
Države kot so Irska, Grčija, Portugalska in Španija, ki so nekoč veljale za stabilne, varne in suverene finančne sisteme, imajo kar naenkrat celo večjo možnost, da se bodo finančno sesule kot Irak, pravi zadnje poročilo CMA Datavision.
Čeprav evro območje navzven še vedno daje vtis ene najtrdnejših denarnih unij na svetu, pa so najšibkejši členi območja postali tudi manj privlačni za investitorje, ki se bojijo vstopa na zaradi dolgov majajoče se trge.
Čeprav se na večini trgov kaže izboljšanje situacije, je prav evro območje doživelo poslabšanje situacije v zadnjem obdobju, še pravi poročilo, ki pa je za Slovenijo relativno ugodno. Ocenjuje jo namreč kot najstabilnejšo državo v vzhodni Evropi. Manj zadovoljni pa bodo naši sosedje Hrvati, ki jim je tokratno poročilo še povečalo možnost, da bodo kmalu nesposobni odplačati svoje dolgove. V družbi vzhodnoevropskih držav so namreč napredovali na četrto mesto najmanj stabilnih držav - takoj za Madžarsko, Romunijo in Latvijo.
Globalno gledano, pa so neslavno lestvico pri vrhu skoraj povsem zavzele države evro območja. Naziv države z najslabšimi financami je od Venezuele prevzela Grčija, sledijo Irska in Portugalska. Svojo oceno so pokvarile tudi Belgija, Španija in presenetljivo tudi Nemčija.
Na drugi strani spektra, torej med državami, ki so finančno stabilne, pa so se tokrat znašle Norveška, Finska, Švedska, Švica in ZDA.
Seznam 19 držav, ki bodo v prihodnjih petih letih najverjetneje razglasile nezmožnost odplačevanja dolgov:

19. Litva
18. Hrvaška
17. Latvija
16. Belgija
15. Romunija
14. Libanon
13. Islandija
12. Italija
11. Vietnam
10. Irak
9. Madžarska
8. Dubaj (Združeni arabski emirati)
7. Španija
6. Ukrajina
5. Argentina
4. Portugalska
3. Irska
2. Venezuela
1. Grčija
Komentarji (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV