Cekin.si
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in kanadski premier Justin Trudeau sta vseeno prepričana, da je vrh Evropske unije in Kanade še možen. Vse strani sta pozvala k dogovoru.

Koristno

'Belgija ne more podpisati Cete'

STA
25. 10. 2016 09.01
0

Belgija ne more privoliti v podpis trgovinskega sporazuma med EU in Kanado (Ceta), "saj nima potrebne podpore regionalnih oblasti in skupnosti".

Belgija ne more podpisati sporazuma Ceta, potem ko regija Valonija ni podelila soglasja zvezni vladi za podpis sporazuma, je sporočil belgijski premier Charles Michel. "Nismo v stanju podpisati Cete," je poudaril. Belgija je tako edina od 28 držav članic Evropske unije, ki ne pristaja na podpis gospodarskega in trgovinskega sporazuma s Kanado. Čeprav so bili Valonci glavni nasprotniki Cete, pa sporazumu nasprotujejo tudi nekatere druge, pretežno francosko govoreče regije in skupnosti v Belgiji.

"Zvezna vlada, nemško govoreča skupnost in Flandrija so rekle 'da'. Valonija, vlada mesta Bruselj in francosko govoreča skupnost so rekle 'ne'," je povedal Michel po srečanju s predstavniki vseh regionalnih oblasti in skupnosti v Belgiji. Belgijska vlada ne more privoliti v podpis sporazuma brez privolitve regionalnih parlamentov oziroma oblasti, ki zastopajo interese Valonije, Flandrije in prestolnice Bruselj, pa tudi treh jezikovnih skupnosti - francosko, flamsko in nemško govoreče.

Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in kanadski premier Justin Trudeau sta vseeno prepričana, da je vrh Evropske unije in Kanade še možen. Vse strani sta pozvala k dogovoru.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in kanadski premier Justin Trudeau sta vseeno prepričana, da je vrh Evropske unije in Kanade še možen. Vse strani sta pozvala k dogovoru.FOTO: AP

Michel je z odločitvijo Belgije seznanil tudi predsednika Evropskega sveta Donalda Tuska, ki se je nato s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem dogovoril, da za četrtek napovedanega vrha EU in Kanade za zdaj še ne odpovejo. "Skupaj s premierjem Justinom Trudeaujem meniva, da je četrtkov vrh še možen. Spodbujava vse strani, da najdejo rešitev. Še je čas," je sporočil Tusk prek Twitterja. Drugih informacij iz njegovega urada za zdaj niso sporočili.

Tusk je minuli konec tedna dejal, da želi imeti do ponedeljka jasen odgovor, ali bo Belgija dejansko pristala na podpis v četrtek, ko je predviden podpis sporazuma Ceta med EU in Kanado. A predsednik valonske vlade Paul Magnette je po koncu sestanka z Michelom dejal, da ne more privoliti v podpis sporazuma pod časovnim pritiskom. "Premier nam je dejal, da je Tusk želel od nas odgovor 'da' ali 'ne' danes," je dejal. "Jasno je, da v teh okoliščinah danes ne moremo odgovoriti z 'da'," je dodal.

Da Valonci ne bodo prižgali zelene luči Ceti, je že zjutraj nakazal predsednik valonskega parlamenta Andre Antoine. "Tega ultimata ne bo mogoče spoštovati," je dejal. Po njegovem mnenju je pomembno, da se glede Cete doseže dober dogovor, saj bo tlakoval pot prihodnjim trgovinskim sporazumom z gospodarskimi silami, kot so ZDA in Kitajska. "Imeti moramo trdno pravno podlago," je prepričan. Evropska komisija je, da bi naslovila pomisleke Valoncev, regionalni vladi v minulih dneh predstavila vrsto kompromisnih predlogov, ki pa so jih v Namurju zavrnili kot nezadostne. Po besedah Magnetta med spornimi vprašanji še naprej ostaja sistem za razreševanje sporov med vlagatelji in državo (ICS).

Pri Evropski komisiji odločitve Belgije niso želeli komentirati. Vztrajali so na stališču, ki ga je že opoldne predstavil govorec komisije Margaritis Schinas. Med drugim je dejal, da si še naprej prizadevajo za pozitivno rešitev glede Cete, ki bi omogočila, da bi EU in Kanada podpisali sporazum, o katerem sta se dogovorili. Evropska komisija je pripravljena še naprej pomagati, da bi zaključili proces s "pozitivnim rezultatom", je dejal Schinas. Prizadevanja za podpis sporazuma Cete med EU in Kanado se bodo nadaljevala, četudi bi bil vrh konec tedna odložen, je zatrdil.

Odpoved vrha bi bila po mnenju poznavalcev velika blamaža za EU. V Bruslju so v minulih mesecih večkrat opozorili, da če EU ne more podpisati sporazuma s Kanado, ki je blizu evropskim vrednotam, potem bo preostali svet nanjo gledal kot na nezanesljivega partnerja.

To si o nepodpisu mislijo slovenski poslanci v Evropskem parlamentu

Odločitev Valoncev in posledično belgijske vlade je odmevala tudi med slovenskimi poslanci v Evropskem parlamentu. Vzroke za nejasno usodo Cete med drugim pripisujejo slabemu obveščanju državljanov in populizmu, medtem ko si niso enotni, ali to že pomeni tudi dokončen propad Cete.

Po mnenju Tanje Fajon (S&D/SD) si razpleta pogajanj o sporazumu v tem trenutku nihče ne upa napovedati. "Ne bi rekla, da je Ceta že mrtva, a Belgija je v neki meri odraz širše slike razpoloženja v EU," je med drugim zapisala. Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) pa je ocenil, da Valonci rešujejo dobro ime Evrope in kar je najpomembnejše - interese in pravice Evropejcev.

Belgijsko odločitev pa obžaluje Milan Zver (EPP/SDS), saj meni, da ne temelji na upravičenih pomislekih, ampak na demagogiji in populizmu. Negotovost glede sporazuma je izpostavila tudi Romana Tomc (EPP/SDS). "Upam, da jim bo uspelo. Če dogovor ne bo možen, potem bo to na EU vrglo zelo slabo luč," meni.

Franc Bogovič (SLS/EPP) je prepričan, da bodo podpisali sporazum. "Eden glavnih argumentov za zadržek s strani Valonije je pomanjkanje časa za podrobni pregled sporazuma, kar pomeni, da prav nič ni izgubljenega, in tudi nekaj dni zamika ni nobena katastrofa," je sporočil.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861