zdravstveni pregled

Takšne sankcije lahko doletijo zaposlenega, če zlorablja bolniški stalež
13. 03. 2025 09.19V Sloveniji se število bolniških staležev vztrajno povečuje, kar povečuje stroške delodajalcev in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Bolniške odsotnosti so večinoma upravičene, prihaja pa tudi do zlorab, ki bremenijo zdravstveni sistem, delodajalce in celotno družbo. Kdo in kako odkriva zlorabe bolniškega staleža ter kakšne so posledice?

Miloš razkril, kako je delati na naftni ploščadi na Norveškem
19. 02. 2025 04.2842-letni Miloš Plazinić je razkril, da delo na naftni ploščadi poteka drugače od običajnega urnika dela na kopnem, ki traja od ponedeljka do petka. Kako je videti delovni dan zaposlenega na naftni ploščadi? Kako je poskrbljeno za varnost? Kaj počnejo na ploščadi, ko je njihove dnevne izmene konec?

Če potrebujete denar, potem upoštevajte ta načrt
30. 01. 2025 04.52Varčevanje za izobraževanje otrok, upokojitev, nakup nepremičnine ali osebnega vozila ... Kako do denarja?

Kako optimizirati finance po upokojitvi in ohraniti finančno varnost?
13. 12. 2024 04.02Kako upravljati finance po upokojitvi? Preverite nekaj namigov za prilagoditev proračuna, zmanjšanje stroškov in ohranjanje finančne stabilnosti, da boste v pokoju uživali brez skrbi.

Preverite, kako se pripraviti na upokojitev
01. 02. 2024 04.27Prihod upokojitve je pomemben mejnik v življenju vsakega posameznika. Da bi ta prehod v starost potekal čim uspešneje in čim bolj brezskrbno, je ključno, da se pravočasno pripravite nanj. Preverite, kako!

Ste na seznamu? Objavili seznam 20 poklicev, na katere bo UI imela velik vpliv
15. 06. 2023 04.30V članku predstavljamo delovna mesta, ki se bodo v bližnji prihodnosti pod vplivom umetne inteligence zagotovo spremenila. Delavci se bodo morali naučiti novih znanj, saj bodo nadzorovali, upravljali in uporabljali nove tehnologije.

To lahko dobite brezplačno!
17. 04. 2023 08.34Dejstvo je, da digitalizacija prodira v vse pore našega življenja. Nakupovanje se je v veliki meri že preselilo na svetovni splet, prav tako tudi bančništvo, počasi, a zanesljivo jima sledita izobraževanje ter vsesplošna komunikacija z državnimi organi. Čeprav si lahko s pomočjo digitalnih tehnologij močno olajšamo življenje, pa smo do novosti običajno precej skeptični, sploh ko gre za občutljive ter osebne podatke. A v Sloveniji imamo učinkovita sredstva, s katerimi si lahko zagotovimo varno elektronsko komunikacijo in poslovanje z državnimi organi.

Pravila glede zdravniškega pregleda na delovnem mestu
28. 03. 2023 09.00Zdravstveni pregled mora delodajalec zagotoviti vsem zaposlenim, ki opravljajo delo na delovnih mestih in v delovnem okolju, v katerem se pojavljajo tveganja za varnost in zdravje. Če ne zagotovi predvidenih pregledov, mu grozi do 40.000 evrov globe in zaposleni lahko tudi odkloni delo. Delavec pa nima le pravic, temveč tudi dolžnosti – zdravniškega pregleda se mora udeležiti, če ga nanj napoti delodajalec.

Kaj, če zaposleni odkloni preizkus alkoholiziranosti?
11. 11. 2022 04.30Zaposlenega, ki je pod vplivom alkohola, drog ali drugih prepovedanih substanc, mora delodajalec odstraniti z dela, sledijo sankcije, lahko tudi globa in odpoved. Kaj pa, če delavec odkloni testiranje?

Delo v domovih za ostarele: plače pogosto pod minimalnimi
06. 06. 2022 05.00Delati v domovih za ostarele je lepo, navdihujoče, izpopolnjujoče. Številni zaposleni pravijo, da gre za poslanstvo, za pomoč sočloveku, za sočutje, skrb. Po drugi strani je delo zelo odgovorno, težko in zahtevno. Je večizmensko, dela se vse dni v tednu, v treh izmenah, ponoči, med prazniki, vikendi. Medtem so osnovne plače nizke in na začetku poklicne poti pri večini pod minimalnimi, soočajo se s kadrovskimi stiskami, preobremenjenostjo. Malo je zanimanja za delo s starejšimi in v domovih se že vrsto let soočajo s kadrovskimi težavami. Boren je odziv na razpise za delovna mesta in nekateri zaposleni odhajajo, ker v drugih dejavnostih dobijo službo z višjo plačo ter z boljšimi delovnimi pogoji in delovnikom.

Kam se lahko obrnete, če ste brez osebnega zdravnika?
07. 02. 2022 04.45131.000 zavarovancev nima izbranega osebnega zdravnika, saj jih je preprosto premalo. Najhuje je v velikih mestih in nove paciente sprejema le še peščica. Razlogi so različni in tudi ukrepi obstajajo, a ni čarobne paličice in pozitivnega učinka ne bo čez noč.

To se dogaja v slovenskem zdravstvu
03. 09. 2021 05.00Zaradi povečanega števila odhodov in zapuščanja delovnih mest bi lahko pandemijo covid-19 na trgu dela poimenovali tudi obdobje množičnih odpovedi, pravijo gospodarstveniki. Po pojavu novega koronavirusa so namreč v različnih koncih sveta zaznali povečan trend menjavanja služb in odhodov zaposlenih iz različnih panog.

So delavci na delovnem mestu dovolj dobro zaščiteni pred rakom?
16. 08. 2021 08.06Ne nezgoda s strojem ali padec z višine – najpogostejši vzrok smrti, ki je povezan z delovnim mestom, je rak. V EU je namreč okoli 120.000 smrti na leto povezanih z izpostavljenostjo rakotvornim in mutagenim snovem na delovnem mestu. Številne smrti bi torej lahko preprečili že z ustrezno zaščito najbolj izpostavljenih delavcev. Ravno zato v EU poteka kampanja Ustavimo raka na delovnem mestu. Kako pa je to področje urejeno pri nas?

Japonski milijarder bo osmim osebam plačal polet okoli Lune
04. 03. 2021 08.21Japonski milijarder Jusaku Maezava vabi osem ljudi z vsega sveta, da se mu pridružijo na poletu okoli Lune. Na videoposnetku, objavljenem na družbenem omrežju Twitter, je napovedal, da bo stroške potovanja z vesoljskim plovilom ameriške družbe SpaceX, predvidenega leta 2023, plačal on.

VIDEO: Tako delajo reševalci v času novega koronavirusa
09. 11. 2020 05.45Sekunde, ki odločajo o življenju in smrti. Te se sedaj, v času novega koronavirusa, lahko podaljšajo, saj se morajo reševalci, če pri pacientu obstajajo znaki okužbe, obleči v zaščitno obleko. Kako je videti delo v času covida-19?

'Privatizacija zdravstva je politično vprašanje, ki ima lahko velike socialne posledice'
19. 10. 2020 08.17V združenju zdravstvenih zavodov podpirajo ukrepe, da bi čakalne vrste, ki so se še podaljšale zaradi covida-19, začasno reševali tudi zasebniki. "Sprašujemo pa se, ali se bodo tudi zdravstvene storitve na podlagi javnega razpisa izvajale po cenah, ki jih priznava ZZZS. V tem primeru se utegne zgoditi, da tudi zasebniki ne bodo kazali velikega interesa za izvajanje nekaterih storitev, saj so cene ZZZS povečini bistveno nižje od cen, ki jih izvajalci zaračunavajo samoplačnikom," je opozoril direktor Marjan Pintar.

Ali bi lahko pacient zahteval povračilo stroškov nujne zdravstvene obravnave pri zasebniku, ki ga je obiskal, ker ni mogel priti do javnega izvajalca?
05. 10. 2020 08.24Zaradi ukrepov za omejitev širitve novega koronavirusa nenaročeni pacienti ne morejo več vstopiti v zdravstveni dom ali bolnišnico, da bi se morda osebno naročili, odnesli napotnico ali uredili kaj drugega potrebnega pri zdravniku. Nekateri so se znašli v brezizhodni situaciji, saj zdravnika niso mogli priklicati in morda tudi ni bilo njegovega (dovolj hitrega) odziva na elektronsko pošto. A dejstvo je, da je bilo telefonskih klicev več kot običajno in da na elektronsko pošto praviloma odgovarjajo po ordinacijskem času. Preverite, na koga se lahko obrnete, če ne morete priti do zdravnika!

Spolne celice: nekateri z darovanjem služijo visoke zneske
07. 07. 2020 08.02Po svetu veljajo različna pravila glede darovanja semena in jajčnih celic. Ponekod lahko darovalci prejmejo plačilo, drugje darujejo brezplačno zgolj zaradi želje pomagati sočloveku. Večinoma so omejitve, koliko otrok lahko spočne en darovalec, in pravila, da po morebitni smrti ne smejo več uporabiti darovanega. Ponekod pa je trg razpuščen, brez nadzora in ustrezne zakonodaje ter revni darovalci darujejo zaradi preživetja.

Najdaljša bolniška traja že več kot 12 let, najvišje nadomestilo znaša 21.997 evrov bruto
13. 01. 2020 08.27Stroški zdravstvene blagajne za bolniška nadomestila so se v zadnjih petih letih povečali za 71 odstotkov in so lani znašali že skoraj 400 milijonov evrov. Še nekaj sto milijonov evrov stroškov zaradi začasne zadržanosti z dela so imeli delodajalci. Povprečna bolniška je lani trajala 10,5 dneva, najdaljša pa več kot 12 let.

Superbogataši, ki se zavzemajo za višje davke na bogastvo
13. 11. 2019 08.57V ZDA poteka žolčna razprava, ali bi morali za najbogatejše uvesti višje davke. Olje na ogenj je dodatno prililo nedavno poročilo, ki je razkrilo, da so bili lani dohodki 400 najbogatejših Američanov obdavčeni s precej nižjo davčno stopnjo kot preostalih državljanov. Čeprav si večina bogatašev želi še nižjih davkov, pa se vsaj ducat ameriških milijarderjev javno zavzema, da bi morali najbolj bogati – torej tudi sami – plačevati višje davke.

Elektronski bolniški list: do kdaj se mora papirnati obrazec posloviti?
06. 11. 2019 10.27Nacionalna uvedba elektronskega bolniškega lista bo tako potekala do konca leta, ko se morajo v sistem vključiti vsi zdravstveni izvajalci.

Eko, bio, organic, naravno ... Kje so lahko označbe?
09. 10. 2019 08.26Narašča tako ponudba kot tudi povpraševanje ekoloških živil in danes lahko kupimo praktično vse ekološko, od sadja, zelenjave, jogurtov, otroških kašic, mesa, moke, pa tudi piva in še kaj bi se našlo. Preverili smo, katera živila in kozmetični izdelki so lahko označeni kot "ekološki", "bio", "eko", "naravni", "organski".

Taka je plača direktorja UKC Ljubljana. Bodo tujci spraševali, ali je tedenska?
17. 05. 2019 08.11"Nekdo, ki nujno potrebuje diagnostiko, bi šel na magnetno resonanco tudi ob 3. uri zjutraj. Zdaj pa čaka v čakalni vrsti." "Velik problem je, ker morajo zdravniki ponekod delati z opremo, ki sodi samo še v muzej." "Zdravniki delajo tudi v zasebnih ambulantah, saj se to izplača tako njim in zasebnikom, državi pa absolutno ne." Z direktorjem Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Marjanom Pintarjem nisva rešila krize zdravstvenega sistema, saj je ne moreva. Bo imela politika dovolj volje?

Za zamujen let zahteva odškodnino. Od policije.
21. 09. 2018 11.13Ženska je zaradi čakalne vrste pred varnostnim pregledom zamudila let na španski otok Majorka. Zdaj od policije, ki je po njenem zakrivila čakalno vrsto, zahteva skoraj 740 evrov odškodnine.

Ponudili denar, da pozabi na mrtvo podgano v juhi
13. 09. 2018 11.32Gre za sabotažo ali slabe higienske pogoje?

NORO, kako neumna vprašanja!
15. 07. 2012 19.16'Bila sem na razgovoru za delo … Že v vprašalniku so bila vprašanja, ob katerih sem se počutila neprijetno. Na osebnem razgovoru pa so zahtevali le še bolj poglobljene odgovore. Seveda sem odgovorila, saj sem se bala, da bom v nasprotnem primeru že na začetku zapravila priložnost, da delo dobim.'

Za zdravnika v Sloveniji 400, v Italiji 200 evrov!
21. 10. 2010 07.48Porast zasebnih storitev draži zdravstveni sistem, kažejo nekatere ugotovitve iz tujine, a zasebniki so tudi slovenska realnost in zaupa jim vse več pacientov. Iz preprostega razloga – pregled, na katerega je v javni zdravstveni mreži treba čakati po več mesecev, vam tukaj opravijo v nekaj dneh.

Življenjsko zavarovanje: ali vemo dovolj o tem?
18. 03. 2010 18.20Kdo bo poskrbel za nas, če ne sami? In na to, kaj bo nekoč ostalo za nami, lahko dokaj vplivamo tudi sami. Zavarovalnice seveda lahko zavarujejo tudi nas, pomislite na življenjska zavarovanja. Na enem mestu vam ponujamo zbrane odgovore!

Ali se čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo res ni mogoče izogniti?
18. 01. 2009 15.50Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe, ko le-to potrebujemo. Kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo?