Cekin.si
image (28)

Koristno

Bodo na Hrvaškem padale glave? Prva je že padla

M.M./STA
11. 05. 2018 11.52
0

Vse več je dokazov, da naj bi hrvaški državni vrh močno zavajal o stanju v Agrokorju. Številna elektronska sporočila so prišla v javnost. SMS sporočila pa naj bi bila lažna.

Zadnje dni se v hrvaških medijih pojavljajo dokazi, da sta hrvaški premier Andrej Plenković ter podpredsednica vlade in ministrica za gospodarstvo Martina Dalić namerno zavajala hrvaško javnost, in sicer tako, da sta govorila neresnice o stanju v Agrokorju. Index.hr je poročal celo, da sta omenjena tako izkoriščala položaj, da bi določena skupina ljudi lahko zaslužila s krizo v Agrokorju. 

SMS dokazi niso resnični

Jutarnji.hr je objavil še SMS sporočila, ki naj bi prikazovala pogovor med Plenkovićem in Dalićevo. A vse kaže, da so sporočila neresnična. Naj povzamemo, kaj je bilo zapisano: "Med večernim sestankom sem se nečesa spomnila. Mi moramo umakniti fokus zanimanja stran od INE," piše v sporočilu, ki naj bi ga hrvaškemu premierju poslala Dalićeva. Plenković naj bi ji odgovoril, da je o tem razmišljal tudi sam. "Od Agrokorja naredimo primer," naj bi zapisal. "Nacionalizacija," sprašuje ministrica in podpredsednica vlade. Plenković naj bi odgovoril, da ne, temveč le manevrski prostor za ljudstvo. V sporočilih je še nekaj spletkarjenja, nato pa dogovor za sestanek. Plenković naj bi celo omenjal "testno reševanje podjetja nacionalnega pomena", prav tako naj skupino strokovnjakov izbere Dalićeva sama. Še več: ko so informacije začele curljati v javnost ter ko so akterji začeli izgubljati nadzor nad situacijo, se je začela širiti panika. Še posebej naj bi panika zajela Dalićevo, ki naj bi začela tudi "groziti", koga bo povlekla s seboj v prepad pogube.

Od koga naj bi Jutarnji prejel prepis, ni znano. Naj še enkrat poudarimo, da naj bi šlo za izmišljena sporočila, katera naj bi že pregledali preiskovalci.

image (28)
image (28)FOTO: 24ur.com
V Zagrebu so se zaradi afere vrstili sestanki in pozivi, naj vpleteni nemudoma odstopijo. Dalićeva je vztrajala, da ne bo odstopila in da je njena vest čista. Nato pa je le popustila in ponudila odstop. A kljub temu vztraja, da ni storila nič narobe.

A vse kaže, da so elektronska pisma pristna

Pred dnevi je v javnost prišla zasebna elektronska pošta Dalićeve in avtorjev zakona o izredni upravi v sistemsko pomembnih podjetjih ter vrsto dokumentov, na temelju katerih sklepajo o vpletenosti premierja in podpredsednice vlade v netransparentno vodenje postopka reševanja krize v največji hrvaški družbi. Pisma so v javnost prišla le dan po tistem, ko je ustavno sodišče ocenilo, da je zakon skladen s hrvaško ustavo.

Lastniki in uprave borznih hiš, svetovalnih podjetij in odvetniških pisarn so po navedbah portala Index.hr tajno delali za hrvaško vlado pri pripravi zakona, ki je znan kot lex Agrokor, ter pri tem pridobili osebno korist. Index.hr poudarja, da gre za skupino poslovnežev, ki jih je osebno izbirala Dalićeva, samo od svetovalnih storitev pa naj bi v letu dni iz Agrokorja izvlekli več kot pol milijarde kun (nekaj manj kot 70 milijonov evrov).

Portal zatrjuje, da je Dalićeva skupino vodila, vendar pa z nobenim od članov nikoli ni podpisala nobene pogodbe. Prav tako ne obstaja dokument, ki bi dokazoval, da so delali za vlado. Kot dodajajo na Index.hr, je Dalićeva vztrajala pri tajnosti delovanja skupine in je s člani komunicirala prek svojega zasebnega elektronskega naslova ter organizirala tudi vrsto tajnih sestankov, večinoma v poslovnih prostorih članov skupine.

Prvo srečanje naj bi se zgodilo 3. marca 2017 v prostorih svetovalne družbe Texo Management, v kateri je bil zaposlen prvi izredni pooblaščenec hrvaške vlade za Agrokor Ante Ramljak. Na tem srečanju je bil sklenjen "ključni dogovor o prevzemu in reševanju Agrokorja", piše portal, ki navaja tudi imena ostalih članov skupine, med katerimi so vodilni v odvetniški družbi Šavorić in partnerji, ki naj bi pripravili lex Agrokor tudi po navodilih Plenkovića in Dalićeve. Ministrica je letos sama dejala, da je avtorica lex Agrokor.

Vsi člani skupine so dobili milijonske posle v Agrokorju, potem ko je Ramljak 10. aprila 2017 postal izredni pooblaščenec za koncern, izpostavlja portal. Trdi, da so Plenković in skupina Dalićeve storili vse, da Ramljak prevzame vodenje izredne uprave, ne pa katera od oseb s seznama stečajnih upraviteljev.

Kot med drugim navaja Index.hr, dokumentacija nedvomno kaže, da Plenković in Dalićeva nista skrbela ne za javni interes niti za transparentno vodenje postopka reševanja koncerna, temveč sta fizičnim osebam, ki niso bile povezane z javnimi položaji, razkrivala zaupne pravne in finančne podatke, kot je vsebina pogovorov članov vlade z investitorji, bankirji in diplomati iz Rusije ter ostale informacije, ki niso bile znane javnosti.

Index.hr spominja na trditve Dalićeve, da avtorji lex Agrokor pripravljajo brezplačno, a jim je Texo Management po Ramljakovem prihodu na čelo izredne uprave koncerna ponudil pogodbe. Portal trdi, da je obstajal poseben načrt za črpanje denarja iz Agrokorja na podlagi dragih svetovalnih storitev, ki so jih dobili izbrani.

Ramljak je odstopil februarja letos, po tistem ko so bili v javnosti objavljeni podatki o njegovem navzkrižju interesov zaradi povezav s Texo Managementom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861