Cekin.si
zaporniške rešetke

Koristno

Dobičkonosni 'biznisi', ki so jih vodili kar iz zapora!

U.B.
04. 06. 2010 09.32
1

Če mislite, da je iz zapora zaradi izoliranosti nemogoče voditi dobičkonosne posle, si raje preberite zgodbe naslednjih uspešnih podjetnikov, ki so svoje bogastvo ustvarili kar iz zaklenjene "pisarne" …

podjetnik na telefonu
podjetnik na telefonuFOTO: iStockphoto
Nepisano podjetniško pravilo pravi, da poslovnež nikoli ne sme odnehati. To dobesedno velja za naslednje "podjetnike“, ki jih pri vodenju posla niso ustavile niti rešetke. Predstavljamo vam iznajdljive zapornike, ki so kljub odvzeti svobodi ustvarili vrtoglave dobičke …

Imperij spletne prodaje viagre
Martin Simon se je v zaporu znašel zaradi nezakonite spletne prodaje viagre. Čeprav bi zapor za marsikoga od nas predstavljal konec podjetniške poti, pa je bil za Martina to le začetek. Njegove delovanje je pod drobnogled vzel britanski časopis Manchester Evening News, ki je kot skriti kupec prek njegove spletne strani naročil viagro, medtem ko je bil Martin v zaporu. Na začudenje vseh so le tri dni pozneje v poštni nabiralnik dobili ponudbo za legalni tip tablet viagra, ki pa niso imela ustreznih licenc za prodajo na drobno. In kaj je bilo najbolj zanimivo? Poštni žig je prihajal iz okrožja, kjer je bil Martin zaprt. Sicer so njegov imperij spletne prodaje ocenili na približno 2 milijona ameriških dolarjev – koliko točno pa je Martin zaslužil iz zapora, žal ni znano.

Deljenje avtogramov
Charles Manson, zloglasni vodja družine Manson, velja za hladnokrvnega množičnega morilca, ki je opravljal nenavaden, a dobičkonosen posel kar iz zapora – ponarejanje lastnega podpisa. Ostale zapornike je prepričal ali jih prisilil v ponarejanje njegovega podpisa na stvareh, ki jih nato obiskovalci teh zapornikov v zunanjem svetu prodajajo za mastne denarce, seveda pod krinko, da gre za originalen podpis množičnega morilca. Za pristojne vodenje tovrstnega posla iz zapora ni bilo sprejemljivo, zato so udarec vrnili z zaplembo Charlesovih stvari. Pozneje se je Charles odločil, da bo raje prodajal stvari drugih zapornikov, pod pretvezo, da so njegova last. Pri tovrstnem poslu pa je obstajala še ena velika ovira – zaporniki so lahko od obiskovalcev sprejemali le omejeno količino denarja, tako da je bil za Charlesa zaslužek že vnaprej omejen. Charles pa naj bi tudi to omejitev hitro odpravil — s podkupnino oziroma udeležbo pri dobičku nekaterih zaposlenih v zaporu.

Jamal Barrow, znan tudi kot Shyne.
Jamal Barrow, znan tudi kot Shyne.FOTO: Wikipedia

Zaslužil z rap glasbo
Jamal Barrow, znan tudi kot Shyne, je pred začetkom služenja zaporne kazni želel izdati raperski album. Na koncu se je izkazalo, da se je njegova slava začela ravno od trenutka, ko je pristal v zaporu, saj je kar iz zapora sklenil dobičkonosen posel, vreden kar 3 milijone ameriških zelencev. Kmalu zatem je postal tako priljubljen, da so mu v zaporu začasno prepovedali telefonske klice, saj je imel na dan prek 100 klicev poslovnih partnerjev in oboževalcev. Zaradi uspešnosti prvega albuma pa je nove pesmi rapal tudi prek telefona, saj je hotel izdati drug album kar iz zapora.

Ustanovitev podjetja kar v zaporu
V enem izmed gvatemalskih zaporov so zaporniki v 10 letih ustanovili dobičkonosni obrat za različne proizvode in "storitve“, medtem ko so podkupljeni stražarji le hodili okoli zapora in se delali, kot da nič ne vidijo. V 10 letih so v zaporu ustanovili restavracije, bare, knjižnice, razne laboratorije in ne boste verjeli – cerkve. Celotno zadevo je vodila tako imenovana organizacija Discipline in redu, njen predsednik pa je zaslužil tudi do 25 tisoč dolarjev na mesec.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861