zdravje zaposlenih

Nova pravila delovnega časa: večja fleksibilnost ali nevarnost za zaposlene?
26. 03. 2025 02.05Nemčija razmišlja o veliki spremembi delovne zakonodaje! Bo osemurni delovnik preteklost? Delodajalci navdušeni, sindikati zaskrbljeni. Preberite, kaj prinaša nov predlog.

Nekateri šefi ne želijo, da bi delavci to izvedeli
16. 03. 2025 08.47Se sprašujete, kako uspešno zahtevati povišico? HR strokovnjak Ante Lučić razkriva preverjene taktike za pogajanja o višji plači in boljših delovnih pogojih.

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež
13. 03. 2025 09.19V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Zakaj se nekateri upokojijo že pri 57 letih, drugi pa delajo 10 let več?
08. 03. 2025 07.07Medtem ko se svetovno prebivalstvo stara, se čas za upokojitev podaljšuje. V katerih državah je torej najbolje biti upokojenec?

V tej državi delajo najmanj, a zaslužijo največ. In še pet tednov plačanega dopusta imajo
11. 02. 2025 10.48Danska ima visoko stopnjo zadovoljstva z življenjem, kar je odraz njihovih načel glede ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem.

Psihopati med sodelavci: metoda 'sive skale' vas lahko reši
27. 01. 2025 04.15V službi se srečujemo z različnimi ljudmi, med katerimi so tudi posamezniki, ki na prvi pogled delujejo karizmatično in sposobno. Vendar pa njihovo vedenje pogosto povzroča zmedo in spore, negativno vpliva na delovno vzdušje ter škoduje ugledu in uspešnosti podjetja. Kako prepoznati psihopata na delovnem mestu in kako se zaščititi pred njim, pojasnjuje direktorica Inštituta za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije, dr. Leonida Zalokar.

Ta nemška podjetja izplačajo 1000 evrov dodatka za redni prihod na delo
15. 01. 2025 04.03Preveliko število dni bolniških odsotnosti ima na gospodarstvo izjemno negativen vpliv.

Preprečevanje sindroma suhih oči pri zaposlenih: Nasveti za zaščito oči pred izsušitvijo
03. 01. 2025 15.27Osem ur gledate v računalnik? Delate v slabo osvetljenih prostorih? Nimate primerne zaščitne opreme in med delom vam nečistoče zaidejo v oči? Delate na prepihu? V članku nekaj nasvetov, kako poskrbeti za suhe oči.

Je generacija Z najbolj obremenjena generacija na delovnem mestu?
17. 12. 2024 04.26Skoraj vsi delavci se spopadajo z ekonomsko negotovostjo in poklicnim stresom. Najmlajši delavci pa morda čutijo ta pritisk bolj kot vsi drugi. Zakaj?

Zgodba, kako sta mladi Slovenki ustvarili poslovni hit z rastlinami
16. 12. 2024 04.15V času, ko so omejitve pandemije korenito spremenile naša življenja, so se porajale tudi izjemne poslovne priložnosti. Ena takih je zgodba Džungla Plants, ki je zrasla na slovenskih tleh ter si v štirih letih in pol utrla pot med ljubitelje sobnih rastlin in ustvarila pravo urbano džunglo. Kako je nastala ideja, s kakšnimi izzivi sta se na začetku soočali ustanoviteljici ter kaj vse danes ponujajo, razkriva ena od ustanoviteljic Tjaša Jarc.

Elon Musk bi bil lahko največji zmagovalec drugega Trumpovega mandata
07. 11. 2024 04.45Najbogatejši človek na svetu Elon Musk je zelo odvisen od Kitajske, po navedbah vira je imel zasebne telefonske pogovore z Vladimirjem Putinom, z državnimi naročili pa lahko pridobi milijone.

Premik ure 2024 na zimski čas: zakaj še vedno vztrajamo pri premiku?
24. 10. 2024 04.17Evropska komisija je že pred leti predlagala ukinitev premikanja urinih kazalcev na zimski in poletni čas. Izvedla je celo anketo, v katerem času bi radi ostali prebivalci EU. A nato se je vse ustavilo. Tako da bomo spet prav kmalu premaknili ure na zimski čas. Kdaj? Preverite v članku.

'Pomanjkanje farmacevtov ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev'
22. 10. 2024 11.38V Sloveniji se soočamo z resnim pomanjkanjem magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov, kar ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev. Primanjkuje več sto farmacevtov, opozarjajo v Lekarniški zbornici Slovenije. Če ministrstvo za zdravje ne bo ukrepalo, se obetajo dodatne težave, ki bi lahko vodile v zapiranje lekarn, dodajajo.

Pravica do odklopa zaposlenega: primeri, kako se ta pravica izvaja
16. 10. 2024 14.09Minister za delo Luka Mesec meni, da so ukrepi za zagotavljanje pravice do odklopa, ki jih morajo do 16. novembra sprejeti delodajalci, enostavni, se pa zaveda, da si podjetja in poklici niso enaki. Kako bi se torej ta pravica izvajala? Poglejmo nekaj primerov.

Neverjetno, kaj vse ponujajo zaposlenim. Tudi zato spadajo med najboljše delodajalce v Sloveniji
14. 10. 2024 11.46V preteklosti so se podjetja osredotočala predvsem na finančne rezultate in produktivnost, danes pa je vse bolj prisotno zavedanje, da uspeh podjetja ne temelji zgolj na produktih in storitvah, temveč tudi na zadovoljstvu in dobrem počutju zaposlenih.

10 trendov generacije Z na delovnem mestu
11. 10. 2024 04.36Generacija Z je verjetno ena najbolj analiziranih generacij, odkar je vstopila na trg dela. Razlog za to je verjetno dejstvo, da gre za prvo generacijo, ki je bila rojena v dobi interneta in katere oblikovanje identitete v najbolj občutljivih letih je zaznamoval svet medijev in družbenih omrežij. Govorimo o današnjih mladih, ki so rojeni po letu 1995 in so tako kot vsaka prejšnja generacija na svet prinesli povsem drugačne vrednote, obnašanja in pričakovanja.

Kdaj zaposleni potrebuje digitalni detoks in kako naj ga izvede?
09. 10. 2024 04.20V današnjem digitalnem svetu, kjer je delo vedno bolj povezano s tehnologijo, nenehna povezanost prek e-pošte, sporočil in družbenih omrežij postaja del vsakdana. Čeprav to prinaša številne prednosti, pa lahko prekomerna uporaba digitalnih naprav vodi v izčrpanost, zmanjšano produktivnost in celo izgorelost. V takšnih situacijah je lahko digitalni detoks prava rešitev za zaposlene. Ampak, kdaj je pravi čas za detoks in kako naj ga zaposleni izvede? Prav tako pa je pomembno vprašanje, kako naj se na to odzove delodajalec?

Slabo duševno zdravje zaposlenih vodi v več bolniških odsotnosti in nižjo produktivnost
08. 10. 2024 04.01Slabo duševno zdravje zaposlenih za delovne organizacije pomeni nižjo produktivnost ter višje stroške zaradi bolniških odsotnosti zaposlenih in fluktuacije, so na NIJZ opozorili pred četrtkovim svetovnim dnevom duševnega zdravja. Delo v neurejenih delovnih pogojih lahko namreč poslabša duševno in telesno zdravje zaposlenih.

Bill Gates pravi, da želi delati še 20 do 30 let: Warren Buffett še vedno prihaja v pisarno šest dni na teden
16. 09. 2024 04.36Bill Gates je bil pred leti obseden z delom in to je pričakoval tudi od svojih zaposlenih.

Informatik iz Kazahstana obira češnje v Veliki Britaniji. Pričakoval je dober zaslužek, a domov je odšel razočaran
11. 09. 2024 04.02Kazahstanec pravi, da obžaluje prihod v Veliko Britanijo. "Postavljeni cilji, ki naj bi jih dosegli sezonski delavci, so nerealni," je opozoril. A podjetje vse njegove očitke zavrača.

Ste na seznamu? To so dela, pri katerih se izgorelost najpogosteje pojavi
09. 09. 2024 04.47Katera delovna mesta so najbolj nevarna za izgorevanje ...

Tudi vi v službi počnete to?
03. 09. 2024 04.43V službi preživimo velik del svojega življenja, po nekaterih ocenah celo tretjino svojega aktivnega časa. Dolgotrajno sedenje in nepravilna drža pred računalnikom, nepravilno dvigovanje težkih predmetov, nezdrava prehrana ter številne druge navade lahko dolgoročno škodujejo našemu zdravju. Zato je izredno pomembno, da za svoje zdravje skrbimo tudi med delovnim časom. Če imamo delodajalca, ki razume in podpira zdrav življenjski slog svojih zaposlenih, je ta naloga precej lažja.

Tako bi morali ravnati, ko se odpovedi začnejo vrstiti
23. 08. 2024 10.46Kaj storiti, da vam zaposleni, v katere ste vlagali, ne zbežijo k drugim delodajalcem?

Primeri, kako so velika podjetja uvedla 'pravico do odklopa'
09. 08. 2024 13.47Slovenski delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024, v nasprotnem sledi denarna kazen. Predstavljamo nekaj primerov dobre prakse iz tujine.

Pošta po zagotovilih vodstva zagotavlja ukrepe za varno delo v času vročine
02. 08. 2024 12.53V Pošti Slovenije si po zagotovilih vodstva prizadevajo za čim bolj varno in zdravo delovno okolje. "Zaradi obvladovanja tveganj, ki se lahko pojavijo ob povišani temperaturi zraka na prostem, imamo sprejete tako splošne kot dodatne ukrepe za varno delo v času povišanih temperatur oz. vročine," so zapisali.

Delavci razkrili, kaj pričakujejo od delodajalcev
29. 07. 2024 04.16Neomejeno število dni dela od doma, prijetni sodelavci, sadje in prigrizki na delovnem mestu? Čeprav se vse te ugodnosti slišijo mamljivo, je pravi odgovor na vprašanje, kaj zaposlene pritegne in zadrži pri določenem delodajalcu, veliko enostavnejši – denar. Ja, plača in nagrade in bonusi in visoka božičnica in še višji regres.

Bi tudi vi imeli tako v službi?
11. 07. 2024 04.30Ko se zaposleni ne boji povedati svojega mnenja ali narediti napake, takrat lahko ekipa doseže velike preboje. Psihološka varnost je namreč ključna za to, da si zaposleni upajo ustvarjalno razmišljati. A kako jo lahko dosežemo?

Prihajajo visoke temperature, sindikati delodajalcem sporočajo to!
18. 06. 2024 12.06Konfederacija sindikatov 90 v času visokih temperatur delodajalce poziva k ustreznim ukrepom za zaščito delavcev. Po njihovih izračunih je z vidika varnosti in zdravja pri delu ob vročini izrazito ogrožena več kot polovica delovno aktivnih. Delodajalcem med drugim svetujejo, naj zmanjšajo intenzivnost dela in delavcem zagotovijo osvežilne napitke.

Zdrava delovna okolja: kako ustvariti prostor, ki spodbuja dobro počutje zaposlenih
10. 06. 2024 04.34V današnjem hitrem tempu življenja zaposleni preživijo večino svojega časa na delovnem mestu. Zato je ključnega pomena, da delodajalci ustvarijo zdrava delovna okolja, ki spodbujajo dobro počutje in produktivnost zaposlenih. Zdrava delovna okolja ne le izboljšujejo zadovoljstvo zaposlenih, temveč tudi povečujejo njihovo zvestobo in zmanjšujejo stopnjo absentizma.

Imajo dobro plačo, a vseeno bežijo drugam. Zakaj?
04. 06. 2024 07.53Česa vaši zaposleni ne marajo in zakaj kljub dobri plači odhajajo drugam? Velik zaslužek namreč še ne pomeni, da bodo delavci zadovoljni. Trenutno jim je pomembnejše, da je na delovnem mestu dobro vzdušje, da so spoštovani in kako službeno življenje vpliva na njihovo duševno zdravje.