
Poslanci so s 61 glasovi za in 10 proti potrdil predlog novele zakona o praznikih in dela prostih dnevih, s čimer so vrnili 2. januar kot dela prosti dan.
Veselijo se predvsem v turizmu, saj bodo agencije lažje prodale aranžmaje za tujino, dodaten dobiček pa si obetajo tudi zdravilišča in hotelirji. Drugi gospodarstveniki so v glavnem proti, saj vsak dela prost dan za njih pomeni izgubo. Po besedah generalnega direktorja Gospodarske zbornice Sama Hribar Miliča primerjave kažejo, da v konkurenčnih državah Srednje in Severne Evrope na leto delajo od 70 do 250 ur več kot v Sloveniji.
Predlog, po katerem bo 2. januar čez manj kot mesec dni spet dela prost dan, so vložili v SMC, poleg celotne koalicije so ga podprli tudi v opozicijski ZL. Predlog so med drugim utemeljili z izboljšanjem stanja javnih financ v državi.
Po besedah predsednika državnega zbora Milana Brgleza gre za vračanje neideološke tradicije. "V času varčevanja se je skušalo varčevati na simbolni način tudi tam, kjer ne bi bilo potrebno. Dejstvo je, da je bil ta varčevalni ukrep sprejet v drugačni klimi. Takrat se je govorilo, da bo javni sektor privarčeval 600.000 evrov, ocene za zasebni pa so bile zelo različne. /.../ Dejansko varčevanje bi bilo možno, če bi gospodarstvo 2. januarja delalo v polni kapaciteti. To pa v praksi ni bilo mogoče," je dejal. Obenem je poudaril pomembnost še enega dneva, ko se je možno spočiti.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV