Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE) je razkril, da bo splošna opozorilna stavka trajala od 4. do 21. aprila. Stavka bo po besedah člana predsedstva sindikata Valterja Vodopivca potekala v skladu z zakonom, dejavnosti pa bodo stopnjevali, tako da bo proti koncu ob neodzivu vlade morda čutiti posledice pri oskrbi z elektriko.
Stavkali bodo na različne načine, začeli pa bodo z dvournimi zbori delavcev. "Napovedali smo dve obliki stavke, po prvem dnevu se bo stavkalo s prekinitvijo dela na delovnem mestu in izvajalo vse tisto, kar so zaposleni v elektrogospodarstvu dolžni na podlagi zakonodaje. V nekaterih proizvodnih enotah pa bomo stavkali na delovnih mestih z omejevanjem proizvodnje, ki se bo stopnjevalo," je pojasnil Vodopivec. Delavci bodo morali biti v pripravljenosti "v primeru, da pride do kakšne napake, do ogrožanja premoženja, življenj".
Kljub morebitnim posledicam za oskrbo z elektriko pa je predsednik sindikata SDE Branko Sevčnikar poudaril, da težav ne bodo občutili v bolnišnicah, šolah, vrtcih in drugih pomembnih inštitucijah. "Verjetno bomo vlado, DZ in še koga izključili med prvimi, ko bo treba vzdrževati nivo ravnovesja sistema," se je še pošalil. "Naša ambicija je, da z vlado začnemo konkreten, strokoven dialog o težavah, ki se dogajajo v elektrogospodarstvu," je pojasnil Vodopivec.

Zato so vladi posredovali tudi dve zahtevi. V prvi so vlado pozvali, naj v sodelovanju z vsemi deležniki oblikuje in sprejme odločitev o prestrukturiranju in organiziranju slovenskega elektrogospodarstva, da se ohrani varno in zanesljivo delovanje energetskega sistema ter kakovostna in zanesljiva oskrba z elektriko. Hkrati zahtevajo, da se do sprejetja zahtevanega dokumenta ustavijo vse enostranske aktivnosti na področju odpuščanja pod pretvezo domnevnih racionalizacij in optimizacij v elektrogospodarstvu.
Vlada pripravlja energetske smernice za leto 2050, a po prepričanju Vodopivca vlada takrat ne bo imela o čem odločati, če ne oblikuje strategije elektrogospodarstva "za danes, jutri". Kot je pojasnil, bi lahko začetek stavke preprečil dialog, da bi vlada izrazila razumevanje za zahteve in pripravljenost za pripravo zahtevanega dokumenta v roku, za katerega bi se dogovorili. "Če bo to sprejemljivo za nas, odložimo začetek stavke ali pa jo med potekom ustavimo," je dodal Vodopivec.
Sevčnikar je medtem opozoril, da vlada ne ščiti svojih interesov v tolikšni meri, da bi "trdili, da bo ta sistem še nekaj časa deloval normalno in nemoteno. Na vse pozive in tudi grožnje se vlada ni odzvala, zato smo danes tukaj."
Podporo so stavki izrazili tudi v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, pri čemer je predsednik Dušan Semolič opozoril, da je pasivnost lastnika, se pravi vlade, le navidezna, "saj omogočajo proces, ki se ne bi smel dogajati. Zahtevamo, da država naredi strategijo razvoja elektrogospodarstva, ki bo ohranjala kakovostna delovna mesta in ne bo nastajala v vladnih pisarnah, ampak skupaj z zaposlenimi. Vsak razumen gospodar bi moral sprejeti roko sodelovanja zaposlenih."
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV