Na svobodo bi lahko šel že dvakrat. Če končno 'priznal', da je kriv. A je raje vse od leta 1979 vztrajal, da ni kriv posilstva in sodelovanja v oboroženem ropu. Verjel mu ni nihče, dokler niso po toliko letih le opravili analize DNK, ki je dokazala, da je res nedolžen.
Po podatkih fundacije Innocence Project, specializirane za izvajanje DNK analiz v starih primerih, kjer storilci trdijo, da so nedolžni, a tega s to analizo v preteklosti niso mogli dokazovati, ker je pač ni bilo, je Cornelius tretji na neslavnem seznamu ljudi, ki so v zaporu preživeli največ časa po nedolžnem. Pred njim sta le še James Bain, ki mu je država po krivici vzela 35 let življenja in Lawrence McKinney, ki je v zaporu preživel 31 let. Bain je za čas, ki ga je preživel za zapahi, po zakonih Floride dobil 1,75 milijonov dolarjev odškodnine, letna odškodnina za obsojene po krivici namreč na Floridi znaša 50.000 dolarjev, McKinneyju pa je po zakonih zvezne države Tennesse pripadla najvišja možna odškodnina - milijon dolarjev.
Dupreeju pa bo zvezna država Teksas po zakonu morala nameniti vsaj 80.000 dolarjev za vsako leto, ki ga je nedolžen preživel za rešetkami. Skupna vsota bi se tako lahko povzpela na okoli 2,5 milijonov dolarjev, ali pa še več. A tudi denar ne bo vrnil izgubljenih let, pravi Dupree.
Teksas je velikodušen odškodninski zakon sprejel po tem, ko so po letu 2001 z DNK analizo našli kar 41 po krivici obsojenih zapornikov, kar je več kot v kateri koli drugi zvezni državi v ZDA.
Pri nas tako velikodušnih zakonov ni, še najbolj pa je odmeval primer Martina Uhernika, ki je potreboval kar 32 let (sicer ni vsa preživel v zaporu), da je dokazal, da ni morilec. Napačna obsodba, ki je njemu in njegovi družini uničila življenje, je bila za državo vredna 340.000 evrov odškodnine.
Sodnik: 'Žal mi je ...'
Cornelius Dupree je bil sicer obsojen, ker naj bi po oboroženem ropu v družbi še dveh sostorilcev, posilil 26 letno žensko. Čeprav so storilci razmišljali, ali naj jo tudi ubijejo, so ji namesto tega raje ukradli plašč in vozniško dovoljenje in ji zagrozili, da jo bodo ubili, če gre na policijo. Hudo poškodovana žrtev je nato zbežala v bližnjo okrepčevalnico, kjer se je na pragu zgrudila. Dupree pa je bil kasneje obsojen na podlagi njenega opisa storilca.
'Žal nam je za vse, kar ste pretrpeli,' mu je, ko je Dupree in sodne dvorane končno odhajal kot svoboden moški, dejal sodnik. A opravičilo seveda ne odkupi treh desetletij življenja. 'Vmes sta umrla moja starša, najbrž v veri, da je njun sin zloben posiljevalec,' pravi Dupree, ki pa se je zdaj končno lahko poročil z žensko, ki je nanj čakala 30 let.
Komentarji (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV