zemljiški

Zbrali smo nasvete, kako poskrbeti, da boste z nepremičninskim oglasom pritegnili resne kupce
24. 01. 2025 08.58Že leta 1944 je britanski nepremičninski tajkun Harold Samuel, ki je ustanovil eno največjih nepremičninskih agencij v Združenem kraljestvu, dejal: "Pri nepremičninah so pomembne tri stvari: lokacija, lokacija, lokacija."

Tokenizacija: bodo res v prihodnje vsa sredstva pretvorjena v digitalne žetone?
30. 10. 2024 04.26V začetku leta je Larry Fink, predsednik uprave BlackRocka, enega največjih investicijskih podjetij na svetu, javno izjavil, da je tokenizacija prihodnost finančne industrije. Njegova javno izražena vizija se je skoraj takoj prelila v hitro rast vrednosti kripto valut, ki so povezane s t. i. tokenizacijo realnih sredstev (angl. "real-world asset" ali "RWA"). Že leta 2019 je košarkarski igralec Spencer Dinwiddie, nekdanji soigralec Luke Dončića, javno naznanil, da bo tokeniziral del svoje plače, ki jo prejema pri Brooklyn Nets. Še leto prej je slovenski tehnološki startup Blocksquare v Tehnološkem parku Ljubljana tokeniziral parkirno mesto. O čem je govora, ko govorimo o tokenizaciji? In kaj novega prinaša?

Morate vedeti, če želite kupiti ali prodati nepremičnino
28. 08. 2024 04.07Pred nakupom nepremičnine moramo imeti v mislih marsikaj, med drugim tudi gradbeno in uporabno dovoljenje. Na kaj je treba biti pozoren, kdaj je bolje odstopiti od nakupa, kaj se lahko uredi naknadno, kakšni so stroški in tako naprej. Na naša vprašanja sta odgovarjali odvetnica Katarina Čeč Labernik in arhitektka Sara Zorzut.

Kaj je bilo v zadnjem desetletju donosnejše – bitcoin ali hiša v Londonu?
17. 03. 2024 04.30Najbolj znana kriptovaluta je v zadnjem desetletju dosegla skoraj 5000-odstotni donos.

Na to ne smete pozabiti, ko kupujete nepremičnino
12. 12. 2023 05.00Nakup nepremičnine je ena večjih odločitev, ki jo imamo v svojem življenju, zato je še kako pomembno, da se odločimo pravilno. Pri tem nam lahko pomaga tudi vpogled v zemljiško knjigo, ki lahko marsikaj razkrije. Več o tem si lahko preberete v pogovoru z odvetnikom.

Kdaj se v tem primeru izključi dediča?
05. 07. 2023 05.00Dedovanje zaščitenih kmetij poteka nekoliko drugače, saj se upošteva tudi raba kmetijskega zemljišča, torej ali gre za obdelovalne površine, pri čemer je treba zagotoviti pogoje, ki še naprej ohranjajo prvotno funkcijo zaščitene kmetije. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Toliko nepravilnosti je inšpektorat ugotovil pri prodaji stanovanj
13. 10. 2021 05.00Z namenom zaščititi končne kupce pred tveganjem neizpolnitve obveznosti investitorja oziroma vmesnega kupca kot prodajalca po prodajni pogodbi ob prodaji stanovanj in enostanovanjskih stavb je inšpektorat za okolje in prostor tudi v letošnjem letu izvajal nadzor prodaje 25 naključno izbranih stavb.

'Skoraj tri leta sva z možem iskala primerno lokacijo in sanjsko zemljišče za gradnjo naše družinske hiše'
04. 06. 2021 05.00Želela sva ostati v domačem kraju, kjer otroci obiskujejo osnovno šolo in vrtec, v kraju, ki je ravno prav oddaljen od službe in ki nam nudi vse, kar potrebujemo za družinsko življenje po naši meri – trgovino, šolo, vrtec, zdravstveni dom, avtobusno in železniško postajo ter naravo na pešpot razdalji.

Gradbeni zakon omogoča več možnosti legalizacije objektov
22. 04. 2021 05.00Gradbeni zakon pod določenimi pogoji omogoča pridobitev dokumentacije za črne gradnje, ki so bile zgrajene brez ustreznih dokumentov. Legalizacija seveda tudi stane; zneski so odvisni od več dejavnikov in vključujejo tudi "kazni za črnograditeljstvo". Treba pa je tudi poudariti, da so tako izdana dovoljenja pogojna.

Tako stare hiše nimajo uporabnih dovoljenj. Kako je ob prodaji?
12. 04. 2021 05.00Stavbe, zgrajene pred 31. decembrom 1967, so pogosto brez uporabnih dovoljenj, čeprav je zakon pod določenimi pogoji in z dokazili tudi zanje predvidel možnost ureditve ustrezne dokumentacije. Nepremičninski posredniki sicer načeloma že prodajalcu predlagajo pridobitev uporabnega dovoljenja po zakonu. Postopki so relativno enostavni, seveda, če objekt pozneje ni bil spreminjan, in tudi cenovno dostopni.

Notar o predporočni pogodbi: Lahko se sklene kadar koli, tudi po poroki
18. 01. 2021 04.45V Sloveniji jih je bilo v letu 2019 sklenjenih 96, v letu 2020 pa 108 predporočnih pogodb in notar Bojan Podgoršek pričakuje, da se bo njihovo število povečevalo. Preverite, zakaj je po njegovem mnenju pogodba priporočljiva za vse pare!

Darilna pogodba: ali jo lahko prekličete?
10. 08. 2020 07.00Darilne pogodbe spadajo med najpogosteje sklenjene pogodbe. Lani smo jih v Sloveniji sklenili več kot 16.000. Pogosto so darilne pogodbe tudi predmet sodnih sporov, darovalci pa se velikokrat ne zavedajo, da darilne pogodbe ni tako enostavno kar preklicati. Tudi obdarjenci so nemalokrat neprijetno presenečeni, ker morajo na prejeto darilo plačati visok davek. Na kaj vse je treba biti pozoren, ko se odločite za darilno pogodbo?

Nakup nepremičnine od A do Ž!
21. 04. 2015 08.37Hiter dostop do podatkov v zemljiški knjigi je močno zmanjšal možnosti zlorab ob nakupu ali prodaji nepremičnine, a kljub temu je potrebno biti pri enem najpomembnejših korakov v življenju zelo previden.

Tisoči Slovencev kredite poplačali, a hipoteke so ostale!
19. 01. 2012 11.52Kdaj ste nazadnje preverili svojo nepremičnino v zemljiški knjigi? Še nikoli? Obstaja namreč verjetnost, da je na nanjo vpisana hipoteka pa tega sploh ne veste.

35-letni Ljubljančan Peter išče ženo. A nikoli ne boste uganili, kaj hoče od deklet!
07. 01. 2012 17.11Star sem 35 let, zaposlen, marljiv in nikoli prejemnik socialne pomoči. Iščem žensko za nežne trenutke, bla, bla, bla ... Pri prvem zmenku, prosim, prinesi potrdilo CSD, da ti ali tvoji starši niste nikoli prejemali socialne pomoči. P. S.: Kot prilogo prinesi še ZKI!'

Delitev hiše po ločitvi
28. 06. 2010 11.38Julija 2009 sem se odselila iz hiše, katere lastnik sem vpisana v zemljiški knjigi 50 %, in sicer zaradi psihičnega nasilja bolezensko ljubosumnega moža. Ločitev je v postopku, trenutno sem podnajemnica. Hiša je dvostanovanjska. Ocenjena je približno na 800.000 evrov. Mož je ne želi prodati, tudi izplačati me ne bo mogel, čeprav trenutno sedaj v njej biva sam, tako da sem se prisiljena zaradi stroškov najemnine po končani ločitvi vrniti nazaj v hišo. Prosim za nasvet, kako naj se lotim, da se hiša etažno razdeli in koliko bi me to stalo približno v denarju. Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

Pa smo le dočakali javno dostopno zemljiško knjigo na spletu!
05. 04. 2011 13.55Začela je veljati novela zakona o zemljiški knjigi, ki uvaja elektronsko vlaganje zemljiškoknjižnih predlogov ter brezplačen dostop in računalniški izpis iz zemljiške knjige na portalu e-Zemljiška knjiga.

Zakon o zemljiški knjigi ostaja do nadaljnega enak
09. 12. 2010 16.00Vpisov zemljiško-knjižnih predlog ne morete opravljati več sami, saj je po novem vpis pristojnost notarjev, odvetnikov in državnioh pravobranilstev.

Zemljiški dolg
11. 05. 2009 14.52Zemljiški dolg je pravica zahtevati poplačilo določenega denarnega zneska iz vrednosti nepremičnine pred upniki s slabšim vrstnim redom.

Kdo je lastnik? Mož ali žena?
08. 11. 2010 14.09Mož je v času zakona prejel od staršev parcelo za gradnjo hiše. Hišo sva zgradila, pravzaprav še vedno ni dokončana, vendar že stanujeva v njej. Imava enega otroka. Gradbeno dovoljenje je bilo izdano na oba zakonca, moje ime je samo na vseh okumentih o posojilih za gradnjo, v zemljiški knjigi pa je kot lastnik vpisan samo mož. Torej - zemljišče je od moža,ker ga je dobil z darilno pogodbo. Hiša je zgrajena v trajanju zakona, vendar so dokumenti o lastništvu napisani na moža. Če se možu in otroku kaj zgodi, ali moram svoje pravice uveljavljati in dokazovati posebej? Kdaj lahko vstopijo v dedovanje njegovi sorodniki? Marija

Pazljivo pri nakupu nepremičnine!
26. 09. 2009 13.43Nepremičnine so se vsaj do sedaj pogosto prodale, še preden so bile sploh zgrajene. Za kupca je v tem primeru najpomembnejše, da v zemljiški knjigi pravilno zavaruje vpis svojih prihodnjih pravic.

Adijo, hipoteka, dobrodošel zemljiški dolg?
18. 05. 2009 11.45Zemljiški dolg je v primerjavi s hipoteko zelo redko oblika načina financiranja nakupa nepremičnine v Sloveniji. Primerjali smo njune prednosti in slabosti in preverili, ali je zapostavljenost zemljiškega dolga upravičena.

Bo v Sloveniji hipoteka izumrla?
11. 05. 2009 14.33V Sloveniji hipoteka predstavlja glavnino zavarovanj plačil pri nepremičninskih poslih. Toda zakaj je severno od Alp bolj primeren in fleksibilnejši način financiranja nepremičnine zemljiški dolg, ki je zaradi svoje mobilnosti izpodrinil hipoteko?