Čeprav so se oblike in načini potovanj v zadnjih letih precej spremenili, smo Slovenke in Slovenci še vedno najbolj zvesti dopustovanju z osebnimi avtomobili, saj nudi popolno mero neodvisnosti, svobode in spontanosti. Večina daljših dopustniških poti je rezervirana za poletje, saj so takrat otroci na počitnicah, odrasli pa na praviloma 14-dnevnem dopustu. Gre za čas, namenjen sproščanju, počitku in nabiranju moči za nove izzive, prav nasprotno pa se dogaja z jeklenimi konjički, ki so zaradi vročine, zastojev in nestanovitnega vremena izjemno obremenjeni. Prav zato je pomembno, da jih ustrezno pripravite na potovanje in jih vse leto skrbno vzdržujete. Le tako bodo vaša potovanja zares varna in prijetna.

Poskrbite, da bo motor čist
Preden se odpravite na daljšo pot, običajno skrbno posesate in operete avto, le redki pa pomislijo tudi na čiščenje motorja, ki je ključnega pomena za brezhibno delovanje vozila, njegove zmogljivosti in nenazadnje tudi za porabo goriva. Gre za opravilo, ki zahteva kar nekaj znanja in spretnosti, saj motor ne sme biti ne prehladen in ne prevroč, obvladati je treba pravo tehniko čiščenja in uporabiti ustrezna čistilna sredstva. Mnogi obupajo, še preden se lotijo dela, in svojega jeklenega konjička raje zaupajo strokovnjakom. A dejstvo je, da motorja ni treba pogosto čistiti, če vse leto ustrezno skrbite za vozilo. Kako? S pametno izbiro goriva. Vsa goriva MOL EVO vsebujejo inteligentno MOL EVOTECH formulo (dodane molekule v gorivu), zaradi katerih so sposobna zaznati prah in obloge, ki se nabirajo v motorjih avtomobilov. MOL EVOTECH formula aktivno čisti motor vozila in ga zaščiti pred morebitno korozijo. Rezultat so čisti motorji, optimalno delovanje in neprimerno daljša življenjska doba avtomobilov.
Če želite še več MOL EVOTECH formule, lahko vašega jeklenega konjička odžejate z gorivom MOL EVO PLUS, ki ima še boljše učinke na motorje. Poleg tega se EVO Plus premium goriva lahko vedno uporabljajo za kateri koli tip avtomobila, tako za bencinske kot dizelske motorje.
Pnevmatike so lahko večji potrošnik goriva kot klima
Poleg ustreznega goriva je pred odhodom na daljše potovanje treba poskrbeti še za nekatere druge vidike varnosti ter udobja. O pomenu brezhibno delujoče klimatske naprave najbrž ni treba izgubljati besed. Pred vožnjo preverite, ali izpihuje hladen zrak. Bodite pozorni na morebitne čudne zvoke ali vonj. Če opazite kaj od tega, je avtoklimo treba očistiti, morda celo pušča ali potrebuje ponovno polnjenje. V kolikor jo bo treba napolniti, opomnite serviserja, naj zamenja tudi zračne filtre. In nikar ne varčujte s klimo na račun prihranka goriva. Sodobne klimatske naprave namreč niso tako energijsko potratne kot v preteklosti in pri polnem delovanju porabo povečajo le za okoli pet odstotkov. To je še vedno manj kot odprta okna, ki povečujejo zračni upor, kar dvigne porabo in pri višjih hitrostih povzroča hrup ter prepih. Večjo pozornost zaradi porabe je treba nameniti pnevmatikam (z dovolj profila, seveda): prenizek tlak v njih namreč povečuje kotalni upor, kar posledično pomeni večjo porabo goriva, večjo obrabo pnevmatik in slabšo odzivnost.
Nikamor brez tekočine in zavor
Pred odhodom na daljšo pot je treba preveriti še raven motornega olja in hladilne tekočine, saj vas lahko sicer avtomobil zaradi pregrevanja pusti na cedilu še pred ciljem. Nič manj pomembni niso niti tekočina za čiščenje vetrobranskega stekla in izpravni brisalci – poletno vreme zna biti namreč tudi muhasto in pripeki lahko hitro sledi naliv z vetrom in s točo, zato poskrbite, da boste v vsakem vremenu videli, kje vozite. Za vsak slučaj je pametno preveriti tudi zavore, še posebej če se odpravljate v bolj hribovita ali gorska območja z ozkimi cestami in veliko ovinki. Ob tem poskrbite, da bo ustrezne pozornosti deležen tudi akumulator. Če opazite, da se motor počasneje zaganja, da je v akumulatorju nizek nivo tekočine, da pušča, je napihnjen zaradi vročine ali pa če gori 'Check engine' lučka, jeklenega konjička odpeljite do serviserja in ga poprosite, naj preveri, ali ga je slučajno treba zamenjati.

Na koncu pa je izjemnega pomena tudi prtljaga. Ta naj bo iz varnostnih razlogov ustrezno skladiščena v prtljažniku in/ali kovčku na strehi avtomobila. Nikar naj ne zakriva ogledal in naj je ne bo preveč. Vsakih dodatnih 40 kilogramov prtljage namreč poveča porabo goriva za odstotek in pol. Poleg tega vsak dodatek, ki 'štrli' iz avtomobila, predstavlja dodaten zračni upor in vozilo posledično potrebuje več moči za rezanje zraka. Kovček na strehi poveča porabo za okoli pet, kolesa pa za 30 ali celo 50 odstotkov, odvisno od potovalne hitrosti, tipa vozila itd. A ne glede na to, kako zelo boste natovorili avtomobil, pred začetkom daljšega potovanja nujno preverite raven goriva in poskrbite, da jeklenega konjička odžejate z najboljšim pogonskim sredstvom: zavijte na najbližji MOL bencinski servis in napolnite rezervoar z MOL EVO gorivom, ki bo čistilo motor vozila in ga zaščitilo pred morebitno korozijo.
Sponzorirana objava