Korupcija je prisotna v praktično vseh državah sveta. V nekaterih bolj v drugih manj. Nekateri primeri so naravnost šokantni. Tako je nedavno poročilo organizacije Transparency International razkrilo, da naj bi ženskam v eni izmed bolnic v Zimbabveju, brez osnove zaračunavali kričanje med porodom. Vsakič, ko ženska zakriči, mora plačati 5 dolarjev (3,8 evra).

Če ženska ne zmore plačati omenjena zneska, jo enostavno zadržijo v bolnici kot talko, dokler družina ne zbere potrebnega zneska. Med tem tečejo tudi zamudne obresti.
Glede na to, da je dohodek na prebivalca v tej državi komajda 571 dolarjev na leto (400 evrov), ter da je kar 95 odstotkov prebivalstva brez zaposlitve, gre za enormno vsoto, ki si jo lahko redko kdo privošči. Že sam porod stane 50 dolarjev (38 evrov), zaradi česar se večina žensk odloča za porod doma.
Zimbabve pod vladavino Roberta Mugabeja velja za eno najbolj skorumpiranih držav na svetu, saj naj ne bi bilo sistema v državi, ki ne bi bil pokvarjen. Po poročilu organizacije Transparency International se v tej državi ne morete zanesti ne na policijo, ne na zdravstvo, ne na sodstvo.
Glede na poročilo omenjene organizacije, nam tudi v Sloveniji ne gre prav dobro.

Javnomnenjska raziskava Svetovni barometer korupcije 2013 (Global corruption barometer 2013), kaže, da je korupcija v Sloveniji vedno večji problem. V zadnjih dveh letih se je po mnenju 62 odstotkov anketiranih povečala, kar 78 odstotkov pa meni, da korupcija v Sloveniji predstavlja resen problem. Korupcija je po mnenju državljank in državljanov Slovenije najbolj prisotna pri temeljih demokratične družbe. Vprašani ocenjujejo, da je korupcija najbolj prisotna v političnih strankah (4,2 na lestvici od 1 (sploh ne koruptivno) do 5 (zelo koruptivno)) in med poslanci v parlamentu (3,9). Več kot dve tretjini (78 odstotkov) anketiranih ne zaupa vladajočim in meni, da je ukrepanje vlad(e) na področju preprečevanja korupcije neučinkovito.
Komentarji (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV