
Velja tudi med službenim potovanjem ali zasebnim potovanjem v tujino, če je oseba na strokovnem izpopolnjevanju v tujini ali tam študira ali celo, če se za stalno naseli v tujino.
Ste napoteni v tujino na delo?
Zavarovane osebe v Republiki Sloveniji so lahko napotene na delo v druge države. Da se oseba obravnava kot napotena na delo, morajo biti izpolnjeni določeni pogoji.
V navodilu za izvajanje evropske zakonodaje ter bilateralnih sporazumov o socialni varnosti na področju napotitev na delo je določeno, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in na kakšen način mora delodajalec oziroma samozaposlena oseba obvestiti pristojno območno enoto zavoda o napotitvi na delo v tujino.
Navodilo tudi določa obseg uveljavljanja zdravstvenih storitev v drugi državi, ki jih lahko koristi napoteni na delo in njegovi družinski člani.
Začasno bivanje v tujini
Zavarovane osebe med začasnim bivanjem v tujini, na zasebnem potovanju, v času, ko delajo v tujini, na službenem potovanju, strokovnem izpopolnjevanju ali študiju v tujini lahko uveljavljajo zdravstvene storitve z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja oziroma s konvencijskim potrdilom, in sicer:
– v državah članicah EU in EGP ter Švici, na Hrvaškem in Makedoniji z evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja neposredno pri zdravnikih oz. zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže,
– v Bosni in Hercegovini s konvencijskim potrdilom, katerega morajo izročiti nosilcu zavarovanja v kraju začasnega bivanja v tej državi, v nujnih primerih pa se lahko zglasijo neposredno v zdravstveni ustanovi, ki je del javne zdravstvene mreže,
– v ostalih državah (Srbija, Črna gora, ZDA itd.) je treba zdravstvene storitve plačati, nato pa se lahko zaprosi za povračilo stroškov na pristojni območni enoti ZZZS. V izogib nevšečnostim in visokim stroškom je dobro skleniti dodatno komercialno zavarovanje z medicinsko asistenco v tujini.

Kakšen je obseg uveljavljanja zdravstvenih storitev med začasnim bivanjem v tujini?
Razlikuje se glede na to, ali zavarovana oseba uveljavlja zdravstvene storitve v državah članicah EU in EGP ter Švici ali pa v državah nekdanje Jugoslavije, torej na Hrvaškem, v Makedoniji ter Bosni in Hercegovini oziroma v ostalih državah, za katere ne velja evropski pravni red oziroma ni bil sklenjen mednarodni sporazum o socialnem zavarovanju.
V državah članicah EU in EGP ter Švici so slovenske zavarovane osebe upravičene do zdravstvenih storitev, ki so potrebne iz medicinskih razlogov. Upošteva se narava storitev in pričakovana dolžina bivanja v državi članici, kjer potrebujemo pomoč. Obseg in vrsto zdravstvenih storitev opredeli zdravnik, ki sprejme osebo na zdravljenje, pri čemer je ključnega pomena opredelitev pričakovane dolžine bivanja v tujini.
Zavarovane osebe, ki dalj časa bivajo v drugi državi članici, na primer študentje na študiju v tujini, delavci na delu v tujini ali iskalci zaposlitve, so upravičeni do večjega obsega pravic kot oseba, ki biva v drugi državi članici krajši čas, na primer osebe na službenem ali zasebnem potovanju.
Zdravnik mora na podlagi evropske kartice osebi nuditi zdravstvene storitve v takem obsegu, da se ji zgolj zaradi zdravljenja ni treba vrniti v domovino pred potekom nameravanega bivanja v drugi državi članici EU, EGP in Švici.
Evropska kartica ne pokriva stroškov zdravljenja ali poroda v državah članicah EU, EGP ter Švici, če je bil namen bivanja zavarovane osebe v teh državah zdravljenje oziroma porod. Na Hrvaškem, Makedoniji in Bosni in Hercegovini so slovenske zavarovane osebe upravičene le do nujnih zdravstvenih storitev, in sicer po predpisih posamezne države. V ostalih državah, na primer Srbiji, Črni gori ali ZDA, so slovenske zavarovane osebe upravičene do nujnega zdravljenja in nujne medicinske pomoči po slovenskih predpisih.

Kako, kje in kdaj lahko pridobimo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja?
Listina, torej kartica ali konvencijsko potrdilo, je brezplačna, naročite jo lahko:
– preko interneta na naslovu www.zzzs.si,
– na samopostrežnem terminalu z veljavno slovensko kartico zdravstvenega zavarovanja,
– pri referentu na regionalnih območnih enotah oziroma izpostavah ZZZS z veljavno in potrjeno slovensko kartico zdravstvenega zavarovanja,
– preko mobilnega telefona s SMS-sporočilom.
Listino naročite vsaj štiri delovne dni pred odhodom v tujino. V primerih, ko evropske kartice ni mogoče izdati pravočasno, lahko na pristojni območni oziroma izpostavi zavoda pridobite certifikat, ki začasno nadomešča evropsko kartico. Certifikat se izdaja le v nujnih primerih, kot je denimo nepričakovani takojšni odhod v tujino ali izguba oziroma kraja evropske kartice ter podobno. Certifikat se izda zavarovani osebi na območni enoti ali izpostavi ZZZS takoj po podanem naročilu.
Veljavnost evropskih kartic oziroma konvencijskih potrdil
Listine so izdane za najmanj 30 dni in za največ 1 leto, in sicer glede na veljavnost obveznega zdravstvenega zavarovanja zavarovane osebe. Za začetek veljavnosti listine se šteje datum naročila + 1 dan. Po preteku veljavnosti listine je treba naročiti novo listino. Evropsko kartico lahko naročite največ 15 dni pred iztekom veljavnosti kartice, konvencijsko potrdilo pa kadar koli pred iztekom potrdila.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV