Cekin.si

zavarovanje v primeru bolezni

Zaposleni

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež

13. 03. 2025 09.19

V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Prva zaposlitev

10 trendov generacije Z na delovnem mestu

11. 10. 2024 04.36

Generacija Z je verjetno ena najbolj analiziranih generacij, odkar je vstopila na trg dela. Razlog za to je verjetno dejstvo, da gre za prvo generacijo, ki je bila rojena v dobi interneta in katere oblikovanje identitete v najbolj občutljivih letih je zaznamoval svet medijev in družbenih omrežij. Govorimo o današnjih mladih, ki so rojeni po letu 1995 in so tako kot vsaka prejšnja generacija na svet prinesli povsem drugačne vrednote, obnašanja in pričakovanja.

Zavarovanja

Kako do pogodb življenjskih zavarovanj in kreditnih zavarovanj, če ste v preteklosti zboleli?

17. 09. 2024 09.54

Predlog zakona o pozabi po preboleli bolezni ureja pravico oseb po prebolelem raku in oseb, okuženih z virusom hepatitisa C ali HIV, do nediskriminatornega dostopa do zavarovalnih pogodb življenjskih zavarovanj in kreditnih zavarovanj ter kreditnih pogodb za nepremičnino. Predlog, ki ga je potrdila vlada, določa tudi globe za kršitve.

Nasveti za podjetnike

Od poslovne ideje do samostojnega podjetnika

04. 09. 2024 04.07

Imate dobro poslovno idejo, pa ne veste, kje in kako začeti, da bi postali samostojni podjetnik?

Zaposleni

Za vse, ki želite ob redni zaposlitvi dodatno zaslužiti

02. 09. 2024 04.22

Ob redni zaposlitvi je možno dodatno delo, in sicer v obliki popoldanskega s. p., avtorske ali podjemne pogodbe ali osebnega dopolnilnega dela. Določene omejitve so med drugim pri javnih uslužbencih in zaradi pravil konkurence, medtem ko ima lahko popoldanski s. p. tudi zaposleni s skrajšanim delovnim časom zaradi starševstva.

Zaposlitev

Kdaj vam lahko delodajalec da odpoved?

19. 03. 2024 08.13

Trg dela se v zadnjih letih korenito spreminja. Veliko naših staršev je bilo denimo celotno delovno dobo zaposlenih pri istem delodajalcu, kar je danes prej izjema kot pravilo. Poleg tega razvoj informacijske tehnologije in digitalizacija zahtevata nova znanja in kompetence, ki jih nekateri zaposleni nimajo, zato jih je upravičeno strah pred izgubo delovnega mesta. Nasploh je trg dela vse bolj fleksibilen, zato se splača zavarovati pravno zaščito v službi in tako poskrbeti, da si v primeru odpovedi pogodbe ali težav na delovnem mestu prihranimo vsaj finančne skrbi.

Zaposlitev

Vam zaradi bolniške delodajalec noče izplačati celotnega regresa?

12. 03. 2024 08.25

Javni uslužbenci se bodo že ta mesec razveselili regresa, preostali zaposleni za določen ali nedoločen čas ga lahko pričakujejo v naslednjih mesecih oziroma najpozneje do 1. julija. Kaj pa storiti, če vam delodajalec zaradi vaše dolgotrajne bolniške odsotnosti noče izplačati regresa v celoti?

Najem

Kako postati sobodajalec?

01. 03. 2024 04.20

Mnogo ljudi v Sloveniji ima kakšno sobo, stanovanje, vikend ali celo hišo, ki je ne uporablja za lastne potrebe. Nobene potrebe ni, da bi taka nepremičnina ostala prazna in propadala, saj obstaja način za dodaten zaslužek iz tega naslova.

Zaposleni

To mora o delni bolniški vedeti vsak zaposleni

01. 02. 2024 09.10

Zaposleni, ki so zaradi zdravstvenih razlogov na polovičnem delovniku in hkrati koristijo bolniški stalež, se srečujejo z vprašanji glede ureditve delovnega časa, plačila, pravic in obveznosti. Pravice in dolžnosti delavcev in delodajalcev glede polovične bolniške so pojasnjevali na Inšpektoratu za delo in pravna svetovalka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), Maša Gregorčič.

Zaposleni

Dolgotrajna bolniška odsotnost: kako se vrniti na delo?

10. 07. 2023 05.00

Zaposleni se ob hujših zdravstvenih težavah, stresu, skrbeh, podrti rutini in finančnih izzivih soočajo še s strahom in negotovostjo. Vrnitev v službo po daljši odsotnosti nikdar ni enostavna, je pa neizpodbitno, da je ključno sodelovanje in razumevanje vseh ključnih deležnikov – tako zaposlenega z delodajalcem kot tudi s sodelavci.

Zavarovanja

Pokojnina za otroke: vse, kar morate vedeti

14. 03. 2023 04.00

Do česa so upravičeni otroci v primeru smrti staršev? O tem sicer ne želimo razmišljati, a dobro je, da se v življenju pripravimo na različne scenarije.

Brezposelnost

Ali vas lahko zaradi te odločbe zavrnejo na razgovoru?

08. 03. 2023 08.12

Poškodba, hudo obolenje ali poklicna bolezen lahko močno omejijo našo delovno sposobnost. V tem primeru lahko posameznik prejme odločbo o invalidnosti, ki pa mu lahko oteži iskanje morebitne nove zaposlitve. Do česa so delovni invalidi upravičeni, kako v tem primeru poteka iskanje nove zaposlitve in ali lahko svojo invalidnost na razgovoru za službo zamolčijo?

Zaposlitev

Vse o odpovedih delovnega razmerja – tako rednih kot izrednih

09. 02. 2023 05.00

Ob enostranski odpovedi pogodbe o zaposlitvi se morata delodajalec in delavec držati določenih pravil ter imata tako pravice kot tudi dolžnosti. Zakon zaradi varstva pravic delavcev denimo med drugim praviloma ne dovoljuje odpovedi med bolniško, nego, nosečnostjo, porodniško ali starševskim dopustom, ob vložitvi tožbe zoper delodajalca ter zaradi udeležbe pri zakoniti stavki, članstva v sindikatu ali osebnih okoliščin. Na vprašanja o odpovedi delovnega razmerja je odgovarjal odvetnik Žiga Marovt.

Zavarovanja

Kaj krije obvezno in kaj dopolnilno zdravstveno zavarovanje?

25. 01. 2023 03.15

Ker obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije vseh zdravstvenih storitev v celoti, je velika večina še prostovoljno zavarovana. Dopolnilno zavarovanje krije stroške, ki so lahko zelo visoki, predvsem v primeru kroničnih bolezni in dolgotrajnejših zdravljenj.

Pokojnine

Takrat otrokom pripada pokojnina po umrlem staršu

03. 11. 2022 05.00

Okoli 5000 otrok v Sloveniji letno prejema pokojnino po staršu in iz publikacije Uživalci pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja je razvidno, da je povprečna družinska oziroma vdovska pokojnina okoli 430 evrov neto.

Zavarovanja

Koliko Slovenci namenimo za zavarovanja?

28. 09. 2022 04.45

Za katera zavarovanja se Slovenci najpogosteje odločamo in koliko v povprečju namenimo za zavarovanje? Kakšna zavarovanja je smotrno imeti in zakaj? Preverite!

Zavarovanja

Dodatno zdravstveno zavarovanje: resnice in neresnice

16. 09. 2022 05.00

Ob besedni zvezi dodatno zdravstveno zavarovanje se nam v glavi porajajo različna vprašanja in dileme, v javnosti pa kroži tudi kar nekaj neresnic v zvezi s tem zavarovanjem. V prispevku zato razbijamo nekatere mite, v katere marsikdo verjame in se ravno zaradi njih za zavarovanje ne odloči. Preverite torej, ali res veste vse, kar morate vedeti o dodatnem zdravstvenem zavarovanju.

Nasveti za podjetnike

Popoldanski s.p. – kdo ga lahko odpre?

28. 04. 2022 05.00

Če se poigravate z idejo, da bi imeli popoldanski s.p., si v članku preberite, kdo ga lahko odpre, kakšne so obveznosti in podobno.

Investicije

Investiral je 10 let prej in ima več kot 70.000 evrov, drugi ima skoraj 30.000 evrov manj

26. 04. 2022 05.00

Poglejmo si primer: imamo dva vlagatelja, ki sta danes enako stara in enako naklonjena tveganju, zato oba vložita svojih 10.000 evrov privarčevanih sredstev v sklade s pričakovano petodstotno stopnjo donosa. Eden začne varčevati pri 25 letih, drugi 10 let pozneje pri 35 letih; oba pod enakimi pogoji. Zaradi obrestno obrestnega računa ima prvi pri 65 letih 70.400 evrov, drugi, ki je začel varčevati 10 let pozneje, pa ima 43.219 evrov.

Dodatki

Kako si lahko upokojenec poviša prihodke?

29. 11. 2021 12.39

Medtem ko več kot polovica upokojencev prejema pokojnino manjšo od 700 evrov, kar nekako velja za prag revščine v Sloveniji, pa nekateri prejemajo trikrat ali štirikrat višjo pokojnino. Več kot 3000 upokojencev prejema pokojnino, višjo od 2200 evrov, rekorder po izplačilu pokojnine pa je oktobra prejel 3148 evrov. Preverili smo tudi, kako si lahko upokojenci z nizkimi pokojninami izboljšajo svoje finančno stanje.

Zavarovanja

Okužba na potovanju vas lahko stane od nekaj sto do več deset tisoč evrov

11. 11. 2021 09.33

Kljub neugodnim epidemiološkim razmeram mnogi tudi ta konec leta načrtujejo potovanje v tujino. A če se v tujini okužite z novim koronavirusom, lahko to predstavlja velike stroške, tudi če ne potrebujete hospitalizacije in nimate simptomov. Zato je priporočljivo, da sklenete ustrezno zavarovanje za tujino, ki vključuje tudi kritje v primeru covida-19. Na kaj je še treba biti pozoren pred potovanjem v tujino?

Koristno

Veselje ob dosežku je nepopisno. A od nečesa je treba tudi živeti

30. 07. 2021 08.56

Vsi se veselimo, ko naši športniki žanjejo uspehe ter se s tekmovanj domov vračajo z medaljami. Države svoje športnike denarno nagrajujejo za vsako osvojeno olimpijsko medaljo. Koliko športnikom nudi Slovenija? Poglejmo razpredelnice z zneski.

Koristno

To so letošnje hit destinacije za Slovence

28. 06. 2021 08.00

Poletna turistična sezona je tu, a številni posamezniki in družine še nimajo rezerviranih počitnic niti jasnih načrtov o tem, kdaj in kje bodo preživeli letošnji zaslužen poletni oddih. Z rezervacijami mnogi odlašajo, a ne zato, ker čakajo na ugodnejšo "last minute" ponudbo, pač pa zato, ker preverjajo, kam sploh lahko potujejo in pod kakšnimi pogoji. Preverili smo, katere so hit destinacije za Slovence v letošnjem letu.

Koristno

Letos verjetno ne bo slovenskih jabolk

10. 05. 2021 05.00

Slovenski sadjarji se že osmo leto zapored spopadajo s težavami; letos je katastrofalna pozeba verjetno uničila pridelek celotnih sadovnjakov. "V letošnjem letu smo bili tudi mi deležni izjemno hude pozebe. Tako nizkih temperatur – minus 12 stopinj Celzija – v aprilu niso zabeležili že več desetletij. Kljub vsem novim ukrepom, ki smo jih uvedli proti pozebi (oroševanje) na naši kmetiji, bomo imeli, kot vse kaže, 100-odstotni izpad pridelka jabolk. Celo ozimna žita so bila prizadeta od tako hudega mraza, o čemer se še nikoli ni govorilo. Škode je ogromno," opozarja ekološki sadjar Jaka Kastelic. Veseli bodo vsake državne pomoči, predvsem finančne za vsaj delno pokritje stroškov, ki bodo nastali z oskrbo nasadov kljub izpadu pridelka.

Koristno

To se je lani dogajalo z bolniško odsotnostjo. Kako kaže letos?

07. 04. 2021 07.03

Če ste pomislili, da bo zaradi epidemije covida-19 več bolniških odsotnosti, ste se ušteli. Podatki namreč kažejo ravno nasprotno: trend se je obrnil navzdol. Stroški zdravstvene blagajne in proračuna zaradi nadomestil so bili sicer lani kljub temu višji. Samo za izolacijo je denimo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja šlo 56,7 milijona evrov.

Krediti

Toliko vam mora po dvigu minimalne plače ostati po plačilu obroka posojila

05. 03. 2021 05.00

Dvig minimalne plače vpliva na kreditno sposobnost potrošnikov. Po ocenah članic Združenja bank Slovenije bo dodatnih 10 do 15 odstotkov komitentov postalo kreditno nesposobnih, ostalim se bo kreditna sposobnost poslabšala. V Banki Slovenije pa medtem zato ne pričakujejo velikega vpliva na posojilno aktivnost.

Koristno

Nasvet, kako poskrbeti za zdravje, še preden zbolite

10. 11. 2020 07.22

Trenutno stanje v javnem zdravstvu je daleč od dobrega. Že pred prihodom epidemije novega koronavirusa so se pacienti spopadali s čakalnimi vrstami, ki so bile na nekaterih področjih zelo dolge – na določene obravnave, posege in operacije so ljudje čakali tudi več let. Ves ta čas so se spraševali in jih je skrbelo, ali bolezen napreduje, ali bo prepozna sanacija posledic poškodbe sploh še smiselna ... Vprašanj in skrbi je bilo nešteto.

Koristno

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?

05. 10. 2020 08.24

Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Koristno

Pri zasebnikih so krajše vrste, a si jih lahko privočijo samo premožnejši

30. 09. 2020 08.20

Med epidemijo so morali zobozdravniki zapreti ordinacije in številnim odpovedati vnaprej dogovorjene termine, na katere so že prej čakali dolgo časa. Po vnovičnem odprtju lahko zaradi omejitev dnevno sprejmejo manj bolnikov, a pospešeno si prizadevajo nadoknaditi izgubljeno.

Varna starost

Komu koristi predlog o delu upokojencev?

25. 09. 2020 08.25

Strateški svet za debirokratizacijo predlaga, da bi lahko upokojenci po upokojitvi še naprej delali in da bi lahko poleg plače prejemali tudi celotno pokojnino. Zdaj lahko delajo, a omejeno in pogosto na račun svoje pokojnine. Obenem lahko starejši delajo in ostanejo v službi, čeprav so že izpolnili pogoje za starostno upokojitev. Delodajalci jim ne morejo prekiniti delovnega razmerja in jih prisiliti v upokojitev. Komu koristi predlog in kaj ima delo upokojencev z debirokratizacijo?

Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856