Cekin.si
image (28)

Koristno

7 Facebook prevar, ki vam lahko uničijo življenje

Ž.K,
23. 05. 2011 18.08
4

S tem, ko se internet širi postaja vedno bolj privlačen tudi za ljudi z nepoštenimi nameni. Nekateri prežijo zgolj na vaše klike, drugi bodo vaše podatke izkoristili tudi za aktivnosti, ki vam lahko uničijo življenje.

Zagotovo ste že vajeni, da se vsake toliko časa na vašem Facebook zidu pojavi obvestilo, ki naprimer obljublja, da vam bo z le enim klikom razkrilo, kdo vse si ogleduje vaš profil. Seveda je obljuba lažna, vaš klik pa bo vsem vašim prijateljem poslal enako sporočilo. Na prvi pogled je lahko nedolžno, toda nepremišljen klik na Facebooku ima lahko tudi hujše posledice.

'ClickJacking'
Tako imenovani ClickJacking je spletna grožnja, kjer spletna stran napadalca uporabnika zavede, da klikne zlonamerno vsebino, ki je videti kot neškodljiva. Tako ste lahko nedavno na Facebooku opazili povezavo, ki naj bi vas vodila do videa in fotografij napada na Osamo bin Ladna, v resnici pa s klikom na povezavo niste povzročili nič drugega, kot da se je link pojavil še na straneh vseh vaših prijateljev. V tem primeru precej nedolžno, lahko pa bi s klikom nepridipravom omogočili upravljanje z vašim Facebook računom in vaše življenje hitro postane nočna mora.

Zavajajoči kvizi
Tudi če vas neizmerno zanima, kako pametni ste in boste kliknili na kviz, ki vas bo popeljal izven Facebook domene, se boste na koncu počutili neumno. Najverjetneje ste s tem, ko ste izpolnili kviz, nekomu pomagali nekaj malega zaslužiti, kljub temu, da si z rezultatom, četudi ste ga dobili, ne morete prav nič pomagati. Velika verjetnost je, da vpogled v rezultat dobite šele, če napišete naslov svoje elektronske pošte ali pa celo svojo telefonsko številko. Če ste le pomislili, da bi to tudi storili, ne potrebujete rezultatov inteligenčnega testa.

Spletno ribarjenje ali phishing
Tudi Facebook ni imun na phishing, oziroma krajo osebnih podatkov s pomočjo lažnih strani. Čeprav bo stran pred vami izgledala, kot Facebook, ni nujno, da je. Vedno znova preverite URL naslov, če neka stran od vas zahteva, da vpištete svoje podatke.

Lažna urgentna sporočila
Če boste v svoj Facebook nabiralnik dobili urgentno sporočilo, da morate s klikom na povezavo posodobiti svoj račun, obstaja velika verjetnost, da boste svoje računalo posodbili le s škodljivo programsko opremo, saj so taka nujna sporočila zelo pogost način na katerega zločinci lahko pridejo do kontrole nad vašim računalnikom.

Urgentna nakazila denarja
Če boste od Facebook prijatelja dobili sporočilo, če mu lahko nakažete denar, ker se je znašel v stiski, ga raje prej pokličite, preden vas zagrabi silna dobrodelnost. Namesto, da ga sprašujete, če vam je res poslal sporočilo in koliko denarja potrebuje, ga raje takoj obvestite, da so mu vdrli v Facebook račun.

Nabiranje prijateljev
Kljub temu, da bo vaše število prijateljev večje, če boste za prijatelje potrjevali tudi ljudi, ki jih ne poznate, je možno, da se bodo vaši ratingi na lestvici popularnosti močno padli. Ogromno je namreč ljudi, ki vas bodo izkoristili le za širjenje neželjenih sporočil in vaši pravi prijatelji nad tem zagotovo ne bodo navdušeni.

Črv Koobface
Kljub temu, da naj bi bil stvar preteklosti iz Facebookovih uradov še vedno opozarjajo nanj. Širi se prek povezave, ki naj bi vam omogočala posodobitev Adobe programov, v resnici pa prevzame vaš profil, v vašem imenu pošilja neželjeno pošto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861