Izključene kamere, izključeni mikrofoni. Tišina, ko postavite vprašanje. Kaj smo se v teh mesecih naučili o sestankih na daljavo?

'Privatizacija zdravstva je politično vprašanje, ki ima lahko velike socialne posledice'
19. 10. 2020 08.17V združenju zdravstvenih zavodov podpirajo ukrepe, da bi čakalne vrste, ki so se še podaljšale zaradi covida-19, začasno reševali tudi zasebniki. "Sprašujemo pa se, ali se bodo tudi zdravstvene storitve na podlagi javnega razpisa izvajale po cenah, ki jih priznava ZZZS. V tem primeru se utegne zgoditi, da tudi zasebniki ne bodo kazali velikega interesa za izvajanje nekaterih storitev, saj so cene ZZZS povečini bistveno nižje od cen, ki jih izvajalci zaračunavajo samoplačnikom," je opozoril direktor Marjan Pintar.

Preverite, koliko zasluži negovalka ostarelih. Zaposleni odhajajo, novi ne pridejo
12. 10. 2020 05.45Delo zaposlenih v domovih za ostarele je odgovorno, težko in zahtevno, plače pa so nizke in včasih komaj dosežejo minimalno, čeprav delajo vse dni v tednu, v treh izmenah, tudi nočne, praznike, vikende, nedelje. V domovih za ostarele že dolgo opozarjajo, da bi jih morali bolje nagraditi in da si zaslužijo več. Tudi zato imajo lahko kadrovske težave, ko zaposleni odhajajo, ker dobijo boljšo službo z višjo plačo, in ko ne morejo dobiti novega zaposlenega.

Podjetje navdušilo s to odločitvijo
04. 09. 2020 15.01Tehnološki velikan Google je zaposlene navdušil z odločitvijo, da jim podari en dan dopusta. Podjetje je delavce pozvalo, naj si spočijejo od koronakrize.