
LCD uporablja fluorescenčni efekt, medtem ko sta lahko sliko s pomočjo LED tehnologije osvetlimo na dva različna načina, ali z uporabo tako imenovanih belih diod, ki so sposobne prikazati (skoraj) celotni barvni spekter ali pa s tremi posameznimi diodami v rdeči, modri in zeleni barvi. Slednje omogoča doseganje popolne črnine na mestih, kjer je prisotne več temnine, s tem pa boljši kontrast in jasnejšo sliko.
ENI PROTI DRUGIM
Kontrast
LCD zasloni so, ko delujejo, vedno osvetljeni. Za doseganje črnine se morajo kristali zavrteti in blokirati vir svetlobe, zato črnina nikoli ni popolnoma črna. To težavo odpravlja LED tehnologija, saj se diode lahko popolnoma ugasnejo in ustvarijo boljše detajle pri temnih izrisih. Lokalna zatemnitev LED nudi jasnejšo sliko in večje kontraste.
Barvna natančnost
Barvno podajanje je med obema tehnologijama primerljivo, razen pri črni barvi oziroma globino kontrastov, kar smo že omenili zgoraj.

Kot gledanja
LCD zasloni so v zadnjem času močno napredovali, slika je vedno bolj pogosto vidna tudi s strani, kar pa za LED tehnologijo ne bi mogli reči, saj s kota več kot 30 stopinj od centralne osi ne vidite kaj dosti. Združena tehnologija LED osvetlitve, ki osvetljuje LCD kristale, slabost odlično odpravlja, a na račun izjemno visoke cene.
Računalniška uporabnost
V namene prikazovanja računalniške slike, kjer hitrosti izrisovanja oziroma osveževanja niso najbolj pomembne, sta rezultata primerljiva.
Hitro premikajoča se slika
Prikaz hitrih videoposnetkov ni odvisen od načina osvetlitve, ampak od hitrosti in zmogljivosti elektronike.
Življenjska doba
Proizvajalci LCD zaslonov v večini navajajo življenjsko dobo 100.000 ur delovanja. LED tehnologija je tako zelo nova, da zanesljivih podatkov o življenjski dobi še ni. Sklepamo lahko, da bodo LED diode v prednosti, saj LCD kristali sčasoma izgubljajo na barvni intenziteti, medtem ko so svetleče diode na to nekoliko bolj odporne.
Velikost, stroški in energijska poraba
Zaradi uvajanja nove tehnologije so stroški proizvodnje LED zaslonov višji kakor pri že uveljavljeni LCD tehologiji, razlika postaja čedalje bolj opazna z velikostjo zaslona. Prav tako trojčki LED diod porabijo dosti več električne energije kakor LCD zasloni, a so bele LED diode energetsko manj potratne od tekočih kristalov.
LED TEHNOLOGIJA - PREDNOSTI IN SLABOSTI
Prednosti:
* Kot gledanja se je na LCD zaslonih, ki uporabljajo LED tehnologijo osvetljevanja ozadja dramatično izboljšal, nekje na raven plazemskih ekranov, kjer tudi pri 75 stopinjskem kotu odstopanja od osi gledanja ne opazimo padec kontrasta ter barvne globine.
* Črnina je na LED zaslonih dosti lepše prikazana kot na sorodnih LCD zaslonih, a še vseeno ne dosega zmogljivosti namenskih plazmskih zaslonov.
* Svetlost je pri LED osvetlitvi izrazitejša kakor pri LCD zaslonih.
* Pričakujejo, da bodo LED zasloni na daljše časovno obdobje ohranili boljši barvni prikaz kakor LCD, kjer barvna izrazitost s časom nekoliko pade.
* Po pričakovanjih in teoriji naj bi LED zasloni imeli daljšo življenjsko dobo kot LCD, a so na tržišču prekratek čas, da bi lahko kaj takšnega zagotovo trdili.
Slabosti:
* LED zasloni porabijo več energije kakor LCD zasloni primerljive velikosti. Pri 17 inčnem zaslonu ta razlika znaša približno 100 W.
* Nekateri modeli, ki imajo za doseganje dobrega efekta na zadnji strani dodan modul za diskretno osvetljevanje ozadja za televizorjem, zaradi tega dosegajo preveliko globino, ki lahko povzroči težave pri montaži na steno ali v elemente.
* LED zasloni so trenutno dosti dražji s primerljivimi LCD prikazovalniki. Počakati bo potrebno, da se bo tehnologija razširila in da bos trg in povpraševanje naredila svoje.
IN CENE?
Malo znano je dejstvo, da je na svetu le nekaj proizvajalcev LCD in LED zaslonov, ki svoje izdelke proizvajajo in prodajajo na debelo, na trgu torej delujejo kot globalni ponudnik/proizvajalec. Podjetja, ki njihovo proizvodnjo odkupujejo, zaslone le "prepakirajo" v svoja ohišja, dodajo elektroniko (ki je lahko tudi enaka), nekoliko spremenijo uporabniške menije ter dodajo svojo nalepko.
Nobeno presenečenje ni, če se ceni popolnoma primerljivih izdelkov in enakih vgrajenih komponent, razlikujeta tudi za nekaj sto evrov, če na enem piše ime svetovno znanega in uveljavljenega proizvajalca z izjemno močnim globalnim marketingom, na drugem pa je bolj skromno natisnjeno ime nam malo znane tovarne iz Daljnega vzhoda.
Primerjali smo cene LCD in LED zaslonov po velikosti diagonale, pri čemer smo upoštevali najnižjo najdeno ceno na slovenskih spletnih trgovinah, gre seveda za nov, nerabljen izdelek.
Komentarji (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV