Na današnjem 10. forumu obrti in podjetništva so člani obrtno-podjetniške zbornice predstavnikom vlade predali svoje zahteve. Kako veliko stvari jih moti, je vidno že iz knjižice, kjer so zahteve zbrane, saj ima kar 100 strani.

Najbolj nujne so po njihovem mnenju spremembe na desetih področjih:
1. Vsak račun šteje
Obrtniki predlagajo, da se sedanja splošna dohodninska olajšava, ki je avtomatično priznana vsakemu zavezancu za dohodnino, spremeni tako, da so do olajšave upravičeni zavezanci, ki upravičenost izkažejo z verodostojnimi listinami (računi, pogodbe ipd.). Da bi dosegli čim večje učinke za zmanjšanje sive ekonomije, naj se določijo področja, za katera se prizna dohodninska olajšava (vzdrževanje bivalnih prostorov, osebne storitve ipd.). Da bi bili učinki optimalni, predlagajo, da se od predloženih listin za namene, ki bodo določeni, ne upošteva celotna vrednost, temveč le določen odstotek (npr. 20 odstotkov).
2. Uvedba pavšala za samostojne podjetnike in mikrodružbe
OZS in njeni člani predlagajo, da bi država za samostojne podjetnike in mikrodružbe uvedla pavšalno ugotavljanje osnove za davek iz dejavnosti. S tem bi poslovanje malih podjetnikov zelo poenostavili. Predlagajo, da bi na realnih osnovah določili pavšal, ki bi bil odvisen od ustvarjenega prometa. Tako bi na primer podjetnik, ki letno ustvari 60.000 evrov prometa, bil upravičen uveljavljati 40 odstotkov stroškov (24.000 evrov), za preostalih 34.000 evrov pa bi moral plačati davek na dobiček, ne bi pa mu bilo treba voditi klasičnih knjigovodskih knjig z beleženjem vseh računov. (Omenjeni znesek pavšala je izmišljen in ga ni v predlogih OZS.)
3. Uvedba oziroma povečanje olajšav za investicije, raziskave in razvoj, zaposlovanje in vstop v podjetništvo.
Na kratko povedano si obrtniki želijo, da bi jim denar, vložen v zgoraj naštete aktivnosti, prinesel večje davčne olajšave.
4. Sprememba Zakona o delovnih razmerjih
Obrtniki menijo, da bi bila nezaposlenost v Sloveniji veliko manjša, če bi Zakon o delovnih razmerjih omogočal lažje odpuščanje in zaposlovanje. Da bo do sprememb prišlo, je potrdil tudi minister Andrej Vizjak, ki pričakuje, da bi bil nov zakon lahko sprejet že konec letošnjega leta. O rešitvah, ki naj bi jih zakon prinesel, je povedal le, da so zanimive. Kot kaže, je obrtnikom velik trn v peti tudi plačevanje delavcev, med tem ko so na odmoru za malico, saj naj bi podjetja zaradi tega izgubljala milijone. V enem letu naj bi namreč delavec na malici preživel kar 16 dni in pol. Delodajalci seveda ne bi ukinili odmora za malico, le plačali vas ne bi, med tem ko jeste.
5. Ustanovitev sklada za odpravnine
Sklad za odpravnine naj bi bil varnostna mreža, ki bi jo v Sloveniji potrebovali, če bi omogočili lažje odpuščaje delavcev.
6. Pokojninska in zdravstvena reforma
7. Ukrepi za ureditev plačilne nediscipline
OZS zahteva oziroma predlaga spremembe na področju obveznega vsestranskega pobota, prisilne poravnave, stečaja, izvršbe in javnih naročil.
8. Ureditev prostorske problematike
OZS meni, da je treba poenostaviti postopke za pridobitev doveljenja za gradnjo in tudi znižati stroške, ki po nepotrebnem dražijo investicije. S tem naj bi preprečili bežanje uspešnih slovenskih podjetnikov v druge države in hkrati ustvarili pogoje za prihod tujih investitorjev.
9. Administrativne ovire
Na področju odpravljanja administrativnih ovir so podjetniki izpostavili predvsem neenakopraven položaj slovenskih podjetnikov pri opravljanju storitev v tujini. Povedali so, da medtem ko tuji podjetniki z lahkoto opravljajo svoje storitve pri nas, se morajo naši podjetniki spoprijeti skopico administrativnih ovir, če želijo svojo dejavnost opravljati v nam sosednjih državah
10. Siva ekonomija
Da bi rešili problem sive ekonomije, obrtniki predlagajo spremembo Zakona o preprečevanu dela na črno ter drugih zakonov. Vzroke za sivo ekonomijo vidijo predvsem v veliki plačilni nedisciplini, neustrezni davčni politiki, kreditnem krču, rigidnem trgu dela, velikem številu brezposelnih ter prevelikem obsegu dovoljene gospodarske dejavnosti gospodinjstev.
Komentarji (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV